18.12.2023 16:46
Tere,
Kirjutan teile murest seoses oma naisega. Nimelt tahaks aru saada, et kas see on tõsine probleem või mitte. Ta joob kuid mitte igapäev, ütleks niimodi nädalas korra vahepeal 2 nädala tagant ja vahepeal ma olen isegi üles endale kirjutanud, et 2-3 korda nädalas. Ta joomised on varjeeruv kuid tavaliselt ta joob liiga palju, kui inimesed ta ümber tunnevad enda piiri, et peaks lõpetama siis nad kustuvad ära lähevad magama või lihtsalt joovad mahla või vett, kuid on kordi olnud kus ta ka imekombel tunneb oma enda piiri ja läheb vee peale üle. Kui teistel tuleb väsimus peale, tema justkui saaks igast joogist energiat juurde ja joob aina rohkem. Kuid see ei lõppe seal ta joob ka üksi mis on minu kõige suurem mure allikas. On kordi kus me tuleme koju või oleme kodus ja siis ta teeb oma õlu lahti või kui ma magama lähen siis ta ütleb, et ta joob enda ühe õlu ära ja siis tuleb magama. Kuid asi on kaugel sellest, tollest ühest õlust saab 5+ õlut ja kui see otsa saab või kui tal “isu” on siis ta võtab külmikust välja veini või siis džinni ja hakkab seda jooma. Peale selle ta ka segab minu und enda laulmisega, kui ma talle ülten et sa segad mind ja võta vaiksemalt või mine teise tuppa siis ta midagi mõmiseb mulle et okei, kuid natukese ajapärast ta laulab jälle edasi, tema muusika on ka kõige valjema peale pandud mis võimalik ta enda kõrvaklapides. Kui ma temaga sellest rääkida tahan siis ta muutub kuidagi tõredaks ja ei taha sellest väga rääkida on kordi olnud kus ta on isegi kurjaks saanud mu peale. Mina ise olen karsklane ma pole juba paar aastat joonud kuid mul pole selle vastu midagi kui inimesed seda vajavad, kuid ma tunnen et see mis tema teeb on liig juba. Me sugulased ja ta enda vanemad on ka mu käest küsinud, et kuidas ma toime tulen sellega, nende asemel oleks juba ammu rääkinud sellest või jätnud ta maha, kuid ma siiski igakord loodan paremat, kuid peale varsti juba 5 aastat koos olles ma tunnen et mu piir hakkab liginema, või ma lihtsalt ei suuda enam sellega tegelda.
Ma lihtsalt tahaks teada saada, et kas see on tõsine probleem kas ma peaks temaga sellest rääkima, sest ma tõesti varsti ei tea kas suudan niimodi edasi minna.
Lugupidamisega,
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
18.12.2023
Tere!
Te olete hooliv mees. Paraku on teie naise puhul tegemist täiskasvanud inimesega, kes ise oma elu eest vastutuse võtma peab. Teie saate talle vaid selgitada, kuidas tema joomine teid mõjutab. Kuna te ise selle teema tõstatasite, viitab tekkinud olukord sellele, et see on teie jaoks tõsine probleem.
Teie poolt kirja pandud kogustest lähtuvalt teeb teie naine kindlasti ka oma tervisele liiga ( vaadake, kus jookseb piir) . Tarvitatava alkoholi kogused ajaga suurenevad, sest alkohol on sõltuvusaine ning teie naine vajab sama tunde saavutamiseks järjest suuremaid koguseid. Kuhu see võib viia, teate ilmselt isegi.
Mida varem selle teemaga tegelema hakata, seda kergemad on tagajärjed ning seda lihtsam on lahenduseni jõuda. Alkoinfo.ee lehel on lähedastele suunatud rubriik. Soovitan seal ringi vaadata ning ära vaadata ka nende inimeste kogemusvideod, kes on olnud sarnases olukorras nagu teie olete. Sealt leiate ka vaimse tervise õe video, mis räägib, kuidas selles olukorras olla ja toime tulla ning kuhu pöörduda.
