X

Küsimused ja vastused

02.06.2023 14:50

Tere,

Mees on joonud aktiivsemalt jaanuarist – 9 kuu vältel on kaineid nädalaid väga vähe olnud. On kaotanud töö ja pereelu samuti hukul. Suvel hakkasime korralikku ravi otsima. Käis perearsti vastuvõtul – said voldikud ja täitis testi, käis viljandi alkokabinetis, kus tehti samuti test ja võetid analüüsid ja anti oma number ja öeldi, et paari nädala pärast tehke perearsti juures uuesti vereanalüüs. Sinna ta ei jõudnud, sest toimus tagasilangus. Oma rahad on ära joonud, nüüd käib poes vargil ja tsüklist välja ei saa, minu meelest isiksusehäire juba, ei saa aru mida teeb.
Kui saame ta nii kaugele, et tsüklist väljas, siis mida tuleb täpsemalt teha, sest siiani need arstil käimised pole aidanud! Kas tuleb ise midagi konkreetset küsida ravi jaoks või tuleb temaga alkokabinetti kaasa minna või …?

Ette tänades!

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

02.06.2023

Loe täispikkuses

Tere

Mõistan teie pettumust ja muret enda mehe pärast – see on täiesti nõutuks tegev ja abituse tunnet tekitav. Motivatsioon enda alkoholitarvitamisega soetud käitumist muuta on tavaliselt inimesel kõige suurem just tsüklist väljumise esimestel päevadel  kuni paar nädalat. Siis on veel selgelt meeles, kui halb oli olla ja ei taheta seda seisundit niipea uuesti kogeda. Kui aga juba parem hakkab, siis tavaliselt langeb ka soov abi järgi pööruda ja ka regulaarselt nõustamisel jätkata. Võib tekkida väärarusaam, et see oligi vimane kord ja enam seda ei juhtu ja ma ei vajagi vb abi. Tarvitamiskäitumise muutmisel ja kainuse säilitamisel on libastumised  paraku tavapärane nähtus. Võib minna aega, enne kui inimene suudab teha pikemaid kainuse perioode või vähendada tsüklis olemise päevade arvu või säilitada kainust pikemalt.  Libastumised on omamoodi õpikohad, millest saab teha enda jaoks järeldused ja teha teinekord midagi teisiti. Teinekord vajavad nõustamist ka tarvitajaga koos elavad inimesed, et enda tunnetega sellel hetkel toime tulla, kui tarvitaja on taas alkoholi jooma hakanud. Teil on samuti võimalus saada lähedase inimesena nõustamist. Te elate ju koos justkui kahe inimesega- üks on see mees, kes teie kõrval on siis, kui ta on kaine ja hoopis teine mees on see, kes tsüklis on. Tüsklis olles on tung niivõrd tugev, et inimene teeb selleks, et jook kätte saada, ükskõik mida, isegi kui selleks on vaja varastada. Tsüklist väljudes aga vaadatakse enda poolt tekitatud probleemidele otsa, nt võlad ja kogetakse enda käitumisest tingitud muid negatiivseid tundeid- häbi, süü, pettumus endas jt., mis omakorda võib luua juba pinnase uueks tsükliks. Negatiivsed emotsioonid on ka üheks tugevaks riskikohaks libastumistel. Nõustamisel tegeletakse ka tarvitamise allpõhjustega, mis on see n-ö jäämäealune osa, mis neid libastumisi põhjustab. Võimalik, et siin saab mees hakata end rohkem tundma õppides ja uusi oskusi juurde õppides uut tarvitamist ennetama.
Mida siis nüüd edasi teha, oli teie küsimus.
“Kainem ja tervem Eesti” programmi raames on nii, et inimene pöördub esmalt vaimse tervise õe vastuvõtule (kus teie mees tõenäoliselt juba ka käis), kes siis vajadusel suunab edasi kas arsti ja/või ka psühholoogi vastuvõtule. Saan aru, et mehel kontakt spetsialistiga katkes. Ma ise töötan selles programmis psühholoogina ühes Tartu asutuses ja olen näinud oma töös, et inimesed on väga erinevad. On neid, kes suudavadki muutused ellu viia puhtalt enda tahtejõul ja on ka neid, kelle aju vajab natuke nö kaasaaitamist farmakoteraapia ehk ravimite abi, ravimitest on abi: täielik kaine olemisel (ravim, mis ei luba joomist üldse ja põhineb mõningal määral hirmu tekitamisel), tungi vähendamisel,  tsüklite ennetamisel või tsüklis olemise aja  lühendamisel. Oluline on leida aga inimese enda jaoks  sobiv raviviis, mis vajadusel sisaldab ka psühholoogilist nõustamist ja lähedaste nõustamist. Raviplaan arutatakse inimesega läbi: see on ikka inimese enda ja spetsilistide koostöö.
Ravi sisu kohta saate lähemalt lugeda ka siit.
Kui te ei soovi minna uuesti enda elukohale lähemal asuvasse asutusse, siis võite pöörduda ükskõik millisesse raviasutusse üle Eesti. Kindlasti tasub proovida uuesti. Kontaktid teiste raviasutuste kohta.
Lähedaste koostöö on alati teretulnud ja seega võite koos minna ja pärast juba vaadata edasi, kas te soovite ka ise saada lisaks nõustamist või jääb mees edaspidi üksi käima.

Panen teile infomaterjalina kaasa ka veel lähedastele mõeldud voldiku. Võib-olla saate siit ka natuke infot juurde enda jaoks.

Alkoinfo kodulehelt saate samuti lugeda lähemalt alkoholi teema kohta, et mõista alkoholitarvitamisehäire olemust lähemalt.

12.05.2023 14:01

Tere.Mul selline probleem ,et abikaasa aastaid olnud tsüklijoodik.Ise ta probleemi ei teadvusta .Enne piirdus tsükkel 2-3 päevaga nüüd kestab juba terve nädal.Aga samal ajal pean mina hommikuti tööle minema[abikaasa pensionil].Mida teha kelle poole pöörduda ,et saaksin ka kodus rahu ja vaikust.Purjus olles armastab ta olla ahelsuitsetaja ja seda suvalistes kohtades kodus .Olen tööl olles pidevas pinges millal midagi põlema läheb.Mida teha

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

12.05.2023

Loe täispikkuses

Tere

Teie murele ei ole ühest vastust ega kiiret lahendust. Alkoholi tarvitamine viib sageli alkoholitarvitamise häireni, mis on tõsine haigus ning inimene ise sellega toime ei tule. Et selle olukorraga tegeleda, on vajalik, et inimene ise saab probleemi tõsidusest aru ning on valmis sellega tegelema. Lähedase inimesena olete ka teie paratamatult kannataja ja selliselt pikka aega kannatada ei ole kindlasti lahendus.

Sellest, kuidas lähedast selles olukorras kohelda, et te ei aitaks olukorra süvenemisele kaasa, saate lugeda siit.

Kuna te olete väga keerulises olukorras, siis peate mõtlema kindlasti ka endale, sest lähedase probleemiga teete ka endale liiga. Kuidas ennast selles olukorras hoida ja sarnaseid kogemuslugusid, saate lugeda ja videos vaadata siit. Ehk tekitavad ka sarnases olukorras olnud inimeste lood teis mõtteid.

Kui soovite spetsialistiga nõu pidada, siis alkoholi liigtarvitava inimese lähedasena saate abi küsida ravikeskustest, mille nimekirja leiate siit.

Jõudu!

 

12.05.2023 13:50

Tere ,
Mul on mure. Vanus 29. Alkoholi sõltuvus.. Ilmselt juba 10 aastat. Olen jõudnud faasi, kus ma enam ei oska ja ei suuda-vaja on muutust.
Eellugu: Väga keeruline ja raske lapsepõlv, palju vaimset vägivalda, alkoholismi, hoolimatust, katkisi suhteid, maakoht- st abi ei olnud saadaval. Meeletu üksildus, aga üksi lähedane, kes kompenseeris võimaluste piires selle kõik. See kasvatas mind väga iseseisvaks ja vastutustundlikus.
Hetke seis: Magistriõppe tudeng, elu heal järjel. Terendamas suurepärane töökoht Eesti põllumajanduse eliitklassis. Ühtegi vaimselt väga rusuvat põhjust selles seisu hetkel olla ei ole. Aga ma tunnen, et ma ei suuda enam nii jätkata.
Olen täiesti teadlik oma sõltuvusest. Tegemist on keemilise sõltuvusega – ma ei suuda sellest lõputust vaimsest karussellist enam läbi murda.
Alkoholi tarbimine: hetkel vaid 4-5 päeva, st iga laupäev (mõni pühapäev salaja ) KUUS. Oli aegu kus ma tarbisin 3-5päeva nädalas. . See jõupingutus, häbi, läbikukkumise tunne. Lootusetus. Ma ei taha enam. Ma ei kannata rohkem välja.
Mure: Ma ise leian, et minu sõltuvus on puhtalt keemiline. Ma võin minna vabal hetkel poodi, endal pisarad silmas, et ma seda jälle teen ja osta 2l veini. Ise teades, et järgmine päev ma trenni teha ei suuda, depressioon nähu löövad välja, tujutus , magamatus päevi jne. Aga ma ikka ostan selle veini ja joon. Kas või nuttes, teades mis tagajärgi see pöhjustab..
Ma lihtsalt tunnen, et vaimne läbi põlemine on nii karm. Rohkem ma ei taha, ma loobun olemast alkoholi ohver. Ma tean, mis kvaliteedi see muutus minu esile kutsuks. PALUN ABI.
Seda kirja on raske sõnastada, mõtteid raske edasi anda. Aga long story shot : I need help.
Teadvustan endale, et üksi ma sellega hakkama ei saa ja paraku ei ole just palju lähedasi, keda see sügavalt huvitaks. Ma ise leian , et parim tee edasi oleks proovida Naltrexone baasil ravimit. Teadusega ise tegeledes on see asi, millesse on mul usku.
Küsimus Teile; Kuidas saada abi, mitte veebi teel aga reaalselt, mida te soovitate, kas Eestis on selle ravimile võimalus saada retsepti?

