15.09.2023 10:19
Tere! Kus Narvas ja kes tegeleb alkoholisõltuvuse ravimisega?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
15.09.2023
Tere
Alkoholisõltuvusega tegelevate ravikeskuste kontaktid, nende hulgas Narva haigla ambulatoorse kabineti vastuvõtuajad leiate siit.
04.08.2023 17:04
Tere.
Ma pole tarvitanud alkoholi 36 aastat ja nüüd on selline lugu, et väljahingatavas õhus oli 0,15 ühikut alkoholi.
Antud perioodil tarvitasin ravimeid ja maarohtudest tehtud teesid.
Kas on võimalus, et organismis mingi protsessi tulemusena võib tekkida alkoholi laadne saadus.
Mis uuringutega seda kindlaks saab teha ja kus.
Teiseks tahan ka teha testi, mis näitaks, milla ma olen tarbinud alkoholi, mis on antud analüüsi nimi ja kes seda teeb.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
04.08.2023
Tere
Kõigepealt pean teid kiitma, et olete nii pikka aega alkoholivabalt elanud.
Kuna te ei ole pikka aega alkoholi tarvitanud ning väljahingatavas õhus määrati alkohol, siis selleks võib olla mitmeid põhjuseid ja ilmselt oskab teile selles osas selgitusi anda tervishoiuprofessionaal. Annan põgusa vastuse oma teadmistest lähtuvalt.
Ravimid või ravimteed: Teatud ravimid või ravimteed võivad sisaldada alkoholi või selle derivaate, samuti võivad mõned ravimid või koostisosad põhjustada reaktsioone, mis sarnanevad alkoholi tarbimisega, sealhulgas alkoholi sisalduse suurenemist väljahingatavas õhus. See võib olla tingitud ravimi ainevahetusest organismis või sellest, kuidas ravimid mõjutavad seedetrakti mikrofloorat. Ravimite või ravimiteede tarvitamise osas ning selles, kuidas need võivad mõjutada alkoholi sisaldust väljahingatavas õhus, soovitan konsulteerida arsti või apteekriga.
Toit või joogid: Mõned toiduained või joogid võivad sisaldada väikseid koguseid alkoholi, näiteks mõned fermenteeritud tooted või alkoholisisaldusega joogid, nagu kali või kombucha. Kuigi need kogused on tavaliselt väga madalad, võivad need siiski mõjutada väljahingatava õhu alkoholisisaldust. Mõnedel juhtudel ka nätsu närimine või muude suus lahustuvate toodete tarbimine vahetult enne mõõtmist võib põhjustada olukorra, mida nimetatakse suuõõne alkoholisisalduseks ja mis võib mõjutada väljahingatava õhu testi tulemust. Tõsi küll, ei tohiks mõjutada tervel inimesel olulisel määral.
Meditsiinilised seisundid: Teatud meditsiinilised seisundid võivad mõjutada alkoholi metabolismi organismis või põhjustada alkoholi tootmist seedetraktis.
Vastuseks teie küsimusele, kas on olemas testi, mis määraks, milllal te viimati alkoholi tarvitasite, siis minu teada sellist pädevat testi ei ole. Saab määrata küll alkoholisisaldust veres, väljahingatavas õhus ja uriinis, kuid nende abil saab määrata hiljutist alkoholitarvitamist ja tuvastada hetkeolukorda. Soovitan ka selles osas pidada nõu tervishoiuspetsialistiga.
Loodan, et leiate oma küsimusele vastuse ja selgituse tekkinud olukorrale.
04.08.2023 16:30
Tere. Minu küsimus on, et kui inimesel on tuvastatud HIV. Kas siis on võimalik minna alkoholi ravile haiglasse.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
04.08.2023
Tere
Tänapäevane alkoholiravi on kompleksravi ja selle kohta saab rohkem informatsiooni siit.
Nagu teiste kaasuvate haigustega, nii ei näe ma ka takistust tuvastatud HIV-ga alkoholiravile pöördumiseks. Vaadake välja mugavaima asukohaga ravivõimalus ja palun võtke nendega ühendust.
Esimese asjana proovi internetipõhist alkoholitarvitamise vähendamisele suunatud programmi “Selge”, mis aitab sul oma alkoholiga seotud harjumusi paremini tundma õppida ning toetab sind nende muutmisel.
Kuidas oma käitumist ja harjumusi tervislikumaks muuta, seda on mõtet küsida perearsti või pereõe käest. Neilt saab nõu ka alkoholi kohta. Küsida arstilt või õelt tervisliku toitumise ja liikumuse kohta on normaalne, nii nagu on normaalne ka see, et küsid neilt selle kohta, kuidas alkohol sinu tervist mõjutab. Spetsialisti roll on nõustada ja suunata inimesi muutma oma elustiili tervislikumaks.
Oma alkoholitarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Tee test veebis läbi ja saad teada, kas võiksid oma alkoholitarvitamisest spetsialistiga rääkida. Testi saad teha siin.
Vaata ka küsimusi, millele vastamine aitab aru saada, kas alkohol on hakanud sinu elu liigselt mõjutama. Kui neile küsimustele vastamine paneb sind järele mõtlema või tekitab ebamugavust, võib sul olla probleem, millele peaksid tõsiselt tähelepanu pöörama. Vaata küsimusi siit.
Analüüsi, kas alkohol on hakanud mõjutama mõnd sinu elu valdkonda? Loe, kuidas mõjub alkoholitarvitamine paarisuhtele, sporditulemustele ning seksile. Arvuta rahakalkulaatori abil, kui palju kulub sul joomisele raha.
Loe ka, kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret ehk alkoholi kuritarvitamist ja alkoholisõltuvust. Nende kriteeriumitega saab tutvuda siin.
Kui testi tulemused näitavad ohumärke või kui materjalid siin leheküljel tekitavad kahtluse, et alkoholist on saamas probleem, pöördu kindlasti spetsialisti poole, kes aitab olukorda täpsemalt hinnata ja annab asjakohast nõu ning tuge.
On inimesi, kes soovi korral suudavad oma alkoholikoguseid edukalt iseseisvalt vähendada. Selleks saab kasutada näiteks veebis olevaid materjale ja nippe – loe osasid “Kas vähendada?” ja “Kuidas vähendada?“.
Kui oled juba proovinud alkoholi kontrolli alla saada või joomist täielikult lõpetada, kuid see pole õnnestunud, siis võiksid kindlasti pöörduda spetsialisti poole, kes aitab aru saada, mis sind takistada võib ning annab nõu ja toetab sind lisamotivatsiooni leidmisel.
Alkoholi liigtarvitamine ja sellega kaasnevad probleemid kipuvad aja jooksul süvenema. Harjumus alkoholi abil meelt lahutada või pingeid maandada võib aja jooksul kujuneda nõiaringiks, millest on raske välja pääseda. Seepärast aitab just esimestele hoiatavatele märkidele tähelepanu pööramine ja nendega tegelemine kaasa sellele, et tervis ja elukvaliteet säilib ning probleemid ei kasva üle pea.
Kui joodud on juba pikka aega ja küllaltki suurtes kogustes ning välja on kujunenud alkoholitarvitamise häire, võivad muutused minna juba raskemalt. Eestis on hea väljaõppega spetsialistid, kes töötavad tänapäevaseid meetodeid kasutades. Inimest vaadatakse tervikuna ja eesmärgiks on käitumise püsiv muutus. Oluline on inimese enda soov. Alkoholisõltuvus ei ole inimese nõrkuse näitaja, vaid see on haigus nagu iga teinegi, millest tervenemiseks tuleb otsida abi. Esimese sammu peab siiski liigtarvitaja ise tegema.
Loe tänapäevastest alkoholitarvitamise häire ravi põhimõtetest ning vaata kuhu pöörduda!