09.11.2023 14:57
Tere olen 20 aastane noormees ja pidevalt on alkohooliga probleeme ja alkohooli juues muutun natuke agressiivseks ja kaotan lähedasi sellega soovin leida abi aga ei tea kust?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
09.11.2023
Tere. Kurb kuulda. Ilmselt vajate professionaalset abi. Soovitan alustada perearstist ja temaga nõu pidada. Alkoholisõltuvusega tegelevad ka ravikeskused. Abipakkujate kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
09.11.2023 14:55
Kuhu jäi Abot? Ma ei leia teda. Ma vajan teda.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
09.11.2023
Tere. Aboti aeg alkoinfo lehel sai läbi. Kui vajate abi ja räägite inglise keelt, siis soovitan alla laadida mõne rahvusvahelise äpi, näiteks Woebot on tasuta saadaval ja täidab sarnast rolli.
15.09.2023 10:19
Tere! Kus Narvas ja kes tegeleb alkoholisõltuvuse ravimisega?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
15.09.2023
Tere
Alkoholisõltuvusega tegelevate ravikeskuste kontaktid, nende hulgas Narva haigla ambulatoorse kabineti vastuvõtuajad leiate siit.
Sageli valdavad inimest oma joomisharjumuse peale mõteldes väga erinevad, tihti vastandlikud mõtted. Ühelt poolt tundub klaasike peale pingelist tööpäeva hea lõõgastusena ja paar pitsi enne pidu paistab lisavat värvi sotsiaalsele elule. Teisalt tead ju väga hästi, et liigne joomine pole tervisele hea ja kusagil kuklas närib mõte, et vähem alkoholi tarvitades jõuaksid elus rohkem ära teha. Lähedaste etteheited sellele lisaks. Võib-olla tõesti peaks vähem jooma hakkama?
Esimene samm saamaks aru, kas alkohol tekitab sinu elus probleeme, on enese jälgimine ning olukorrale ausalt vaatamine.
Kõige lihtsamalt saab seda teha alkopäeviku abil, kuhu märgitakse üles joodud alkoholikogused. Kuna jookide alkoholisisaldus on väga erinev, saab selgema pildi, kui arvestada joodud alkohol päevikus ümber alkoholiühikuteks.
Lisaks kogustele on olulised ka muud asjaolud, näiteks millal, kus ja kellega koos alkoholi tarvitasid. Samuti on eneseanalüüsi jaoks tähtsad need mõtted ja tunded, mis eelnesid ning järgnesid joomisele. Samuti hilisemad tagajärjed.
Soovitusi alkopäeviku täitmiseks
(Lae alla väljaprinditav alkopäevik siit.)
Enese jälgimine alkopäeviku abil toob tihti nähtavale kindlad seaduspärad või mustrid, mis alkoholi tarvitamisega kaasas käivad. Sageli toob päevik ilmsiks selle, mis joomisele tõukab (nt masendus, ärevus, tüdimus jne), ka on kasulik näha selgelt kirjapanduna probleeme, mida alkohol endaga kaasa toob (nt tööle hiljaks jäämine, pohmell, tülid elukaaslasega jne).
Hea viis oma joomisharjumuste muutmiseks lisamotivatsiooni leida, on panna ühele paberile kirja oma tänaste alkoholiharjumuste plussid-miinused ning teisele paberile need plussid ja miinused, mida tooks sinu ellu kaasa see, kui joomist vähendad või üldse sellest loobud. Kirjutamine aitab mõtetel selgineda ning nii märkad sageli nüansse, mis muidu oleks kahe silma vahele jäänud.
Igaühe põhjused joomiseks ning motivatsioon tarvitamise vähendamiseks on erinevad. Kuigi joomise vähendamisel võib olla mitmeid kasusid, kaasneb sellega ka midagi, mis on raske või millest pead loobuma. Hea on enne võimalikud raskused läbi mõelda ning olla nendeks võimalikult hästi ette valmistatud.
Näiteid võimalikest plussidest ja miinustest, mida alkoholitarvitamist vähendavad inimesed on välja toonud:
Joomise vähendamine või lõpetamine | Joomise jätkamine | |
---|---|---|
PLUSSID |
|
|
Joomise vähendamine või lõpetamine | Joomise jätkamine | |
MIINUSED |
|
|
Loe, milliseid positiivseid muudatusi on märganud teised, kes on alkoholi tarvitamist vähendanud.
Soovitus: kanna kaasas paberit, kus on kirjas joomise vähendamise plussid ning edasi joomise miinused. Hetkel, kui tekib ahvatlus juua, on hea see paber välja võtta ning üle lugeda.
Milleks eesmärgid?
Lihtsam on kohale jõuda, kui tead, kuhu teel oled. Selge eesmärgi seadmine on tähtis igaühe jaoks, kes soovib midagi saavutada.
Eesmärgid peaksid olema realistlikud ning nende täitmist peaks olema võimalik hiljem hinnata. Oluline on, et seaksid eesmärgid ise ning need oleksid olulised sulle endale, mitte kellelegi teisele.
Eesmärgi täpne sõnastamine ja kirjapanek muudab hägused soovid konkreetseteks sihtideks.
Milline eesmärk on sinu jaoks õige?
On mitmeid võimalusi, kuidas joomise negatiivset mõju oma elus vähendada.
Eesmärgi valikul aitab sind alkopäeviku analüüs. Arvestada tasub, et joomist kontrollida on tavaliselt raskem kui olla karsklane. Viimase puhul on alkoholiga suhe üheselt selge – seda ei tarvitata. Kontrollitud joomisel on kergem teha valearvestusi, libastuda ja minna üle piiri, kuna juba joodud alkohol mõjutab enesekontrollivõimet. Kui sa oled juba proovinud vähem juua, kuid see pole õnnestunud, peaksid kaaluma alkoholist täielikku loobumist. Kindlasti on karskus vajalik, kui oled alkoholist sõltuvuses.
Mis on su elus tõeliselt oluline?
Sageli ei piisa eesmärgina ainult joomise vähendamisest või karskusest, vaja on leida oma elus üles tõeliselt olulised ja tähendusrikkad eesmärgid, mille nimel tegutseda ning mille saavutamisse panustada juurde tekkiv energia ja aeg. Sageli võivad laiemad eesmärgid selguda juba kirjapandud plussidest ja miinustest. Näiteks võib sealt selguda, et alkohol rikub sinu suhteid, halvendab töö- või sporditulemusi. Mõtle läbi, mis on sinu elus tõeliselt oluline ning mida tahaksid muuta.
Võta alguses alkoholist puhkust
Ka siis, kui otsustad eesmärgiks võtta kontrollitud joomise, võiksid alustuseks teha alkoholi tarvitamises paarinädalase või kuuajalise pausi. Loe, mida see sulle annab siit.
Tähtajad
Pane paika tähtaeg, millal muutusega alustad. Lisaks määra enda jaoks kuupäev, millal vaatad üle tulemused ning hindad, kuidas oled hakkama saanud. Mida lühemateks sammudeks jaotad teekonna, seda lihtsam saab olema iga etapiga hakkamasaamine ning esimesed tulemused innustavad uutele tegudele.
Eesmärgi seadmisel mõtle enda jaoks läbi
Proovi ka alkoholitarvitamise vähendamisele suunatud programmi “Selge”, mis aitab sul oma alkoholiga seotud harjumusi paremini tundma õppida ning toetab sind nende muutmisel.