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

12.05.2023

Loe täispikkuses

Tere

See on suur asi, et oma olukorda teadvustate ja sellest kõik algab. Soovitan teil pöörduda ravikeskusesse, et spetsialistiga teie alkoholi tarvitamist arutada ja leida ka sobivaim viis sellega tegelemiseks. Alkoinfo-s on ravikeskuste nimekiri, kust ehk leiate sobiva vastavalt oma elukohale. Tänapäevane ravi on kompleksravi ning selle vajadus otsustatakse individuaalselt vastavalt olukorrale ja  vajadusele koostöös spetsialistiga. Kui osutub põhjendatuks, siis kasutatakse ravis ka ravimeid. Siit leiate selle kohta infot.

Julgustan teid abi otsima.

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Please enter a number from 11 to 11.
  Please answer to confirm you are a human
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Alkoinfo
Alkoholi mõju
Mõju tervisele

Alkohol mõjutab sinu keha ja enesetunnet ka siis, kui sa seda ise ei tunne ning sul ei ole veel tervisekaebusi.

Otseselt alkoholist algavaid terviseprobleeme on umbes 60, kaudsemalt on alkoholi mõjuga seotud haigusi üle 200. Selles, kuidas alkohol täpselt kellegi tervist mõjutab, mängivad olulist rolli vanus, sugu, geenid ja palju muud.

Mõju elukvaliteedile

Alkohol mõjutab ka seda, kuidas sina ümbritseva maailmaga suhtled ja oma eluga toime tuled. Sellepärast pane juba varakult tähele ohumärke. Kui tunned, et alkohol mõjutab sinu elukvaliteeti, on see piisav põhjus spetsialisti poole pöördumiseks.

Alkoholitarvitamise piirid
Milline alkoholikogus on ohutu?

Kõigi jaoks ohutut alkoholi tarvitamise taset pole olemas, kuid teadlased on välja selgitanud alkoholikogused, mida ületades hakkavad tervel täiskasvanul terviseriskid hüppeliselt suurenema.

Milline on minu alkoholitarvitamine?

Sageli tekivad inimesel vastandlikud tunded, kui ta oma joomisharjumuse peale mõtleb. Lõõgastav klaasike ja alles hiljem mõistmine, et see ei jäänudki üheks klaasikeseks. Sellest nõiaringist aitab väljuda oma käitumise aus analüüsimine. Vaata alkokalkulaatoris üle alkoholikogused, mida tarvitad, ning hinda AUDIT testi abil oma suhet alkoholiga.

doctor

Testi on teinud 174533 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS
Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Abielunaise lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Ekstreemsportlase lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Fotograafi lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Peotüdruku lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Pereisa lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Sõpruskonna lugu.

Alkoholitarvitamise vähendamine
Kuidas oma soovile kindlaks jääda?

Miks tekib soov alkoholi tarvitada ja kuidas sellest üle saada? Teadvusta enda harjumuspäraseid mõtte- ja käitumismalle ning õpi, kuidas keerulistes olukordades hakkama saada.

Lihtsad nipid, mis aitavad

Kuidas tarvitada alkoholi mõõdukalt – kontrollitud koguste ja sagedusega? Siit leiad praktilisi nippe, kuidas erinevates olukordades vähem juua.

Lood teekonnast selgema eluni

Tuuli lugu

Meie ühiskonnas on alkohol inimeste peades omandanud tähtsa koha. Arvatakse, et see aitab teatud olukordades ja ilma selleta on imelik. See on lihtne, kättesaadav, odav ja normaalne – aga kas nii ikka peaks olema?

Tuuli lugu on sellest, kuidas ta koges elu hoopis teistsuguses kultuuris, kus alkoholi üldse ei jooda. See pani teda nägema asju teises valguses ja andis kogemuse, mida positiivset annab alkoholist pausi võtmine.

