X

Küsimused ja vastused

21.08.2019 14:06

kuidas ma saan ennast  kirja panna programmis kainem ja tervem eesti“ raames alkoholitarvitamise häire diagnoosimiseks ´´esmase hindamise“

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

21.08.2019

Loe täispikkuses

Tere,

Tunnustame teid, et soovite oma alkoholi tarvitamist vähendada. Soovitame esmalt teha AUDIT testi või pöörduda  perearsti poole.

Kui siiski on teada, et teil on alkoholi tarvitamisega vaja ravile pöörduda, siis leiate vastavad kontaktid siit.

Soovime edu!

12.08.2019 15:16

tere
mis Te soovitate mulle teha sellises olukorras: elan väikses korteris eraldi oma vanematest. Ema ja isa elavad koos, seega mul pole võimalust võtta ema enda juurde. ema pidevalt kannatab ja ta tervis on pideva ohu all, kuna isa on alkoholik, viimasel ajal ka on agressiivseks muutun ud. Kutsuti nii kiirabi isale (tal on puue kurt tumm sünnist), eile käis ka politsei, kuid kasu poolnud. Isa ei ole võimaline ise üksi elada, tal on väga kõrge vererõhk, mitu korda tänaval oli teadvuseta jne Ise ta mitte mingil juhul arsti juurde ei lähe. Sellega on kiire, kuna ema on ohus. Kui panna ema ajutiselt elama mujale, siis isa hävitab korteri. ette tänades,
S

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

12.08.2019

Loe täispikkuses

Tere

See on tõesti väga komplitseeritud probleem.

“Kainem ja tervem Eesti” programmi raames ravile suunamine sellises olukorras ei tundu võimalik. Samas teie emaga saate  pöörduda antud programmi raames lähedase nõustamisele. Nõustamine on tasuta. Ravikeskuste kontaktid leiate siit.

Kas olete proovinud pöörduda kohaliku omavalitsuse ja sealse sotsiaaltöötaja poole? Ehk oskavad nemad soovitada võimalusi olukorra lahendamiseks.

Soovin teile jõudu selle olukorraga tegelemiseks!

 

05.08.2019 15:30

Tere!

Olen murega nii üksi ja ei oska enam enda vaimse tervisega toime tulla. Nimelt olen olnud suhtes ühe noormehega 4 aastat, millest 2 aastat ja mõni kuu on olnud alkoholiga probleeme (minu arvates). Ta ei joo minu nähes vaid ainult salaja. Kui keegi pakub talle alkoholi, siis ütleb alati viisakalt ära, aga kui üksi on, siis joob minutitega pudel veini. Kui ma kellelegi murest räägin, siis vaadatakse mulle otsa ja väljandatakse selgelt, et minu jutt ei vasta tõele. See meesterahvas ei saa olla see, kellena ma teda kirjeldan. Samas nemad ei ela temaga koos. Oleme teinud õhtuseid plaane, kuid need on olnud rikutud, kuna joob ennast salaja täis. Ta lubas käia AA-koosolekutel, väidetavalt käis seal iga nädal ligi aasta aega. Ühel hetkel otsustasin minna luurele AA-koosolekule, kus lõpuks selgus fotot näidates, et tema ei ole nendel koosolekutel käinud. Seni on ta rääkinud mulle, mida kõike AA-koosolekutel räägitakse ise seal reaalselt käimata. Ta ei otsi ise abi. Ma suunasin ta programmi tervem ja kainem eesti, kus on on käinud ühe korra psühhiaatri juures ja ühe korra arsti juures (väidetavalt). Ta väitis, et see on talle, kuid kas nii vähese kogemuse pealt on võimalik midagi sellist üldse väita? Pidevalt lubab, et enam ei joo ega valeta, kuid lubadused pole pidamiseks. Ta väidab, et on joonud vaid need korrad, kui on mulle vahele jäänud. See ongi vist sõltlase jutt?
Ta on joobes peaga külaliste ees oksendama hakanud väites, et on kaine. Ta on joobes peaga katki kukkunud kaminaklaasid. Kui on joobes, siis leiab, et süüdi olen mina. Ta läheb toidupoodi väidetavalt süüa ostma, aga ostab lisaks pudel alkoholi, valab energiajoogi pudelisse, mille peidab nt taarakasti. Selline käitumine viitab ju probleemile? Kas ja kuidas tasub üldse edasi liikuda?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

05.08.2019

Loe täispikkuses

Tere.

