21.04.2022 14:50
Tere!
Olen aastaid alkoholi küüsis olnud ja seda kahjuks tsüklite kaupa,seda 1-2ndl kuus.Selle tagajärjel on mull purunenud abielu ja paar suhet,ja mitu töökohta. Kuid nüüd kui kaotasin oma viimase töökoha, sain aru,et on aeg abi otsida,sest nii see enam jätkuda ei või,kuid kus kohast ja millised on need ravimeetodid ja asutused?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
21.04.2022 14:46
Tere!
Mees Viljandist, 78a., kodune, on viinamees olnud kogu elu, aga töökoht on alati olnud olemas. Sellel aastal on teist korda tsüklis, tänaseks 7. päeva. Ainult magab, käib Wc-s, lonksutab nii pdl. Lauaviina ööpäevas ja ei söö eriti ka midagi. Agressiivne pole, hoopis zombi-moodi uimane ja paneb aeg-ajalt segast juttu. Pakun puljongit viina asemel – ei taha. PEALE SELLE
on keemiaravil :käes 3 korda ja 4. kord tuleb minna Tartusse 11.aprillil. Palun andke nõu, kuidas ja kes saaks tsüklist välja aidata! Lp-ga tema abikaasa (mina ei joo!!!)
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Oleme teile vastamisega nüüd vist hiljaks jäänud, kuid siiski, kui peaks juhtuma uuesti samasugune olukord, siis ehk on sellest sellisel juhul ikka teile abi. Ennetavalt võiks arutada läbi see olukord perearstiga. On olemas eraldi ravim, mis aitab kergendada võõrutusnähte, kuid siis ei tohiks enam alkoholi peale tarbida. Kui kogus, mida inimene igapäevaselt joob, nt 0,5 ja rohkem liitrit viina, siis tuleks maha tulla nö kogust tasapisi vähendades, lonks haaval nö võtta ainult siis, kui tõesti on juba talumatu olla, et ei tekiks tugevaid võõrutusnähte, mis võivad omakorda olla inimese jaoks eluohtlikud. Lonksata ei itohiks pudelist, sest siis ei saa inimen aru, kui palju ta tegelikult tarbib, vaid pitshaaval ja nii ka kogust päeva jooksul vähendades. Kui varem on joodud liiter päevas, siis nüüd proovib 0,5 l. ja järgmine päev 300 ml ja edasi järjest vähem, kuni tunneb et saab juba ära taluda võõrutussümtomid. On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium.
Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda Viljandi Haigla poole ja enne helistada sinna, et mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla ka tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik .
Siinkohal tasub katsetada sedasama viis, mis on varem aidanud tal maha tulla. Osade inimeste jaoks on sobiv ka see, kui nö viina asemel tarbida lahjemat jooki, nt venitada päev välja nii, et tarbin näiteks 3 pdl. õlut ja nii hoopiski õlle abil tsüklist väljuda. Järgmisel päeval proovin veelgi vähem. Tsüklist väljudes on soovitus tarbida ka mineaarliderikast vett, nt Borjom või Värska. Leevendab ka puljong, kuna on samuti soolane ja tomatimahl. Tasapisi taastada ka söömine.
Kuna võõrutusest väljudes on tavaliselt mitmeid päevi halb ka uni, siis selle võiks samuti perearstiga läbi arutada. Võimalik, et mõni päev und uneravimi abil aitab ka kiiremini tervisel taastuda.
