02.06.2023 14:50
Tere,
Mees on joonud aktiivsemalt jaanuarist – 9 kuu vältel on kaineid nädalaid väga vähe olnud. On kaotanud töö ja pereelu samuti hukul. Suvel hakkasime korralikku ravi otsima. Käis perearsti vastuvõtul – said voldikud ja täitis testi, käis viljandi alkokabinetis, kus tehti samuti test ja võetid analüüsid ja anti oma number ja öeldi, et paari nädala pärast tehke perearsti juures uuesti vereanalüüs. Sinna ta ei jõudnud, sest toimus tagasilangus. Oma rahad on ära joonud, nüüd käib poes vargil ja tsüklist välja ei saa, minu meelest isiksusehäire juba, ei saa aru mida teeb.
Kui saame ta nii kaugele, et tsüklist väljas, siis mida tuleb täpsemalt teha, sest siiani need arstil käimised pole aidanud! Kas tuleb ise midagi konkreetset küsida ravi jaoks või tuleb temaga alkokabinetti kaasa minna või …?
Ette tänades!
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
02.06.2023
Tere
Mõistan teie pettumust ja muret enda mehe pärast – see on täiesti nõutuks tegev ja abituse tunnet tekitav. Motivatsioon enda alkoholitarvitamisega soetud käitumist muuta on tavaliselt inimesel kõige suurem just tsüklist väljumise esimestel päevadel kuni paar nädalat. Siis on veel selgelt meeles, kui halb oli olla ja ei taheta seda seisundit niipea uuesti kogeda. Kui aga juba parem hakkab, siis tavaliselt langeb ka soov abi järgi pööruda ja ka regulaarselt nõustamisel jätkata. Võib tekkida väärarusaam, et see oligi vimane kord ja enam seda ei juhtu ja ma ei vajagi vb abi. Tarvitamiskäitumise muutmisel ja kainuse säilitamisel on libastumised paraku tavapärane nähtus. Võib minna aega, enne kui inimene suudab teha pikemaid kainuse perioode või vähendada tsüklis olemise päevade arvu või säilitada kainust pikemalt. Libastumised on omamoodi õpikohad, millest saab teha enda jaoks järeldused ja teha teinekord midagi teisiti. Teinekord vajavad nõustamist ka tarvitajaga koos elavad inimesed, et enda tunnetega sellel hetkel toime tulla, kui tarvitaja on taas alkoholi jooma hakanud. Teil on samuti võimalus saada lähedase inimesena nõustamist. Te elate ju koos justkui kahe inimesega- üks on see mees, kes teie kõrval on siis, kui ta on kaine ja hoopis teine mees on see, kes tsüklis on. Tüsklis olles on tung niivõrd tugev, et inimene teeb selleks, et jook kätte saada, ükskõik mida, isegi kui selleks on vaja varastada. Tsüklist väljudes aga vaadatakse enda poolt tekitatud probleemidele otsa, nt võlad ja kogetakse enda käitumisest tingitud muid negatiivseid tundeid- häbi, süü, pettumus endas jt., mis omakorda võib luua juba pinnase uueks tsükliks. Negatiivsed emotsioonid on ka üheks tugevaks riskikohaks libastumistel. Nõustamisel tegeletakse ka tarvitamise allpõhjustega, mis on see n-ö jäämäealune osa, mis neid libastumisi põhjustab. Võimalik, et siin saab mees hakata end rohkem tundma õppides ja uusi oskusi juurde õppides uut tarvitamist ennetama.
Mida siis nüüd edasi teha, oli teie küsimus.
“Kainem ja tervem Eesti” programmi raames on nii, et inimene pöördub esmalt vaimse tervise õe vastuvõtule (kus teie mees tõenäoliselt juba ka käis), kes siis vajadusel suunab edasi kas arsti ja/või ka psühholoogi vastuvõtule. Saan aru, et mehel kontakt spetsialistiga katkes. Ma ise töötan selles programmis psühholoogina ühes Tartu asutuses ja olen näinud oma töös, et inimesed on väga erinevad. On neid, kes suudavadki muutused ellu viia puhtalt enda tahtejõul ja on ka neid, kelle aju vajab natuke nö kaasaaitamist farmakoteraapia ehk ravimite abi, ravimitest on abi: täielik kaine olemisel (ravim, mis ei luba joomist üldse ja põhineb mõningal määral hirmu tekitamisel), tungi vähendamisel, tsüklite ennetamisel või tsüklis olemise aja lühendamisel. Oluline on leida aga inimese enda jaoks sobiv raviviis, mis vajadusel sisaldab ka psühholoogilist nõustamist ja lähedaste nõustamist. Raviplaan arutatakse inimesega läbi: see on ikka inimese enda ja spetsilistide koostöö.
