02.06.2023 14:50
Tere,
Mees on joonud aktiivsemalt jaanuarist – 9 kuu vältel on kaineid nädalaid väga vähe olnud. On kaotanud töö ja pereelu samuti hukul. Suvel hakkasime korralikku ravi otsima. Käis perearsti vastuvõtul – said voldikud ja täitis testi, käis viljandi alkokabinetis, kus tehti samuti test ja võetid analüüsid ja anti oma number ja öeldi, et paari nädala pärast tehke perearsti juures uuesti vereanalüüs. Sinna ta ei jõudnud, sest toimus tagasilangus. Oma rahad on ära joonud, nüüd käib poes vargil ja tsüklist välja ei saa, minu meelest isiksusehäire juba, ei saa aru mida teeb.
Kui saame ta nii kaugele, et tsüklist väljas, siis mida tuleb täpsemalt teha, sest siiani need arstil käimised pole aidanud! Kas tuleb ise midagi konkreetset küsida ravi jaoks või tuleb temaga alkokabinetti kaasa minna või …?
Ette tänades!
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
02.06.2023
Tere
Mõistan teie pettumust ja muret enda mehe pärast – see on täiesti nõutuks tegev ja abituse tunnet tekitav. Motivatsioon enda alkoholitarvitamisega soetud käitumist muuta on tavaliselt inimesel kõige suurem just tsüklist väljumise esimestel päevadel kuni paar nädalat. Siis on veel selgelt meeles, kui halb oli olla ja ei taheta seda seisundit niipea uuesti kogeda. Kui aga juba parem hakkab, siis tavaliselt langeb ka soov abi järgi pööruda ja ka regulaarselt nõustamisel jätkata. Võib tekkida väärarusaam, et see oligi vimane kord ja enam seda ei juhtu ja ma ei vajagi vb abi. Tarvitamiskäitumise muutmisel ja kainuse säilitamisel on libastumised paraku tavapärane nähtus. Võib minna aega, enne kui inimene suudab teha pikemaid kainuse perioode või vähendada tsüklis olemise päevade arvu või säilitada kainust pikemalt. Libastumised on omamoodi õpikohad, millest saab teha enda jaoks järeldused ja teha teinekord midagi teisiti. Teinekord vajavad nõustamist ka tarvitajaga koos elavad inimesed, et enda tunnetega sellel hetkel toime tulla, kui tarvitaja on taas alkoholi jooma hakanud. Teil on samuti võimalus saada lähedase inimesena nõustamist. Te elate ju koos justkui kahe inimesega- üks on see mees, kes teie kõrval on siis, kui ta on kaine ja hoopis teine mees on see, kes tsüklis on. Tüsklis olles on tung niivõrd tugev, et inimene teeb selleks, et jook kätte saada, ükskõik mida, isegi kui selleks on vaja varastada. Tsüklist väljudes aga vaadatakse enda poolt tekitatud probleemidele otsa, nt võlad ja kogetakse enda käitumisest tingitud muid negatiivseid tundeid- häbi, süü, pettumus endas jt., mis omakorda võib luua juba pinnase uueks tsükliks. Negatiivsed emotsioonid on ka üheks tugevaks riskikohaks libastumistel. Nõustamisel tegeletakse ka tarvitamise allpõhjustega, mis on see n-ö jäämäealune osa, mis neid libastumisi põhjustab. Võimalik, et siin saab mees hakata end rohkem tundma õppides ja uusi oskusi juurde õppides uut tarvitamist ennetama.
Mida siis nüüd edasi teha, oli teie küsimus.
