09.11.2023 14:57
Tere olen 20 aastane noormees ja pidevalt on alkohooliga probleeme ja alkohooli juues muutun natuke agressiivseks ja kaotan lähedasi sellega soovin leida abi aga ei tea kust?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
09.11.2023
Tere. Kurb kuulda. Ilmselt vajate professionaalset abi. Soovitan alustada perearstist ja temaga nõu pidada. Alkoholisõltuvusega tegelevad ka ravikeskused. Abipakkujate kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
09.11.2023 14:55
Kuhu jäi Abot? Ma ei leia teda. Ma vajan teda.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
09.11.2023
Tere. Aboti aeg alkoinfo lehel sai läbi. Kui vajate abi ja räägite inglise keelt, siis soovitan alla laadida mõne rahvusvahelise äpi, näiteks Woebot on tasuta saadaval ja täidab sarnast rolli.
15.09.2023 10:19
Tere! Kus Narvas ja kes tegeleb alkoholisõltuvuse ravimisega?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
15.09.2023
Tere
Alkoholisõltuvusega tegelevate ravikeskuste kontaktid, nende hulgas Narva haigla ambulatoorse kabineti vastuvõtuajad leiate siit.
Alkoholitarvitamise häire ravi eesmärk tänapäeval on käitumise püsiv muutus. Ravi määratakse vastavalt iga patsiendi vajadustele, toetust pakuvad lisaks perearstile mitmed teised spetsialistid. Põhiline ravi osa on psühholoogiline abi, mida vajadusel toetatakse ravimitega. Ravimeid üksi ei kasutata. Kuna harjumuste muutmisel on perel ja lähedastel oluline osa, on võimalik ka nemad kaasata.
Spetsialist saab küll muutuse tegemisel aidata, valmisolek oma elu muuta ning enda kallal tööd teha peab olema inimesel endal.
Esimese ülevaatliku ja probleemi selgitava vestluse käigus pannakse üheskoos paika ravi eesmärgid ja arutatakse läbi ravivõimalused. Ravi eesmärk võib olla täieliku kainuse saavutamine või joomise vähendamine madala riskiga alkoholitarvitamise piiridesse. Eesmärk võib aja jooksul ka muutuda – mõnikord alustatakse koguste vähendamisest, kuid aja jooksul liigutakse edasi täieliku kainuse suunas.
Seejärel koostatakse inimese motivatsiooni, võimalusi ja eelistusi arvestades raviplaan. Üheskoos otsustakse, kui sageli hakatakse kokku saama, kas on vaja kaasata ka pereliikmeid, kas või kuidas ravida kaasuvaid haigusi, samuti millised on ravi lõpetamise põhimõtted.
Enamasti ei ole vajadust haiglaraviks ning inimene saab visiitide vahepeal jätkata tavapärast elu. Kui alkohol pole kaasa toonud tüsistusi või psüühikahäireid, saab ravi korraldada ka perearst. Keerulisema terviseseisundi puhul juhib ravi enamasti psühhiaater või suunatakse inimene alkoholitarvitamise häirega tegeleva ravimeeskonna juurde. Ravi on vabatahtlik, ainult juhul, kui inimene on endale või teistele ohtlik, saab seda määrata kohtu otsusega.
On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium.
Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem.
Peale võõrutusravi ning kaineks saamist on võimalik alustada raviga.
Pea iga alkoholitarvitamise häire taastumisprotsessi juurde käivad tagasilangused. Neist ei tasuks lasta ennast heidutada, tagasilangused on loomulik osa protsessist ning neid võetakse kui õppimisvõimalust, mitte läbikukkumist. Nende läbitöötamine võib ära hoida järgmiseid ebaõnnestumisi. Tasub hoopis rõõmustada iga alkoholita elatud päeva üle, see on võit nii inimesele endale kui tema lähedastele.
Tagasilanguste ennetamine on alkoholitarvitamise häire ravi põhiline osa. Harjumuste muutmine ja uus elustiil eeldavad aega, tuge ning uute oskuste õppimist. Pidevalt on vaja leida ja hoida motivatsiooni.
Ravi käigus õpitakse muuhulgas ära tundma ja reageerima olukordadele, kus võib kaotada kontrolli oma alkoholitarvitamise üle ning omandatakse uusi oskusi keerukates olukordades toimetulekuks – “ei” ütlemisest kuni tülide lahendamiseni. Ravis kasutatakse paljusid erinevaid teraapia ning nõustamisvorme. Mõnel juhul kasutatakse ka alkoholitarvitamise vähendamist soodustavaid ravimeid. Antidepressante, rahusteid jms kasutatakse ainult juhul, kui alkoholiprobleemidele lisanduvad teised psüühikahäired.
Toetust, mõistmist ning abi motivatsiooni hoidmisel võib saada ka eneseabigruppidest (näiteks AA ehk Anonüümsed Alkohoolikud).
Alkoholitarvitamise häire ravi on pikaajaline ning kestab enamasti 6-12 kuud, mõnikord ka kauem. Ravi pikkust ja tulemust mõjutab kõige enam patsiendi tahe ja valmisolek. Kui inimene on aastaid kasutanud alkoholi oma probleemide eitamiseks või unustamiseks, võib kuluda pikk aeg, et kogu sasipundar lahti harutada ja elule uue pilguga vaadata.
Mida varem probleemi märgata, seda parem. Seda tagasihoidlikumaks jääb kahju, mida alkohol jõuab teha. Varases staadiumis avastatud alkoholi liigtarvitamine on ka suhteliselt lihtsalt ravitav. Selleks, et probleem võimalikult vara avastada ning pakkuda nõu või ka ravivõimalusi, selleks viivad perearstid läbi teste.
Ravikeskuste ja spetsialistide kontaktid leiad siit.