X

Küsimused ja vastused

01.07.2019 11:11

Tere.

Kas Eestist on vöimalik saada disulfiraami kapsel naha alle?

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

01.07.2019

Tere

Meie oskame vastata programmi “Kainem ja tervem Eesti” seisukohalt. Antud programmi teenuse teenuse raames seda ei kasutata ja teiste haiglate ja erakliinikute praktika osas meil informatsioon puudub.

20.06.2019 12:19

Tere.
Kuidas vähendada alkosoovi? Mina tahaksin juua kõik päevad.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

20.06.2019

Loe täispikkuses

Tere.

 

Alkoholi tarvitamise muutmiseks on erinevaid võimalusi. Proovin anda teile ülevaate võimalikest valikutest, et saaksite mõelda, mis teile sellest valikust võiks sobida. Käesolevalt on võimalik saada Eestis alkoholitarvitamise häire ravi. Mida see endast täpsemalt kujutab ja milles ravi seisneb, saate  lugeda täpsemalt siit https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/. On olemas ravimid, mis mõjuvad kas tarvitamist takistavalt või alandavad joomistungi ehk himu. Nende kohta oskab rohkem rääkida psühhiaater, kellega saab koos arutada, milline ravim võiks just teid aidata. Kuna alkoholi tarvitamise muutmisega – vähendamisega, kaasnevad sageli ka meeleolumuutused, kergesti ärritumine, trotslik meeleolu, rahutus, ärevus, närvilisus, siis sageli on abi siinkohal parema enesetunde saavutamiseks samuti abi ravimitest. Konkreetselt enesekontrolli parendamisega tegeletakse psühhoteraapias, mida viib läbi väljaõppe saanud psühholoog. Seal saab arutada enda himu tekkepõhjuste üle, analüüsida võimalikke riskiolukordi, mis puhul joomine vallandub ja tekib soov tarvitada, kuidas kasvatada tahtejõudu ja eneseusku alkoholile EI ütlemises ja tegeleda ka muude allpõhjustega, mis on teid nö tarvitamise juurde viinud või seda ka alal hoiavad. Samuti on võimalus liituda ka mõne eneseabigrupiga: näiteks http://aaestonia.com/avaleht

Võite lugeda selle kohta, kuidas tarvitamist vähendada ka sellelt kodulehelt https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/

Vaatamata soovile tarvitada olete siiski juba mõelnud muutuste peale ja tahaksite tarvitamise enda kontrolli alla saada. Kõik saab alguse ostusest ja esimene samm muutuse suunas on teil juba tehtud meile kirjutades.

Ravikeskuste kontaktid leiate siit: https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/

Kõik teenused on tasuta va ravimid sh ka ravikindlustama isikule. Registreerumisel öelge, et soovite saada teenuseid “Kainem ja tervem Eesti programmi” raames.

Julgustan teid edasi tegutsema!

14.05.2019 14:46

Tere
Olen väga mures meie majas elava naabri pärast. Ta on suurtes võlgades ning ta joob ning käitub joobes olles väga halvasti ja bravuurselt kõigi naabritega. Ta on juba pikemat aega ebastabiilne. Tegu on venerahvusest naisterahvaga ning sooviks talle soovitada psühholoogi või programmi, ravis osalemist. Praegusel hetkel on ta kontaktivõimetu ning joomine teeb asju ainult hullemaks, kurb on vaadata kuidas inimesel on probleem ja ei oska teda aidata, sest ta is ei tundu tahtvat abi. Kui ma saaksin talle panna postkasti venekeelseid infolehti kuidas ta saaks ravile siis kainemas olukorras ehk ta loeks neid. Kas te oskate mulle midagi soovitada. Võib-olla viskab ta need kohe prügikasti aga tõesti sooviks midagi teha, et see olukord paraneks.
Parimat soovides,
H

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

14.05.2019

Loe täispikkuses

Tere.

Olete tõeliselt hooliv inimene, kel on suur süda ja soov naabrit aidata.

Vastu inimese enda tahtsmist ei ole paraku võimalik teda vägisi kuskile vastuvõtule toimetada, kuid see, mis te ise välja pakkusite – panna kas või infomaterjal talle postkasti, on väga hea mõte. Kui teil on võimalus, siis saate sellelt kodulehelt teksti välja printida (http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/) rubriigis NÕU ja ABI on kolm teemat: 1) Millal pöörduda spetsialisti vastuvõtule 2) Milles seisneb alkoholitarvitamisehäire ravi 3) Kuhu pööruda. Nende kõigi kohta võiks panna postkasti info. Materjalid on ka vene keeles.

Samuti peaks infomaterjal olemas olema teie perearstil. Et kui ise juhtute minema, siis saate tema käest küsida.

Juhul, kui inimene häirib oma käitumisega teisi elanikke, siis on teil võimalus abi saamiseks pöörduda ka kohaliku omavalituse sotsiaaltöötaja vastuvõtule teie elupiirkonnas. Võimalik, et tema saab omalt poolt aidata.

Samuti julgustan teid ennast rääkima naabrinaisega siis sellel teemal, kui ta on kaine. Soovitusi, kuidas sellest rääkida saate lugeda siit http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/. See on küll suunatud lähedastele, kuid vast leiate endale sobivaid mõtteid.

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

X
testid siit saad abi
euro

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

Girl

Saa teada, milline on sinu emotsionaalne seisund.

Testi on teinud 5945 inimest

audit

Küsimused 1/24

Emotsionaalse enesetunde test

Test aitab sul aru saada oma emotsionaalsest seisundist.
Test ei diagnoosi ega anna muul moel meditsiinilisi hinnanguid tervise kohta.

Täpsemate hinnangute saamiseks on vajalik psühhiaatri või kliinilise psühholoogi konsultatsioon.

 

 

Allikas: Emotsionaalse enesetunde küsimustik EEK-2. Autorid: Aluoja jt 1999 (Aluoja, A., Shlik, J., Vasar, V., Luuk, K., Leinsalu, M. (1999). Development and psychometric properties of Emotinal State Questionnaire, a self-report questionnaire for depression and anxiety. Nordic Journal of Psychiatry, 53, 6, 443-449).

  ALUSTAN
  doctor

  Testi on teinud 92434 inimest

  Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
  tarvitamise pärast muretsema.

  Loe audit testi kohta lähemalt
  audit

  Audit test

  Küsimused 1 / 11

  Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

  VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

  ALKO Kalkulaator

  Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
  Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
  Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

  EDASI

  Mõju elukvaliteedile

  Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

  Loe edasi

  TUULI LUGU

  Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

  Vaata kõiki lugusid

  PEREARSTI LUGU

  Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

  Vaata kõiki lugusid

  ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

  Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

  Alkoholi liigtarvitamise ravi

  Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

  Loe rohkem

  LÄHEDASED

  Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

  Loe rohkem

  Nõuandenurk

  01.07.2019 11:11

  Tere. Kas Eestist on vöimalik saada disulfiraami kapsel naha alle?

  Betty-Maria Märk

  vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

  01.07.2019

  Tere

  Meie oskame vastata programmi “Kainem ja tervem Eesti” seisukohalt. Antud programmi teenuse teenuse raames seda ei kasutata ja teiste haiglate ja erakliinikute praktika osas meil informatsioon puudub.

  ... Loe täispikkuses
  • Küsi nõu


   (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

  OLED LAPSEVANEM?

  Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


  LEHT NOORTELE!

  Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

  Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


  TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

  spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.