“Kainem ja tervem Eesti” programmi raames on nii, et inimene pöördub esmalt vaimse tervise õe vastuvõtule (kus teie mees tõenäoliselt juba ka käis), kes siis vajadusel suunab edasi kas arsti ja/või ka psühholoogi vastuvõtule. Saan aru, et mehel kontakt spetsialistiga katkes. Ma ise töötan selles programmis psühholoogina ühes Tartu asutuses ja olen näinud oma töös, et inimesed on väga erinevad. On neid, kes suudavadki muutused ellu viia puhtalt enda tahtejõul ja on ka neid, kelle aju vajab natuke nö kaasaaitamist farmakoteraapia ehk ravimite abi, ravimitest on abi: täielik kaine olemisel (ravim, mis ei luba joomist üldse ja põhineb mõningal määral hirmu tekitamisel), tungi vähendamisel, tsüklite ennetamisel või tsüklis olemise aja lühendamisel. Oluline on leida aga inimese enda jaoks sobiv raviviis, mis vajadusel sisaldab ka psühholoogilist nõustamist ja lähedaste nõustamist. Raviplaan arutatakse inimesega läbi: see on ikka inimese enda ja spetsilistide koostöö.
Ravi sisu kohta saate lähemalt lugeda ka siit.
Kui te ei soovi minna uuesti enda elukohale lähemal asuvasse asutusse, siis võite pöörduda ükskõik millisesse raviasutusse üle Eesti. Kindlasti tasub proovida uuesti. Kontaktid teiste raviasutuste kohta.
Lähedaste koostöö on alati teretulnud ja seega võite koos minna ja pärast juba vaadata edasi, kas te soovite ka ise saada lisaks nõustamist või jääb mees edaspidi üksi käima.
Panen teile infomaterjalina kaasa ka veel lähedastele mõeldud voldiku. Võib-olla saate siit ka natuke infot juurde enda jaoks.
Alkoinfo kodulehelt saate samuti lugeda lähemalt alkoholi teema kohta, et mõista alkoholitarvitamisehäire olemust lähemalt.
12.05.2023 14:01
Tere.Mul selline probleem ,et abikaasa aastaid olnud tsüklijoodik.Ise ta probleemi ei teadvusta .Enne piirdus tsükkel 2-3 päevaga nüüd kestab juba terve nädal.Aga samal ajal pean mina hommikuti tööle minema[abikaasa pensionil].Mida teha kelle poole pöörduda ,et saaksin ka kodus rahu ja vaikust.Purjus olles armastab ta olla ahelsuitsetaja ja seda suvalistes kohtades kodus .Olen tööl olles pidevas pinges millal midagi põlema läheb.Mida teha
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
12.05.2023
Tere
Teie murele ei ole ühest vastust ega kiiret lahendust. Alkoholi tarvitamine viib sageli alkoholitarvitamise häireni, mis on tõsine haigus ning inimene ise sellega toime ei tule. Et selle olukorraga tegeleda, on vajalik, et inimene ise saab probleemi tõsidusest aru ning on valmis sellega tegelema. Lähedase inimesena olete ka teie paratamatult kannataja ja selliselt pikka aega kannatada ei ole kindlasti lahendus.
Sellest, kuidas lähedast selles olukorras kohelda, et te ei aitaks olukorra süvenemisele kaasa, saate lugeda siit.
Kuna te olete väga keerulises olukorras, siis peate mõtlema kindlasti ka endale, sest lähedase probleemiga teete ka endale liiga. Kuidas ennast selles olukorras hoida ja sarnaseid kogemuslugusid, saate lugeda ja videos vaadata siit. Ehk tekitavad ka sarnases olukorras olnud inimeste lood teis mõtteid.
Kui soovite spetsialistiga nõu pidada, siis alkoholi liigtarvitava inimese lähedasena saate abi küsida ravikeskustest, mille nimekirja leiate siit.
Jõudu!
12.05.2023 13:50
Tere ,
Mul on mure. Vanus 29. Alkoholi sõltuvus.. Ilmselt juba 10 aastat. Olen jõudnud faasi, kus ma enam ei oska ja ei suuda-vaja on muutust.
Eellugu: Väga keeruline ja raske lapsepõlv, palju vaimset vägivalda, alkoholismi, hoolimatust, katkisi suhteid, maakoht- st abi ei olnud saadaval. Meeletu üksildus, aga üksi lähedane, kes kompenseeris võimaluste piires selle kõik. See kasvatas mind väga iseseisvaks ja vastutustundlikus.
Hetke seis: Magistriõppe tudeng, elu heal järjel. Terendamas suurepärane töökoht Eesti põllumajanduse eliitklassis. Ühtegi vaimselt väga rusuvat põhjust selles seisu hetkel olla ei ole. Aga ma tunnen, et ma ei suuda enam nii jätkata.
Olen täiesti teadlik oma sõltuvusest. Tegemist on keemilise sõltuvusega – ma ei suuda sellest lõputust vaimsest karussellist enam läbi murda.
Alkoholi tarbimine: hetkel vaid 4-5 päeva, st iga laupäev (mõni pühapäev salaja ) KUUS. Oli aegu kus ma tarbisin 3-5päeva nädalas. . See jõupingutus, häbi, läbikukkumise tunne. Lootusetus. Ma ei taha enam. Ma ei kannata rohkem välja.
Mure: Ma ise leian, et minu sõltuvus on puhtalt keemiline. Ma võin minna vabal hetkel poodi, endal pisarad silmas, et ma seda jälle teen ja osta 2l veini. Ise teades, et järgmine päev ma trenni teha ei suuda, depressioon nähu löövad välja, tujutus , magamatus päevi jne. Aga ma ikka ostan selle veini ja joon. Kas või nuttes, teades mis tagajärgi see pöhjustab..
Ma lihtsalt tunnen, et vaimne läbi põlemine on nii karm. Rohkem ma ei taha, ma loobun olemast alkoholi ohver. Ma tean, mis kvaliteedi see muutus minu esile kutsuks. PALUN ABI.
Seda kirja on raske sõnastada, mõtteid raske edasi anda. Aga long story shot : I need help.
Teadvustan endale, et üksi ma sellega hakkama ei saa ja paraku ei ole just palju lähedasi, keda see sügavalt huvitaks. Ma ise leian , et parim tee edasi oleks proovida Naltrexone baasil ravimit. Teadusega ise tegeledes on see asi, millesse on mul usku.
Küsimus Teile; Kuidas saada abi, mitte veebi teel aga reaalselt, mida te soovitate, kas Eestis on selle ravimile võimalus saada retsepti?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
12.05.2023
Tere
See on suur asi, et oma olukorda teadvustate ja sellest kõik algab. Soovitan teil pöörduda ravikeskusesse, et spetsialistiga teie alkoholi tarvitamist arutada ja leida ka sobivaim viis sellega tegelemiseks. Alkoinfo-s on ravikeskuste nimekiri, kust ehk leiate sobiva vastavalt oma elukohale. Tänapäevane ravi on kompleksravi ning selle vajadus otsustatakse individuaalselt vastavalt olukorrale ja vajadusele koostöös spetsialistiga. Kui osutub põhjendatuks, siis kasutatakse ravis ka ravimeid. Siit leiate selle kohta infot.
Julgustan teid abi otsima.
Kui kõrgele tõuseb juues vere alkoholisisaldus sõltub mitmest tegurist. Üldreegel on, et mida suurem alkoholikogus, seda kõrgemale tõuseb ka tema sisaldus veres. Samas sõltub palju joomise tempost: kiiremini juues tõuseb vere alkoholisisaldus kõrgemale kui vähehaaval juues. Tühja kõhuga imendub alkohol kiiremini ja täielikumalt kui täis kõhuga. Kanged joogid imenduvad kiiremini, seetõttu põhjustavad nad ka kõrgema kontsentratsiooni kui lahjad joogid. Oluline on inimese kehakaal – väiksemal inimesel annab sama kogus suurema efekti. Alkohol mõjub ka naistele ja meestele erinevalt. Kuna naisel on tavaliselt vee osakaal organismis väiksem, siis tõuseb tema vere alkoholisisaldus sama koguse puhul kõrgemale, isegi kui naine ja mees on sama kaaluga.
Joobeastmeid väljendatakse promillides. Promill näitab alkoholi massi 1000 milliliitris veres. Näiteks 0,5‰ joove tähendab, et 1000 milliliitris inimese organismis ringlevas veres on 0,5 grammi puhast alkoholi.
Joobeastet hinnatakse nii väljahingatava õhu kui vereproovi abil. Väljahingatavas õhus mõõdetakse alkoholisisaldust milligrammides liitrile. Enim kasutatakse aga promilli mõistet. Selleks, et milligrammid liitris teisendada promillideks, tuleb saadud arv korrutada 2,1-ga. Näiteks kui joove on 0,5 ml ühes liitris väljahingatavas õhus, siis on see ligikaudu 1,05‰ joove.
alkoholi tarvitamise tunnused – alkoholisisaldus ühes liitris väljahingatavas õhus on 0,10 kuni 0,24 milligrammi või 0,20 kuni 0,49 promilli veres;
kerge alkoholijoove – alkoholisisaldus ühes liitris väljahingatavas õhus on 0,1 kuni 0,75 milligrammi või 0,20 kuni 1,50 promilli veres;
keskmine alkoholijoove – alkoholisisaldus ühes liitris väljahingatavas õhus on 0,76 kuni 1,25 milligrammi või 1,51 kuni 2,5 promilli veres;
raske alkoholijoove – alkoholisisaldus ühes liitris väljahingatavas õhus on rohkem kui 1,25 milligrammi või rohkem kui 2,5 promilli veres.
Joobes sõiduki juhtimine on süütegu! Väärteomenetlust alustatakse, kui alkoholi sisaldus autojuhi ühes grammis veres on 0,20 milligrammi ja rohkem või ühes liitris tema poolt väljahingatavas õhus on alkoholi 0,10 milligrammi või rohkem.
Osadel inimestel tekivad joobe sümptomid kiiremini ja kergemini kui teistel. On ka inimesi, kellel on tekkinud juba tolerants, nii et nad ei pruugigi enam tunda, kui purju nad juba jäänud on.
Üldjoontes võib siiski välja tuua kuidas meeleolu ja käitumine erineva raskusastmega joobe puhul muutub.
0,2-0,3 promilli Võid tunda ennast kergelt lõdvestununa ning sisemised piirangud on veidi vähenenud. Kergelt on võimendunud meeleolu, mis oli enne joomisega alustamist.
0,4-0,6 promilli Tunned soojust ja lõdvestust. Sinu käitumine võib olla liialdatud – räägid julgemalt, kiiremini ja valjema häälega kui muidu. Emotsioonid on võimendunud – hea tuju muutub veel paremaks ja negatiivsed emotsioonid veel negatiivsemaks. Võid tunda kerget eufooriat. Mõtlemisvõime ja mälu võivad olla kergelt häiritud, muutes sind ettevaatamatuks.
0,7-0,9 promilli Sellel purjusoleku tasemel hakkavad häiruma tasakaal, motoorsed võimed, kõne selgus, reaktsiooniaeg, nägemine ja kuulmine. Otsustus- ja arutlusvõime ning enesekontroll on häiritud, arvad, et saad paremini hakkama kui tegelikult ning sul on raske otsustada, et sa ei jätka joomist. Võid tunda eufooriat.
1,0-1,2 promilli Tunned ennast eufoorilisena, kuid sinu motoorsed võimed, koordinatsioon, reaktsiooniaeg ja tasakaal on juba tugevalt häiritud. Samuti arutlusvõime ning mälu. Tõenäoliselt sa ei mäleta, mitu jooki oled juba joonud. Sinu emotsioonid on võimendunud. Osad inimesed muutuvad väga valjuhäälseks ja agressiivseks.
1,3-1,5 promilli Puudub tasakaal ning nägemine on hägune, sul on raskusi rääkimise ja kõndimisega. Mõtlemine, taju ja otsustusvõime on tugevalt häiritud. Eufooria hakkab üle minema ning asendub ebameeldivate tunnetega nagu ärevus, rahutus, viha ja masendus.
1,6-1,9 promilli Tunned tugevaid negatiivseid emotsioone ja võid tänu sellele muutuda agressiivseks – võid kogemata vigastada ennast või teisi. Selles staadiumis võivad tekkida „mäluaugud“ – aju ei salvesta enam toimunut. Motoorsed võimed on tugevalt kahjustunud.
