09.11.2023 14:57
Tere olen 20 aastane noormees ja pidevalt on alkohooliga probleeme ja alkohooli juues muutun natuke agressiivseks ja kaotan lähedasi sellega soovin leida abi aga ei tea kust?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
09.11.2023
Tere. Kurb kuulda. Ilmselt vajate professionaalset abi. Soovitan alustada perearstist ja temaga nõu pidada. Alkoholisõltuvusega tegelevad ka ravikeskused. Abipakkujate kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
09.11.2023 14:55
Kuhu jäi Abot? Ma ei leia teda. Ma vajan teda.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
09.11.2023
Tere. Aboti aeg alkoinfo lehel sai läbi. Kui vajate abi ja räägite inglise keelt, siis soovitan alla laadida mõne rahvusvahelise äpi, näiteks Woebot on tasuta saadaval ja täidab sarnast rolli.
15.09.2023 10:19
Tere! Kus Narvas ja kes tegeleb alkoholisõltuvuse ravimisega?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
15.09.2023
Tere
Alkoholisõltuvusega tegelevate ravikeskuste kontaktid, nende hulgas Narva haigla ambulatoorse kabineti vastuvõtuajad leiate siit.
Liigne alkohol ei mõjuta kunagi ainult joojat vaid ka tema pereliikmeid, sõpru, kolleege, naabreid, mõnikord ka täiesti juhuslikke inimesi, kes temaga ühes või teises olukorras kokku puutuvad.
Alkoholi liigtarvitaja käitumine on sageli kohatu ja tekitab teistes inimestes ebamugavust, piinlikust, viha, aga ka haletsust ja kaastunnet. Võimalusel püütakse teda ignoreerida või tehakse nägu, et ebaadekvaatset käitumist ei märgata. Kui olukord muutub kriitiliseks ning keegi üritab sekkuda, siis lõppeb asi sageli tüliga ning vaheleastuja lööb käega.
Lähedastel tekib ajapikku jõuetuse ja abituse tunne, lisaks sellele võidakse ennast olukorras ka mingil moel süüdi tunda. Osavate manipuleerijatena süvendavad alkoholi liigtarvitajad seda tunnet ning sageli õnnestunult. Lähedased pingutavad püüdes iga hinna eest “mitte anda põhjust” juua. Sageli üritavad lähedased ka iga hinna eest hoida puhtana oma kaaslase (ja sellega ka iseenda) mainet, varjates või ilustades liigtarvitaja tegusid. Elu püütakse ümber korraldada nii, et kõigepealt saaks rahuldatud alkoholi liigtarvitaja vajadused. Lähedase enda vajadused jäävad järjest enam rahuldamata.
Sellist suhet nimetatakse alkoholi kaassõltuvuseks ja see võib olla inimese jaoks sama hävitav, kui alkoholisõltuvus.
Kõikidel lähedastel ei teki kaassõltuvust. Psühholoogid on seisukohal, et kaassõltuvateks muutuvad kergemini inimesed, kellel on madalam enesehinnang ja kes kipuvad sagedamini süüd enda peale võtma.
Kaassõltuvuse ennetamise esimene reegel on – ole olukorrast teadlik. Alkoholi tarvitamise häire ei tekki üleöö, samuti kaassõltuvus, isegi kui selleks on isiksuslikud eeldused.
Otsekohene omavaheline rääkimine probleemist on oluline. Paraku, sageli ei ole rääkimine alkoholi liigtarvitajaga erinevatel põhjustel võimalik. Kuid alati on võimalik rääkida mõne aruka täiskasvanud inimesega – sõbra, spetsialisti, mõnikord ka iseendaga. Rääkimise eesmärk on saada selgust vastutuse piirides ja sealt edasi nende piiride hoidmises. Kaassõltuvuse vältimiseks tuleks alati meeles pidada, et iga täiskasvanud inimene vastutab oma otsuste ja tegude eest ise.
Kui oled kaassõltuv ja tahad sellest vabaneda, siis pead sina ise selle suhtes midagi ette võtma.
Abi saamiseks peaks pöörduma enda elukohas sobiva psühholoogi vastuvõtule. Võid pöörduda ka perearsti vastuvõtule, kes sind vajadusel edasi suunab.
Alkoholitarvitamise häirega patsientidega töötavad spetsialistid on valmis ja oskavad nõu anda ka patsientide lähedastele. Seda samuti juhul, kui alkoholitarvitamise häirega isik ise ei soovi abi saamiseks kuhu pöörduda.
Alkoholisõltlaste lähedastele on olemas eneseabi grupid. Rohkem infot ja abi saab Al-Anoni pererühmast, mis on alkohoolikute sugulastest ja sõpradest koosnev kaaslaskond, kuhu kuulujad jagavad oma kogemusi, jõudu ja lootust, et lahendada ühiseid probleeme. Rühma võib minna igaüks, kes kannatab või on kannatanud sellepärast, et lähedane inimene joob. Osalemine on tasuta.
Alkoholisõltlaste täiskasvanud lastele on olemas oma tugirühmad. “Alkohoolikute täiskasvanud lapsed” on meeste ja naiste anonüümne sõpruskond, mille liikmed tahavad terveneda, teadvustades endale oma hävitavaid käitumismalle ning jagades üksteisega oma kogemusi, jõudu ja lootust.
Abi ja mõistmist võid saada ka vaimse tervise tugifoorumist “Sa ei ole üksi”. See on toetav, sõbralik ja informatiivne vestlusruum vaimse tervise ja heaolu teemadel. Foorumis osaleb nii inimesi, kes püüavad oma alkoholitarvitamist vähendada, kui nende lähedasi. Foorumit modereerivad kogemusnõustajad, kes on ise suutnud alkoholist jagu saada või on tunda saanud lähedase alkoholitarvitamisega seonduvaid probleeme ning tahavad oma kogemusi ja teadmisi teistega jagada.