15.09.2023 10:19
Tere! Kus Narvas ja kes tegeleb alkoholisõltuvuse ravimisega?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
15.09.2023
Tere
Alkoholisõltuvusega tegelevate ravikeskuste kontaktid, nende hulgas Narva haigla ambulatoorse kabineti vastuvõtuajad leiate siit.
04.08.2023 17:04
Tere.
Ma pole tarvitanud alkoholi 36 aastat ja nüüd on selline lugu, et väljahingatavas õhus oli 0,15 ühikut alkoholi.
Antud perioodil tarvitasin ravimeid ja maarohtudest tehtud teesid.
Kas on võimalus, et organismis mingi protsessi tulemusena võib tekkida alkoholi laadne saadus.
Mis uuringutega seda kindlaks saab teha ja kus.
Teiseks tahan ka teha testi, mis näitaks, milla ma olen tarbinud alkoholi, mis on antud analüüsi nimi ja kes seda teeb.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
04.08.2023
Tere
Kõigepealt pean teid kiitma, et olete nii pikka aega alkoholivabalt elanud.
Kuna te ei ole pikka aega alkoholi tarvitanud ning väljahingatavas õhus määrati alkohol, siis selleks võib olla mitmeid põhjuseid ja ilmselt oskab teile selles osas selgitusi anda tervishoiuprofessionaal. Annan põgusa vastuse oma teadmistest lähtuvalt.
Ravimid või ravimteed: Teatud ravimid või ravimteed võivad sisaldada alkoholi või selle derivaate, samuti võivad mõned ravimid või koostisosad põhjustada reaktsioone, mis sarnanevad alkoholi tarbimisega, sealhulgas alkoholi sisalduse suurenemist väljahingatavas õhus. See võib olla tingitud ravimi ainevahetusest organismis või sellest, kuidas ravimid mõjutavad seedetrakti mikrofloorat. Ravimite või ravimiteede tarvitamise osas ning selles, kuidas need võivad mõjutada alkoholi sisaldust väljahingatavas õhus, soovitan konsulteerida arsti või apteekriga.
Toit või joogid: Mõned toiduained või joogid võivad sisaldada väikseid koguseid alkoholi, näiteks mõned fermenteeritud tooted või alkoholisisaldusega joogid, nagu kali või kombucha. Kuigi need kogused on tavaliselt väga madalad, võivad need siiski mõjutada väljahingatava õhu alkoholisisaldust. Mõnedel juhtudel ka nätsu närimine või muude suus lahustuvate toodete tarbimine vahetult enne mõõtmist võib põhjustada olukorra, mida nimetatakse suuõõne alkoholisisalduseks ja mis võib mõjutada väljahingatava õhu testi tulemust. Tõsi küll, ei tohiks mõjutada tervel inimesel olulisel määral.
Meditsiinilised seisundid: Teatud meditsiinilised seisundid võivad mõjutada alkoholi metabolismi organismis või põhjustada alkoholi tootmist seedetraktis.
Vastuseks teie küsimusele, kas on olemas testi, mis määraks, milllal te viimati alkoholi tarvitasite, siis minu teada sellist pädevat testi ei ole. Saab määrata küll alkoholisisaldust veres, väljahingatavas õhus ja uriinis, kuid nende abil saab määrata hiljutist alkoholitarvitamist ja tuvastada hetkeolukorda. Soovitan ka selles osas pidada nõu tervishoiuspetsialistiga.
Loodan, et leiate oma küsimusele vastuse ja selgituse tekkinud olukorrale.
04.08.2023 16:30
Tere. Minu küsimus on, et kui inimesel on tuvastatud HIV. Kas siis on võimalik minna alkoholi ravile haiglasse.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
04.08.2023
Tere
Tänapäevane alkoholiravi on kompleksravi ja selle kohta saab rohkem informatsiooni siit.
Nagu teiste kaasuvate haigustega, nii ei näe ma ka takistust tuvastatud HIV-ga alkoholiravile pöördumiseks. Vaadake välja mugavaima asukohaga ravivõimalus ja palun võtke nendega ühendust.