Ravi sisu kohta saate lähemalt lugeda ka siit.
Kui te ei soovi minna uuesti enda elukohale lähemal asuvasse asutusse, siis võite pöörduda ükskõik millisesse raviasutusse üle Eesti. Kindlasti tasub proovida uuesti. Kontaktid teiste raviasutuste kohta.
Lähedaste koostöö on alati teretulnud ja seega võite koos minna ja pärast juba vaadata edasi, kas te soovite ka ise saada lisaks nõustamist või jääb mees edaspidi üksi käima.
Panen teile infomaterjalina kaasa ka veel lähedastele mõeldud voldiku. Võib-olla saate siit ka natuke infot juurde enda jaoks.
Alkoinfo kodulehelt saate samuti lugeda lähemalt alkoholi teema kohta, et mõista alkoholitarvitamisehäire olemust lähemalt.
12.05.2023 14:01
Tere.Mul selline probleem ,et abikaasa aastaid olnud tsüklijoodik.Ise ta probleemi ei teadvusta .Enne piirdus tsükkel 2-3 päevaga nüüd kestab juba terve nädal.Aga samal ajal pean mina hommikuti tööle minema[abikaasa pensionil].Mida teha kelle poole pöörduda ,et saaksin ka kodus rahu ja vaikust.Purjus olles armastab ta olla ahelsuitsetaja ja seda suvalistes kohtades kodus .Olen tööl olles pidevas pinges millal midagi põlema läheb.Mida teha
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
12.05.2023
Tere
Teie murele ei ole ühest vastust ega kiiret lahendust. Alkoholi tarvitamine viib sageli alkoholitarvitamise häireni, mis on tõsine haigus ning inimene ise sellega toime ei tule. Et selle olukorraga tegeleda, on vajalik, et inimene ise saab probleemi tõsidusest aru ning on valmis sellega tegelema. Lähedase inimesena olete ka teie paratamatult kannataja ja selliselt pikka aega kannatada ei ole kindlasti lahendus.
Sellest, kuidas lähedast selles olukorras kohelda, et te ei aitaks olukorra süvenemisele kaasa, saate lugeda siit.
Kuna te olete väga keerulises olukorras, siis peate mõtlema kindlasti ka endale, sest lähedase probleemiga teete ka endale liiga. Kuidas ennast selles olukorras hoida ja sarnaseid kogemuslugusid, saate lugeda ja videos vaadata siit. Ehk tekitavad ka sarnases olukorras olnud inimeste lood teis mõtteid.
Kui soovite spetsialistiga nõu pidada, siis alkoholi liigtarvitava inimese lähedasena saate abi küsida ravikeskustest, mille nimekirja leiate siit.
Jõudu!
12.05.2023 13:50
Tere ,
Mul on mure. Vanus 29. Alkoholi sõltuvus.. Ilmselt juba 10 aastat. Olen jõudnud faasi, kus ma enam ei oska ja ei suuda-vaja on muutust.
Eellugu: Väga keeruline ja raske lapsepõlv, palju vaimset vägivalda, alkoholismi, hoolimatust, katkisi suhteid, maakoht- st abi ei olnud saadaval. Meeletu üksildus, aga üksi lähedane, kes kompenseeris võimaluste piires selle kõik. See kasvatas mind väga iseseisvaks ja vastutustundlikus.
Hetke seis: Magistriõppe tudeng, elu heal järjel. Terendamas suurepärane töökoht Eesti põllumajanduse eliitklassis. Ühtegi vaimselt väga rusuvat põhjust selles seisu hetkel olla ei ole. Aga ma tunnen, et ma ei suuda enam nii jätkata.
Olen täiesti teadlik oma sõltuvusest. Tegemist on keemilise sõltuvusega – ma ei suuda sellest lõputust vaimsest karussellist enam läbi murda.
Alkoholi tarbimine: hetkel vaid 4-5 päeva, st iga laupäev (mõni pühapäev salaja ) KUUS. Oli aegu kus ma tarbisin 3-5päeva nädalas. . See jõupingutus, häbi, läbikukkumise tunne. Lootusetus. Ma ei taha enam. Ma ei kannata rohkem välja.
Mure: Ma ise leian, et minu sõltuvus on puhtalt keemiline. Ma võin minna vabal hetkel poodi, endal pisarad silmas, et ma seda jälle teen ja osta 2l veini. Ise teades, et järgmine päev ma trenni teha ei suuda, depressioon nähu löövad välja, tujutus , magamatus päevi jne. Aga ma ikka ostan selle veini ja joon. Kas või nuttes, teades mis tagajärgi see pöhjustab..
Ma lihtsalt tunnen, et vaimne läbi põlemine on nii karm. Rohkem ma ei taha, ma loobun olemast alkoholi ohver. Ma tean, mis kvaliteedi see muutus minu esile kutsuks. PALUN ABI.