 

Lood teekonnast selgema eluni

Kaarli lugu

Alkohol võib hakata lammutama isegi väga säravaid ja tegusaid inimesi meie ümber. See võib juhtuda igaühega – algul annab alkohol justkui hoogu juurde, kuid siis hakkab tasapisi aina võtma ning probleemid kasvavad märkamatult.

Kaarli lugu on sellest, kuidas lõbujanu ja soov põgeneda rutiinist viis märkamatult selleni, et alkohol hakkas sööma enesehinnangut ning produktiivsust. See ei olnud kooskõlas sellega, milline ta tegelikult tahtis olla. Täna saab ta olla enda üle uhke ja elada sellist elu nagu on soovinud.

 

Lood teekonnast selgema eluni

Priidu lugu

Alkohol võib olla justkui abivahendiks inimesele, kes on elanud läbi suured traumad ja kellel pole teiste inimeste tuge ega oskusi, et selle valuga paremini hakkama saada. Ajapikku võib see vahend aga tekitada sõltuvuse ning siis on probleemid juba suuremad ja veelgi raskem välja rabeleda. Lähedaste tunnustus ja toetus võivad sellel teel olla uskumatult suure mõjuga. Samas on jõud olemas inimese enda sees.

Priidu lugu on sellest, kuidas ta raskustest välja võitles ja võib nüüd peeglisse vaadata ning näha inimest, keda ta saab austada.

 

Lood teekonnast selgema eluni

Mariliisi lugu

Alkohol võib näida nagu sõber, kes võtab elus koha, kui inimesel on millestki puudus. Tundes ennast üksi ja eemalejäetuna on kerge valida alkohol, et kuhugigi kuuluda ja enda sees olevat segadust vaigistada.

Teiste inimeste hoolimine ja siiras tähelepanu, tõeliselt kuulamine ja sinusse uskumine võib tervet elu muuta. Mariliisi lugu on sellest, kuidas ta sai aru, et ta võib olla lihtsalt selline nagu ta on. Täna on ta õnnelik ja teab ka seda, kui oluline on enda last ilma hinnanguteta kuulata.

 

Lood teekonnast selgema eluni

Douglase lugu

Meie ühiskond on olnud alkoholist nii läbipõimunud, et see tundub normaalne – kättesaadav, lihtne, levinud. Ometi võib igaüks, kes alkoholi liigselt ja sageli tarvitab, sattuda sõltuvusse. Sellest väljatulemine nõuab juba ekstra jõudu ja meelekindlust.

Kui sa arvad, et mõni inimene on liiga vana, et enda elu muuta, siis vaata Douglase lugu. Kuigi ka Douglas ütleb, et eesmärgi pead sa ise seadma, aitab väga, kui leidub keegi, kes sinusse usub. Täna  naudib Douglas igapäevaseid väikseid rõõme ja häid suhteid lähedastega.

 

Programm "Selge"

Internetipõhine tasuta programm „Selge“ aitab sul iseseisvalt oma alkoholiga seotud käitumismustreid muuta, alkoholitarvitamist vähendada või üldse lõpetada.

 

Küsi julgelt abi
Mida teha, kui ise ei saa hakkama
 • Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida?
 • Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret?
 • Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus?
 • Millal tuleks pöörduda abi järele?
 • Kuidas käituda, kui lähedane liialdab alkoholiga?
 • Kuhu pöörduda?

Kui tunned, et vajad rohkem infot või soovid spetsialistiga nõu pidada

Küsimused ja vastused
 • Kui sul on küsimus, siis võid sellele leida vastuse, kui tutvud juba esitatud küsimuste ja vastustega.
 • Esita oma küsimus ja sullea vastavad meie spetsialistid.
Küsimus
Tere, Mees on joonud aktiivsemalt jaanuarist - 9 kuu vältel on kaineid nädalaid väga vähe olnud. On kaotanud töö ja pereelu samuti hukul. Suvel hakkasime korralikku ravi otsima. Käis perearsti vastuvõtul - said voldikud ja täitis testi, käis viljandi alkokabinetis, kus tehti samuti ... Näita rohkem
Vastus
02.06.2023
Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Tere

Mõistan teie pettumust ja muret enda mehe pärast – see on täiesti nõutuks tegev ja abituse tunnet tekitav. Motivatsioon enda alkoholitarvitamisega soetud käitumist muuta on tavaliselt inimesel kõige suurem just tsüklist väljumise esimestel päevadel  kuni paar nädalat. Siis on veel selgelt meeles, kui halb oli olla ja ei taheta seda seisundit niipea uuesti kogeda. Ku... Näita rohkem