X

Küsimused ja vastused

06.12.2019 12:48

Tere.

M olen mures ja ootaks Teie soovitust olukorrale, kus lähedane inimene on tsüklis peaaegu 2 nädalat .
Kas võiks kutsuda kiirabi või kuidas saaks aidata. Tundub, et ilma abita see jääb kestma.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

06.12.2019

Loe täispikkuses

Tere

 

Kui tarvitatavad kogused on suured, siis soovituslik on alustada koguste vähendamisest. Nt. 500 ml viina asemel järgmisel päeval 400 ml jne. Järsul lõpetamisel võivad esineda tugevad võõrutussümptomid (krambid, värinad), mis võivad kujuneda eluohtlikuks. Kui võõrutusseisundis inimesel tekivad krambid, ta on sattunud psühhoosi või deliiriumi seisundisse, võib ta olla ohuks endale ja teistele. Sel juhul tuleb viivitamatult kutsuda kiirabi telefonil 112. Nendele inimestele, kes ei suuda ise välja tulla pakutakse ka joomasööstu katkestamist ja võõrutusravi. Joomasööstu katkestamise teenus tasuline. Ja seda pakutakse näiteks tilkinfusioonravi või detoksifikatsiooniravi nime all. Üks võimalus ravi saada on ravikeskustes. Täpsemalt saate infot küsida otse ravikeskusest. Kontaktid erinevate ravikeskuste kohta  leiate siit. https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/.

Tasulist joomasööstukatkestamist osutab Tartu linnas ka A- kliinik (http://akliinik.ee/kontakt/), Tallinnas nt. (https://kordamed.ee/et/alkoholismiravi).  Loodan, et leiate enda elukohale lähedal sobiva teenuse osutaja.

Tuleb silmas pidada, et võõrutusravi üksinda, tagasilangust ennetava ravita, ei muuda inimeste joomiskäitumist, tegemist on lühiajalise lahendusega neile, kes ei ole valmis alustama ravi oma joomiskäitumise muutmiseks. Alates 2016 aastast on võimalik saada ravikeskustes “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames alkoholitarvitamise häire ravi.  Ravi kohta saate lähemalt lugeda siit: https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/

Sellest, kuidas lähedast veel aidata ja sellel teemal rääkida saate lugeda https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/

05.12.2019 15:52

Tere,kas Viru haigla Tapa tervisekeskuses töötavad sellised spetsialistid kes aitaksid Alko sõltuvusest ? Kirjutasin neile,et saaks registreerida ennast aga vastust ei ole.

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

05.12.2019

Tere

Meie koostööpartnerite info leiate lehel https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/

Kiiremaks suhtlemiseks soovitame Viru Haigla Tapa tervisekeskuse puhul helistada 325 8810  (E-R 8.00-16.00) Helistamisel tuleb mainida programmi “kainem ja tervem Eesti”

 

22.11.2019 10:33

Raadiouudistes rääkis, et programmiga “kainem ja tervem eesti” saaks soovi korralliituda ka teised, mitte vaid alkojoobes roolist tabatud. Mida teha, kui on eesmärk oma alkotarbimist oluliselt vähendada, aga omaenda tarkusest ja tahtest jääb vajaka?
Kas saaks osaleda Tartus mõnes programmis.
Tänan

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

22.11.2019

Loe täispikkuses

Tere,

Tunnustan teid selle eest, et soovite oma alkoholi tarvitamist vähendada.

Esimese sammuna soovitame teha AUDIT testi, et aru saada, milline alkoholi tarvitaja te olete ja pidada alkopäevikut oma alkoholi tarvitamise osas. Väga palju toetavat lugemist on ka lehel alkoinfo.ee.

Mõnikord võib alkoholi tarvitamise  muutmine ilma vastava väljaõppe saanud toetava inimeseta abita osutuda keeruliseks.  Julgustan pöörduma abi saamiseks spetsialisti vastuvõtule, kellega koos saate täpsemalt arutada, mis on teie enda soov ja eesmärk tarvitamise muutmise osas. Samuti saate arutada ka seda, mis teid aidata võiks ja mida edasi saaks teha. Täpsem info abi erinevate võimaluste kohta on kirjeldatud siin.

Üks võimalus on pöörduda otse raviskeskustesse, kus töötab spetsiaalse väljaõppe saanud meditisiinipersonal ehk alkoholitarvitamise häire ravimeeskond, kes saavad teile toeks olla. Rohkem ravi kohta saate infot lugeda siit . Endale lähima ravikeskuse kontaktid leiate siit. Tavapäraselt kätkeb tavi endas nii farmakoteraapiat (ravimid) kui ka psühhoteraapiat. Aga loomulikult selle otsuse, mis just teile võiks sobida antud raviprogrammist, teete teie ikka ise. On inimesi, kellele piisab muutuste tegemiseks ainuüksi juba psühholoogiga vestlusest. Samas teine inimene vajab jällegi ravimeid, selleks, et tungist üle olla ja end vaimselt paremini tunda.

Abi saamiseks võib pöörduda ka eneseabigruppi Anonüümsed Alkohoolikud (AA). Sinna võib pöörduda igaüks, kes soovib oma alkoholisõltuvusega toimetulemiseks saada teistelt tuge või ise teisi aidata. AA liikmeks olemisega ei kaasne mingeid tasusid ega makse. See ei ole tervishoiu, sotsiaalabi, ega usuline organisatsioon, vaid toetub oma varasemate liikmete kogemusele, mille tuumiku moodustab “Kaksteist sammu” paranemisprogramm. Osalemine AA-s võib pakkuda täiendavat motivatsiooni nii ravil olles, kui ka pärast aktiivse raviperioodi lõppu. Rohkem infot ja lähima AA koosoleku leiab siit. 

Soovin teile julget pealehakkamist!

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

X
testid siit saad abi
euro

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

Girl

Saa teada, milline on sinu emotsionaalne seisund.

Testi on teinud 15223 inimest

audit

Küsimused 1/24

Emotsionaalse enesetunde test

Test aitab sul aru saada oma emotsionaalsest seisundist.
Test ei diagnoosi ega anna muul moel meditsiinilisi hinnanguid tervise kohta.

Täpsemate hinnangute saamiseks on vajalik psühhiaatri või kliinilise psühholoogi konsultatsioon.

 

Allikas: Emotsionaalse enesetunde küsimustik EEK-2. Autorid: Aluoja jt 1999 (Aluoja, A., Shlik, J., Vasar, V., Luuk, K., Leinsalu, M. (1999). Development and psychometric properties of Emotinal State Questionnaire, a self-report questionnaire for depression and anxiety. Nordic Journal of Psychiatry, 53, 6, 443-449).

  ALUSTAN
  doctor

  Testi on teinud 99209 inimest

  Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
  tarvitamise pärast muretsema.

  Loe audit testi kohta lähemalt
  audit

  Audit test

  Küsimused 1 / 11

  Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

  VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

  ALKO Kalkulaator

  Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
  Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
  Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

  EDASI

  Mõju elukvaliteedile

  Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

  Loe edasi

  TUULI LUGU

  Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

  Vaata kõiki lugusid

  PEREARSTI LUGU

  Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

  Vaata kõiki lugusid

  Alkoholi liigtarvitamise ravi

  Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

  Loe rohkem

  LÄHEDASED

  Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

  Loe rohkem

  Nõuandenurk

  06.12.2019 12:48

  Tere. M olen mures ja ootaks Teie soovitust olukorrale, kus lähedane inimene on tsüklis peaaegu 2 nädalat . Kas võiks kutsuda kiirabi või kuidas saaks aidata. Tundub, et ilma abita see jääb kestma.
  Ljudmilla Atškasov

  Ljudmilla Atškasov

  psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

  06.12.2019

  Tere

   

  Kui tarvitatavad kogused on suured, siis soovituslik on alustada koguste vähendamisest. Nt. 500 ml viina asemel järgmisel päeval 400 ml jne. Järsul lõpetamisel võivad esineda tugevad võõrutussümptomid (krambid, värinad), mis võivad kujuneda eluohtlikuks. Kui võõrutusseisundis inimesel tekivad krambid, ta on sattunud psühhoosi või deliiriumi seisundisse, ... Loe täispikkuses

  • Küsi nõu


   (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

  OLED LAPSEVANEM?

  Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


  LEHT NOORTELE!

  Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

  Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


  TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

  spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.