X

Küsimused-vastused

14.11.2019 15:44

Kas alkoholi tarvitamine mõjutab hääle paelu? Näiteks võib hääl ära minna kui väga palju alkoholi tarvitada?

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

14.11.2019

Loe täispikkuses

Tere

Toetudes Põhja- Eesti regionaalhaigla pea- ja kaelakirjurg dr Lauri Maisvee poolt öeldule: Suitsetamisel ja alkoholi tarvitamisel on hääle kähedaks muutumises tõestatud mõju. Tubakasuits kahjustab kõri limaskesta otsese kontakti kaudu. Alkoholi toime on süsteemne, see viib organismist vedelikku välja ja nii tekib muu hulgas ka kõris limaskestade liigne kuivus. Lisaks mõjutab alkohol närvisüsteemi tundlikkuse ja motoorika eest vastutavaid närvilõpmeid, mis võib häirida kõrilihaste peenmotoorikat, põhjustada kõrilihaste ülemäärast pingutamist ja takistada kõri tundenärvide talitlust. Samuti suurendavad nii suitsetamine, kui alkoholi tarvitamine kõrivähi tekke tõenäosust.

 

12.11.2019 10:54

Tere
kas on võimalik aidata kedagi kes ei tunnista endale et tal üldse problem on ? See mõjutab suuresti kogu peret kuna tema käitumine muutub viimasel ajal agressiivsemaks.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

12.11.2019

Loe täispikkuses

Tere

Tarvitamise muutmine saab alguse ikka inimese enda probleemi tunnistamisest. Lihtsalt, mis kelle jaoks nö probleem on, see võib olla erinev. Kelle jaoks mõjub juba see, et lähedastega suhe on halvenenud, tervis veab alt või sõber teeb märkuse jt. Selleks, et inimene hakkaks muutuse peale mõtlema, on vajalik tõdeda, et kui ma nii jätkan, siis sellest on mulle vaid kahju või ma jään millestki ilma. Sellises faasis, kus inimene kaalub tarvitamise kasu ja kahju endale, võidakse olla pikka aega. Ja ka siis võidakse teha otsus, et tarvitan edasi. Seepärast vastu inimese enda soovi me teda aidata ei saa. Seda abi ei pruugita lihtsalt vastu võtta. Tarvitav inimene võib seda kogeda nö lähedaste poolt moraali lugemise või näägutamisena. Küll aga ei tasuks ka seda teemat vaka all hoida vaid leida sellel teemal rääkimiseks õige aeg ja teha seda teisel moel. Seda tuleks teha siis, kui tarvitaja on kaine.  Kuidas sellel teemal rääkida võiks, saate lugeda lähemalt siit: https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/

Samuti on abiks ka vihik, mis on mõeldud lähedastele https://intra.tai.ee/images/prints/documents/157225049441_lahedane_joob_est_trykk.pdf

Lähedase inimesena on teil võimalus pöörduda ka nõustamisele “Kainem ja tervem Eesti programmi” raames, et arutada koos spetsailistiga, kuidas enda lähedast aidata ja kuidas ka ennast säästa. Teenus on tasuta ja neid osutatakse ravikeskustes. Kontaktid leiate siit: https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Registreerumisel öelge, et olete tarvitaja lähedane.

Hoidke end, sest kõige olulisem on teie enda turvalisus!

07.11.2019 10:54

Tere! mul suur mure alko liigtarbimisega. Saan aru, et see üle võlli läinud ja oleks vaja profesionaalset tuge asjast jagu saada. Tööstress on päris suur ja oli aegu kus ei suutnud magada, Leidsin abi 200g viinast, et uinuda ja hommikuni magada. Kahjuks on aga nüüdseks läinud kogused ülisuureks ja pohmakad meeletud. Millised oleksid võimalused sellest jagu saada ja tervist säästa. Saan ju aru et asi üle mõistuse. Ise tahan väga sellest murest vabaneda ja olen nõus igasuguseid muutusi elus tegema, et saaks normaalselt edasi minna.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

07.11.2019

Loe täispikkuses

Tere

Kõige olulisem alkoholitarvitamise harjumuse muutmiseks on teil juba olemas – see on mõistmine ja teie enda soov seda muuta. Abi selleks on täiesti olemas, et saaksite taas endaga rahul olla. Vahel inimesed satuvad endale täiesti pahaaimamatult valele rajale, kuid kõike on võimalik muuta. Uneprobleemide leevendamiseks on olemas erinevaid võimalusi (algatuseks saate küsida apteegist une soodustamiseks mõeldud käsimüügiravimeid) ja ka vaimset enesetunnet on võimalik paremaks saada. Üksi kõige sellega aga rinda pista võibki osutuda raskeks ja seepärast julgustan teid spetsialistide abi vastu võtma. Alates 2016 a. on võimalik saada alkoholitarvitamise häire ravi spetsiaalsetes keskustes üle Eesti, kus pakutakse inimese vajadusest lähtuvat ravi. Ravi eesmärk on alkoholitarvitamise vähendamine või sellest loobumine. Ravikeskuste kohta võib küsida perearstilt või otse sinna pöörduda. Kontaktid ravikeskuste kohta enda elukoha läheduses leiate https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/

Registreerumisel öelge, et pöördute “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames. Teenused on kõik tasuta (va. ravimid). Teenustena on võimalik saada vaimse tervise õe, psühhiaatri ja psühholoogi teenust. Seda, milline raviviis teie jaoks õigem oleks, saate  juba otsustada koos spetsialistiga. Seni saate lugeda rohkem infot alkoinfo.ee kodulehelt. Sealt leiate erinevaid rubriike, nt kuidas vähendada ja kuidas viia ellu muutusi ja neid säilitada https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/. Suur osa alkoholi tarvitamise harjumuse muutmisel on peale käitumise muutmise tegelda ka mõttemustrite muutmisega. Nende teemadega saab samuti tegeleda selle programmi raames psühholoogilisel nõustamisel.

Meelekindlust soovides

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

X
testid siit saad abi
euro

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

Girl

Saa teada, milline on sinu emotsionaalne seisund.

Testi on teinud 11532 inimest

audit

Küsimused 1/24

Emotsionaalse enesetunde test

Test aitab sul aru saada oma emotsionaalsest seisundist.
Test ei diagnoosi ega anna muul moel meditsiinilisi hinnanguid tervise kohta.

Täpsemate hinnangute saamiseks on vajalik psühhiaatri või kliinilise psühholoogi konsultatsioon.

 

Allikas: Emotsionaalse enesetunde küsimustik EEK-2. Autorid: Aluoja jt 1999 (Aluoja, A., Shlik, J., Vasar, V., Luuk, K., Leinsalu, M. (1999). Development and psychometric properties of Emotinal State Questionnaire, a self-report questionnaire for depression and anxiety. Nordic Journal of Psychiatry, 53, 6, 443-449).

  ALUSTAN
  doctor

  Testi on teinud 98402 inimest

  Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
  tarvitamise pärast muretsema.

  Loe audit testi kohta lähemalt
  audit

  Audit test

  Küsimused 1 / 11

  Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

  VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

  ALKO Kalkulaator

  Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
  Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
  Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

  EDASI

  Mõju elukvaliteedile

  Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

  Loe edasi

  TUULI LUGU

  Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

  Vaata kõiki lugusid

  PEREARSTI LUGU

  Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

  Vaata kõiki lugusid

  Alkoholi liigtarvitamise ravi

  Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

  Loe rohkem

  LÄHEDASED

  Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

  Loe rohkem

  Nõuandenurk

  14.11.2019 15:44

  Kas alkoholi tarvitamine mõjutab hääle paelu? Näiteks võib hääl ära minna kui väga palju alkoholi tarvitada?

  Betty-Maria Märk

  vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

  14.11.2019

  Tere

  Toetudes Põhja- Eesti regionaalhaigla pea- ja kaelakirjurg dr Lauri Maisvee poolt öeldule: Suitsetamisel ja alkoholi tarvitamisel on hääle kähedaks muutumises tõestatud mõju. Tubakasuits kahjustab kõri limaskesta otsese kontakti kaudu. Alkoholi toime on süsteemne, see viib organismist vedelikku välja ja nii tekib muu hulgas ka kõris limaskestade liigne kuivus. Lisaks mõj... Loe täispikkuses

  • Küsi nõu


   (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

  OLED LAPSEVANEM?

  Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


  LEHT NOORTELE!

  Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

  Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


  TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

  spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.