15.09.2023 10:19
Tere! Kus Narvas ja kes tegeleb alkoholisõltuvuse ravimisega?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
15.09.2023
Tere
Alkoholisõltuvusega tegelevate ravikeskuste kontaktid, nende hulgas Narva haigla ambulatoorse kabineti vastuvõtuajad leiate siit.
04.08.2023 17:04
Tere.
Ma pole tarvitanud alkoholi 36 aastat ja nüüd on selline lugu, et väljahingatavas õhus oli 0,15 ühikut alkoholi.
Antud perioodil tarvitasin ravimeid ja maarohtudest tehtud teesid.
Kas on võimalus, et organismis mingi protsessi tulemusena võib tekkida alkoholi laadne saadus.
Mis uuringutega seda kindlaks saab teha ja kus.
Teiseks tahan ka teha testi, mis näitaks, milla ma olen tarbinud alkoholi, mis on antud analüüsi nimi ja kes seda teeb.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
04.08.2023
Tere
Kõigepealt pean teid kiitma, et olete nii pikka aega alkoholivabalt elanud.
Kuna te ei ole pikka aega alkoholi tarvitanud ning väljahingatavas õhus määrati alkohol, siis selleks võib olla mitmeid põhjuseid ja ilmselt oskab teile selles osas selgitusi anda tervishoiuprofessionaal. Annan põgusa vastuse oma teadmistest lähtuvalt.
Ravimid või ravimteed: Teatud ravimid või ravimteed võivad sisaldada alkoholi või selle derivaate, samuti võivad mõned ravimid või koostisosad põhjustada reaktsioone, mis sarnanevad alkoholi tarbimisega, sealhulgas alkoholi sisalduse suurenemist väljahingatavas õhus. See võib olla tingitud ravimi ainevahetusest organismis või sellest, kuidas ravimid mõjutavad seedetrakti mikrofloorat. Ravimite või ravimiteede tarvitamise osas ning selles, kuidas need võivad mõjutada alkoholi sisaldust väljahingatavas õhus, soovitan konsulteerida arsti või apteekriga.
Toit või joogid: Mõned toiduained või joogid võivad sisaldada väikseid koguseid alkoholi, näiteks mõned fermenteeritud tooted või alkoholisisaldusega joogid, nagu kali või kombucha. Kuigi need kogused on tavaliselt väga madalad, võivad need siiski mõjutada väljahingatava õhu alkoholisisaldust. Mõnedel juhtudel ka nätsu närimine või muude suus lahustuvate toodete tarbimine vahetult enne mõõtmist võib põhjustada olukorra, mida nimetatakse suuõõne alkoholisisalduseks ja mis võib mõjutada väljahingatava õhu testi tulemust. Tõsi küll, ei tohiks mõjutada tervel inimesel olulisel määral.
Meditsiinilised seisundid: Teatud meditsiinilised seisundid võivad mõjutada alkoholi metabolismi organismis või põhjustada alkoholi tootmist seedetraktis.
Vastuseks teie küsimusele, kas on olemas testi, mis määraks, milllal te viimati alkoholi tarvitasite, siis minu teada sellist pädevat testi ei ole. Saab määrata küll alkoholisisaldust veres, väljahingatavas õhus ja uriinis, kuid nende abil saab määrata hiljutist alkoholitarvitamist ja tuvastada hetkeolukorda. Soovitan ka selles osas pidada nõu tervishoiuspetsialistiga.
Loodan, et leiate oma küsimusele vastuse ja selgituse tekkinud olukorrale.
04.08.2023 16:30
Tere. Minu küsimus on, et kui inimesel on tuvastatud HIV. Kas siis on võimalik minna alkoholi ravile haiglasse.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
04.08.2023
Tere
Tänapäevane alkoholiravi on kompleksravi ja selle kohta saab rohkem informatsiooni siit.
Nagu teiste kaasuvate haigustega, nii ei näe ma ka takistust tuvastatud HIV-ga alkoholiravile pöördumiseks. Vaadake välja mugavaima asukohaga ravivõimalus ja palun võtke nendega ühendust.
Enamasti omandame me erinevad käitumisviisid teisi jälgides ja jäljendades. Alkoholi tarvitamist ja sellega seotud uskumusi mõjutab kultuur, pereliikmed, sõbrad, partner, eakaaslased, meedia jne.
Alguses mõjub alkohol ka lõõgastavalt ning sisemistest piirangutest vabastavalt. Inimesed alustavad joomist, et saada naudingut ning jagada joobest tekkinud elevust kaaslastega. Mõned leiavad, et alkohol annab ajutise leevenduse raskestitalutavatele tunnetele nagu näiteks igavus, tüdimus, pinge, ärevus, kurbus või masendus. Samuti paneb alkohol ajutiselt unustama oma mured, seetõttu on just inimesed, kellel on palju elulisi muresid, haavatavamad alkoholi kütkestava mõju poolt. Vähese enesekindlusega inimesed võivad tunda purjus olles ennast tugevama ja võimekamana. Samuti aitab alkohol kergesti sulanduda seltskondadesse, kus ainukeseks vastuvõtmise põhimõtteks ongi see, et kõik joovad.
Kui mingi aine tarvitamisel on nii palju plusse, miks siis aga peaks üldse muretsema?
Alkoholi tarvitamise kasud on tavaliselt lühiajalised ning pikemalt ette vaadates kahjustab alkohol tegelikult inimese heaolu, suhteid, saavutusi, tööelu, rahalist seisu ning tervist. Alkohol ei lahenda probleeme vaid hakkab neid juurde tekitama.
Väga lihtsustatult võib alkoholi tekitatud nõiaringi lahti joonistada järgmiselt:
Näiteks: Martin pidi auto parandusse viima ning see tõi kaasa ootamatult suure väljamineku. See tekitas temas frustratsiooni oma rahalise seisu pärast. Et negatiivseid tundeid leevendada võttis ta õhtul ette pudeli kanget alkoholi. Järgmisel päeval jõudis ta tööle mitu tundi hiljem, jääknähtudega ning seetõttu läks ta tülli juhatajaga. See omakorda pani ta muretsema oma töö, kui põhisissetulekuallika ja tuleviku pärast. Vajadus emotsioone alkoholiga tuimestada suurenes veelgi.
Alkoholist tekkiv hea enesetunne on väga lühiajaline (mõnest minutist mõne tunnini). Korraks leeveneb pinge ja võimenduvad positiivsed emotsioonid, kuid pikemas vaates on alkohol siiski võimas ärevust ja depressiooni tekitav aine.
Ühelt poolt mõjutab alkohol ajukeemiat nii, et tekivad ärevus ja depressioon. Teiselt poolt viib tunnete tuimestamine alkoholiga selleni, et inimene ei tegele probleemidega, vaid lihtsalt väldib neid. Lahendamata probleemid kasvavad aja jooksul. Kolmanda osana lisandub siia kokteili sageli see, et kui inimene ei püüagi probleeme lahendada, jääb saamata innustav eduelamus ning puudulikuks jäävad ka oskused, kuidas tegelikult neid siiski lahendada.
Alkohol tekitab samuti füüsilist sõltuvust. Heaolutunde (mõnutunne ja tuimus) saavutamiseks või koguni normaalse enesetunde säilitamiseks tuleb tarvitada järjest suuremaid alkoholikoguseid ning ilma selleta tuntakse ennast pinges, ärrituva ja halvatujulisena.