09.11.2023 14:57
Tere olen 20 aastane noormees ja pidevalt on alkohooliga probleeme ja alkohooli juues muutun natuke agressiivseks ja kaotan lähedasi sellega soovin leida abi aga ei tea kust?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
09.11.2023
Tere. Kurb kuulda. Ilmselt vajate professionaalset abi. Soovitan alustada perearstist ja temaga nõu pidada. Alkoholisõltuvusega tegelevad ka ravikeskused. Abipakkujate kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
09.11.2023 14:55
Kuhu jäi Abot? Ma ei leia teda. Ma vajan teda.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
09.11.2023
Tere. Aboti aeg alkoinfo lehel sai läbi. Kui vajate abi ja räägite inglise keelt, siis soovitan alla laadida mõne rahvusvahelise äpi, näiteks Woebot on tasuta saadaval ja täidab sarnast rolli.
15.09.2023 10:19
Tere! Kus Narvas ja kes tegeleb alkoholisõltuvuse ravimisega?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
15.09.2023
Tere
Alkoholisõltuvusega tegelevate ravikeskuste kontaktid, nende hulgas Narva haigla ambulatoorse kabineti vastuvõtuajad leiate siit.
Ei saa rääkida täiesti ohutust või ühtviisi kõigi jaoks mõõdukast alkoholi tarvitamise tasemest, kuid teadlased on uuringutele põhinedes välja selgitanud koguselised piirid tervele täiskasvanud inimesele, millest rohkem juues hakkavad terviseriskid hüppeliselt suurenema.Vaata, millised on erinevate jookide puhul madala riski piirid päevas ja nädalas.
Piir on individuaalne – inimeste organismid reageerivad alkoholile väga erinevalt ja see muutub elukaare jooksul. Selles, kuidas alkohol täpselt kellegi tervist mõjutab, mängivad kaasa vanus, sugu, geenid, aga ka teised tegurid. Alkohol suurendab riski vähkkasvajatesse haigestumisel, mida suuremad on joodavad kogused, seda suurem on risk.
Individuaalse piiri hindamisel arvesta ka teisi riske, näiteks ülekaal, suitsetamine, ravimite tarvitamine, haigused jm. Kui sul on meeleoluhäired, ärevus või depressioon, siis alkoholi joomine ei ole abiks vaid süvendab probleeme.
Isegi väiksemad alkoholikogused võivad regulaarsel tarvitamisel edasi viia alkoholi kuritarvitamise või sõltuvuseni.
Rida olukordi, mille puhul alkoholi ei tohi juua, sest see on ohtlik endale ja teistele, näiteks: sõiduki või seadmete juhtimine, ujumine või tegevused veekogudel. Samuti ei tohi alkoholi tarvitada rasedad ja rinnaga toitvad naised ning teatud ravimite tarvitajad, alkoholisõltuvuses olevad inimesed.
Kuna alkoholsed joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele võetud alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi.
Enda alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Nõuandeid, kui oled piirides
Nõuandeid, kui oled üle piiri