X

Küsimused ja vastused

17.12.2021 10:34

Tere. Olen 36 aastane mees ja mure alkoholiga. Kodune töö on viimaste aastatega võimendanud vajadust alkoholi järele. On ka hullemaid aastaid olnud, aga viimane aasta on eriti karmiks läinud.

Harva on päevi, mil kasvõi ühte õlut või siidrit ei joo (tavaliselt 3). Nädalavahetustel kangem kraam ka vahel. Koguselt keskmiselt 0.5 l. nädalavahetusega, pluss paar õlut vahele.

Asi polegi nii tungivas vajaduses purju juua, aga midagi nagu võiks alati olla. Isegi 1 lahja jook rahustab pingeid ja otsest vajadust teise järele polegi, kuid piiri pidamisega olen nõrk küll.

Selline tipsutamine on tekitanud probleeme kodus. Mul on selline loll iseloom ka, et kui midagi keelatakse, tahan seda veel rohkem.

Kui mured ülepea kasvavad, tahan end tihti lihtsalt ära unustada, et mitte tunda ärevust.

Mis nõu annaksite, kuidas edasi minna?

Ette tänades.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

17.12.2021

Loe täispikkuses

Tere

Tunnustan teid selle eest, et enda vastu aus olete ja mõistate, et selline tarvitamine ei ole teie jaoks enam tavapärane, st selline nagu vanasti oli. Igasuguse muutuse aluseks käitumises on selle teadvustamine, et miskit on paigast ära ja vajab korrigeerimist. Mida sagedamini alkoholi tarvitatakse, seda enam õpib paraku aju seda ootama. Siinkohal on õige endalt küsida, miks ma alkoholi tahan tarvitada, kas see soov on seotud mõne sündmusega või on saanud minu jaoks alkoholi tarvitamisest  kiire vahend pingete maandamiseks. Aja jooksul hakkavadki kogused suurenema või minnakse lahjalt joogilt üle kangematele, kuna varasem väiksem kogus enam nö aju ära ei rahulda ning tung tarvitades vaid kasvab – sellest ka raskused piiri pidamisel. Kuna alkohol on oma loomult depressant, siis tekitab ta juurde veel ka muid hädasid. Kainest perioodist saab justkui ooterežiimil olek, et millal juba korgi maha saaks- seda ootel olekut kirjeldab sageli närvilisus, ärevus, kergesti ärritumine, sagedased mõtted tarvitamisest ja kella vaatamine, millal saaks juba alkoholi tarvitada.  Kaasnevad veel ka muud kaebused- unehäired, söömiskord asendatakse õllega, suurenev väsimus, energiapuudus, motivatsioonipuudus (enne ei taha töögagi alustada, kui joonud pole või jäävad tööd pooleli ja lükatakse neid edasi järgmisesse päeva).

Soovitan alustada sellest, et piirata koguseid ja teha rohkem alkoholivabu päevi. Alkoinfo.ee kodulehel on olemas ka programm Selge, mida saate iseseisvalt läbida. Samuti on abiks kui loete rubriiki “Kuidas vähendada”  Selles on kirjas nippe, mida teha tungi korral (tähtis on täis kõht, tarvitamise vähendamisel võib kasvada ka magusaisu- tavaliselt see mingi hetk möödub, kuid lutsukommid võiksid igaks juhuks taskus olla :)), samuti saab lugeda sellest, kuidas juua kodus vähem, mida teha alkoholi tarvitamise asemel jt. Kunagi te ju ei vajanud nii tihti alkoholi ja saite enda pingetega teistsugusel moel hakkama. Mis te siis tegite?  Mis võiks olla veel teie elus, mis pakuks vaheldust ja mõjuks stressi maandavalt? Koduseinte vahel päevast päeva olemine võib olla vaimsele tervisele väga kurnav.

Kui teil iseseisvalt ei peaks õnnestuma oma soovitud eesmärgi saavutamine, siis saab enda tarvitamist analüüsida ja raviplaani läbi arutada ka spetsiaalse väljaõppe saanud spetsialistiga. Selleks saate pöörduda “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames vastuvõtule teie elukoha lähedal asuvasse ravikeskusesse. Kontaktid leiate siit . Ravi sisu kohta saate lugeda siit.

