09.11.2023 14:57
Tere olen 20 aastane noormees ja pidevalt on alkohooliga probleeme ja alkohooli juues muutun natuke agressiivseks ja kaotan lähedasi sellega soovin leida abi aga ei tea kust?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
09.11.2023
Tere. Kurb kuulda. Ilmselt vajate professionaalset abi. Soovitan alustada perearstist ja temaga nõu pidada. Alkoholisõltuvusega tegelevad ka ravikeskused. Abipakkujate kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
09.11.2023 14:55
Kuhu jäi Abot? Ma ei leia teda. Ma vajan teda.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
09.11.2023
Tere. Aboti aeg alkoinfo lehel sai läbi. Kui vajate abi ja räägite inglise keelt, siis soovitan alla laadida mõne rahvusvahelise äpi, näiteks Woebot on tasuta saadaval ja täidab sarnast rolli.
15.09.2023 10:19
Tere! Kus Narvas ja kes tegeleb alkoholisõltuvuse ravimisega?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
15.09.2023
Tere
Alkoholisõltuvusega tegelevate ravikeskuste kontaktid, nende hulgas Narva haigla ambulatoorse kabineti vastuvõtuajad leiate siit.
Alkohol mõjutab ajukeemiat ning tekitab füüsilist sõltuvust, mille tulemusena vajab tarvitaja järjest suuremaid alkoholikoguseid, sest ilma selleta tunneb ta end pinges, ärrituva ja halvatujulisena. Alkoholi nõiaringi sattunul ilmnevad algul väiksemad ja vähem märgatavad esimesed ohumärgid, kuid järk-järgult koguste kasvades tekivad tõsised terviseprobleemid.
Kui kõrgele tõuseb juues vere alkoholisisaldus sõltub mitmest tegurist. Üldreegel on, et mida suurem alkoholikogus, seda kõrgemale tõuseb ka selle sisaldus veres ja seda suurem on joobeaste. Samas sõltub palju joomise tempost: kiiremini juues tõuseb vere alkoholisisaldus kõrgemale kui vähehaaval juues. Tühja kõhuga imendub alkohol kiiremini ja täielikumalt kui täis kõhuga. Kanged joogid imenduvad kiiremini, seetõttu põhjustavad nad ka kõrgema alkoholi kontsentratsiooni kui lahjad joogid. Oluline on inimese kehakaal – väiksemal inimesel annab sama alkoholikogus suurema efekti. Alkohol mõjub ka naistele ja meestele erinevalt. Kuna naisel on tavaliselt vee osakaal organismis väiksem, siis tõuseb tema vere alkoholisisaldus sama koguse puhul kõrgemale, isegi kui naine ja mees on sama kaaluga.
Purjus olek mõjutab tundeid ja käitumist. Osadel inimestel tekivad joobe sümptomid kiiremini ja kergemini kui teistel. Regulaarse joomise puhul õpib organism aga mürgist ainet käitlema ja nö “harjub” lõpuks alkoholiga – tekib tolerants ehk alkoholitaluvus. See tähendab, et keha ei ole alkoholi suhtes enam nii tundlik ja sama purjusoleku tunde saavutamiseks peab jooma korraga järjest rohkem.
Inimese enesetunne, meeleolu ja käitumine muutub sõltuvalt tema joobeastmest.
Etanool oksüdeeritakse maksas väga mürgisteks aldehüüdideks, sealt edasi karboksüülhapeteks ning pärast mitmeid vahereaktsioone lõpuks süsihappegaasiks ja veeks. Vaheastmena tekkiv etanaal on väga mürgine ühend, mis reageerides tekitab alkaloide. Viimased sarnanevad tugevate narkootiliste ainetega. Ei ole ühte kindlat piiri, mille ületamisel alkoholimürgistus tekib. Lisaks joodud alkoholikogusele oleneb see inimese vanusest, soost, kaalust, tervislikust seisundist, sellest kui kiiresti alkohol ära joodi ja kui palju oli enne söödud. Alkoholimürgituse saanud inimene vajab abi.
Keskmiselt kaob alkohol inimese organismist kiirusega 0,1 promilli tunnis. Kainenemise kiirus oleneb soost, kehakaalust, pikkusest ning sellestki, kui palju on enne söödud.
Pohmelli sümptomid ilmnevad siis, kui alkoholisisaldus veres hakkab langema organismi loomulikule tasemele – nullilähedale. Üks peamisi pohmelli ehk alkoholi võõrutusnähtude põhjuseid on etanooli muundumisel organismis tekkiv mürgine aine etanaal. Pohmell näitabki, et organism võitleb mürgiga – sisuliselt on tegu alkoholimürgistuse kergema vormiga.
Võõrutusnähud tekivad pärast joomist, kui alkoholi on tarvitatud pikka aega ja/või suurtes kogustes. Võõrutusseisund on üks alkoholisõltuvuse näitajaid. Võõrutusnähud võivad olla nõrkus, väsimus, peavalu, suu kuivus, higistamine, oksendamine, südamekloppimine, närvilisus ja käte või kogu keha värisemine. Halvale enesetundele lisanduvad psüühilised vaevad: süü, häbi, alaväärsustunne, masendus, väsimus, kontsentreerumis- ja unehäired. Olenevalt alkoholi tarvitamise kestusest, kogustest ja inimese tervisest võib võõrutusseisund olla kerge, keskmise raskusega või raske. Selle seisundiga võivad kaasas käia sellised tüsistused nagu näiteks krambid, hallutsinatsioonid või deliirium. Kerge ja keskmise raskusega võõrutussündroom taandub ise umbes 3–5 päevaga. Raske tüsistustega võõrutussündroom vajab aga püsivate tervisekahjustuste vältimiseks meditsiinilist abi.
Karskuseks ehk täielikult alkoholist loobumiseks on erinevaid põhjuseid. Näiteks võib see sobida inimestele, kes on proovinud alkoholitarvitamist vähendada ning mitu korda selles ebaõnnestunud. Joomist kontrollida on tavaliselt raskem kui olla karsklane. Kindlasti on täielik loobumine alkoholist vajalik alkoholisõltuvuse puhul, mida iseloomustab tugev joomistung ning raskused joomise kontrollimisel, teatud haigusseisundite puhul, samuti alkoholiga kokkusobimatute ravimite tarvitamise ajal ning raseduse planeerimise või lapseootuse ajal.
Mida teha? Kui tunned, et alkohol mõjutab sinu elu, on see piisav põhjus selle teemaga tegelemiseks ning vajadusel spetsialisti poole pöördumiseks. Tänapäevane ravi tegeleb joomise põhjuste ja tagajärgede kõigi külgedega.Kui sinu lähedane joob, siis uuri soovitusi, kuidas teda aidata. Samas ära unusta ennast – vaata nõuandeid, kuidas ennast selles olukorras hoida.