X

Küsimused ja vastused

22.11.2020 15:11

Tere,

Minu isa on joonud üle 30 aasta ja viimased 10 aastat on olnud juba täiesti põhjas. Kunagi proovis ka loobuda, aga see soov on ammu unustatud. Tööd, hobisid ja normaalseid sõpru tal pole, terve päev keerleb ainult uue pudeli leidmise ümber. Korduv arestimajade ja kainerite külastaja. Olen proovinud rääkida nii hea, kui ka halvaga. Kas sellist inimest saab üldse enam kuidagi suunata paremale teele?

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

22.11.2020

Loe täispikkuses

Tere

Alkoholi liigtarvitamine on ajuhaigus, mis kujuneb tasapisi ja muutub järjest sügavamaks. Selleks, et seda haigust võita, peab  inimesel endal olema soov midagi muuta, ilma selleta ei ole abistamine tulemuslik. Ainult lähedaste soovist ei piisa. 30 aastat on pikk aeg, küllap olete nende aastate jooksul  ka erinevaid  lahendusi ja võimalusi proovinud temas seda soovi tekitada. “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames võite lähedasena pöörduda tasuta konsultatsioonile spetsialisti juurde, et koos analüüsida, kas on veel midagi, millega oleks võimalik olukorda muuta. Kontaktid leiate siit.

Lisaks soovitan lugeda lähedase aitamise kohta ning kindlasti ei tohi te unustada ka iseennast, peate sellele vaatamata oma eluga edasi minema – ehk leiate tuge sellelt lehelt ja sellel lehel olevatest videotest.

Soovin tugevat meelt!

 

20.11.2020 13:03

Tere, minu elukaaslane varjab minu eest joomist. Minu nähes tarbib õhtu jooksul vaid mõned õlled, kuid kahtlustasin juba tükk aega, et tarbivad kogused on suuremad, kui mulle välja näitab. Piinlik tunnistada, kuid olen hakanud tema asju läbi otsima ning paraku ka oma kartustele tunnistust saanud, olen leidnud paljudel kordadel viinapudeleid, mis lausa tundidega on tühjaks saanud. Teeb seda salaja, minu selja taga. Kui olen küsinud, et kas ta tarbib alkoholi rohkem kui seda minu ees teeb, siis eitab seda ning kujutan seda vaid endale ette. Siiani pole ma julgenud ka öelda, mida tegelikkuses tean, et olen näinud pudeleid kange alkoholiga, kuna soovin, et ta oleks ise minuga aus ja tunnistaks tõde, samas ei taha teda ka eemale peletada ning teda tarbimisel lihtsalt ettevaatlikumaks muuta (st et ta varjaks seda veelgi rohkem)
Samas ei joo ta ennast kunagi silmnähtavalt purju, kuid kardan et probleem süveneb ja arvan, et varjamine tähendab juba suurt probleemi.
Kuidas peaksin edasi toimima, et olla toeks ning sellest probleemist jagu saada?

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

20.11.2020

Loe täispikkuses

Tere

Tunnustan teid, et märkate kasvavat probleemi.  Alustada võiksite ehk sellest, et loete alkoinfo lehelt läbi alkoholitarvitaja lähedasele mõeldud info. See on päris põhjalik ning siit saab palju nõuandeid. Kuulake , mida vaimse tervise õde videos sellisel puhul soovitab.

Siit lehelt saate nõuandeid, kuidas enda eest hoolitseda ning mis teha, et te  alkoholi hulkade suurendamisele kaasa ei aitaks.

Kui alkoholitarvitamise probleem on veel alguses, on sellele lihtsam ka jaole saada. Oluline on, et inimene sellest ise aru saaks, et see on kasvav probleem ja oma olemuselt haigus ning tal tekiks soov sellega tegeleda. Võite talle pakkuda ka AUDIT testi tegemist, kus ta saaks hinnata oma alkoholi tarvitamist ning kuivõrd see tema tervisele ohtlik on. Ohutut alkoholitarvitamist ei ole olemas. Siiski, kui kogused püsivad madala tarvitamise piires, on oht tervisele väiksem.

Kui teie elukaaslane tunnistab oma alkoholi tarvitamist ning soovib sellega tegeleda, soovitage talle kõigepealt programmi “Selge”, mis aitab analüüsida oma alkoholiga seotud harjumusi ning põhjuseid.

Soovin edu!

20.11.2020 12:44

Tere,

Minu isa on joonud üle 30 aasta ja viimased 10 aastat on olnud juba täiesti põhjas. Kunagi proovis ka loobuda, aga see soov on ammu unustatud. Tööd, hobisid ja normaalseid sõpru tal pole, terve päev keerleb ainult uue pudeli leidmise ümber. Olen proovinud rääkida nii hea, kui ka halvaga. Kas sellist inimest saab üldse enam kuidagi suunata paremale teele?

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

20.11.2020

Loe täispikkuses

Tere

Täiesti mõistan teie soovi oma isa aidata. Kahjuks on nii, et alkoholi liigtarvitamine on ajuhaigus, mis kujuneb tasapisi ja muutub järjest sügavamaks. Selleks, et seda haigust võita, peab ka inimesel endal olema soov midagi muuta – vägisi aitamine siin ei aita. Kui see soov tekib, saab ka aidata ning infot nende võimaluste kohta saate siit.

Ei oska teid kuidagi lohutada. Lootma peab, et ühel päeval siiski ta endas selle soovi leiab. Ma usun, et küllap te nende aastate jooksul olete ka erinevaid võimalusi proovinud temas seda soovi tekitada. “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames võite lähedasena pöörduda tasuta konsultatsioonile spetsialisti juurde, et koos analüüsida, kas on veel midagi, millega oleks võimalik aidata. Kontaktid leiate siit

Lisaks soovitan lugeda lähedase aitamise kohta ning kindlasti ei tohi te unustada ka iseennast, peate sellele vaatamata oma eluga edasi minema – ehk leiate tuge sellelt lehelt ja sellel lehel olevatest videotest.

Soovin südamest, et olukord teie ja teie isa jaoks laheneks!

 

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

X
testid siit saad abi
euro