09.11.2023 14:57
Tere olen 20 aastane noormees ja pidevalt on alkohooliga probleeme ja alkohooli juues muutun natuke agressiivseks ja kaotan lähedasi sellega soovin leida abi aga ei tea kust?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
09.11.2023
Tere. Kurb kuulda. Ilmselt vajate professionaalset abi. Soovitan alustada perearstist ja temaga nõu pidada. Alkoholisõltuvusega tegelevad ka ravikeskused. Abipakkujate kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
09.11.2023 14:55
Kuhu jäi Abot? Ma ei leia teda. Ma vajan teda.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
09.11.2023
Tere. Aboti aeg alkoinfo lehel sai läbi. Kui vajate abi ja räägite inglise keelt, siis soovitan alla laadida mõne rahvusvahelise äpi, näiteks Woebot on tasuta saadaval ja täidab sarnast rolli.
15.09.2023 10:19
Tere! Kus Narvas ja kes tegeleb alkoholisõltuvuse ravimisega?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
15.09.2023
Tere
Alkoholisõltuvusega tegelevate ravikeskuste kontaktid, nende hulgas Narva haigla ambulatoorse kabineti vastuvõtuajad leiate siit.
Kõik teavad, et alkoholitarvitamine kujutab endast ohtu tervisele. Sellest, et alkohol hakkab organismi mõjutama, annavad teada mitmed märgid. Osa neist ilmnevad kiiresti, osa mõne aja pärast.
Alkohol on energiarikas – 1 gramm puhast alkoholi ehk etanooli annab 7 kcal. Lisaks puhtale alkoholile sisaldub osades jookides ka suhkruid ja tulemuseks ongi kaloripomm. Näiteks annab suur klaas (250 ml) veini ligikaudu 160 kcal ja pudel õlut (500 ml) 225 kcal.
Enamik alkohoolsetest jookidest ei sisalda praktiliselt üldse organismile esmavajalikke toitaineid, kuid annavad arvestaval määral kilokaloreid. Kui näiteks täiskasvanud naisterahva keskmine energiavajadus ööpäevas on 2000 kcal, siis juues ära kaks õlut on sellega kaetud juba pea neljandik tema päevasest energiavajadusest.
Palju kaloreid on sinu joogis?
Alkoholi tarvitamine enne magamaminekut võib küll olla abiks uinumisel, kuid tegelikult magad sa halvemini. Alkohol häirib unetsükleid, see takistab väljapuhkamist. Nimelt jäävad joobes inimesel ära sügavale unele eelnevad esimesed unefaasid. Samuti väheneb REM-une aeg. REM-une faasi ajal toimub aga õpitu kinnistumine, mõtete ja mälestuste korrastamine, inimene tunneb end ärgates värske ja puhanuna.
Alkoholil on dehüdreeriv (kuivatav) mõju. Ühtlasi viib alkohol endaga kaasa vitamiine ja mineraale. See võib pikapeale muuta naha halliks ja elutuks. Lisaks ära unusta seda „iludust“, kes sulle purjutamise järgsel hommikul peeglist vastu vaatab. Pohmelli tõttu higistab inimene rohkem, silmad ja nägu võivad punetada.
Kas ka sina arvad, et õlu päeva lõpus on ideaalne stressileevendaja? Tegelikult võib pidev stressi maandamine alkoholi abil alkoholi nõiaringi hoopis suurendada. Alkohol on depressant, rikkudes ajukeemia tasakaalu ja mõjutades seeläbi seda, mida me mõtleme, tunneme või mida teeme. Kui esimene klaas mõjub lõdvestavalt ja mured tunduvad väiksemad, siis pikaajaliselt ärevus ja stress hoopis kasvavad. Igapäevaseks pingete leevendamiseks on teisi, tervislikumaid, variante, näiteks aktiivne liikumine või kuum saun!
Liigne alkoholi tarvitamine võib häirida meie immuunsüsteemi ning koos alkoholist tingitud halva unega võib tulemuseks olla pidev nõrkus. Koguseid vähendades märkad väga kiirelt, kuidas energiat hakkab juurde tulema.