X

Küsimused ja vastused

14.10.2019 11:42

Tere
elukaslane joob juba kolm aastad järjest kuhu pöörduda ja mida teha .
oleme korra käinud kordamed kliinukus paldiski mnt
need korrad pole aidanud kui läheb närvi siis võtab uuesti viina.
veel käib tööl aga seal samuti võtab .
sooviks aidata või nõu saada.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

14.10.2019

Loe täispikkuses

Tere.

Eestis on võimalik saada programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames tasuta ravi alkoholi liigtarvitamise puhul järgmistes ravikeskustes: https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/.

Ravi kohta saate lähemalt lugeda siit https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/

Isegi, kui mees ei soovi esialgu vastuvõtule pöörduda, siis Teil kui tarvitajaga koos elaval lähedasel on samuti võimalus saada tasuta nõustamisteenuseid selle sama  programmi raames. Registreerumisel lihtsalt öelge, et soovite saada lähedasele mõeldud nõustamist. Kuna nõustan ka ise selle programmi raames psühholoogina inimesi, siis pereliikmete kaasatus on alati teretulnud.

Kui leida õige ravi sh ka psühhoteraapia, siis võib oodata ka soovitud tulemusi. Tulemuste saavutamine on iga inimese puhul väga individuaalne. Kellel võib abi olla juba paarist visiidist arsti või spühholoogi juurde, kellel kulub aga enne pikem aeg, kui saavutatakse kas kainus või kontrollitud tarvitamine. Uuringute järgi on ravi efektiivsus tõestatud kui koos farmakoteraapiaga (ravimid) osaleb inimene ka psühhoteraapias. Psühholoogiga koos saabki läbi arutada need põhjused, miks tagasilangused tekivad, kuidas toime tulla enda negatiivsete tunnetega, kuidas tungi mõtetega toime tulla ja enesekontrolli tõsta jt teemad. Ravimite määramise või mitte määramise osas teeb aga otsuse arst juba koostöös teie mehega.

 

Kandke ka enda eest hoolt ja ärge jätke enda elu elamata! Kuidas end aidata, seda saate lugeda siit https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-saab-aidata-ennast-alkoholisoltlase-lahedane/

01.10.2019 08:41

Mul on küsimus, Olen juba 4 aastat joonud igal õhtul 6+ õlle + suitsu sinna juurde teinud, päeval niisama suitsu ei tee, ainult õllega õhtul. Lisaks tarbin carsil´i, sest nii keha puhastub ja hommikul pohmakat pole ja saan tööl olla edukas.

Tahan õlle joomist vähendada, nii et nädala sees ei joo, kuid Google ütleb https://www.alcoholrehabguide.org/alcohol/withdrawal/
Et kuni 72h peale viimast jooki võivad tekkida isegi krambid ja muu jama.
See hirmutab, ehk ei julge õhtul nulliga magama minna, äkki tulevad võõrutus nähud.

Aasta tagasi tegin 4 päeva 0 alco ja polnud midagi.

Küsimus ongi, et kas võin jätta päeva pealt õlle ja suitsu maha, või peaks kasutama meditsiini abi – xanaxit vms?

Tahaks mitte juua iga õhtu, aga hirm on tänu googlele, et äkki hakkab paha ja kuidas siis reageerida?

Kas saan ise mitte juues lahendada probleemi, või kuna on pikaajaline tarbimine, enam ei saa?

Ja kui mitte, siis kuidas saan abi?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

01.10.2019

Loe täispikkuses

Tere,

Tunnustan teid selle eest, et olete otsustanud enda heaolu parendamiseks teha muutusi. Esimese sammu juba tegite enda heaks, kui meile kirja saatsite.

Saan teile välja pakkuda erinevad valikud.

Valik nr. 1 – proovida vähendada kogust, nt tarbida 1 pdl õlut vähem ja nii tasapisi maha tulla nö 0 peale. Seejuures jälgige enesetunnet järgmisel päeval.  Kasulik on tarbida soolasid ja mineraalaineid sisaldavat vett, värska vms. Samuti ka c vitamiin, magneesium mõjuvad organismi turgutavalt.

Valik nr. 2 – proovida maha tulla päeva-pealt. Organism reageerib väga individuaalselt, seepärast ei saa 100% uskuda seda, mis google ütleb. Kirjutasite ka ise, et aasta  tagasi tegite 4 alkovaba päeva ilma et võõrutusnähud oleksid ilmnenud. Väga tugevad võõrutusnähud tekivad siis, kui inimene on tarbinud igapäevaselt nt. 1l viina, st. kangeid alkohoolseid jooke väga suurtes kogustes. Kui see on aga 6 pdl õlut, ei pruugi (tugevaid) võõrutusnähte üldse tulla. Pigem tekivad psühholoogilised võõrutusnähud, mõtted tarvitamisest, oskamatus olla ilma akoholita, kuna see on harjumuspärane, kergesti ärritumine, rahutus, närvilisus. Kaasnevad tavapäraselt ka uneprobleemid. Katkendlik pinnapealne uni, raskused uinumisega, hirmsad unenäod jt. Siinkohal võib abiks olla ka unehormoon melatoniin, mida on võimalik käsimüügist osta.

Variant nr 3. – arutada spetsialistiga, meditsiiniõe või arstiga  läbi plaan, mis teile sobib kõige paremini ja vajadusel saada ka võõrutusnähte leevendav ravi. Tavapäraselt und soodustavad ravimid ja rahutust/ärritust vähendavad ravimid, mis on üks sageli esinevaid psühholoogilisi võõrutussümtomeid. Edasi saate juba koos arutada, kas oleks vajalik veel lisaks mingit ravi või ei. Pikaajaline alkoholi tarvitamine põhjustab ka depressiooni ja ärevuse teket. Seejuures võib abi olla ka psühhoteraapiast, mida viib läbi psühholoog. Alkoholi tarvitamise puhul, kui inimene kaineks saab, siis kõige keerulisemkas võibki osutuda kainuse säilitamine ja siinkohal on üks abivõimalus käia mingi aeg psühholoogi vastuvõtul, et arutada läbi riskiolukorrad, leida tarvitamise asemele muud tegevused, tulla toime enda tungi mõtetega jms.

Programmi “Kainem ja tervem Eesti raames” on teil võimalus tasuta pöörduda spetsialisti vastuvõtule (sh ka ravikindlustamata isikutel). Kontaktid teenuse osutajate kohta leiate siit: https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Teenuse sisu kohta lähemalt saate lugeda: https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/. Registreerumisel lihtsalt öelge, et soovite tulla vastuvõtule selle programmi raames. Loomulikult võite rääkida ka enda perearstiga. Paljud perearstid on saanud alkoholi tarvitamise häire ravi osas juba palju teadlikumaks ja oskavad ka aidata. Ja loomulikult jääb üle ka proovida lihtsalt omal tahtejõul hakkama saada.

Ärge end lihtsalt teistega võrrelge, sest ravi ja muutused alkoholi tarvitamisega seoses on väga individuaalsed. Leidke oma tee nö, sest see, mis võis aidata mõnda teie tuttavat, ei pruugi üldse sobida teile. Oluline on see, et te selle otsuse enda jaoks vastu võtsite ja enda võimekusse muutuda usuksite.

25.09.2019 12:30

Soovin hakata võtma Esperali tablette et igaveseks loobuda alkoholist. Ma näen et mu pereelu mureneb. nii tahaks kiiret väljapääsu. Kui perearst ei kirjuta mulle neid . Psühholoogide järjekorrad on 2-3 kuud. Tahaks kohe päevapealt lõpetada. Äkki saate Teie välja kirjutada mulle selle?

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

25.09.2019

Loe täispikkuses

Tere!

Tunnustame teid, et soovite oma ellu muutust!

Vajaliku abi saamiseks soovitada teil pöörduda ravikeskusesse. Endale sobivaima ravikeskuse kontakti leiate siit https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/

Esimesele visiidile on võimalik saada kiiresti – üldjuhul juba viie tööpäeva jooksul registreerimisest.

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

X
testid siit saad abi
euro

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

Girl

Saa teada, milline on sinu emotsionaalne seisund.

Testi on teinud 6815 inimest

audit

Küsimused 1/24

Emotsionaalse enesetunde test

Test aitab sul aru saada oma emotsionaalsest seisundist.
Test ei diagnoosi ega anna muul moel meditsiinilisi hinnanguid tervise kohta.

Täpsemate hinnangute saamiseks on vajalik psühhiaatri või kliinilise psühholoogi konsultatsioon.

 

Allikas: Emotsionaalse enesetunde küsimustik EEK-2. Autorid: Aluoja jt 1999 (Aluoja, A., Shlik, J., Vasar, V., Luuk, K., Leinsalu, M. (1999). Development and psychometric properties of Emotinal State Questionnaire, a self-report questionnaire for depression and anxiety. Nordic Journal of Psychiatry, 53, 6, 443-449).

  ALUSTAN
  doctor

  Testi on teinud 96990 inimest

  Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
  tarvitamise pärast muretsema.

  Loe audit testi kohta lähemalt
  audit

  Audit test

  Küsimused 1 / 11

  Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

  VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

  ALKO Kalkulaator

  Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
  Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
  Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

  EDASI

  Mõju elukvaliteedile

  Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

  Loe edasi

  TUULI LUGU

  Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

  Vaata kõiki lugusid

  PEREARSTI LUGU

  Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

  Vaata kõiki lugusid

  ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

  Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

  Alkoholi liigtarvitamise ravi

  Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

  Loe rohkem

  LÄHEDASED

  Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

  Loe rohkem

  Nõuandenurk

  14.10.2019 11:42

  Tere elukaslane joob juba kolm aastad järjest kuhu pöörduda ja mida teha . oleme korra käinud kordamed kliinukus paldiski mnt need korrad pole aidanud kui läheb närvi siis võtab uuesti viina. veel käib tööl aga seal samuti võtab . sooviks aidata või nõu saada.
  Ljudmilla Atškasov

  Ljudmilla Atškasov

  psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

  14.10.2019

  Tere.

  Eestis on võimalik saada programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames tasuta ravi alkoholi liigtarvitamise puhul järgmistes ravikeskustes: https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/.

  Ravi kohta saate lähemalt lugeda siit Loe täispikkuses

  • Küsi nõu


   (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

  OLED LAPSEVANEM?

  Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


  LEHT NOORTELE!

  Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

  Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


  TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

  spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.