Soovin teile tugevust ja meelekindlust!
09.11.2023 14:57
Tere olen 20 aastane noormees ja pidevalt on alkohooliga probleeme ja alkohooli juues muutun natuke agressiivseks ja kaotan lähedasi sellega soovin leida abi aga ei tea kust?
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
09.11.2023
Tere. Kurb kuulda. Ilmselt vajate professionaalset abi. Soovitan alustada perearstist ja temaga nõu pidada. Alkoholisõltuvusega tegelevad ka ravikeskused. Abipakkujate kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
09.11.2023 14:55
Kuhu jäi Abot? Ma ei leia teda. Ma vajan teda.
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
09.11.2023
Tere. Aboti aeg alkoinfo lehel sai läbi. Kui vajate abi ja räägite inglise keelt, siis soovitan alla laadida mõne rahvusvahelise äpi, näiteks Woebot on tasuta saadaval ja täidab sarnast rolli.
Eristatakse nelja situatsiooni, mis võivad esile kutsuda tugeva soovi juua:
Joomistungi ajal ei suuda inimene enam selgelt ja rahulikult mõelda ning hinnata joomise riske või tagajärgi. Seda võib teatud mõttes võrrelda olukorraga, kus väga näljane inimene ei suuda mõelda millestki muust, kui ainult toidust. Seetõttu on oluline sellisteks olukordadeks juba varem valmistuda.
Üheks võimaluseks on püüda suunata tähelepanu oma mõtetelt millelegi välisele ning keskenduda sellele. Näiteks loe kokku möödasõitvaid autosid, vaata inimesi, maju, puid, jne. Pööra tähelepanu detailidele – näiteks loe kokku, mitu punast autot mööda sõidab.
Tähelepanu on võimalik hoida eemal oma mõtetelt rääkides teiste inimestega või helistades sõbrale.
Ka aitab jalutuskäik kohtades, mis ei seostu alkoholiga, hästi mõjuvad ka majapidamistööd, kaardi-, laua- või arvutimängud. Aitavad keskendumist nõudvad spordialad, nagu näiteks tantsimine, ratsutamine, lohesurf jne. Miks mitte lugeda endale kõva häälega raamatut ette, kirjutada mõni lühijutt või luuletus?
Tee endale kaardid, kuhu peale kirjutad, miks sa ei peaks jooma ja kanna neid kaasas. Samuti kirjuta välja, mis on joomise halvad tagajärjed sinu jaoks või tee nimekirja asjadest, mida alkoholi tarvitamisest säästetud rahaga soovid osta.
Kujutluspiltide abil saab joomistungi kiiresti vähendada. Selleks on erinevaid nippe:
Kujutluse ümbersuunamine. See on oma olemuselt sarnane tähelepanu eemalejuhtimisele. Lisaks võetakse aga appi kujutluspildid, milleks võib olla näiteks „stopp“-märk, politseinik, kivisein vmt, mis väljendaks käsku peatuda. Seejärel võib tähelepanuga edasi liikuda ümbrusele.
Positiivse kujutluse asendamine negatiivsega. Püüdes alkoholist hoiduda tekib inimestel sageli silme ette kujutluspilte joomisest, tihti nähakse seda ka unes. Alkohol tundub nendes piltides meeldiva ja ahvatlevana. Sellisel puhul on abiks selle kujutluspildi asendamine negatiivsega – kujuta ette mingit ebameeldivat tagajärge, mis joomisega kaasneb (näiteks abituse ja lootusetuse tunne seoses suhete, raha või töökoha kaotusega).
Negatiivse kujutluse asendamine positiivsega. Hirmul on suured silmad ja sageli näeb stressis inimene tulevikku negatiivses võtmes. Kui on probleem, siis kujutatakse ette, et selle probleemi tagajärjed on kindlasti lootuseltult halvad. Ning siit ka negatiivsed emotsioonid, mis kutsuvad esile soovi juua. Sellisel juhul on soovitav proovida kujutada ette võimalust, kuidas oleks, kui olukord siiski laheneks positiivselt. Näiteks tekitab uudis koondamisteatest kujutluspildi, kuidas edaspidi läheb kõik spiraali mööda hullemaks, kodust ja lastest ilmajäämiseni. Kui püüda ette kujutada positiivset lahenduskäiku – uue töö leidmist ning probleemide ületamist… On lootust, et enesetunne püsib parem ning tung alkoholi järele ei anna end nii tugevalt tunda.
Situatsioonide harjutamine kujutluses. Näiteks kujutad ette, kuidas astud sisse peole ning ütled ümbritsevatele inimestele, kes sulle alkoholi pakuvad, et sa ei soovi seda. Niiviisi läbiharjutatuna on päris situatsiooniga hiljem kergem hakkama saada.
Kujutluspildid tugevusest. Paljud inimesed kardavad, et kui nad tunnevad tugevat tungi alkoholi järele, saab see neist võitu. Sellisel juhul on üheks nipiks kujutada ette, kuidas sa oled tugev ja kõikvõimas ning saad oma ihadest jagu. Näiteks võib ette kujutada, kuidas alkoholi pakkuv inimene on
pisike ja jõuetu – sina aga suur, võimas ja tugev ning võimeline alkoholist
jagu saama.
Pane tähele mõtteid, mis sul joomistungi ajal tekivad. Võta tundeid kui märgusõna!
Pane tähele, kui tekib ebameeldiv tunne (vajadus juua, ärevus, viha, kurbus, hirm, pettumus…) ja jälgi, mis vahetult enne seda peast läbi käis.Kanna endaga kaasas märkmikku, kuhu need mõtted üles kirjutada, et neis paremini selgusele jõuda. Sellised mõtted on tavaliselt moonutatud – nad ei ole kooskõlas kõigi faktidega ning meelitavad sind uuesti jooma.
(Vastamisel pea meeles, et see võib olla väga raske, kui emotsioonid on tugevad. Oota pisut ja kirjuta hiljem. Selline oma mõtete läbimängimine ja vaidlustamine aitab, kui seda järjepidevalt harjutada.)
Järgmiseks sammuks on joomiseni viivate mõtete asemele selliste mõtete otsimine, mis sind elus paremini edasi aidata võiks.
Rohkelt alkoholi tarvitavate inimeste elu on sageli hakanud üleni keerlema alkoholi ümber ning muud tegevused on soiku jäänud. Ka terve suhtlusringkond koosneb vaid neist, kes samuti joovad. Alustades joomise kontrollimist on sageli kergem alguses selliseid inimesi, kohti ja tegevusi vältida, mis on aja jooksul alateadvuses alkoholiga seostuma hakanud.
Sellise muutuse tulemus võib muidugi olla see, et järsku tekib palju tühja, vaba aega, millega ei oskagi midagi peale hakata.
Selleks, et aega sisustada ning meeldivaid tegevusi leida, tuleks kõigepealt teha nimekiri kõigist asjadest, mida sulle kunagi on teha meeldinud. Seejärel proovi neidsamu tegevusi oma päevadesse hakata planeerima. Taasavastad kindlasti palju toredaid viise aja veetmiseks!
Lõõgastusharjutused aitavad hästi lahustada joomistungi vallandavat viha ning ärevust. Rahulik inimene käitub ka vähem tõenäoliselt impulsiivselt ja meeleheitlikult. Kui regulaarselt harjutusi teha, langeb ka üleüldine stressitase ning nii on kergem isuga alkoholi järgi hakkama saada.
Loe lõõgastusharjutuste kohta lähemalt siit.