15.09.2023 10:19
Tere! Kus Narvas ja kes tegeleb alkoholisõltuvuse ravimisega?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
15.09.2023
Tere
Alkoholisõltuvusega tegelevate ravikeskuste kontaktid, nende hulgas Narva haigla ambulatoorse kabineti vastuvõtuajad leiate siit.
04.08.2023 17:04
Tere.
Ma pole tarvitanud alkoholi 36 aastat ja nüüd on selline lugu, et väljahingatavas õhus oli 0,15 ühikut alkoholi.
Antud perioodil tarvitasin ravimeid ja maarohtudest tehtud teesid.
Kas on võimalus, et organismis mingi protsessi tulemusena võib tekkida alkoholi laadne saadus.
Mis uuringutega seda kindlaks saab teha ja kus.
Teiseks tahan ka teha testi, mis näitaks, milla ma olen tarbinud alkoholi, mis on antud analüüsi nimi ja kes seda teeb.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
04.08.2023
Tere
Kõigepealt pean teid kiitma, et olete nii pikka aega alkoholivabalt elanud.
Kuna te ei ole pikka aega alkoholi tarvitanud ning väljahingatavas õhus määrati alkohol, siis selleks võib olla mitmeid põhjuseid ja ilmselt oskab teile selles osas selgitusi anda tervishoiuprofessionaal. Annan põgusa vastuse oma teadmistest lähtuvalt.
Ravimid või ravimteed: Teatud ravimid või ravimteed võivad sisaldada alkoholi või selle derivaate, samuti võivad mõned ravimid või koostisosad põhjustada reaktsioone, mis sarnanevad alkoholi tarbimisega, sealhulgas alkoholi sisalduse suurenemist väljahingatavas õhus. See võib olla tingitud ravimi ainevahetusest organismis või sellest, kuidas ravimid mõjutavad seedetrakti mikrofloorat. Ravimite või ravimiteede tarvitamise osas ning selles, kuidas need võivad mõjutada alkoholi sisaldust väljahingatavas õhus, soovitan konsulteerida arsti või apteekriga.
Toit või joogid: Mõned toiduained või joogid võivad sisaldada väikseid koguseid alkoholi, näiteks mõned fermenteeritud tooted või alkoholisisaldusega joogid, nagu kali või kombucha. Kuigi need kogused on tavaliselt väga madalad, võivad need siiski mõjutada väljahingatava õhu alkoholisisaldust. Mõnedel juhtudel ka nätsu närimine või muude suus lahustuvate toodete tarbimine vahetult enne mõõtmist võib põhjustada olukorra, mida nimetatakse suuõõne alkoholisisalduseks ja mis võib mõjutada väljahingatava õhu testi tulemust. Tõsi küll, ei tohiks mõjutada tervel inimesel olulisel määral.
Meditsiinilised seisundid: Teatud meditsiinilised seisundid võivad mõjutada alkoholi metabolismi organismis või põhjustada alkoholi tootmist seedetraktis.
Vastuseks teie küsimusele, kas on olemas testi, mis määraks, milllal te viimati alkoholi tarvitasite, siis minu teada sellist pädevat testi ei ole. Saab määrata küll alkoholisisaldust veres, väljahingatavas õhus ja uriinis, kuid nende abil saab määrata hiljutist alkoholitarvitamist ja tuvastada hetkeolukorda. Soovitan ka selles osas pidada nõu tervishoiuspetsialistiga.
Loodan, et leiate oma küsimusele vastuse ja selgituse tekkinud olukorrale.
04.08.2023 16:30
Tere. Minu küsimus on, et kui inimesel on tuvastatud HIV. Kas siis on võimalik minna alkoholi ravile haiglasse.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
04.08.2023
Tere
Tänapäevane alkoholiravi on kompleksravi ja selle kohta saab rohkem informatsiooni siit.
Nagu teiste kaasuvate haigustega, nii ei näe ma ka takistust tuvastatud HIV-ga alkoholiravile pöördumiseks. Vaadake välja mugavaima asukohaga ravivõimalus ja palun võtke nendega ühendust.
Ei saa rääkida täiesti ohutust või ühtviisi kõigi jaoks mõõdukast alkoholi tarvitamise tasemest, kuid teadlased on uuringutele põhinedes välja selgitanud koguselised piirid tervele täiskasvanud inimesele, millest rohkem juues hakkavad terviseriskid hüppeliselt suurenema.Vaata, millised on erinevate jookide puhul madala riski piirid päevas ja nädalas.
Piir on individuaalne – inimeste organismid reageerivad alkoholile väga erinevalt ja see muutub elukaare jooksul. Selles, kuidas alkohol täpselt kellegi tervist mõjutab, mängivad kaasa vanus, sugu, geenid, aga ka teised tegurid. Alkohol suurendab riski vähkkasvajatesse haigestumisel, mida suuremad on joodavad kogused, seda suurem on risk.
Individuaalse piiri hindamisel arvesta ka teisi riske, näiteks ülekaal, suitsetamine, ravimite tarvitamine, haigused jm. Kui sul on meeleoluhäired, ärevus või depressioon, siis alkoholi joomine ei ole abiks vaid süvendab probleeme.
Isegi väiksemad alkoholikogused võivad regulaarsel tarvitamisel edasi viia alkoholi kuritarvitamise või sõltuvuseni.
Rida olukordi, mille puhul alkoholi ei tohi juua, sest see on ohtlik endale ja teistele, näiteks: sõiduki või seadmete juhtimine, ujumine või tegevused veekogudel. Samuti ei tohi alkoholi tarvitada rasedad ja rinnaga toitvad naised ning teatud ravimite tarvitajad, alkoholisõltuvuses olevad inimesed.
Kuna alkoholsed joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele võetud alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi.
Enda alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Nõuandeid, kui oled piirides
Nõuandeid, kui oled üle piiri