30.12.2020 12:59
Tere!
Selline küsimus lihtsalt, et kuidas sellest ringseisust välja saada?
Tarbin tihti enda arvates alkoholi. Põhiliselt viina.
Tunnen, et jama on see asi. Õnneks olen siiani suutnud piirata
seda tarbimist just siis kui vaja järgmisel hommikul rooli taha istuda.
Alkomeeter on olemas ja näidanud nulli.
Aga enda jaoks tahaks sellest vabaneda…..tervis on ka midagi,
mida vaja kaitsta. Samas on hea õhtul võtta mõned pitsid peale
rasket tööpäeva et lihtsalt on kergem uinuda. Muidu avastan end
mõtlemast uute probleemide üle ja uni ei kipu enne tunnikest tulemagi.
Mida oskate soovitada?…..tunnen, et kui nii edasi kestab siis võivad
probleemid tulla nii elus endas kui ka tööd tehes.
Parimate soovidega,
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
See on väga hea, et mõtlete oma tuleviku peale ja näete riske, mis võivad kaasneda sellega, kui te samal moel jätkate. Ei hakkaks teile siinkohal eraldi soovitusi pakkuma, vaid soovitame pöörduda raviasutuse poole, kust te saate igakülgset abi ravimeeskonna poolt, kuhu kuulub nii psühholoog, vaimse tervise õde, psühhiaater, kui sotsiaaltöötaja. Rohem infot ja ravikeskuste kontaktid leiate siit.
30.12.2020 12:55
Tere.
Üks inimene soovib endale lasta teha alkoholivastase süsti aga ma ei leia mitte kusagilt infot, kus sellist asja teha saaks.
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
“Kainem ja tervem Eesti” programmis , mis tugineb tõenduspõhisel ja tänapäevasel käsitlusel, on peamine rõhk nõustamistel ja vajadusel kirjutab psühhiaater ravimid inimesele ravi toetuseks juurde.
Kui ta soovib mingit kindlat süsti, mis peaks aitama ühe korraga, siis seda teenust võivad pakkuda ilmselt mõned erakliinikud. Meil puudub selle kohta informatsioon. Meie soovitame inimesele pakkuda ka nõustamist ja psühholoogilist abi, sest tavaliselt on alkoholi tarvitamise juurpõhjus kusagil mujal või kaasneb sellega mõni teine vaimse tervise probleem, mis samuti käsitlemist vajab.
“Kainem ja tervem Eesti” programmi ravi võimaluste kohta leiate infot siit.
22.12.2020 11:40
Tere! See on tõen. küsimus hepatoloogile. Tarvitasin alkoholi pikalt ja pidevalt aastaid (ligi 20 aastat kolme-nelja pooleaastase pausiga). Nüüd lõpetasin päevapealt. Keskm. kogused olid lõpuks kuni 20 ühikut ööpäevas, aga tavaliselt 15 kanti (kui ikka õigesti arvutasin: 5 prk 5% õlut ja 150-200 g brändit). Käte värin läks üle nädalaga, aga kohe tuli väike palavik (37,1…37,5) ja see ei ole 10 päevaga ära läinud. Võtan B (4000) ja D(4000) vit. ja Livertat. Kas palavik võib olla seotud maksa seisundiga ja kui kaua see võib kesta? Muidu kõik muu on korras ja enesetunne igati hea, ei ole valu kusagil, väljaheited korras ja õiget värvi, nahk ja silmavalged kenasti, kolest. viimati 5,5. Tänan!
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.12.2020
Tere
Meie oleme Tervise Arengu Instituut ja tegeleme alkoholitarvitamise ennetamisega.
Meil ei ole arste. Hepatoloogile mõeldud küsimusega soovitame pöörduda arstidele suunatud keskkondadesse või otse arsti poole.
Tervitades
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Igal aastal septembrikuus saab liituda üleskutsega „Septembris ei joo“, millega kutsutakse inimesi üles oma alkoholitarvitamist vähendama.
Lae alla ja trüki välja 2020 aktsiooni materjalid ja alkovaba puhkuse argumendid.
Alkoholivaba september annab hea võimaluse näha, milliseid muutusi kuu aja jooksul alkoholist loobumine või alkoholitarvitamise oluline vähendamine kaasa toovad. Võta väljakutse vastu ja katseta, kui sõltumatu alkoholist sa tegelikult oled!
Muidugi ei pea selleks septembrit ootama, ennast proovile panna võib igal ajal ja ilma igasuguse kampaaniata. See toob kasu igal ajal!
Kui soovid teha oma alkovaba kuu, siis nõuandeid ja lisamotivatsiooni kuu igaks päevaks leiad siit.
Rohkem raha – Alkohol ei ole odav, kui alkoholile enam kulutama ei pea, jääb palju raha alles. Seda saad kasutada hobidele või muudele meeldivatele tegevustele. Arvuta välja, kui palju oled tavaliselt raha alkoholile kulutanud!
Palju kulutad alkoholile?
Rohkem aega – Alkohol röövib aega. Kui nädalavahetused enam mõttetule pohmellipõdemisele ei kulu, jääb aega nii hobide kui lähedaste jaoks. Tekivad uued huvialad, saad rohkem tähelepanu pöörata eneseteostusele ja enda arendamisele.
Eneseusk tõuseb – Saad ennast proovile panna! Positiivne kogemus annab teadmise, et sa suudad ning joomissoovist on tegelikult võimalik võitu saada. Tõusevad nii eneseusk kui –hinnang.
Saad teada, kui sõltumatu sa tegelikult alkoholist oled – Kuu aega alkoholita näitab selgelt, kui sõltuv või sõltumatu sa alkoholist tegelikult oled.
Tekivad uued harjumused – Tehes pausi harjumuspärases käitumises lagunevad vanad mustrid ning teevad ruumi uutele toimetulekuviisidele. Võid avastada, et kaine pidu või suhtlemine polegi võimatu ning võid seltskonnas ka alkoholita end ägedana tunda!
Sotsiaalne elu võib alguses olla keerulisem – Kui alkohol on seni olnud peo käimatõmbajaks, tuleb leida uusi viise, kuidas sotsiaalset elu ergutada. Parimateks käivitajateks jäävad alati positiivsus, ettevõtlikkus ja hea tuju.
Kehakaal langeb – Et alkohol sisaldab palju kaloreid ning inimesed kipuvad alkoholi tarvitades ka rohkem sööma, hakkab alkoholivabal perioodil paari nädala möödudes kaal langema. Vaata kui palju kilokaloreid on erinevates jookides!
Palju kaloreid on sinu joogis?
Pea on selgem – Tänu puhkusele alkoholist teravneb mõtlemine, paraneb mälu ja kontsentratsioonivõime. Alkoholitarvitamist vähendanud inimesed on rääkinud, et maailm paistab positiivsem ja säravam ning vaimset energiat on rohkem.
Sul on rohkem energiat – Liigne alkohol võib häirida immuunsüsteemi ning koos alkoholist tingitud halva unega võib tulemuseks olla pidev nõrkus. Pausi tehes märkad, kuidas energiat hakkab juurde tulema.
Töötulemused paranevad – Rohkem energiat ja selgem pea tõstavad inimese tööviljakust ja muudavad leidlikumaks.
Suhted paranevad – Alkohol vähendab enesekontrollivõimet, nii võidki teha asju, mida pärast kahetsed või mille pärast hiljem sul endal ja teistel piinlik on. Kaine pausi ajal jäävad ära mõttetud tülid, valetamised ja oma tegude varjamised. Inimesed hakkavad sind rohkem usaldama ning sul on rohkem võimalusi oma lähedastega kvaliteetaega veeta.
Välimus paraneb – Et alkohol viib organismist välja vedelikku, muutub nahk kuivaks ning elutuks. Alkoholivabal perioodil hakkab nahk uuesti elastsemaks muutuma, punetus nina ümber ja põskedel väheneb.
Sa ei pea enam kannatama pohmelli – Pohmell näitab, et liigne alkohol on keha mürgitanud. Rohkem alkoholi hakkab mõjutama kesknärvisüsteemi ning ajukeemiat, sellest tekib peavalu, uimasus ja iiveldus. Soolestik on ärritatud ja põletikuline.
Unekvaliteet läheb paremaks – Õhtune alkohol võib küll kiiremini uinutada, kuid inimene magab rahutult, näeb palju unenägusid, ärkab tihti ning uuesti magamajäämine ei õnnestu kergelt. Juba peale esimest alkoholivaba nädalat magad paremini ja tunned ennast rohkem välja puhanuna.
Immuunsüsteem tugevneb – Alkohol kurnab immuunsüsteemi ning igasugused viirused ja külmetushaigused hakkavad kergemini külge. Peale joomise lõpetamist hakkab immuunsüsteem tasapisi taastuma.
Kõrvetised vähenevad – Alkohol ärritab soolestikku ning sellest võivad tekkida refluks ehk kõrvetised – maohape kõrvetab söögitoru. Alkoholist loobudes kõrvetised vähenevad.
Vererõhk langeb – Alkoholi tarvitamine üle madala riski piiride võib tõsta vererõhku. Liigne alkohol ja ülekaal koos on hea kasvulava kõrgvererõhutõvele. Alkoholikoguste vähendamise positiivne mõju vererõhule on tunda juba paari nädala möödudes.
Maksa seisund paraneb – Liigne alkohol võib juba üsna lühikese aja jooksul tekitada maksas rasvakogumikke, mida nimetatakse maksa rasvumiseks ehk steatoosiks. Rasvunud maksa ei oska inimene endal ise märgata, kuna nähtavad sümptomid sellel üldjuhul puuduvad. Maksa rasvumine hakkab tavaliselt vähenema peale kahenädalast pausi, kergemate juhtumite puhul taastub maks täielikult 4-8 nädala jooksul.
Stress väheneb – Alkohol on depressant, mis rikub ajukeemia tasakaalu. Kui esimene klaas alkoholi mõjub lõdvestavalt ja mured tunduvad väiksemad, siis hiljem, alkoholi pidevalt kasutades, hakkavad ärevus ja stress hoopis kasvama. Sellele leevendust võib inimene omakorda otsida alkoholist. Paus katkestab selle nõiaringi ning vähendab stressitaset.
Seksuaalelu võib paraneda – Joobes inimene on vähemtundlik ning ka vähemvõimekas. Ka seksuaalne nauding on väiksem, sest alkohol võib põhjustada erektsioonihäireid ning muuta orgasmi saavutamise raskemaks. Inimene on alkoholita tundlikum, naudib rohkem ning on ka emotsionaalselt lähedasem. Alkoholiga käivad kaasas sageli ka seksuaalsuhted, mida hiljem kahetsed.
Sporditulemused on paremad – Alkohol viib organismist välja vedelikku, see toob kaasa kehvema soorituse. Spordis on oluline ka kiire reaktsioon, strateegiate õppimine, tasakaal ja koordinatsioon. Alkovabalt oled teravam, kiirem ja osavam!
Peale pausi on kergem mõõdukalt juua – Kui sa mõnda aega ei joo, langeb tolerants alkoholi suhtes ja hiljem tundub suuremate koguste joomine mõttetu, kuna mõju on tunda juba palju väiksematest kogustest. Inimestel, kes alguses teevad joomises pausi, õnnestub peale seda kontrollitud ja mõõdukas joomine paremini.
Kui vajad abi, et otsustada või tahaksid teada, kuidas motivatsiooni leida, vaata materjale, mis aitavad eesmärke seada. Kuna oma harjumuste muutmine võib ostutuda keeruliseks ülesandeks, vaata ka nippe, kuidas muutuseid ellu viia!
Proovi ka alkoholitarvitamise vähendamisele suunatud programmi “Selge”, mis aitab sul oma alkoholiga seotud harjumusi paremini tundma õppida ning toetab sind nende muutmisel.
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.