Märkamatult hiilib alkohol suhetesse ja hakkab neid aja jooksul lõhkuma. Sellepärast pane juba varakult tähele ohumärke.
Alkohol vähendab enesekontrollivõimet. Võib juhtuda, et teed asju, mida pärast kahetsed – näiteks ütled oma partnerile halvasti või käitud ebameeldivalt.
Alkohol põhjustab ka ärritust ja agressiivsust, liiga palju joonuna hakatakse sageli tülisid üles puhuma ning halvemal juhul võib asi lõppeda vägivallaga. Alkoholil ja koduvägivallal on omavahel tugev seos.
Alkohol vähendab võimet teise sõnu ja käitumist tõlgendada ning mõista. Võib juhtuda, et neutraalset käitumist tõlgendatakse negatiivsena, seetõttu solvutakse ja muututakse ründavaks.
Suhetes, mida mõjutab alkohol, kritiseeritakse, süüdistatakse ja ignoreeritakse rohkem. Samuti karistatakse vaikusega, eitatakse või välditakse probleeme ning mängitakse ohvrit. Sellistes suhetes ei ole ei avatust, ausust, teineteise toetamist ega julgustamist.
Alkoholi liigne tarvitamine lõhub üht olulist suhte alustala, usaldust. Murtud lubadused, valetamine, vastutusest kõrvalehoidmine ning petmised tekitavad suhetes usalduskriise.
Liigne joomine võtab palju aega ja energiat ning nii võivad igapäevased kohustused ununeda või jääda täitmata. Kui kogu igapäevaelukoorem jääb kanda kaaslasele, tundub see talle ebaõiglane ning tekitab kibestumist.
Kui nädalavahetus möödub juues või pohmellis, jääb vähem aega lähedaste või sõpradega koos midagi meeldivat ette võtta. Lõpuks viib see üksteisest võõrandumise ning heade suhete katkemiseni.
Raha toob peres sageli eriarvamusi kaasa, alkoholitagi. Alkohol aga maksab palju ning kui seda suurtes kogustes osta, jätab see pere eelarvesse järele augu.
Alkohol aitab küll probleemide lahendamise eest põgeneda, kuid kuhjuvad lahendamata probleemid ei jäta suhet puutumata. Loe lähemalt probleemide lahendamise kohta siit.
Purjus inimene käitub seltskonnas tihti kohatult. Nii peabki kaaslane rõõmu asemel tundma piinlikkust ja häbi.
Alkohol muudab impulsiivseks ning nii kasvab tõenäosus petta oma partnerit, astuda juhuvahekordadesse kasutamata kaitsevahendeid, saada suguhaigusi või olla hiljem silmitsi soovimatu rasedusega.
Alkohol vähendab seksuaalset võimekust. Meestel võivad tekkida erektsioonihäireid. Naistel võib alkohol muuta raskemaks orgasmi saamise. Seks purjus inimesega muutub kaine osapoole jaoks sageli ebameeldivaks ning füüsiline lähedus suhtes hakkab kannatama. Loe lähemalt alkoholi mõju kohta seksuaalsele võimekusele.
Kui tunned, et alkohol mõjutab sinu suhet, on see piisav põhjus spetsialisti poole pöördmiseks. Tänapäevane ravi tegeleb joomise põhjuste ja tagajärgede kõigi külgedega.
Alkohol tekitab suhteprobleeme, kuid kehtib ka vastupidine – suhteprobleemid võivad aidata alkoholiprobleemil püsida. Nii et kui paranevad suhted, võib juhtuda, et peale seda on joomist kergem kontrolli alla saada.
Kui sinu lähedane joob ning see tekitab suhtes probleeme, siis uuri soovitusi, kuidas teda aidata. Samas ära unusta ennast – vaata nõuandeid, kuidas ennast selles olukorras hoida. Soovitatav on otsida selles olukorras abi ka endale – spetsialistid oskavad nõu anda samuti patsientide lähedastele.