X

Küsimused ja vastused

06.12.2019 12:48

Tere.

M olen mures ja ootaks Teie soovitust olukorrale, kus lähedane inimene on tsüklis peaaegu 2 nädalat .
Kas võiks kutsuda kiirabi või kuidas saaks aidata. Tundub, et ilma abita see jääb kestma.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

06.12.2019

Loe täispikkuses

Tere

 

Kui tarvitatavad kogused on suured, siis soovituslik on alustada koguste vähendamisest. Nt. 500 ml viina asemel järgmisel päeval 400 ml jne. Järsul lõpetamisel võivad esineda tugevad võõrutussümptomid (krambid, värinad), mis võivad kujuneda eluohtlikuks. Kui võõrutusseisundis inimesel tekivad krambid, ta on sattunud psühhoosi või deliiriumi seisundisse, võib ta olla ohuks endale ja teistele. Sel juhul tuleb viivitamatult kutsuda kiirabi telefonil 112. Nendele inimestele, kes ei suuda ise välja tulla pakutakse ka joomasööstu katkestamist ja võõrutusravi. Joomasööstu katkestamise teenus tasuline. Ja seda pakutakse näiteks tilkinfusioonravi või detoksifikatsiooniravi nime all. Üks võimalus ravi saada on ravikeskustes. Täpsemalt saate infot küsida otse ravikeskusest. Kontaktid erinevate ravikeskuste kohta  leiate siit. https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/.

Tasulist joomasööstukatkestamist osutab Tartu linnas ka A- kliinik (http://akliinik.ee/kontakt/), Tallinnas nt. (https://kordamed.ee/et/alkoholismiravi).  Loodan, et leiate enda elukohale lähedal sobiva teenuse osutaja.

Tuleb silmas pidada, et võõrutusravi üksinda, tagasilangust ennetava ravita, ei muuda inimeste joomiskäitumist, tegemist on lühiajalise lahendusega neile, kes ei ole valmis alustama ravi oma joomiskäitumise muutmiseks. Alates 2016 aastast on võimalik saada ravikeskustes “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames alkoholitarvitamise häire ravi.  Ravi kohta saate lähemalt lugeda siit: https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/

Sellest, kuidas lähedast veel aidata ja sellel teemal rääkida saate lugeda https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/

05.12.2019 15:52

Tere,kas Viru haigla Tapa tervisekeskuses töötavad sellised spetsialistid kes aitaksid Alko sõltuvusest ? Kirjutasin neile,et saaks registreerida ennast aga vastust ei ole.

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

05.12.2019

Tere

Meie koostööpartnerite info leiate lehel https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/

Kiiremaks suhtlemiseks soovitame Viru Haigla Tapa tervisekeskuse puhul helistada 325 8810  (E-R 8.00-16.00) Helistamisel tuleb mainida programmi “kainem ja tervem Eesti”

 

22.11.2019 10:33

Raadiouudistes rääkis, et programmiga “kainem ja tervem eesti” saaks soovi korralliituda ka teised, mitte vaid alkojoobes roolist tabatud. Mida teha, kui on eesmärk oma alkotarbimist oluliselt vähendada, aga omaenda tarkusest ja tahtest jääb vajaka?
Kas saaks osaleda Tartus mõnes programmis.
Tänan

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

22.11.2019

Loe täispikkuses

Tere,

Tunnustan teid selle eest, et soovite oma alkoholi tarvitamist vähendada.

Esimese sammuna soovitame teha AUDIT testi, et aru saada, milline alkoholi tarvitaja te olete ja pidada alkopäevikut oma alkoholi tarvitamise osas. Väga palju toetavat lugemist on ka lehel alkoinfo.ee.

Mõnikord võib alkoholi tarvitamise  muutmine ilma vastava väljaõppe saanud toetava inimeseta abita osutuda keeruliseks.  Julgustan pöörduma abi saamiseks spetsialisti vastuvõtule, kellega koos saate täpsemalt arutada, mis on teie enda soov ja eesmärk tarvitamise muutmise osas. Samuti saate arutada ka seda, mis teid aidata võiks ja mida edasi saaks teha. Täpsem info abi erinevate võimaluste kohta on kirjeldatud siin.

Üks võimalus on pöörduda otse raviskeskustesse, kus töötab spetsiaalse väljaõppe saanud meditisiinipersonal ehk alkoholitarvitamise häire ravimeeskond, kes saavad teile toeks olla. Rohkem ravi kohta saate infot lugeda siit . Endale lähima ravikeskuse kontaktid leiate siit. Tavapäraselt kätkeb tavi endas nii farmakoteraapiat (ravimid) kui ka psühhoteraapiat. Aga loomulikult selle otsuse, mis just teile võiks sobida antud raviprogrammist, teete teie ikka ise. On inimesi, kellele piisab muutuste tegemiseks ainuüksi juba psühholoogiga vestlusest. Samas teine inimene vajab jällegi ravimeid, selleks, et tungist üle olla ja end vaimselt paremini tunda.

Abi saamiseks võib pöörduda ka eneseabigruppi Anonüümsed Alkohoolikud (AA). Sinna võib pöörduda igaüks, kes soovib oma alkoholisõltuvusega toimetulemiseks saada teistelt tuge või ise teisi aidata. AA liikmeks olemisega ei kaasne mingeid tasusid ega makse. See ei ole tervishoiu, sotsiaalabi, ega usuline organisatsioon, vaid toetub oma varasemate liikmete kogemusele, mille tuumiku moodustab “Kaksteist sammu” paranemisprogramm. Osalemine AA-s võib pakkuda täiendavat motivatsiooni nii ravil olles, kui ka pärast aktiivse raviperioodi lõppu. Rohkem infot ja lähima AA koosoleku leiab siit. 

Soovin teile julget pealehakkamist!

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

X
testid siit saad abi
euro