21.04.2022 14:50
Tere!
Olen aastaid alkoholi küüsis olnud ja seda kahjuks tsüklite kaupa,seda 1-2ndl kuus.Selle tagajärjel on mull purunenud abielu ja paar suhet,ja mitu töökohta. Kuid nüüd kui kaotasin oma viimase töökoha, sain aru,et on aeg abi otsida,sest nii see enam jätkuda ei või,kuid kus kohast ja millised on need ravimeetodid ja asutused?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
21.04.2022 14:46
Tere!
Mees Viljandist, 78a., kodune, on viinamees olnud kogu elu, aga töökoht on alati olnud olemas. Sellel aastal on teist korda tsüklis, tänaseks 7. päeva. Ainult magab, käib Wc-s, lonksutab nii pdl. Lauaviina ööpäevas ja ei söö eriti ka midagi. Agressiivne pole, hoopis zombi-moodi uimane ja paneb aeg-ajalt segast juttu. Pakun puljongit viina asemel – ei taha. PEALE SELLE
on keemiaravil :käes 3 korda ja 4. kord tuleb minna Tartusse 11.aprillil. Palun andke nõu, kuidas ja kes saaks tsüklist välja aidata! Lp-ga tema abikaasa (mina ei joo!!!)
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Oleme teile vastamisega nüüd vist hiljaks jäänud, kuid siiski, kui peaks juhtuma uuesti samasugune olukord, siis ehk on sellest sellisel juhul ikka teile abi. Ennetavalt võiks arutada läbi see olukord perearstiga. On olemas eraldi ravim, mis aitab kergendada võõrutusnähte, kuid siis ei tohiks enam alkoholi peale tarbida. Kui kogus, mida inimene igapäevaselt joob, nt 0,5 ja rohkem liitrit viina, siis tuleks maha tulla nö kogust tasapisi vähendades, lonks haaval nö võtta ainult siis, kui tõesti on juba talumatu olla, et ei tekiks tugevaid võõrutusnähte, mis võivad omakorda olla inimese jaoks eluohtlikud. Lonksata ei itohiks pudelist, sest siis ei saa inimen aru, kui palju ta tegelikult tarbib, vaid pitshaaval ja nii ka kogust päeva jooksul vähendades. Kui varem on joodud liiter päevas, siis nüüd proovib 0,5 l. ja järgmine päev 300 ml ja edasi järjest vähem, kuni tunneb et saab juba ära taluda võõrutussümtomid. On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium.
Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda Viljandi Haigla poole ja enne helistada sinna, et mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla ka tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik .
Siinkohal tasub katsetada sedasama viis, mis on varem aidanud tal maha tulla. Osade inimeste jaoks on sobiv ka see, kui nö viina asemel tarbida lahjemat jooki, nt venitada päev välja nii, et tarbin näiteks 3 pdl. õlut ja nii hoopiski õlle abil tsüklist väljuda. Järgmisel päeval proovin veelgi vähem. Tsüklist väljudes on soovitus tarbida ka mineaarliderikast vett, nt Borjom või Värska. Leevendab ka puljong, kuna on samuti soolane ja tomatimahl. Tasapisi taastada ka söömine.
Kuna võõrutusest väljudes on tavaliselt mitmeid päevi halb ka uni, siis selle võiks samuti perearstiga läbi arutada. Võimalik, et mõni päev und uneravimi abil aitab ka kiiremini tervisel taastuda.
21.04.2022 14:38
Tere,
Kuidas saada inimene vägisi kaineks, kui ei ole võimalik saada abi riikliku korralduse poolt? Miks ei ole korraldatud abi mis ennetaks äärmuslikke olukordi?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Otsus tarbida alkoholi või ei, on ikka vaid inimese enda vastutada, kuid mõistan teie pettumust. Kui kõrval inimene tarbib, siis see ikka heidutab korralikult. Riiklikult on olemas tasuta ravi-ja nõustamisteenused, juhul kui inimene soovib ise enda alkoholitarvitamist muuta. Selle kohta saate täpsemalt infot lugeda siit. Raviga saab alustada siis, kui inimene on kaine. Ravi ja nõustamisteenused osutatakse ravikeskuses. Kontaktid leitavad siit. Ka teil endal on võimalik saada nõustamist tasuta 3 korda, kui teie kähedane ise ei ole nõus pöörduma. Sellisel juhul lihtsalt registreerumisel öelge, et soovite nõustamist saada „Kainem ja tervem Eesti“ programmi raames alkoholi tarvitava inimese lähedasena.
On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium. Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda psühhiaatriakliiniku poole. Enne võiks uurida, mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik ja Tallinnas ka erinevad erakliinikud, nt Kordamed erakliinik, Confido Kliinik.
Ka perearsiga võiks läbi arutada inimese alkoholitarvitamise muster. On olemas ka ravimid, mis võõrutussümptomeid leevendavad ja uuesti tarvitamist ka aitavad ennetada.
Eelpool nimetatud ravi ja abisaamise võimalustega peab aga inimene ise nõus olema.
Kuidas iseend aidata, et selle frustratsiooni ja pettumusega toime tulla, siis ehk on abiks teile see materjal ja leiate infot ka siit.
Igal aastal septembrikuus saab liituda üleskutsega „Septembris ei joo“, millega kutsutakse inimesi üles oma alkoholitarvitamist vähendama.
Alkoholivaba september annab hea võimaluse näha, milliseid muutusi kuu aja jooksul alkoholist loobumine või alkoholitarvitamise oluline vähendamine kaasa toovad. Võta väljakutse vastu ja katseta, kui sõltumatu alkoholist sa tegelikult oled!
Alkoholist loobuda võib igal ajal ja ilma kampaaniata. See toob kasu igal ajal!
Rohkem raha – Alkohol ei ole odav, kui alkoholile enam kulutama ei pea, jääb palju raha alles. Seda saad kasutada hobidele või muudele meeldivatele tegevustele. Arvuta välja, kui palju oled tavaliselt raha alkoholile kulutanud!
Palju kulutad alkoholile?
Rohkem aega – Alkohol röövib aega. Kui nädalavahetused enam mõttetule pohmellipõdemisele ei kulu, jääb aega nii hobide kui lähedaste jaoks. Tekivad uued huvialad, saad rohkem tähelepanu pöörata eneseteostusele ja enda arendamisele.
Eneseusk tõuseb – Saad ennast proovile panna! Positiivne kogemus annab teadmise, et sa suudad ning joomissoovist on tegelikult võimalik võitu saada. Tõusevad nii eneseusk kui –hinnang.
Saad teada, kui sõltumatu sa tegelikult alkoholist oled – Kuu aega alkoholita näitab selgelt, kui sõltuv või sõltumatu sa alkoholist tegelikult oled.
Tekivad uued harjumused – Tehes pausi harjumuspärases käitumises lagunevad vanad mustrid ning teevad ruumi uutele toimetulekuviisidele. Võid avastada, et kaine pidu või suhtlemine polegi võimatu ning võid seltskonnas ka alkoholita end ägedana tunda!
Stress väheneb – Alkohol on depressant, mis rikub ajukeemia tasakaalu. Kui esimene klaas alkoholi mõjub lõdvestavalt ja mured tunduvad väiksemad, siis hiljem, alkoholi pidevalt kasutades, hakkavad ärevus ja stress hoopis kasvama. Sellele leevendust võib inimene omakorda otsida alkoholist. Paus katkestab selle nõiaringi ning vähendab stressitaset. Vaata, kuidas alkohol mõjutab vaimset tervist.
Kehakaal langeb – Et alkohol sisaldab palju kaloreid ning inimesed kipuvad alkoholi tarvitades ka rohkem sööma, hakkab alkoholivabal perioodil paari nädala möödudes kaal langema. Vaata kui palju kilokaloreid on erinevates jookides!
Palju kaloreid on sinu joogis?
Välimus paraneb – Et alkohol viib organismist välja vedelikku, muutub nahk kuivaks ning elutuks. Alkoholivabal perioodil hakkab nahk uuesti elastsemaks muutuma, punetus nina ümber ja põskedel väheneb.
Pea on selgem – Tänu puhkusele alkoholist teravneb mõtlemine, paraneb mälu ja kontsentratsioonivõime. Alkoholitarvitamist vähendanud inimesed on rääkinud, et maailm paistab positiivsem ja säravam ning vaimset energiat on rohkem.
Sul on rohkem energiat – Liigne alkohol võib häirida immuunsüsteemi ning koos alkoholist tingitud halva unega võib tulemuseks olla pidev nõrkus. Pausi tehes märkad, kuidas energiat hakkab juurde tulema.
Töötulemused paranevad – Rohkem energiat ja selgem pea tõstavad inimese tööviljakust ja muudavad leidlikumaks.
