Nippe alkoholitarvitamise vähendamiseks
Kontrollitud alkoholitarvitamine
Kui oled eesmärgid läbi mõelnud ja paika pannud ning täielikku karskust vajalikuks ei pea, jääb üheks võimaluseks kontrollitud joomine – see tähendab alkoholi tarvitamist mõõdukas koguses ja sagedusega.
Vähem alkoholi vähendab
terviseriske ja toob kaasa
positiivseid muudatusi teisteski eluvaldkondades. Alkoholikoguste vähendamine võib olla ka esimeseks sammuks, kui soovid hiljem alkoholist täielikult loobuda.

Oma harjumuste muutmine ei pruugi olla alati lihtne, mõnikord aitab see, kui lähened lõppeesmärgile samm-sammult. Näiteks, kui sa seni oled joonud igal õhtul, siis alusta alkoholivabadest päevadest – igasse nädalasse peaks jääma vähemalt kolm alkoholivaba päeva. Võiksid mõelda ka alkoholist pikema puhkuse võtmisele.
Alkokalkulaator aitab sul arvutada alkoholiühikuid ning jälgida oma koguseid ning seda, et püsiksid tarvitamisega madala riski piirides.
Millega alkohol asendada?
Alkoholi tarvitamist vähendades või alkoholist pausi pidades võid tabada end küsimuselt, millega alkoholi asendada?
Õnneks on alkovabade jookide maailm põnev ja lai ning alternatiive, millega olenguid mõnusamaks teha, leidub. Alkoholivabad joogid muutuvad järjest trendikamaks ning põnevaid maitseelamusi leiab aina rohkem nii poelettidelt kui restoranide joogimenüüst. Alkoholivabad joogid sobivad kõigile, seda ka olenemata kellaajast ja sündmusest. Katseta alkoholivabade kokteilide retsepte.
Kuidas juua vähem kodus
- Pane endale paika piir, kui palju õhtu jooksul jood. Jälgi joodud alkoholiühikuid alkokalkulaatori abil.
Kasuta veini joomiseks väiksemaid klaase, siis on lihtsam koguseid kontrolli all hoida (parem 125 ml kui 250 ml).
- Joo alkoholi vaheldumisi vee või mõne muu mittealkohoolse joogiga.
- Lisa alkoholile jääd.
- Avatud veinipudelit ei pea kohe tühjaks jooma. Võid vabalt korgi peale panna ja vein säilib kvaliteetsena mitmeid päevi. Veini ülejääke saab ka külmutada ja kasutada toidu valmistamiseks (nt lihamarinaadis).
- Kui tarvitad sagedamini kanget alkoholi, siis kasuta mõõduklaasi. Nii on lihtsam ühikute üle arvet pidada.
- Kujunda endale harjumus juua ainult õhtusöögi ajal, selle asemel, et veeta terve õhtu klaas käes.
- Otsi joomise asemel muid tegevusi. Näiteks asenda õhtune veiniklaas jalutuskäiguga.
- Kui oled harjunud jooma sportmänge vaadates, siis proovi kogust vähendada nii, et varud mängu päevaks koju vähem alkoholi.
- Ära hoia kodus alkoholivarusid või vähenda nende kogust.
- Joo ainult kvaliteetset ja kallist alkoholi ning purjusolemise asemel naudi hoopis maitset.
Kuidas juua vähem väljas
- Pane eelnevalt paika piir, kui palju õhtu jooksul jood. Jälgi joodud alkoholiühikuid alkokalkulaatori abil.
- Lükka esimene jook hilisemaks – mida hiljem kellaajaliselt alustad, seda vähem õhtu jooksul jood.
- Aeglusta pidevalt tempot, et plaanitud kogusest jätkuks kogu õhtuks. „Naudi“ pikalt: võta väiksemaid lonkse, ära hoia klaasi kogu aeg käes – pärast lonksu võtmist pane see lauale.
- Enne joomist söö kõht korralikult täis, see aeglustab alkoholi mõju.
- Võta alkoholi ostmiseks kaasa kindel summa sularaha, millest rohkem ära kuluta.
- Ära mine kaasa seltskonna poolt dikteeritud tempoga, sest järgmise ringi algatab alati kiireim jooja.
- Tarvita tuttavaid jooke. Ettevaatlik tasub olla kokteilidega, sest nende alkoholisisaldus võib olla arvatust suurem.
- Võta kange alkoholisisaldusega joogi asemel lahjem jook.
- Võta suure klaasi asemel väike.
- Pea pausi. Telli suupisteid ja võta vahepeal alkoholivaba jook (nt klaas vett peale kahte õlut).
Kuidas pühade ja pidude ajal alkoholiga mitte liialdada
Pühadeaeg pakub paljudele inimestele mitmeid pidusid nii töökaaslaste, sõprade kui pere ringis. Ürituste kalender võib olla väga tihe ja paljudega neist käib kaasas alkohol. Kuidas teha nii, et kaunis pühadeaeg ei muutuks kurnavaks tervisele või halvemal juhul ei lõppeks sekelduste ja ebameeldivustega?
Abi leiab ette planeerimisest. Proovi endale visualiseerida, millised võiksid olla sinu pühad, kus ja kellega sa tahad ja soovid need veeta. Tegutse läbimõeldult. Kavanda enda käitumine alkoholi suhtes enne igat pidu/koosviibimist.
- Pea meeles, et sul on õigus olla valiv ja sa ei pea kõikidel üritustel osalema.
- Lastega perekonnad peaksid mõtlema eelkõige sellele, et tähtpäevad on just lastele eriline aeg, mida ei tohiks varjutada ebameeldivad tunded või hirmud vanemate alkoholitarvitamise pärast. Vanemate pühadetraditsioonid on laste jaoks olulise tähtsusega ja kujundavad seejuures ka nende tõekspidamisi ja norme alkoholi suhtes. Kõige suurem rõõm pühadest on koosolemise rõõm.
- Ära paku alaealistele alkoholi, ka mitte natuke, sest alkohol kahjustab nende aju arengut.
- Varu pühadeperioodiks koju mittealkohoolseid jooke. Täiskasvanutele on heaks alternatiiviks ka alkoholivabad joogid.
- Ka külla minnes on mõistlik endale kaasa võtta sobivaid alkoholivabasid alternatiive ja mineraalvett.
- Mõtle sellele kui pikk on üritus ja millist alkohoolset jooki kavatsed juua. Parem on valida lahjema alkoholisisaldusega jook, väiksem klaas või pudel. Ära joo erinevaid jooke segamini.
- Kavanda ette, mitu jooki sa jood. Näiteks, kui oled otsustanud, et sinu piir on kaks klaasi veini, siis hoia oma kavatsusest kinni.
- Söö korralikult kõht täis, siis ei imendu alkohol nii kiiresti.
- Lükka esimese joogi joomist võimalikult kaugele.
- Joo vahele vett või alkoholivabasid jooke.
- Ära lase ennast teistel ümber rääkida või kellelgi pidevalt enda klaasi täita. See tagab sulle järgmisel päeval hea enesetunde ja rahulolu.
- Mõtle juba ette valmis paar erinevat viisi, kuidas sa „ei“ ütled. Tekkinud olukorras on seda lihtsam teha, kui oled selle oma mõtetes juba läbi mänginud.
- Kui oled joonud oma kavatsetud piirist rohkem ja tunned joovet, mine üle alkoholivabadele jookidele.
- Ka enne magamaminekut joo suur klaas vett.
Kui järgmisel hommikul on siiski enesetunne halb, tähendab, et sinu organism võitleb mürgiga. Pohmelli puhul on tegu alkoholimürgituse kergema vormiga. Ära joo peale – see ainult lükkab probleemi edasi. Võta aega taastumiseks. Joo rohkelt vedelikku, võta multivitamiine, et taastada joomisega kaotatud vajalikud ained organismis ning pea alkoholist puhkust. Mõtle järgi – kindlasti tasub analüüsida miks sul ei õnnestunud oma kavatsustest alkoholi mitte tarbida või mitte nii palju tarbida, kinni pidada. Kuna alkohol on inimese organismile kahjulik aine, ja aina rohkem teadusuuringuid kinnitab, et pole olemas ohutut kogust, siis peaksid kõik inimesed mõtlema koguste vähendamise peale.
Uutmoodi peod
Tahad silma paista ja pakkuda sõpradele midagi uut? Korralda näiteks üks lahe alkovaba pidu.
Kindlasti oled märganud, et kui keegi seltskonnas alkoholist keeldub, pakub see kohe teistele kõne- ja kommentaariainet. Selline asi tõmbab tähelepanu. Keera olukord enda kasuks! Julge olla omanäoline ja esita sõpradelegi väljakutse – kas nad üldse oskavad kainelt lõbutseda? Tegelikult võivad alkoholita peod tavapärastest olengutest palju lõbusamatekski kujuneda. Pidu on täpselt nii äge, kui ägedaks see ise teha! Proovi järele ja sa avastad, kui suur osa pidudest varem keerles ümber alkoholi ja kuidas ilma selleta on võimalik palju rohkem huvitavat koos korda saata! Lisaks on sul selgem pea, rohkem energiat ja palju kirkaid elamusi, mida meenutada!
