15.09.2023 10:19
Tere! Kus Narvas ja kes tegeleb alkoholisõltuvuse ravimisega?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
15.09.2023
Tere
Alkoholisõltuvusega tegelevate ravikeskuste kontaktid, nende hulgas Narva haigla ambulatoorse kabineti vastuvõtuajad leiate siit.
04.08.2023 17:04
Tere.
Ma pole tarvitanud alkoholi 36 aastat ja nüüd on selline lugu, et väljahingatavas õhus oli 0,15 ühikut alkoholi.
Antud perioodil tarvitasin ravimeid ja maarohtudest tehtud teesid.
Kas on võimalus, et organismis mingi protsessi tulemusena võib tekkida alkoholi laadne saadus.
Mis uuringutega seda kindlaks saab teha ja kus.
Teiseks tahan ka teha testi, mis näitaks, milla ma olen tarbinud alkoholi, mis on antud analüüsi nimi ja kes seda teeb.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
04.08.2023
Tere
Kõigepealt pean teid kiitma, et olete nii pikka aega alkoholivabalt elanud.
Kuna te ei ole pikka aega alkoholi tarvitanud ning väljahingatavas õhus määrati alkohol, siis selleks võib olla mitmeid põhjuseid ja ilmselt oskab teile selles osas selgitusi anda tervishoiuprofessionaal. Annan põgusa vastuse oma teadmistest lähtuvalt.
Ravimid või ravimteed: Teatud ravimid või ravimteed võivad sisaldada alkoholi või selle derivaate, samuti võivad mõned ravimid või koostisosad põhjustada reaktsioone, mis sarnanevad alkoholi tarbimisega, sealhulgas alkoholi sisalduse suurenemist väljahingatavas õhus. See võib olla tingitud ravimi ainevahetusest organismis või sellest, kuidas ravimid mõjutavad seedetrakti mikrofloorat. Ravimite või ravimiteede tarvitamise osas ning selles, kuidas need võivad mõjutada alkoholi sisaldust väljahingatavas õhus, soovitan konsulteerida arsti või apteekriga.
Toit või joogid: Mõned toiduained või joogid võivad sisaldada väikseid koguseid alkoholi, näiteks mõned fermenteeritud tooted või alkoholisisaldusega joogid, nagu kali või kombucha. Kuigi need kogused on tavaliselt väga madalad, võivad need siiski mõjutada väljahingatava õhu alkoholisisaldust. Mõnedel juhtudel ka nätsu närimine või muude suus lahustuvate toodete tarbimine vahetult enne mõõtmist võib põhjustada olukorra, mida nimetatakse suuõõne alkoholisisalduseks ja mis võib mõjutada väljahingatava õhu testi tulemust. Tõsi küll, ei tohiks mõjutada tervel inimesel olulisel määral.
Meditsiinilised seisundid: Teatud meditsiinilised seisundid võivad mõjutada alkoholi metabolismi organismis või põhjustada alkoholi tootmist seedetraktis.
Vastuseks teie küsimusele, kas on olemas testi, mis määraks, milllal te viimati alkoholi tarvitasite, siis minu teada sellist pädevat testi ei ole. Saab määrata küll alkoholisisaldust veres, väljahingatavas õhus ja uriinis, kuid nende abil saab määrata hiljutist alkoholitarvitamist ja tuvastada hetkeolukorda. Soovitan ka selles osas pidada nõu tervishoiuspetsialistiga.
Loodan, et leiate oma küsimusele vastuse ja selgituse tekkinud olukorrale.
04.08.2023 16:30
Tere. Minu küsimus on, et kui inimesel on tuvastatud HIV. Kas siis on võimalik minna alkoholi ravile haiglasse.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
04.08.2023
Tere
Tänapäevane alkoholiravi on kompleksravi ja selle kohta saab rohkem informatsiooni siit.
Nagu teiste kaasuvate haigustega, nii ei näe ma ka takistust tuvastatud HIV-ga alkoholiravile pöördumiseks. Vaadake välja mugavaima asukohaga ravivõimalus ja palun võtke nendega ühendust.
Otseselt alkoholist algavaid terviseprobleeme loetakse ligi 60, kaudsemalt on alkoholi mõjuga seotud haigusi üle 200.
Uuri, mida tähendab alkoholi nõiaring ning kuidas sinna sattumist vältida.
Enamlevinumad alkoholiga seotud terviseprobleemid on südame- ja veresoonkonna haigused, vähkkasvajad, vaimse tervise probleemid, maksahaigused ja pankreatiit.
ALKOHOLI MÕJU TERVISELE
Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.
Selles, kuidas alkohol täpselt kellegi tervist mõjutab, mängivad kaasa nii vanus, sugu, geenid jms. Ei saa rääkida täiesti ohutust või ühtviisi kõigi jaoks mõõdukast alkoholikogusest, kuid ometi on olemas madala riskiga tarvitamise piirid. Kui püsida nendes piirides, jäävad riskid väikeseks. Siiski tuleb arvestada, et need kehtivad tervele täiskasvanud inimesele ning neid tuleb hinnata individuaalselt. Kui oled ülekaalus, kahjustad oma tervist muul moel (näiteks suitsetad) või tarvitad ravimeid, siis kaalu oma riske sellest lähtuvalt.
Isegi kui sul veel kindlaid tervisekaebusi ei ole, mõjutab alkohol siiski sinu keha ja enesetunnet.
Kas alkohol on Eesti meeste seas tõesti nii suur probleem? Enamik mehi ei alusta ju hommikut pudeli õllega ega telli lõunasöögi juurde pitsi viina… Sellele vaatamata joovad paljud mehed pidevalt üle madala riski piiri, ise seejuures aimamata, et juba need kogused võivad neile liiga teha. Mehed purjutavad sagedamini kui naised ning joogikogusedki on kordades suuremad. Seetõttu tekib neil ka probleeme alkoholiga märgatavalt rohkem.
Lisaks haigustele, mis ohustavad nii alkoholiga liialdavaid mehi kui naisi, käivad meeste joomisega kaasas veel eraldi ohud. Näiteks erektsioonihäired ja impotentsus, samuti võib tekkida probleeme viljakusega. Liigne alkoholi tarvitamine vähendab meestel testosterooni taset. Seeläbi väheneb nii sperma kogus kui kvaliteet.
Alkohol muudab riskialtimaks. Tõenäolisemalt astutakse juhupartneriga kaitsmata vahekorda ja riskitakse sugulisel teel levivate haigustega. Paljud meist on kindlasti elu jooksul näinud vähemalt kord ka purjus meest, kes võtab liiga suuri riske, nagu näiteks esimeselt ettejuhtuvalt kõrgelt sillalt vettehüpped, ujumine silmapiiri taga asuvale teisele kaldale või pürgimine kangekaelselt kõrgusesse, mis selleks hetkeks kahjukmis selleks hetkeks kahjuks enam võimetekohane ei ole. Õnnetusjuhtumite tagajärjel saadud vigastuste arv on meeste seas märgatavalt suurem kui naistel.
Osaliselt sellepärast, et jookide valik on aja jooksul suurenenud ning alkoholiturundajad on oma töö ka naistele suunanud, joovad naised aasta aastalt üha rohkem. Samas toob alkoholi tarvitamine naisele kaasa raskemaid tagajärgi kui mehele.
Kui sama kehakaaluga naine ja mees joovad ära sama koguse alkoholi, siis naise vere alkoholitase tõuseb kuni kolmandiku võrra kõrgemaks kui mehel. Loomulikult kulub naise organismil sel juhul ka kolmandiku võrra kauem aega, et organism selle alkoholikogusega toime tuleks.
Naised on harilikult väiksemad kui mehed, seepärast talub naise organism meestega võrreldes vähem alkoholi. Naise keha sisaldab umbes 10% rohkem rasva ja vähem vedelikku, seepärast on joodud alkoholi kontsentratsioon naise organismis suurem. Naise maks toodab alkoholi lõhustuvat ensüümi dehüdrogenaasi vähem kui mehe maks. See tähendab, et naine mitte ainult ei jää kiiremini purju, alkoholi mõju ka kestab naistel kauem. Naise maks taastub alkoholikahjustustest aeglasemalt.
Seepärast ongi naiste madala terviseriskiga alkoholikogused väiksemad kui meestel.
Naistel, kes tarvitavad alkoholi üle madala riski piiride, võib rasestumine võtta kauem aega, neil võib tekkida probleeme menstruatsiooni ja viljakusega. Kui naine ei rasestu, siis üks, mis võib aidata, on loobumine alkoholist.
Ema alkoholitarvitamise tagajärjel tekkinud sünnikahjustused lapsel on pöördumatud ja ravimatud. Samas 100% ennetatavad. Nendel kahjustustel on vaid üks põhjus ning selleks on alkohol raseduse ajal. Kõikide ohtude vältimiseks soovitatakse naisel raseduse ajal alkoholist täielikult loobuda.
Selge on see, et mida suuremad joodud alkoholikogused, seda suurem kahju. Alkohol jõuab läbi ema vereringe ja platsenta otse lapse vereringesse ja ning võib põhjustada nurisünnitusi, surnult sündimisi, madalat sünnikaalu ja alkoholist põhjustatud sünnidefekte, sh ka fetaalset alkoholisündroomi.
Lastel, kellel on fetaalne alkoholisündroom, on probleeme pea- ja seljaaju arenguga, neil võib olla kasvuprobleeme ning ebatavalised näojooned. Lisaks võib esineda selliseid muresid nagu epilepsia, kuulmisprobleemid, hormonaalsed haigused, maksa kahjustus, neeru- ja südamedefektid ning nõrk immuunsüsteem.
Kui ema imetab last, jõuab alkohol rinnapiima kaudu lapseni. Alkoholi kogus rinnapiimas on sarnane sellele, milline see on ema vereringes. Pool tundi kuni tund peale joomist on kogus kõige suurem. Kui juua söömise ajal, siis 60-90 minutit peale joomist. Kehast väljub üks alkoholiühik ühe kuni kahe tunni jooksul.
Kuna vahetult peale sünnitust imetab ema last tihti, siis enamasti ei jõua alkohol ema kehast enne välja minna, kui järgmine imetamiskord kätte jõuab. Alkohol rinnapiimas toob kaasa lapse rahutuse ja unehäired, samuti tekib mahajäämus motoorses arengus. Lisaks võib alkohol mõjutada rinnapiima teket.
Imetamise ajal peaks alkoholist kindlasti hoiduma.
Tihti üritavad vanemad inimesed alkoholiga leevendada üksindustunnet – elu jooksul on kaotatud lähedased või elavad need kaugel. Samuti võib tervis olla juba probleeme põhjustama hakanud. Muret püütakse leevendada juues.
Samas peaksid vanemad inimesed olema alkoholi suhtes eriti ettevaatlikud, kuna sageli võetakse juba iga päev ravimeid ning nende mõju koos alkoholiga ette arvestada ei osata.
Vanemas eas väheneb samuti jõud ning nõrgeneb tasakaal ja joomine omakorda suurendab tasakaaluhäireid. Seda suuremaks muutub oht kukkuda ja luud murda. Vanematel inimestel paranevad luud oluliselt raskemini kui noortel.
Samuti süvendab alkohol veresoonkonna haigusi, unetust, seedetrakti häireid ja ning halvendab Parkinsonitõve haigusnähte. Dementsus ja dementsuse kõige sagedasem vorm, Alzheimer, on eelkõige just vanema eaga seotud haigus. Alkoholi tarvitamine võimendab märgatavalt dementsuse nähte ja võib mälu veelgi halvendada.
Alkohol kahjustab noore inimese organismi täiskasvanuga võrreldes kahekordselt, ka aju.
Sellist alkoholikogust, mis arenevat aju üldse ei kahjustaks, ei ole.
Purjus noor on konfliksem, satub sagedamini õnnetusse või kuriteoohvriks, kui purjus täiskasvanu. Et noorte tervist hoida, on alkoholi ja teiste uimastite tarvitamine enne 18-aastaseks saamist Eestis seadusega keelatud. Rohkem infot alkoholi kohta noortele leiad leheküljelt noored.alkoinfo.ee
Tarkvanem.ee leheküljelt leiab näpunäiteid, kuidas oma lapsega alkoholist rääkida või mida lapsevanem seoses alkoholiga teadma peaks.
Vaata, kuidas mõjutab alkohol just tänapäeval vajaminevaid oskuseid.
Uuri, kuidas täpselt mõjutab alkohol arenevat aju.