Suhted paranevad – Alkohol vähendab enesekontrollivõimet, nii võidki teha asju, mida pärast kahetsed või mille pärast hiljem sul endal ja teistel piinlik on. Kaine pausi ajal jäävad ära mõttetud tülid, valetamised ja oma tegude varjamised. Inimesed hakkavad sind rohkem usaldama ning sul on rohkem võimalusi oma lähedastega kvaliteetaega veeta. Siit saad rohkem teada alkoholi mõjust paarisuhtele.
Sotsiaalne elu pakub uusi väljakutseid – Kui alkohol on seni olnud peo käimatõmbajaks, tuleb leida uusi viise, kuidas sotsiaalset elu ergutada. Parimateks käivitajateks jäävad alati positiivsus, ettevõtlikkus ja hea tuju.
Sa ei pea enam kannatama pohmelli – Pohmell näitab, et liigne alkohol on keha mürgitanud. Rohkem alkoholi hakkab mõjutama kesknärvisüsteemi ning ajukeemiat, sellest tekib peavalu, uimasus ja iiveldus, soolestik on ärritatud ja põletikuline.
Unekvaliteet läheb paremaks – Õhtune alkohol võib küll kiiremini uinutada, kuid inimene magab rahutult, näeb palju unenägusid, ärkab tihti ning uuesti magamajäämine ei õnnestu kergelt. Juba peale esimest alkoholivaba nädalat magad paremini ja tunned ennast rohkem välja puhanuna.
Immuunsüsteem tugevneb – Alkohol kurnab immuunsüsteemi ning igasugused viirused ja külmetushaigused hakkavad kergemini külge. Peale joomise lõpetamist hakkab immuunsüsteem tasapisi taastuma.
Kõrvetised vähenevad – Alkohol ärritab soolestikku ning sellest võivad tekkida refluks ehk kõrvetised – maohape kõrvetab söögitoru. Alkoholist loobudes kõrvetised vähenevad.
Vererõhk langeb – Alkoholi tarvitamine üle madala riski piiride võib tõsta vererõhku. Liigne alkohol ja ülekaal koos on hea kasvulava kõrgvererõhutõvele. Alkoholikoguste vähendamise positiivne mõju vererõhule on tunda juba paari nädala möödudes.
Maksa seisund paraneb – Liigne alkohol võib juba üsna lühikese aja jooksul tekitada maksas rasvakogumikke, mida nimetatakse maksa rasvumiseks ehk steatoosiks. Rasvunud maksa ei oska inimene endal ise märgata, kuna nähtavad sümptomid sellel üldjuhul puuduvad. Maksa rasvumine hakkab tavaliselt vähenema peale kahenädalast pausi, kergemate juhtumite puhul taastub maks täielikult 4-8 nädala jooksul.
Seksuaalelu võib paraneda – Joobes inimene on vähemtundlik ning ka vähemvõimekas. Ka seksuaalne nauding on väiksem, sest alkohol võib põhjustada erektsioonihäireid ning muuta orgasmi saavutamise raskemaks. Inimene on alkoholita tundlikum, naudib rohkem ning on ka emotsionaalselt lähedasem. Alkoholiga käivad kaasas sageli ka seksuaalsuhted, mida hiljem kahetsed. Kui tahad rohkem teada, vaata siia.
Sporditulemused on paremad – Alkohol viib organismist välja vedelikku, see toob kaasa kehvema soorituse. Spordis on oluline ka kiire reaktsioon, strateegiate õppimine, tasakaal ja koordinatsioon. Alkovabalt oled teravam, kiirem ja osavam! Siit saad rohkem infot.
Peale pausi on kergem mõõdukalt juua – Kui sa mõnda aega ei joo, langeb tolerants alkoholi suhtes ja hiljem tundub suuremate koguste joomine mõttetu, kuna mõju on tunda juba palju väiksematest kogustest. Inimestel, kes alguses teevad joomises pausi, õnnestub peale seda kontrollitud ja mõõdukas joomine paremini.
Kui vajad abi, et otsustada või tahaksid teada, kuidas motivatsiooni leida, vaata materjale, mis aitavad eesmärke seada. Kuna oma harjumuste muutmine võib ostutuda keeruliseks ülesandeks, vaata ka nippe, kuidas muutuseid ellu viia!
Proovi ka alkoholitarvitamise vähendamisele suunatud programmi “Selge”, mis aitab sul oma alkoholiga seotud harjumusi paremini tundma õppida ning toetab sind nende muutmisel.
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood