21.04.2022 14:50
Tere!
Olen aastaid alkoholi küüsis olnud ja seda kahjuks tsüklite kaupa,seda 1-2ndl kuus.Selle tagajärjel on mull purunenud abielu ja paar suhet,ja mitu töökohta. Kuid nüüd kui kaotasin oma viimase töökoha, sain aru,et on aeg abi otsida,sest nii see enam jätkuda ei või,kuid kus kohast ja millised on need ravimeetodid ja asutused?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
21.04.2022 14:46
Tere!
Mees Viljandist, 78a., kodune, on viinamees olnud kogu elu, aga töökoht on alati olnud olemas. Sellel aastal on teist korda tsüklis, tänaseks 7. päeva. Ainult magab, käib Wc-s, lonksutab nii pdl. Lauaviina ööpäevas ja ei söö eriti ka midagi. Agressiivne pole, hoopis zombi-moodi uimane ja paneb aeg-ajalt segast juttu. Pakun puljongit viina asemel – ei taha. PEALE SELLE
on keemiaravil :käes 3 korda ja 4. kord tuleb minna Tartusse 11.aprillil. Palun andke nõu, kuidas ja kes saaks tsüklist välja aidata! Lp-ga tema abikaasa (mina ei joo!!!)
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Oleme teile vastamisega nüüd vist hiljaks jäänud, kuid siiski, kui peaks juhtuma uuesti samasugune olukord, siis ehk on sellest sellisel juhul ikka teile abi. Ennetavalt võiks arutada läbi see olukord perearstiga. On olemas eraldi ravim, mis aitab kergendada võõrutusnähte, kuid siis ei tohiks enam alkoholi peale tarbida. Kui kogus, mida inimene igapäevaselt joob, nt 0,5 ja rohkem liitrit viina, siis tuleks maha tulla nö kogust tasapisi vähendades, lonks haaval nö võtta ainult siis, kui tõesti on juba talumatu olla, et ei tekiks tugevaid võõrutusnähte, mis võivad omakorda olla inimese jaoks eluohtlikud. Lonksata ei itohiks pudelist, sest siis ei saa inimen aru, kui palju ta tegelikult tarbib, vaid pitshaaval ja nii ka kogust päeva jooksul vähendades. Kui varem on joodud liiter päevas, siis nüüd proovib 0,5 l. ja järgmine päev 300 ml ja edasi järjest vähem, kuni tunneb et saab juba ära taluda võõrutussümtomid. On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium.
Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda Viljandi Haigla poole ja enne helistada sinna, et mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla ka tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik .
Siinkohal tasub katsetada sedasama viis, mis on varem aidanud tal maha tulla. Osade inimeste jaoks on sobiv ka see, kui nö viina asemel tarbida lahjemat jooki, nt venitada päev välja nii, et tarbin näiteks 3 pdl. õlut ja nii hoopiski õlle abil tsüklist väljuda. Järgmisel päeval proovin veelgi vähem. Tsüklist väljudes on soovitus tarbida ka mineaarliderikast vett, nt Borjom või Värska. Leevendab ka puljong, kuna on samuti soolane ja tomatimahl. Tasapisi taastada ka söömine.
Kuna võõrutusest väljudes on tavaliselt mitmeid päevi halb ka uni, siis selle võiks samuti perearstiga läbi arutada. Võimalik, et mõni päev und uneravimi abil aitab ka kiiremini tervisel taastuda.
21.04.2022 14:38
Tere,
Kuidas saada inimene vägisi kaineks, kui ei ole võimalik saada abi riikliku korralduse poolt? Miks ei ole korraldatud abi mis ennetaks äärmuslikke olukordi?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Otsus tarbida alkoholi või ei, on ikka vaid inimese enda vastutada, kuid mõistan teie pettumust. Kui kõrval inimene tarbib, siis see ikka heidutab korralikult. Riiklikult on olemas tasuta ravi-ja nõustamisteenused, juhul kui inimene soovib ise enda alkoholitarvitamist muuta. Selle kohta saate täpsemalt infot lugeda siit. Raviga saab alustada siis, kui inimene on kaine. Ravi ja nõustamisteenused osutatakse ravikeskuses. Kontaktid leitavad siit. Ka teil endal on võimalik saada nõustamist tasuta 3 korda, kui teie kähedane ise ei ole nõus pöörduma. Sellisel juhul lihtsalt registreerumisel öelge, et soovite nõustamist saada „Kainem ja tervem Eesti“ programmi raames alkoholi tarvitava inimese lähedasena.
