18.12.2023 16:46
Tere,
Kirjutan teile murest seoses oma naisega. Nimelt tahaks aru saada, et kas see on tõsine probleem või mitte. Ta joob kuid mitte igapäev, ütleks niimodi nädalas korra vahepeal 2 nädala tagant ja vahepeal ma olen isegi üles endale kirjutanud, et 2-3 korda nädalas. Ta joomised on varjeeruv kuid tavaliselt ta joob liiga palju, kui inimesed ta ümber tunnevad enda piiri, et peaks lõpetama siis nad kustuvad ära lähevad magama või lihtsalt joovad mahla või vett, kuid on kordi olnud kus ta ka imekombel tunneb oma enda piiri ja läheb vee peale üle. Kui teistel tuleb väsimus peale, tema justkui saaks igast joogist energiat juurde ja joob aina rohkem. Kuid see ei lõppe seal ta joob ka üksi mis on minu kõige suurem mure allikas. On kordi kus me tuleme koju või oleme kodus ja siis ta teeb oma õlu lahti või kui ma magama lähen siis ta ütleb, et ta joob enda ühe õlu ära ja siis tuleb magama. Kuid asi on kaugel sellest, tollest ühest õlust saab 5+ õlut ja kui see otsa saab või kui tal “isu” on siis ta võtab külmikust välja veini või siis džinni ja hakkab seda jooma. Peale selle ta ka segab minu und enda laulmisega, kui ma talle ülten et sa segad mind ja võta vaiksemalt või mine teise tuppa siis ta midagi mõmiseb mulle et okei, kuid natukese ajapärast ta laulab jälle edasi, tema muusika on ka kõige valjema peale pandud mis võimalik ta enda kõrvaklapides. Kui ma temaga sellest rääkida tahan siis ta muutub kuidagi tõredaks ja ei taha sellest väga rääkida on kordi olnud kus ta on isegi kurjaks saanud mu peale. Mina ise olen karsklane ma pole juba paar aastat joonud kuid mul pole selle vastu midagi kui inimesed seda vajavad, kuid ma tunnen et see mis tema teeb on liig juba. Me sugulased ja ta enda vanemad on ka mu käest küsinud, et kuidas ma toime tulen sellega, nende asemel oleks juba ammu rääkinud sellest või jätnud ta maha, kuid ma siiski igakord loodan paremat, kuid peale varsti juba 5 aastat koos olles ma tunnen et mu piir hakkab liginema, või ma lihtsalt ei suuda enam sellega tegelda.
Ma lihtsalt tahaks teada saada, et kas see on tõsine probleem kas ma peaks temaga sellest rääkima, sest ma tõesti varsti ei tea kas suudan niimodi edasi minna.
Lugupidamisega,
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
18.12.2023
Tere!
Te olete hooliv mees. Paraku on teie naise puhul tegemist täiskasvanud inimesega, kes ise oma elu eest vastutuse võtma peab. Teie saate talle vaid selgitada, kuidas tema joomine teid mõjutab. Kuna te ise selle teema tõstatasite, viitab tekkinud olukord sellele, et see on teie jaoks tõsine probleem.
Teie poolt kirja pandud kogustest lähtuvalt teeb teie naine kindlasti ka oma tervisele liiga ( vaadake, kus jookseb piir) . Tarvitatava alkoholi kogused ajaga suurenevad, sest alkohol on sõltuvusaine ning teie naine vajab sama tunde saavutamiseks järjest suuremaid koguseid. Kuhu see võib viia, teate ilmselt isegi.
Mida varem selle teemaga tegelema hakata, seda kergemad on tagajärjed ning seda lihtsam on lahenduseni jõuda. Alkoinfo.ee lehel on lähedastele suunatud rubriik. Soovitan seal ringi vaadata ning ära vaadata ka nende inimeste kogemusvideod, kes on olnud sarnases olukorras nagu teie olete. Sealt leiate ka vaimse tervise õe video, mis räägib, kuidas selles olukorras olla ja toime tulla ning kuhu pöörduda.
Soovin teile tugevust ja meelekindlust!
09.11.2023 14:57
Tere olen 20 aastane noormees ja pidevalt on alkohooliga probleeme ja alkohooli juues muutun natuke agressiivseks ja kaotan lähedasi sellega soovin leida abi aga ei tea kust?
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
09.11.2023
Tere. Kurb kuulda. Ilmselt vajate professionaalset abi. Soovitan alustada perearstist ja temaga nõu pidada. Alkoholisõltuvusega tegelevad ka ravikeskused. Abipakkujate kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
09.11.2023 14:55
Kuhu jäi Abot? Ma ei leia teda. Ma vajan teda.
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
09.11.2023
Tere. Aboti aeg alkoinfo lehel sai läbi. Kui vajate abi ja räägite inglise keelt, siis soovitan alla laadida mõne rahvusvahelise äpi, näiteks Woebot on tasuta saadaval ja täidab sarnast rolli.
Alkoholi hakatakse kuritarvitama ning satutakse sellest sõltuvusse järk-järgult. Alguses võib-olla juuakse aeg-ajalt, seejärel üha tihedamini, samuti kasvavad kogused. Enamasti ei juhtu midagi üleöö, lumepall kasvab märkamatult. Seepärast ongi keeruline määrata seda täpset hetke, kui harjumusest saab suur probleem.
Meie hulgas on üsna palju neid, kes küll igapäevaselt alkoholi ei tarvita, kuid mõnikord armastavad juua suuremates kogustes ehk n-ö purjutada.
Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem. Mis on alkoholiühik, saad teada siit. Ühikuid on kõige kergem arvestada alkokalkulaatori abiga.
Korraga suure alkoholikoguse joomine tõstab oluliselt haigusteriski ning toob kaasa rohkem õnnetusi. Pidevalt rohkem kui 6 ühiku joomine halvendab nii maksa kui südame tööd, aga suurendab ka oluliselt riski erinevate traumade tekkeks. Eestis on purjutamine kahjuks üsna levinud, eriti just meeste seas. Iganädalaselt joob korraga 6 või rohkem alkoholiühikut umbes 30% meestest ja 15% naistest.
Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma. Kuna alkohol ei mõju kõikidele inimestele ühtmoodi, võetakse riskirühma määramisel lisaks joodud kogustele arvesse ka alkoholitarvitamisega kaasas käivate probleemide raskust, olgu nendeks siis tervisekahjustused või sotsiaalsed probleemid – kaasa arvatud rahamured ja halvenenud suhted lähedastega.
Inimesed, kes on sattunud alkoholisõltuvusse ja oma elu üle kontrolli kaotanud on kõige nähtavam osa alkoholitarvitamise tagajärgedest. Probleemid alkoholiga aga ei teki üleöö. N-ö vee alla jäävad suurearvulisemad riskirühmad, kes vajavad ka õigeaegset märkamist ja abi.
Vaata, kuidas alkoholiprobleeme ära tunda või tee läbi AUDIT test, et oma alkoholitarvitamist hinnata.
Alkoholisõltuvuse puhul saab inimene enamasti aru, et tal on probleemid, kuigi ta ei pruugi seda teistele tunnistada ning võib abist ära ütelda. Alkoholisõltlasi on hinnanguliselt 5% täiskasvanud elanikkonnast. Meeste seas on sõltuvus kaks korda levinum kui naiste seas – vähemalt iga kümnes mees on alkoholisõltuvuses.
Kaasajal loetakse alkoholitarvitamise häireks nii kuritarvitamist kui sõltuvust, kuna selget joont nende vahel pole võimalik tõmmata.
Kuritarvitamisega on tegemist juhul, kui viimase aasta jooksul on juhtunud vähemalt üks järgnevast.
Alkoholisõltuvusega on tõenäoliselt tegemist siis, kui viimase aasta jooksul on esinenud vähemalt kolm järgnevast.
Alkoholisõltuvus sisaldab nii psüühilist kui füüsilist mõõdet. Inimese psüühika harjub mõttega, et teatud olukordades ei suudeta ilma alkoholita enam elu nautida. Füüsilisel tasandil tekib alkoholitolerants ja kannatada tuleb võõrutusnähte.
Regulaarse joomise puhul õpib organism mürgist ainet käitlema ja nö “harjub” lõpuks alkoholiga. See tähendab, et keha ei ole alkoholi suhtes enam nii tundlik ja sama purjusoleku tunde saavutamiseks peab jooma korraga järjest rohkem.
“Palju kandmine” ei ole tervise ja tugevuse näitaja, vaid viide, et on juba tekkinud üks alkoholisõltuvuse sümptomitest – alkoholitolerants.
Rohke alkohol kurnab aastate jooksul organismi kaitsejõude ning lõpuks võib tekkida ka vastupidine nähtus: alkoholisõltlane jääb purju juba poolest pudelist õllest. Maks on kahjustunud ning väike alkoholikogus teeb juba joonuks.
Alkoholitolerants võib tekkida märkamatult. Kui sa jood järjest rohkem, et saavutada sama efekti, mida said kunagi näiteks klaasist veinist, siis oled jõudnud juba ohtlikule territooriumile. Et alkoholitolerants ei tõuseks, on vaja anda organismile puhkust. Iga nädal peaksid tegema vähemalt kolm alkoholivaba päeva. Kasuks tuleb ka pikema puhkuse võtmine alkoholist. Nii vähendad oma suurenenud alkoholitaluvust.
Võõrutusnähud võivad olla nõrkus, väsimus, peavalu, suu kuivus, higistamine, oksendamine, südamekloppimine, närvilisus ja käte või kogu keha värisemine. Halvale enesetundele lisanduvad psüühilised vaevad: süü, häbi, alaväärsustunne, masendus, väsimus, kontsentreerumis- ja unehäired. Võõrutusnähud tekivad pärast joomist, kui alkoholi on tarvitatud pikka aega ja/või suurtes kogustes.
Võõrutusseisund on üks alkoholisõltuvuse näitajaid. Samad sümptomid esinevad ka mittesõltlasel mürgitusnähtude ja pohmellina kui ta on joonud ära suurel hulgal alkoholi.
Olenevalt alkoholi tarvitamise kestusest, kogustest ja inimese tervisest võib võõrutusseisund olla kerge, keskmise raskusega või raske. Selle seisundiga võivad kaasas käia sellised tüsistused nagu näiteks krambid, hallutsinatsioonid või deliirium. Kerge ja keskmise raskusega võõrutussündroom taandub ise umbes 3–5 päevaga. Raske tüsistustega võõrutussündroom vajab aga püsivate tervisekahjustuste vältimiseks meditsiini abi.
Enda alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske saad hinnata AUDIT testi abil. Vaata ka küsimusi, mis aitavad aru saada, kas kuulud riskigruppi.
Kui sa tunned, et sul on tõsine probleem joomisega, sul on tunnuseid, mis viitavad alkoholisõltuvusele või sa koged tugevaid füüsilisi võõrutussümptomeid, peaksid võimalikult kiiresti pöörduma spetsialisti poole. Vii ennast kurssi alkoholiravi põhimõtetega, et teaksid, mida oodata. Spetsialist aitab sul saada selgust, millest tuleks alustada ning kas piisab oma tahtejõust, või vajalik on pikaajalisem spetsialistide abi, mõnikord ka ravimid. Loe, kuidas alkoholitarvitamise häiret ravitakse, et teaksid, mida oodata.
Vaata nõuandeid, kuidas aidata lähedast, kes on alkoholist sõltuvuses. Ära unusta ka ennast – alkoholisõltuvuses inimese kõrval olemine võib olla psühholoogiliselt kurnav ja keeruline. Loe, kuidas saab ennast aidata alkoholisõltlase lähedane.