üle 2 promilli Näed välja segaduses, oimetu ja võimetu asjadest aru saama. Sul on vaja abi, et tõusta püsti või kõndida. Kui sa oled ennast vigastanud, siis sa tõenäoliselt ei adu seda, sest sa ei tunne valu. Võid tunda iiveldust või oksendada (mõnedel inimestel võivad need sümptomid varem tekkida). Kuna okserefleks võib olla häiritud, on oht et sa lämbud oma okse sisse. Mäluaugud on sellises staadiumis sagedased, selle tõttu sa tõenäoliselt ei mäleta kõigest sellest järgmisel hommikul midagi.
üle 2,5 promilli Kõik psüühilised, füüsilised ja tajufunktsioonid on tugevalt häiritud. Emotsionaalselt oled tundetu. Suurenenud on risk oma okse sisse lämbuda või ennast tugevalt vigastada kukkudes või muudesse õnnetustesse sattudes.
üle 3 promilli Oled poolteadvusetus olekus. Sul puudub arusaamine sellest, kus sa oled. Võid äkitselt teadvuse kaotada ja sind on raske äratada.
üle 3,5 promilli Selle alkoholitaseme mõju on sama, mis anesteesial, mida kasutatakse operatsioonide puhul. Võimalik, et langed koomasse. Hingamine võib katkeda.
üle 4 promilli Südame töö ja hingamine on häiritud. Oled tõenäoliselt koomas või juba surnud.
Keskmiselt kaob alkohol inimese organismist kiirusega 0,1 promilli tunnis. Protsessi kiirus oleneb soost, kehakaalust, pikkusest ning sellestki, kui palju on enne söödud. Seepärast on ka järgnevad tabelid, mis näitavad kaineks saamise aega, informatiivsed ja neid ei tohiks kasutada selleks, et välja arvestada, millal tohib rooli minna. Kainust testi alkomeetriga!
(Kalkuleerimisel on kasutatud Widmarki valemit)
95% alkoholist väljub organismist tänu maksa tööle. Väga väike kogus eraldub hingeõhu, naha ning uriini kaudu. Ainus moodus kainenemiseks on aeg.
Kuna alla 5% alkoholist kaob organismist higistamise ning uriini kaudu, siis ei kiirenda alkoholi põletamise protsessi ei saunas käimine ega kuumal suvepäeval higistamine. Alkoholi toimel kiireneb südame löögisagedus ja kasvab südame hapnikutarbimine. Südametegevuse kiirenemise üks põhjus on ka veresoonte laienemine. Vere hulk nahas tõuseb ja vererõhk langeb, mistõttu hakkab süda teiste organite verega varustatuse tagamiseks kiiremini lööma. Seega saunas viibimine võib ka tervel inimesel põhjustada ohtlikke muutusi vereringes. Joobeseisundis inimene ei taju piisavalt hästi sauna kuumust ega tekkinud vedelikukaotust.
Kohvis sisalduval kofeiinil on ergutav toime, kuid reaalsuses tekitab see inimeses lihtsalt erksama enesetunde, mitte väiksema alkoholijoobe. Samaselt kohvile mõjub ka külma duši all käimine – alkoholi põletamise protsess toimub ennekõike maksas ning selle kiirust ei ole võimalik muuta. Alkoholi ja energiajoogi koos tarvitamine suurendab alkoholimürgituse tõenäosust. Samuti võib see põhjustada dehüdratsiooni, mis toob kaasa kõhulahtisuse, iivelduse või oksendamise, lihaskrambid, väsimuse ja peavalu.
Siiski mitte. Füüsilise koormuse tulemusel koguneb lihastesse piimhape ning lihased väsivad. Maks ei suuda alkoholi ning piimhapet korraga kõrvaldada. Seega on lihaste tööjõudlus nõrk ning piimhappe kontsentratsioon normaalsest kõrgem. Alkohol tühjendab maksa glükogeenivarud, mis on inimese energiaallikaks just füüsilise töö tegemise ajal.
Alkohol põhjustab vedelikupuudust, alandab energiataset, tühjendab organismi vitamiinidest ja mineraalidest ning alandab testosteroonitaset. Suur füüsiline koormus joobeseisundis on tervisele pigem ohtlik.
Keefiris ning osades kommides on tõepoolest minimaalselt alkoholi (kogukaalust 1-2%), kuid nii väike kogus ei tekita alkoholijoovet.