Seda kirja on raske sõnastada, mõtteid raske edasi anda. Aga long story shot : I need help.
Teadvustan endale, et üksi ma sellega hakkama ei saa ja paraku ei ole just palju lähedasi, keda see sügavalt huvitaks. Ma ise leian , et parim tee edasi oleks proovida Naltrexone baasil ravimit. Teadusega ise tegeledes on see asi, millesse on mul usku.
Küsimus Teile; Kuidas saada abi, mitte veebi teel aga reaalselt, mida te soovitate, kas Eestis on selle ravimile võimalus saada retsepti?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
12.05.2023
Tere
See on suur asi, et oma olukorda teadvustate ja sellest kõik algab. Soovitan teil pöörduda ravikeskusesse, et spetsialistiga teie alkoholi tarvitamist arutada ja leida ka sobivaim viis sellega tegelemiseks. Alkoinfo-s on ravikeskuste nimekiri, kust ehk leiate sobiva vastavalt oma elukohale. Tänapäevane ravi on kompleksravi ning selle vajadus otsustatakse individuaalselt vastavalt olukorrale ja vajadusele koostöös spetsialistiga. Kui osutub põhjendatuks, siis kasutatakse ravis ka ravimeid. Siit leiate selle kohta infot.
Julgustan teid abi otsima.
Igal aastal septembrikuus saab liituda üleskutsega „Septembris ei joo“, millega kutsutakse inimesi üles oma alkoholitarvitamist vähendama.
Alkoholivaba september annab hea võimaluse näha, milliseid muutusi kuu aja jooksul alkoholist loobumine või alkoholitarvitamise oluline vähendamine kaasa toovad. Võta väljakutse vastu ja katseta, kui sõltumatu alkoholist sa tegelikult oled!
Alkoholist loobuda võib igal ajal ja ilma kampaaniata. See toob kasu igal ajal!
Rohkem raha – Alkohol ei ole odav, kui alkoholile enam kulutama ei pea, jääb palju raha alles. Seda saad kasutada hobidele või muudele meeldivatele tegevustele. Arvuta välja, kui palju oled tavaliselt raha alkoholile kulutanud!
Palju kulutad alkoholile?
Rohkem aega – Alkohol röövib aega. Kui nädalavahetused enam mõttetule pohmellipõdemisele ei kulu, jääb aega nii hobide kui lähedaste jaoks. Tekivad uued huvialad, saad rohkem tähelepanu pöörata eneseteostusele ja enda arendamisele.
Eneseusk tõuseb – Saad ennast proovile panna! Positiivne kogemus annab teadmise, et sa suudad ning joomissoovist on tegelikult võimalik võitu saada. Tõusevad nii eneseusk kui –hinnang.
Saad teada, kui sõltumatu sa tegelikult alkoholist oled – Kuu aega alkoholita näitab selgelt, kui sõltuv või sõltumatu sa alkoholist tegelikult oled.
Tekivad uued harjumused – Tehes pausi harjumuspärases käitumises lagunevad vanad mustrid ning teevad ruumi uutele toimetulekuviisidele. Võid avastada, et kaine pidu või suhtlemine polegi võimatu ning võid seltskonnas ka alkoholita end ägedana tunda!
Stress väheneb – Alkohol on depressant, mis rikub ajukeemia tasakaalu. Kui esimene klaas alkoholi mõjub lõdvestavalt ja mured tunduvad väiksemad, siis hiljem, alkoholi pidevalt kasutades, hakkavad ärevus ja stress hoopis kasvama. Sellele leevendust võib inimene omakorda otsida alkoholist. Paus katkestab selle nõiaringi ning vähendab stressitaset. Vaata, kuidas alkohol mõjutab vaimset tervist.
Kehakaal langeb – Et alkohol sisaldab palju kaloreid ning inimesed kipuvad alkoholi tarvitades ka rohkem sööma, hakkab alkoholivabal perioodil paari nädala möödudes kaal langema. Vaata kui palju kilokaloreid on erinevates jookides!
Palju kaloreid on sinu joogis?
Välimus paraneb – Et alkohol viib organismist välja vedelikku, muutub nahk kuivaks ning elutuks. Alkoholivabal perioodil hakkab nahk uuesti elastsemaks muutuma, punetus nina ümber ja põskedel väheneb.
Pea on selgem – Tänu puhkusele alkoholist teravneb mõtlemine, paraneb mälu ja kontsentratsioonivõime. Alkoholitarvitamist vähendanud inimesed on rääkinud, et maailm paistab positiivsem ja säravam ning vaimset energiat on rohkem.
Sul on rohkem energiat – Liigne alkohol võib häirida immuunsüsteemi ning koos alkoholist tingitud halva unega võib tulemuseks olla pidev nõrkus. Pausi tehes märkad, kuidas energiat hakkab juurde tulema.
Töötulemused paranevad – Rohkem energiat ja selgem pea tõstavad inimese tööviljakust ja muudavad leidlikumaks.
Suhted paranevad – Alkohol vähendab enesekontrollivõimet, nii võidki teha asju, mida pärast kahetsed või mille pärast hiljem sul endal ja teistel piinlik on. Kaine pausi ajal jäävad ära mõttetud tülid, valetamised ja oma tegude varjamised. Inimesed hakkavad sind rohkem usaldama ning sul on rohkem võimalusi oma lähedastega kvaliteetaega veeta. Siit saad rohkem teada alkoholi mõjust paarisuhtele.
Sotsiaalne elu pakub uusi väljakutseid – Kui alkohol on seni olnud peo käimatõmbajaks, tuleb leida uusi viise, kuidas sotsiaalset elu ergutada. Parimateks käivitajateks jäävad alati positiivsus, ettevõtlikkus ja hea tuju.
Sa ei pea enam kannatama pohmelli – Pohmell näitab, et liigne alkohol on keha mürgitanud. Rohkem alkoholi hakkab mõjutama kesknärvisüsteemi ning ajukeemiat, sellest tekib peavalu, uimasus ja iiveldus, soolestik on ärritatud ja põletikuline.
Unekvaliteet läheb paremaks – Õhtune alkohol võib küll kiiremini uinutada, kuid inimene magab rahutult, näeb palju unenägusid, ärkab tihti ning uuesti magamajäämine ei õnnestu kergelt. Juba peale esimest alkoholivaba nädalat magad paremini ja tunned ennast rohkem välja puhanuna.
Immuunsüsteem tugevneb – Alkohol kurnab immuunsüsteemi ning igasugused viirused ja külmetushaigused hakkavad kergemini külge. Peale joomise lõpetamist hakkab immuunsüsteem tasapisi taastuma.
Kõrvetised vähenevad – Alkohol ärritab soolestikku ning sellest võivad tekkida refluks ehk kõrvetised – maohape kõrvetab söögitoru. Alkoholist loobudes kõrvetised vähenevad.
Vererõhk langeb – Alkoholi tarvitamine üle madala riski piiride võib tõsta vererõhku. Liigne alkohol ja ülekaal koos on hea kasvulava kõrgvererõhutõvele. Alkoholikoguste vähendamise positiivne mõju vererõhule on tunda juba paari nädala möödudes.
Maksa seisund paraneb – Liigne alkohol võib juba üsna lühikese aja jooksul tekitada maksas rasvakogumikke, mida nimetatakse maksa rasvumiseks ehk steatoosiks. Rasvunud maksa ei oska inimene endal ise märgata, kuna nähtavad sümptomid sellel üldjuhul puuduvad. Maksa rasvumine hakkab tavaliselt vähenema peale kahenädalast pausi, kergemate juhtumite puhul taastub maks täielikult 4-8 nädala jooksul.
Seksuaalelu võib paraneda – Joobes inimene on vähemtundlik ning ka vähemvõimekas. Ka seksuaalne nauding on väiksem, sest alkohol võib põhjustada erektsioonihäireid ning muuta orgasmi saavutamise raskemaks. Inimene on alkoholita tundlikum, naudib rohkem ning on ka emotsionaalselt lähedasem. Alkoholiga käivad kaasas sageli ka seksuaalsuhted, mida hiljem kahetsed. Kui tahad rohkem teada, vaata siia.
Sporditulemused on paremad – Alkohol viib organismist välja vedelikku, see toob kaasa kehvema soorituse. Spordis on oluline ka kiire reaktsioon, strateegiate õppimine, tasakaal ja koordinatsioon. Alkovabalt oled teravam, kiirem ja osavam! Siit saad rohkem infot.
Peale pausi on kergem mõõdukalt juua – Kui sa mõnda aega ei joo, langeb tolerants alkoholi suhtes ja hiljem tundub suuremate koguste joomine mõttetu, kuna mõju on tunda juba palju väiksematest kogustest. Inimestel, kes alguses teevad joomises pausi, õnnestub peale seda kontrollitud ja mõõdukas joomine paremini.
Kui vajad abi, et otsustada või tahaksid teada, kuidas motivatsiooni leida, vaata materjale, mis aitavad eesmärke seada. Kuna oma harjumuste muutmine võib ostutuda keeruliseks ülesandeks, vaata ka nippe, kuidas muutuseid ellu viia!
Proovi ka alkoholitarvitamise vähendamisele suunatud programmi “Selge”, mis aitab sul oma alkoholiga seotud harjumusi paremini tundma õppida ning toetab sind nende muutmisel.