On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium. Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda psühhiaatriakliiniku poole. Enne võiks uurida, mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik ja Tallinnas ka erinevad erakliinikud, nt Kordamed erakliinik, Confido Kliinik.
Ka perearsiga võiks läbi arutada inimese alkoholitarvitamise muster. On olemas ka ravimid, mis võõrutussümptomeid leevendavad ja uuesti tarvitamist ka aitavad ennetada.
Eelpool nimetatud ravi ja abisaamise võimalustega peab aga inimene ise nõus olema.
Kuidas iseend aidata, et selle frustratsiooni ja pettumusega toime tulla, siis ehk on abiks teile see materjal ja leiate infot ka siit.
Sissetallatud rada tundub mugavalt tuttav ning jalad viivad justkui iseenesest jälle sinna tagasi. Pits ei teki inimese kätte äkki ja tühjalt kohalt. Igale joodud klaasile eelnevad mõtted ja tunded, mis koos käitumisega moodustavad sissekulumiseni korratud mustreid.
Harjumused olevat need, mida on raske muuta, näiteks harjumust teatud olukordades teatud kindlal viisil reageerida, mõelda, tunda ja seejärel käituda. Näiteks baarist möödudes sellele tähelepanu pöörata ning äkki ennast üksikuna tunda. Või stressiolukorras mõelda pigem pudelile kui männivaigulõhnalisele jooksurajale mere ääres.
Iga klaas, mille jood, on üks osa laiemast mõtte, tunde ja tegudemustrist. Sageli aga inimesed ei teadvusta endale kõiki oma mõtteid ja tundeid. Kuigi just need meid teatud valikute poole suunavad. Just nende muutmises peitub ka käitumise muutmise võti.
Aru saades, millised sisseharjunud rajad viivad sind alkoholi juurde, saad muuta ka oma käitumist.
Psühholoogid on need teatud kindla käitumiseni viivad mustrid pannud järjestustesse, mis peaksid aitama inimest paremini oma tegude algpõhjustes selgusele jõuda.
1. Käivitav sündmus – mõte juua ning sellega seotud mõtted ja tunded tõusevad pinnale tavaliselt mingites kindlates olukordades, näiteks alkoholi nägemine, pubi või baari nägemine, alkoholi tarvitavad sõbrad, üksi kodus olemine jne. Need on olukorrad, mida inimene harjub juba alateadlikult seostama joomisega. Kusjuures alati ei pruugi olla see “trikkel”, millest kõik alguse saab, midagi nähtavat, tegu võib olla tundega – näiteks masendus, ärevus, pinge, igavus, tüdimus, üksildus jne. Õppides aja jooksul märkama ja aru saama, mis täpselt eelneb sellele, kui käsi esimese klaasi poole sirutub, on võimalik oma harjumuspäraseid mustreid muutma hakata. Või vähemalt olla ohtlikeks olukordadeks valmis.
Küsi endalt:
2. Mõtted – enne joomist pähe tekkivad mõtteid me sageli teadvusta. Need lipsavad teadvusest läbi nii kiiresti, et nende püüdmiseks peab olema väga tähelepanelik. Enne joomist tulevad tavaliselt pähe joomise kohta positiivsed, joomist lubavad mõtted.
Küsi endalt:
3. Emotsioonid – mõnikord on mõtete ja tunnete vahel keeruline vahet teha. Mõtteid nagu „ma ei suuda ennast kontrollida“ või „ma olen hädavares“ saab otseselt kahtluse alla seada ja mitmel viisil muuta. Emotsioone (nt viha, süü, kurbus) ei saa.
4. Käitumine – mõtle, milline käitumine sai alguse sinu mõtetest ja emotsioonidest?
5. Tagajärjed – mõtle läbi, milliseid tagajärgi sinu tegu kaasa tõi ja võib veel tuua.
Analüüsi oma viimaseid joomiskordi ning püüa lahti kirjutada “oma muster” koos enne joomist pähe torkavate mõtete, kaasas olevate tunnete ja kõige selle tagajärgedega. Pane mitme nädala jooksul kõik joomisega seotud olukorrad alkopäevikusse kirja – nii hakkavad välja joonistuma sinule omased mustrid, millest teadlikuks saamine on esimene samm muutumise teel.
Oma mustrite teadvustamisel aitab sind ka alkoholitarvitamise vähendamisele suunatud programmi “Selge”, mille abil õpid oma alkoholiga seotud harjumusi paremini tundma ning saad tuge nende muutmisel.
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood