Tere
Kui inimene on tarvitanud alkoholi pikema aja vältel ja suurtes/ühtlastes kogustes, siis pohmelli selle klassikalises mõistes enam ei tekigi. Halvemat enesetunne võidakse kogeda, kui kogus peaks järsult minema veelgi suuremaks või lahjema alkoholi pealt minnakse üle kangema peale. Kuna orgamismil on tekkinud tolerantsus ja aju on harjunud juba teatud harjumuspäraste kogustega, siis organism ei suhtu alkoholi enam kui mürki, mida ta peab väljutama orgamismist, vaid ta nö tunneb selle ära ega reageeri enam sellele kui mürgile. Ja võib olla tõesti nii, et pohmelli ei tekigi, võib olla küll kehvem enesetunne, kuid mitte raskel kujul pohmelli. Pikemaajalise tarvitamise tagajärjel tekivad ajus teatud retseptorid, mis alkoholile reageerivad. Ajju jääb n-ö mälujälg. Ja nüüd, kui inimene on kaine, siis need retseptorid on uinunud olekus ja aktiveeruvad uuesti, kui inimene taas alkoholi tarvitab. Ehk teisisõnu aju tunneb ära, et midagi tuttavlikku anti mulle. Sel põhjusel jõuavad inimesed, kes on suutnud kainust mingi aeg hoida, üsna kiiresti samade koguste juurde tagasi, mis neil enne kaineks saamist harjumuseks tarvitada oli. Seega kontrollitud tarvitamine ei pruugi enam inimesel võnnestuda, st tarvitan vaid harva või teatud piiatud kogustes. See protsent on väike, kellel see õnnestub. Kuigi jah, kunagi ei tea, kas te kuulute selle protsendi hulka või mitte. See selgub vaid katse-eksituse meetodil. Kui kontrollitud tarvitamine ei õnnestu, siis jääb valikusse vaid kainuse hoidmine.
Alkohol mõjutab nii füüsilist kui vaimset tervist igal juhul, kuid inimene ei pruugi seda tajuda. Kuna alkoholil on ka valuaistingut pärssiv toime, ehk teisisõnu ta ei lase retseptoritel omavahel infot edastada, vaid blokeerib selle, siis inimene ei pruugi üldse aru saada, et kuskil miskit valutab. Sageli tekivad need kaebused inimesel alles siis, kui ta kaineks saab. See on tavaline nähtus, et siis hakkaks justkui orgamism logisema ja valutab siit ja sealt. Eks see valutas ka enne, kuid inimene ei pruugi valu tajuda. Alkoholi mõjust saate lähemalt lugeda siit.
Tunnustan, et te oma tervisest sedavõrd hoolite. Igati normaalne on oma muret ka väljendada enda tervisenäitajate pärast. Seda, miks te soovitud vereproovi ebavajalikuks peeti, ei oska ma kommenteerida. Toetudes kogemustele enda töös alkoholi kuritarvaitavate inimestega võin väita, et inimese orgamism reageerib väga erinevalt. Minu prakitkas on olnud üks noor mees, kes suutis enda maksa nö ära hävitada 6 kuuga ja samas on olnud ka neid, kes on aastakümneid joonud ja kelle maksanäit on korras, ning ka neid, kes vaatamata sellele, et näitajad on korrast ära ka joomist jätkavad, ning ka neid, kes teada saades, et näidud korras on- joomist veelgi julgemalt jätkavad.
See, et täna on näit normi piires ei tähenda paraku seda, et see nii võib jääda. Kunagi ei tea, kuidas mingi organ järgmisel hetkel võib reageerida ja millal on selle organi jaoks just nüüd see viimane piisk karikas n-ö täis saanud. Maksa tervisele on kasulik hoiduda kõikidest mürkidest, kaasa arvatud alkoholist. Alkohol ei mõjuta vaid üht organit (maksa) meie organismis, vaid ta mõjutab ka kõiki teisi organeid sh aju. Seega ei pruugi see tähendada seda, et kui maks on justkui korras, siis teised organid pole mõjutada saanud. Seda ei pruugi inimene lihtsalt tajuda, kui tarvitamine jätkub. Alkoholi mõju organismile on vägagi individuaalne ja sõltub tarvitatavast kogusest, tarvitamise kiirusest, inimese organismi eripäradest ja terviseseisundist, muude ainete ja ravimite samaaegsest tarvitamisest.Teatud tervisekaebused võivad avalduda alles pikemalt kaine olles. Otseselt alkoholist algavaid terviseprobleeme loetletakse ligi 60. Kaudsemalt on alkoholi mõjuga seotud üle 200 haiguse.
Põhjus, miks ei teki mälulünki on organismi tolerantsuses. Näiteks inimene, kes on harjutanud tarvitamist ja teeb seda sagedasti suuremates kogustes võibki mäletada (teinekord küll lünklikult), kuid siiski enamust eelmisel päeval/õhtul toimunust siiski mäletada. Samas inimene, kes tarvitab harva ja näiteks joob ühe korra jooksul suure koguse aloholi- joobeastmeni 2‰ või enamgi võib kogeda täielikku mäluauku ja sattuda ka eluohtlikku seisundisse. Nagu eelpool sai viidatud, et tema orgamism ei tule sellise suure mürgiannusega alkoholi näol toime.
See, et olete enda tervise osas tähelepanelik, on igati mõistlik. Lõpuks on see teie enda keha ja teie ise teate enda seisundit ju kõige paremini ning see, et olete ju enda alkoholi tarvitamise muutmiseks abi otsinud näitab seda, et tegelikult soovite end siiski hoida ja väärtustate enda tervist.
See, milline viis või tee just teie jaoks enda tarvitamisharjumuste muutmise juures õige on, on teie enda valida. On inimesi, keda on aidanud Jumalasse usk, või Kaja Heinsalu või keegi kolmas, ja neid, kes on abi saanud AA rühmadest või teaduspõhistest sekkumisprogrammidest (millest lähtuvad “Kainem ja Tervem Eesti” programmi spetsialistid). Seega, kui te ise tunnete, et mingi viis tundub teie puhul toimivat jõustavalt ja motivatsiooni tõstvalt/hoidvalt ja see sobib teile ning aitab teil kainem olla või vähem tarvitada, siis nii ongi. Siinkohal ei ole mõistlik end teistega võrrelda. See, kuidas te enda jaoks soovitud tulemuse saavutate, ei ole kellegi õigus kommenteerida. Teinekord tulebki proovida erinevaid lähenemisi, et saada aru, mis sobiv on. AA rühmade kohta saate lähemalt infot. AA üheks mõjuteguriks loetakse teekonnal koos kulgemist ja mitte oma murega üksi olemist. Koosolekute üks jõustv komponent ongi üksteisega jagamine ja sellest vaimujõu saamine, mis aitab siis kainust säilitada.