21.04.2022 14:38
Tere,
Kuidas saada inimene vägisi kaineks, kui ei ole võimalik saada abi riikliku korralduse poolt? Miks ei ole korraldatud abi mis ennetaks äärmuslikke olukordi?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Otsus tarbida alkoholi või ei, on ikka vaid inimese enda vastutada, kuid mõistan teie pettumust. Kui kõrval inimene tarbib, siis see ikka heidutab korralikult. Riiklikult on olemas tasuta ravi-ja nõustamisteenused, juhul kui inimene soovib ise enda alkoholitarvitamist muuta. Selle kohta saate täpsemalt infot lugeda siit. Raviga saab alustada siis, kui inimene on kaine. Ravi ja nõustamisteenused osutatakse ravikeskuses. Kontaktid leitavad siit. Ka teil endal on võimalik saada nõustamist tasuta 3 korda, kui teie kähedane ise ei ole nõus pöörduma. Sellisel juhul lihtsalt registreerumisel öelge, et soovite nõustamist saada „Kainem ja tervem Eesti“ programmi raames alkoholi tarvitava inimese lähedasena.
On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium. Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda psühhiaatriakliiniku poole. Enne võiks uurida, mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik ja Tallinnas ka erinevad erakliinikud, nt Kordamed erakliinik, Confido Kliinik.
Ka perearsiga võiks läbi arutada inimese alkoholitarvitamise muster. On olemas ka ravimid, mis võõrutussümptomeid leevendavad ja uuesti tarvitamist ka aitavad ennetada.
Eelpool nimetatud ravi ja abisaamise võimalustega peab aga inimene ise nõus olema.
Kuidas iseend aidata, et selle frustratsiooni ja pettumusega toime tulla, siis ehk on abiks teile see materjal ja leiate infot ka siit.
Eristatakse nelja situatsiooni, mis võivad esile kutsuda tugeva soovi juua:
Joomistungi ajal ei suuda inimene enam selgelt ja rahulikult mõelda ning hinnata joomise riske või tagajärgi. Seda võib teatud mõttes võrrelda olukorraga, kus väga näljane inimene ei suuda mõelda millestki muust, kui ainult toidust. Seetõttu on oluline sellisteks olukordadeks juba varem valmistuda.
Üheks võimaluseks on püüda suunata tähelepanu oma mõtetelt millelegi välisele ning keskenduda sellele. Näiteks loe kokku möödasõitvaid autosid, vaata inimesi, maju, puid, jne. Pööra tähelepanu detailidele – näiteks loe kokku, mitu punast autot mööda sõidab.
Tähelepanu on võimalik hoida eemal oma mõtetelt rääkides teiste inimestega või helistades sõbrale.
Ka aitab jalutuskäik kohtades, mis ei seostu alkoholiga, hästi mõjuvad ka majapidamistööd, kaardi-, laua- või arvutimängud. Aitavad keskendumist nõudvad spordialad, nagu näiteks tantsimine, ratsutamine, lohesurf jne. Miks mitte lugeda endale kõva häälega raamatut ette, kirjutada mõni lühijutt või luuletus?
Tee endale kaardid, kuhu peale kirjutad, miks sa ei peaks jooma ja kanna neid kaasas. Samuti kirjuta välja, mis on joomise halvad tagajärjed sinu jaoks või tee nimekirja asjadest, mida alkoholi tarvitamisest säästetud rahaga soovid osta.
Kujutluspiltide abil saab joomistungi kiiresti vähendada. Selleks on erinevaid nippe:
Kujutluse ümbersuunamine. See on oma olemuselt sarnane tähelepanu eemalejuhtimisele. Lisaks võetakse aga appi kujutluspildid, milleks võib olla näiteks „stopp“-märk, politseinik, kivisein vmt, mis väljendaks käsku peatuda. Seejärel võib tähelepanuga edasi liikuda ümbrusele.
Positiivse kujutluse asendamine negatiivsega. Püüdes alkoholist hoiduda tekib inimestel sageli silme ette kujutluspilte joomisest, tihti nähakse seda ka unes. Alkohol tundub nendes piltides meeldiva ja ahvatlevana. Sellisel puhul on abiks selle kujutluspildi asendamine negatiivsega – kujuta ette mingit ebameeldivat tagajärge, mis joomisega kaasneb (näiteks abituse ja lootusetuse tunne seoses suhete, raha või töökoha kaotusega).
Negatiivse kujutluse asendamine positiivsega. Hirmul on suured silmad ja sageli näeb stressis inimene tulevikku negatiivses võtmes. Kui on probleem, siis kujutatakse ette, et selle probleemi tagajärjed on kindlasti lootuseltult halvad. Ning siit ka negatiivsed emotsioonid, mis kutsuvad esile soovi juua. Sellisel juhul on soovitav proovida kujutada ette võimalust, kuidas oleks, kui olukord siiski laheneks positiivselt. Näiteks tekitab uudis koondamisteatest kujutluspildi, kuidas edaspidi läheb kõik spiraali mööda hullemaks, kodust ja lastest ilmajäämiseni. Kui püüda ette kujutada positiivset lahenduskäiku – uue töö leidmist ning probleemide ületamist… On lootust, et enesetunne püsib parem ning tung alkoholi järele ei anna end nii tugevalt tunda.
Situatsioonide harjutamine kujutluses. Näiteks kujutad ette, kuidas astud sisse peole ning ütled ümbritsevatele inimestele, kes sulle alkoholi pakuvad, et sa ei soovi seda. Niiviisi läbiharjutatuna on päris situatsiooniga hiljem kergem hakkama saada.
Kujutluspildid tugevusest. Paljud inimesed kardavad, et kui nad tunnevad tugevat tungi alkoholi järele, saab see neist võitu. Sellisel juhul on üheks nipiks kujutada ette, kuidas sa oled tugev ja kõikvõimas ning saad oma ihadest jagu. Näiteks võib ette kujutada, kuidas alkoholi pakkuv inimene on
pisike ja jõuetu – sina aga suur, võimas ja tugev ning võimeline alkoholist
jagu saama.
Pane tähele mõtteid, mis sul joomistungi ajal tekivad. Võta tundeid kui märgusõna!
Pane tähele, kui tekib ebameeldiv tunne (vajadus juua, ärevus, viha, kurbus, hirm, pettumus…) ja jälgi, mis vahetult enne seda peast läbi käis.Kanna endaga kaasas märkmikku, kuhu need mõtted üles kirjutada, et neis paremini selgusele jõuda. Sellised mõtted on tavaliselt moonutatud – nad ei ole kooskõlas kõigi faktidega ning meelitavad sind uuesti jooma.
(Vastamisel pea meeles, et see võib olla väga raske, kui emotsioonid on tugevad. Oota pisut ja kirjuta hiljem. Selline oma mõtete läbimängimine ja vaidlustamine aitab, kui seda järjepidevalt harjutada.)
Järgmiseks sammuks on joomiseni viivate mõtete asemele selliste mõtete otsimine, mis sind elus paremini edasi aidata võiks.
Rohkelt alkoholi tarvitavate inimeste elu on sageli hakanud üleni keerlema alkoholi ümber ning muud tegevused on soiku jäänud. Ka terve suhtlusringkond koosneb vaid neist, kes samuti joovad. Alustades joomise kontrollimist on sageli kergem alguses selliseid inimesi, kohti ja tegevusi vältida, mis on aja jooksul alateadvuses alkoholiga seostuma hakanud.
Sellise muutuse tulemus võib muidugi olla see, et järsku tekib palju tühja, vaba aega, millega ei oskagi midagi peale hakata.
Selleks, et aega sisustada ning meeldivaid tegevusi leida, tuleks kõigepealt teha nimekiri kõigist asjadest, mida sulle kunagi on teha meeldinud. Seejärel proovi neidsamu tegevusi oma päevadesse hakata planeerima. Taasavastad kindlasti palju toredaid viise aja veetmiseks!
Lõõgastusharjutused aitavad hästi lahustada joomistungi vallandavat viha ning ärevust. Rahulik inimene käitub ka vähem tõenäoliselt impulsiivselt ja meeleheitlikult. Kui regulaarselt harjutusi teha, langeb ka üleüldine stressitase ning nii on kergem isuga alkoholi järgi hakkama saada.
Loe lõõgastusharjutuste kohta lähemalt siit.
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood