22.03.2021 20:57
Tere, kui mu tuttav n alkoholisõtlane ja on sattunud isegi haiglasse ja tal on tõsised terviseprobleemid selle pärast kas mingit viisi ei ole kuidas teda ravile saada? Ta ise ei ole piisavalt asjalik ilmselgelt et kuskil gruppides käia jne, tal oleks vaja ravi ja mõnda aega kasvõi eemal olla alkohlist. Ta on depressiivne ja suitsidaalne ja endale ohtlik ja pole täie mõistuse juures. Ta räägib täiesti segast juttu ka pidevalt. Kas on midagi mida me saaks teha? Kui kasvõi ta räägiks nõusse kas on võimalik kuskile ravile saada?
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
22.03.2021
Tere
Kui inimesel on suitsidaalsed mõtted ja ta on endale ohtlik, tuleb pöörduda erakorraliselt psühhiaatria kliinikusse.
22.02.2021 13:13
Tere!
Sooviks arvustusi lätlaste leiutatud toidulisandi FACCEX kohta, kas on sellel ka tõeliselt mõju alkoholist vabanemisel.
Ette tänades,
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere,
Tervise Arengu instituudi eksperdid ei oska antud toidulisandit kommenteerida. Lubatud toidulisandite nimekirjas see Eestis ei ole.
Lugupidamisega
22.02.2021 13:06
Tervist soovin haiglaravile Tartusse tulla kuna saaksin nimekirja?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere
Tartus on “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames kaks ravikeskust, kelle poole pöörduda. Palun võtke nendega otse ühendust. Info leiate siit lehelt https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Suhtlemisel eristatakse kolme erinevat stiili: alistuv käitumine – enesekehtestamine – agressiivne käitumine.
Teised inimesed võivad sinu elus olla ühed kõige suurema rõõmu, aga ka kõige suurema frustratsiooni allikaks – see oleneb sinu suhtlemisoskustest. Siin on välja toodud näited kolme käitumisstiili puhul olukorras, kus filmi vaatamist kinos häirivad teiste inimeste valjuhäälsed kommentaarid ja olukorras, kus kolleegi telefoni helisemine koosolekul häirib aruande ettekandjat.
Alkoholiprobleemidega inimesed käituvad sageli alistuvalt – vältivalt ja passiivselt, mõnikord ka ootamatult agressiivselt või manipuleerides. See halvendab suhteid teistega ning kärbib enesehinnangut. Seetõttu on vajalik õppida enesekehtestamisoskuseid, et sotsiaalsete situatsioonide ning suhetega paremini hakkama saada.
Alistuva käitumise puhul laseb inimene teistel oma vajadused tähelepanuta jätta. Inimene justkui asetab teiste vajadused ja soovid enda omadest ettepoole. Sageli ei ütle sellise käitumisstiiliga inimene oma mõtteid üldse välja või teeb seda nii arglikul ja ebakindlal viisil, nii et suhtluspartner kas ignoreerib või ei märkagi seda.
Alistuv käitumisstiil aitab inimesel konflikte ja vastutust vältida. Tänu abitule muljele meelitab see teisi neid aitama, neile tuntakse kaasa.
Agressiivse käitumise puhul kasutatakse ründavaid sõnu, kõrgendatud hääletooni, ebaviisakaid sõnu ja ähvardavat kehakeelt. Enda tahtmine küll saadakse, kuid seda teiste arvelt.Kuigi selline käitumine võib aidata saavutada kontrolli teiste üle ning inimene võib olla materjaalses mõttes isegi edukas, siis lähedastes suhetes tekivad selliselt käitudes sageli raskused.
Enesekehtestamine on enda eest seismine viisil, mis ei kahjusta teisi. Ennast kehtestav käitumine võimaldab oma vajadusi väljendada teisi alla surumata. Enesekehtestamine on õpitav oskus!
Hea enesekehtestaja on iseenda ja teistega heas suhtes. Ta oskab enda tundeid ja käitumist valitseda ning tunneb harva hirmu ja ängistust. Sellised inimesed tunnevad, et elavad omaenda elu ning oma eluga ollakse enamasti rahul. Enesekindlus muudab inimese loovamaks, kuna ei pea end pidevalt kaitsma ja teisi kontrollima.
Enesekehtestamine ei ole alati lihtne. See nõuab energiat, aega, õppimist ja harjutamist – on vaja mõelda, tähele panna, uusi käitumisviise leiutada ja katsetada. See tähendab vastutuse võtmist oma tunnete eest. Enesekehtestamine ei pruugi ka tähendada alati kõigiga head läbisaamist ega konfliktidest pääsemist.
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.