Kõik teenused on tasuta va ravimid, mille eest tuleb ise maksta. Vahel, kui aju on harjunud juba teatud alkoholikogust sageli saama võib osutuda raskeks tungiga toimetulek. Siin on abiks teatud ravimid, mida just alkoholitarvitamise häirega ravis kasutatakse ja mis aitavad ka ärevuse või ka meeleolulangusega toime tulla. Aju on samuti organ nagu iga teinegi organ meie kehas ja vahel tuleb seda ka ravida. Selle kohta oskab teile rohkem infot anda vaimse tervise õde (kellega selle programmi raames toimub ka esmakohtumine) või psühhiaater, kui tema nõu ja abi osutubki üldse vajalikuks. Võimalusi on erinevaid ja siinkohal tasub läbi arutada erinevad variandid. Plaan A- proovin ise. Plaan B- pöördun programmi, plaan C – osalen teraapias, plaan D – proovin ravimeid ja/või psühhoteraapiat koos jt  Oluline on leida enda jaoks sobiv lahendus ja abi vastu võtta. Vahel inimesed ei julge pöörduda, kuna on valehirm, et äkki siis mul ei pikendata juhilube vms. Ma pole veel ühtegi arsti näinud, kes karistaks inimest, kes ise enda probleemi teadvustab ja näitab enda poolt üles tahet enda tarvitamist muuta.

Meelekindlust soovides,

15.12.2021 11:59

Tere! Kasutan Arava 10mg ravimit,kas ma võin vahepeal võtta purk siidrit?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

15.12.2021

Tere

Mõistlik on küsida selle kohta täpsemalt arstilt, kes teile ravimi välja kirjutas. Antud ravimi infolehel on kirjas, et võimaliku lisanduva hepatotoksilise (maksa toksilise) toime tõttu soovitatakse vältida alkoholi tarbimist ravi ajal.

 

15.12.2021 11:53

Tere.
Minu lähedane (35a meesterahvas) on alkoholisõltlane ja seda juba u 7-8a. Nüüd on see hetk käes, kui ta lõpuks tunnistab endale ka sõltuvust ja soovib abi. Ta on inimesena väga kinnine ja kergelt abi otsima üldjuhul ei pöördu. Et mitte teda ära tüütada arstide vahet jooksmisega ja teda käega lööma panna, siis soovin leida kohe õige spetsialisti, kelle poole pöörduda ja kes otseselt alkoholisõltuvuse raviga tegeleb. Kas oskate anda nõu, kuhu pöörduda. aitäh

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

15.12.2021

Loe täispikkuses

Tere

 

Alates 2016.aastast on võimalik saada alkoholitarvitamise häire ravi spetsiaalsetes ravikeskustes. Nende ravikeskuste spetsialistid pakuvad terviklikult läbimõeldud ja patsiendi vajadustega ning eelistustega arvestatavat ravi. Ravi eesmärk on alkoholitarvitamise vähendamine või sellest loobumine. Ravikeskuste kohta võib küsida perearstilt või võib ka otse sinna pöörduda. Ravikeskuste kontaktid on leitavad siit.

Esimesena toimub vaimse tervise õe vastuvõtt, kes teeb esmase tervisekontrolli ja uurib täpsemalt inimese alkoholi tarvitamise kohta, tema eesmärkide kohta ja selgitab välja, kas inimene vajab ka lisaks psühhiaatri ja/või psühholoogi vastuvõttu. Raviplaan räägitakse inimesega läbi. See, kas aga spetsialist inimesena teie lähedasele sümpatiseerib ja kui hea kontakti nad visiidil saavutavad ei ole paraku garanteeritav. Seepärast, kui esimene kord ka ei leia nö ühis keelt, siis tasub proovida veel. Eks spetsialistid ole ka erinevad.

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Please enter a number from 11 to 11.
    Please answer to confirm you are a human
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

X
testid siit saad abi
euro