Oma kirjas tõite välja erinevaid fakte, mis viitavad tavaliselt alkoholi kuritarvitamisele. Selline käitumine, et alkoholi hakatakse peitma, tarvitatakse varjatult, tarvitamist nö pisendatakse, valetatakse või rünnatakse,süüdistatakse vastu inimest, kes neid kahtlustab või tarvitamise kohta uurib, iseloomustab liigtarvitajat.

Paraku ei saa aga keegi teine inimese tarvitamist muuta, kui inimene seda ise ei taha. Ravitulemused on kõige efektiivsemad juhul, kui inimesel endal on soov muutuda. Kas seda suhet sellisel moel jätkata – see saab vaid olla teie enda otsus. Ehk on abi sellest, kui saate ise lähemalt enda suhet arutada spetsialistiga, et mõelda kas ja kuidas edasi. Teil kui tarvitajaga koos elaval lähedasel on samuti võimalus saada nõustamisteenuseid programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames tasuta. Registreerumisel lihtsalt öelge, et soovite saada lähedasele mõeldud nõustamist. Kuna nõustan ka ise selle programmi raames psühholoogina inimesi, siis pereliikmete kaasatus on alati teretulnud. Seega julgustan teid ühendust võtma selle sama arsti või psühholoogi või vaimse tervise õega, kelle juures teie elukaaslane käib. Sellisel meeskonnatööl on ka tavaliselt head tulemused. Alkoholism on haigus, mida tuleb ravida. Ja kui leida õige ravi sh ka psühhoteraapia, siis võib oodata ka soovitud tulemusi. Tulemuste saavutamine on iga inimese puhul väga individuaalne, seega ei tasu võrrelda teiste inimestega. Kellel võib abi olla juba paarist visiidist arsti või spühholoogi juurde, kellel kulub aga enne pikem aeg, kui saavutatakse kas kainus või kontrollitud tarvitamine. Seepärast tuleks olla kannatlik! Kindlasti ei tähenda see aga kannatamist enda vaimse tervise arvelt. Kandke enda eest hoolt ja ärge jätke enda elu elamata! Kuidas enda aidata, seda saate lugeda siit https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-saab-aidata-ennast-alkoholisoltlase-lahedane/

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

X
testid siit saad abi
euro

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

Girl

Saa teada, milline on sinu emotsionaalne seisund.

Testi on teinud 6180 inimest

audit

Küsimused 1/24

Emotsionaalse enesetunde test

Test aitab sul aru saada oma emotsionaalsest seisundist.
Test ei diagnoosi ega anna muul moel meditsiinilisi hinnanguid tervise kohta.

Täpsemate hinnangute saamiseks on vajalik psühhiaatri või kliinilise psühholoogi konsultatsioon.

 

 

Allikas: Emotsionaalse enesetunde küsimustik EEK-2. Autorid: Aluoja jt 1999 (Aluoja, A., Shlik, J., Vasar, V., Luuk, K., Leinsalu, M. (1999). Development and psychometric properties of Emotinal State Questionnaire, a self-report questionnaire for depression and anxiety. Nordic Journal of Psychiatry, 53, 6, 443-449).

  ALUSTAN
  doctor

  Testi on teinud 93373 inimest

  Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
  tarvitamise pärast muretsema.

  Loe audit testi kohta lähemalt
  audit

  Audit test

  Küsimused 1 / 11

  Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

  VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

  ALKO Kalkulaator

  Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
  Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
  Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

  EDASI

  Mõju elukvaliteedile

  Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

  Loe edasi

  TUULI LUGU

  Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

  Vaata kõiki lugusid

  PEREARSTI LUGU

  Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

  Vaata kõiki lugusid

  ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

  Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

  Alkoholi liigtarvitamise ravi

  Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

  Loe rohkem

  LÄHEDASED

  Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

  Loe rohkem

  Nõuandenurk

  21.08.2019 14:06

  kuidas ma saan ennast  kirja panna programmis kainem ja tervem eesti`` raames alkoholitarvitamise häire diagnoosimiseks ´´esmase hindamise``

  Karin Kilp

  alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

  21.08.2019

  Tere,

  Tunnustame teid, et soovite oma alkoholi tarvitamist vähendada. Soovitame esmalt teha AUDIT testi või pöörduda  perearsti poole.

  Kui siiski on teada, et teil on alkoholi tarvitamisega vaja ravile pöörduda, siis leiate vastavad kontaktid Loe täispikkuses

  • Küsi nõu


   (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

  OLED LAPSEVANEM?

  Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


  LEHT NOORTELE!

  Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

  Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


  TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

  spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.