X

Küsimused ja vastused

06.05.2021 09:40

Tahan alkoholist täielikult loobuda. Mida pean tegema? Asi on tõsine.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

06.05.2021

Loe täispikkuses

Tere,

 

kirjutan teile siia lahti erinevad valikud. Esimene võimalus on tõsta enda teadlikkust ja proovida oma käitumist muuta iseseisvalt.  Kuidas vähendada tarvitamist, selle kohta saate lugeda siit https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/. On olemas ka programm “Selge”, mille saate anonüümselt ja iseseisvalt endaga samm-haaval tööd tehes läbida https://alkoinfo.ee/et/programm-selge-2/programm-selge/. Kui töö iseseisvalt ei anna teile soovitud tulemusi, siis saab abi ka spetsialistidelt, kes on saanud vastava väljaõppe ja oskavad teile toeks olla. Alates 2016 a on olemas programm “Kainem ja tervem Eesti”, mille raames osutatakse alkoholitarvitamise häire ravi. Teenused on tasuta. Kontaktid raviasutuste kohta elukoha läheduses leiate https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Kui te aega broneerite, siis öelge, et soovite saada vastuvõtule selle programmi raames. Ja alati saab rääkida sellel teemal ka oma perearstiga. Paljud perearstid on saanud eraldi koolitusi alkoholitarvitamise häire osas nõustamiseks ja ravimiseks.

06.05.2021 09:38

Meie perekomnd lagunes mehe alkoholi ja sealt tulenenud tigeduse tõttu 2018
Kogu maailm: eriti naine j apere olid süüdi.
2020 jõudis mees selgusele, et vaja oleks minn aravile, esimene “loputusseanss” toimus TÜ kliinikumis jaanuaris.
Ilmselt tuleb veel (ta ei pea vajalikks rääkida)

Kui kaua kestab olukord, et ma teda usaldada ei saa selles, et lapsi ööseks tema juurde jätta või lubada, et ta neid sõidukiga transpordiks (lapsi on 6 : 6-8-10-12-14-15)
Novembris 2020 ta just selliseid olukordi dpõhjustas. Laste turvalisus on mulle väga oluline.
Pikk jutt- lühike kpsimus: millal saab pikaajalist alkohoolikut uuesti usaldama hakata?
Tänud

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

06.05.2021

Loe täispikkuses

Tere

Kõige olulisem on laste turvalisuse tagamine. Emana saan aru igati teie murest ja ka hirmust. Kirjutan teile ausalt, et ei ole ühtset vastust selle kohta, millal saab uuesti usaldama hakata, ei ole ajalist limiiti, ega garantiid, et uuesti libastumist ei toimu. Ka liigtarvitaja iseenda aus vastus oleks, et kunagi ju tegelikult ei tea, mis võib libastumise põhjustada ja mis hetkel see uuesti võib juhtuda. Kainete alkohoolikute sõnum on, et üks päev korraga ja täna proovin kaine olla. Loomulikult see, et mida pikemalt on kaine oldud, seda enam kasvab ka inimese enesekontrollivõime ja usaldus ka enda vastu. See, kui ruttu aga teised sh lähedased tarvitajat usaldama uuesti hakkavad sõltub varasematest pettumustest ja sellest, kui palju on hing haiget saanud. Kui teil on varasemast kooselust tekkinud usaldamatus, siis need korrad, kus laste elu on olnud ohus nende isa tarvitamise tõttu või on nad jäänud hoolitsuseta ja järelvalveta, siis see on igati terve suhtumine, et ennekõike tuleb laste turvalisus tagada ja et teie ärevus ja hirm ei kao ära pelgalt lubaduse peale, et ta enam nii ei tee. Eks see usalduse tagasi andmine on üks samm-sammuline protsess. Siinkohal tasub enne sõlmida kokkulepped, mida te vajate, et teie enda süda rahul oleks, kui lapsed isa juurde lubate. On need telefonikontaktid teatud kellaaegadel; vajadus, et keegi teine täiskasvanu oleks veel laste isa juures, näiteks vanaema või keegi, keda ise usaldate;  kinnitust, et ta on nendega ainult kodus ega sõida kuskile. Mõelge see enda jaoks läbi. Samuti tasuks läbi arutada ka kriisiplaan lastega, mida teha siis, kui juhtub halvim, nt isa istub rooli ja kutsub neid auto peale vms. Te ise tõenäoliselt teate laste isa riskikäitumist kõige paremini. Kriisiplaan tähendab seda, et vanemad lapsed näiteks helistavad teile, või kui teid kätte ei saa, siis kellelegi teisele täiskasvanule, või 112 ja mingil juhul näiteks ei lähe isaga kaasa, kui isa joonud on. Kui olete saanud tulevikus kogemuse, et saate laste isa taas usaldada, siis väheneb ka teie enda ärevus ja hirm. Selleks ajaks, kui lapsed isaga on, oleks hea ka enda aeg ära sisustada, et te ei mõtleks ärevaid mõtteid.

06.05.2021 09:34

oehhh. olen dilemma ees, kas juua või mitte? elan üksi, käin loomalaudas tööl, kuid iga vabamoment panustan alkole (mõrnaja viin), kuna see on puhas. kuidas vabaneda või et tarbida vähem? elan maamajas oma collie koerte ja küülikutega ning aed. kõik olemas aga samas justkui midagi või kedagi on ka puudu (tahtejõud).

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

06.05.2021

Loe täispikkuses

Tere.

Kahevahel olemine, kas jätkata tarvitamist sellisel moel või mitte, on muutuste tegemisel üks faas, mille inimesed läbivad enne, kui otsuseni jõuavad. Te olete juba tegelikult ühe sammukese otsuse poole lausa liikunud ja kaaluma hakanud, kas ikka soovite sellisel moel edasi tarvitada nagu see praegu on olnud. Kirjutate kenasti, et see on justkui asendus millelegi, mis on puudu. Soov muutuda on tahtejõust isegi olulisem. See on üldse nö alguspunkt. Tahtejõudu ja enesekontrolli saab õppida ja suurendada. Sellega tegelen näiteks mina psühholoogina oma töös, kui inimene tuleb mu vastuvõtule sooviga saada enda tarvitamine kontrolli alla. See, et te endalt juba küsite, et kuidas tarbida vähem on märk sellest, et olete enda tarvitamise põhjalikumalt luubi alla võtnud. Näha on, et te teadlikult analüüsite, et miks te üldse tarvitate ja olete isegi juba nö sügavamate põhjuste üle juurelnud. Mis iganes põhjusel see ka pole, siis tarvitamist võib vaadelda kui jäämäe tippu. Väga õige ongi esitada endale nö sügavamaid küsimusi, aga miks ma siis seda päriselt teen, millest mul tegelikult vajaka on ja mida ma proovin selle alkoholi tarvitamisega leevendada või kompenseerida, see on nö jäämäe-alune osa. Kui te kujutate end ette näiteks 2 või 5 a. pärast, siis milline te tahaksite siis olla, millist ennast te tahaksite aastate pärast näha ja milline võiks olla teie elu siis. Iseseisvalt saate alustada nö enda teadlikkuse tõstmisega. Kuidas vähendada tarvitamist, selle kohta saate lugeda siit https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/. On olemas ka programm “Selge”, mille saate anonüümselt ja iseseisvalt endaga samm-haaval tööd tehes läbida https://alkoinfo.ee/et/programm-selge-2/programm-selge/. Kui töö iseseisvalt ei anna teile soovitud tulemusi, siis saab abi ka spetsialistidelt, kes on saanud vastava väljaõppe ja oskavad teile toeks olla. Vahel inimene proovib ise, kuid libatsumised panevad endas pettuma. Ja tegelikult spetsialistiga arutades selgub, et inimene ongi väga püüdnud ja õigel moel toimetanud, kuid on vaja natuke ajule ka ravimite abiga kaasa aidata. Vahel on nii, et aju ei tee lihtsalt soovitud moel meiega koostööd ja emotsionaalne seisund veab alt ja tungi reguleerimisega ei tulda soovitud moel toime. Sagedane tarvitamine võib põhjustada vaevusi, mida inimene ise ei seostagi tarvitamisega, nt pidev väsimus, tahtejõuetus, uneprobleemid, meeleolulangus jt. Siis on võimalus psühhiaatriga ka neid teemasid arutada. Alates 2016 a on olemas programm “Kainem ja tervem Eesti”, mille raames osutatakse alkoholitarvitamise häire ravi. Teenused on tasuta. Kontaktid raviasutuste kohta elukoha läheduses leiate https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Kui te aega broneerite, siis öelge, et soovite saada vastuvõtule selle programmi raames. Ja alati saab rääkida sellel teemal ka oma perearstiga. Paljud perearstid on saanud eraldi koolitusi alkoholitarvitamise häire osas nõustamiseks ja ravimiseks.

Soovin teile muutuste teel meelekindlust,

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

X
testid siit saad abi
euro

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

Girl

Saa teada, milline on sinu emotsionaalne seisund.

Testi on teinud 137217 inimest

audit

Küsimused 1/24

Emotsionaalse enesetunde test

Test aitab sul aru saada oma emotsionaalsest seisundist.
Test ei diagnoosi ega anna muul moel meditsiinilisi hinnanguid tervise kohta.

Täpsemate hinnangute saamiseks on vajalik psühhiaatri või kliinilise psühholoogi konsultatsioon.

 

Allikas: Emotsionaalse enesetunde küsimustik EEK-2. Autorid: Aluoja jt 1999 (Aluoja, A., Shlik, J., Vasar, V., Luuk, K., Leinsalu, M. (1999). Development and psychometric properties of Emotinal State Questionnaire, a self-report questionnaire for depression and anxiety. Nordic Journal of Psychiatry, 53, 6, 443-449).

  ALUSTAN
  doctor

  Testi on teinud 137770 inimest

  Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
  tarvitamise pärast muretsema.

  Loe audit testi kohta lähemalt
  audit

  Audit test

  Küsimused 1 / 11

  Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

  VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

  ALKO Kalkulaator

  Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator aitab sul teada saada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
  Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata üle, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

  Jälgi ka pikema perioodi jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.

  EDASI

  Mõju elukvaliteedile

  Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

  Loe edasi

  TUULI LUGU

  Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

  Vaata kõiki lugusid

  PEREARSTI LUGU

  Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

  Vaata kõiki lugusid

  ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

  Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

  Alkoholi liigtarvitamise ravi

  Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

  Loe rohkem

  LÄHEDASED

  Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

  Loe rohkem

  Nõuandenurk

  06.05.2021 09:40

  Tahan alkoholist täielikult loobuda. Mida pean tegema? Asi on tõsine.
  Ljudmilla Atškasov

  Ljudmilla Atškasov

  psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

  06.05.2021

  Tere,

   

  kirjutan teile siia lahti erinevad valikud. Esimene võimalus on tõsta enda teadlikkust ja proovida oma käitumist muuta iseseisvalt.  Kuidas vähendada tarvitamist, selle kohta saate lugeda siit Loe täispikkuses

  • Küsi nõu


   (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

  INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE

  Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
  Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.


  LEHT NOORTELE

  Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

  Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


  TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE

  kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.