Mõned nipid uutmoodi pidude korraldamiseks
- Hõrgutavad maitsenaudingud. Pane oma kokaoskused proovile ja valmista midagi nii maitsvat, et su sõbrad ei pane alkoholi puudumist tähelegi. Ole loominguline! Valmista erinevaid suupistevalikuid, mitmekäigulisi õhtusööke või lase hoopis igal külalisel mõni roog kaasa tuua.
- Kooskokkamine. Korralda ühine kokkamisõhtu. Pane kokku põnev menüü ja jaga ära, kes mida kaasa võtab. Õppige näiteks sushit valmistama või katsetage erinevate maade eksootiliste roogadega – vürtsikad India taimetoidud, mahlased Ameerika burgerid või käsitsitehtud Vene pelmeenid!
- Lahedad teemapeod. Tee lisaks eksootilisele toidule kogu pidu samas stiilis. Korralda näiteks Mehhiko fiesta, mis jääb kõigile meelde teravate snäkkide, lõbusa muusika, sombreerode, vuntside ja erksate värvide poolest. Mehhikos ei tähenda pidu mitte rohkelt tequilat, vaid hoopis palju tantsu ja suhtlemist.
- Alkoholita kokteilid. Üllata külalisi maitsvate mocktailidega ehk alkoholita kokteilidega ja su sõpradel ei teki isegi küsimust, kus on alkohol! Virgin Daiquiri või Shirley Temple kõlavad põnevalt ja maitsevad tõeliselt hästi!
- Kuumad joogid. Loo külmal ajal hubasust, pakkudes mõnusaid kohvi- ja teejooke. Asja huvitavamaks tegemiseks võid katsetada nii erinevate siirupite, piimavahupiltide, šokolaadipuru või kaneelipulkadega. Paku ka näiteks kakaod või chaid.
- Põnevad seltskonnamängud. Tõmba pidu käima kõiki kaasavate mängudega. Näiteks “Maffia” või sõnaseletusmäng tekitavad elevust ja loovad lõbusa õhkkonna. Väga hästi sobivad ka lauamängud nagu hasarti tekitav “Alias”, inimesi avav „Ava ja avasta“ või loovust ärgitav “Dixit”.
- Fotolavastus. Lavasta laheda fotosessiooni jaoks mõni stseen, sea üles sobiv taust ja pane valmis valik aksessuaare ning atribuutikat. See on lõbus ja lihtne viis saada oma külalised omavahel suhtlema ning panna nad naerma. Head mälestused on garanteeritud!
- Muusika. Parim viis meeleolu loomiseks on hea muusika! Ole oma peo DJ. Valmista ette ja vali ürituse jaoks sobivad lood. Lugude valiku võid jätta ka külaliste ülesandeks.
Võta alkoholist puhkust
Ka siis, kui otsustad eesmärgiks võtta kontrollitud joomise võiksid alustuseks teha alkoholi tarvitamises paarinädalase või kuuajalise pausi. Põhjuseid selleks on mitmeid.
- Inimestel, kes alguses teevad joomises pausi, õnnestub peale seda kontrollitud ja mõõdukas joomine paremini.
- Paar nädalat või kuu aega alkoholita näitab sulle selgelt, kui sõltuv või sõltumatu sa alkoholist tegelikult oled.
- Paus joomisest aitab lammutada vanu joomisharjumusi ning annab ruumi uutele toimetulekuviisidele.
- Tolerants alkoholi suhtes langeb ja seetõttu tunned alkoholi toimet hiljem väiksematest kogustest ning suurte koguste tarvitamine tundub mõttetu.
- Tänu puhkusele alkoholist teravneb selle aja jooksul mõtlemine, paraneb mälu ja kontsentratsioonivõime. Otseseid pikema alkoholipuhkuse kasusid on teisigi.
- Saad praktilise kogemuse, kuidas oled oma joomissoovist võitu saanud, tõuseb eneseusk ning suudad pärast eesmärke kergemini täita.
Kergem on alkovaba elustiili proovida koos teistega. Igal aastal septembrikuus saab liituda üleskutsega „Septembris ei joo“, millega kutsutakse inimesi üles oma alkoholitarvitamist vähendama. Alkoholivaba september annab hea võimaluse näha, milliseid muutusi kuu aja jooksul alkoholist loobumine või alkoholitarvitamise oluline vähendamine kaasa toovad. Katseta, kui sõltumatu alkoholist sa tegelikult oled ning milliseid kasusid see kaasa toob!
Alkoholist loobuda võib igal ajal ja ilma kampaaniata. See toob kasu igal ajal!
Proovi ka alkoholitarvitamise vähendamisele suunatud programmi “Selge”, mis aitab sul oma alkoholiga seotud harjumusi paremini tundma õppida ning toetab sind nende muutmisel.