18.12.2023 16:46
Tere,
Kirjutan teile murest seoses oma naisega. Nimelt tahaks aru saada, et kas see on tõsine probleem või mitte. Ta joob kuid mitte igapäev, ütleks niimodi nädalas korra vahepeal 2 nädala tagant ja vahepeal ma olen isegi üles endale kirjutanud, et 2-3 korda nädalas. Ta joomised on varjeeruv kuid tavaliselt ta joob liiga palju, kui inimesed ta ümber tunnevad enda piiri, et peaks lõpetama siis nad kustuvad ära lähevad magama või lihtsalt joovad mahla või vett, kuid on kordi olnud kus ta ka imekombel tunneb oma enda piiri ja läheb vee peale üle. Kui teistel tuleb väsimus peale, tema justkui saaks igast joogist energiat juurde ja joob aina rohkem. Kuid see ei lõppe seal ta joob ka üksi mis on minu kõige suurem mure allikas. On kordi kus me tuleme koju või oleme kodus ja siis ta teeb oma õlu lahti või kui ma magama lähen siis ta ütleb, et ta joob enda ühe õlu ära ja siis tuleb magama. Kuid asi on kaugel sellest, tollest ühest õlust saab 5+ õlut ja kui see otsa saab või kui tal “isu” on siis ta võtab külmikust välja veini või siis džinni ja hakkab seda jooma. Peale selle ta ka segab minu und enda laulmisega, kui ma talle ülten et sa segad mind ja võta vaiksemalt või mine teise tuppa siis ta midagi mõmiseb mulle et okei, kuid natukese ajapärast ta laulab jälle edasi, tema muusika on ka kõige valjema peale pandud mis võimalik ta enda kõrvaklapides. Kui ma temaga sellest rääkida tahan siis ta muutub kuidagi tõredaks ja ei taha sellest väga rääkida on kordi olnud kus ta on isegi kurjaks saanud mu peale. Mina ise olen karsklane ma pole juba paar aastat joonud kuid mul pole selle vastu midagi kui inimesed seda vajavad, kuid ma tunnen et see mis tema teeb on liig juba. Me sugulased ja ta enda vanemad on ka mu käest küsinud, et kuidas ma toime tulen sellega, nende asemel oleks juba ammu rääkinud sellest või jätnud ta maha, kuid ma siiski igakord loodan paremat, kuid peale varsti juba 5 aastat koos olles ma tunnen et mu piir hakkab liginema, või ma lihtsalt ei suuda enam sellega tegelda.
Ma lihtsalt tahaks teada saada, et kas see on tõsine probleem kas ma peaks temaga sellest rääkima, sest ma tõesti varsti ei tea kas suudan niimodi edasi minna.
Lugupidamisega,
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
18.12.2023
Tere!
Te olete hooliv mees. Paraku on teie naise puhul tegemist täiskasvanud inimesega, kes ise oma elu eest vastutuse võtma peab. Teie saate talle vaid selgitada, kuidas tema joomine teid mõjutab. Kuna te ise selle teema tõstatasite, viitab tekkinud olukord sellele, et see on teie jaoks tõsine probleem.
Teie poolt kirja pandud kogustest lähtuvalt teeb teie naine kindlasti ka oma tervisele liiga ( vaadake, kus jookseb piir) . Tarvitatava alkoholi kogused ajaga suurenevad, sest alkohol on sõltuvusaine ning teie naine vajab sama tunde saavutamiseks järjest suuremaid koguseid. Kuhu see võib viia, teate ilmselt isegi.
Mida varem selle teemaga tegelema hakata, seda kergemad on tagajärjed ning seda lihtsam on lahenduseni jõuda. Alkoinfo.ee lehel on lähedastele suunatud rubriik. Soovitan seal ringi vaadata ning ära vaadata ka nende inimeste kogemusvideod, kes on olnud sarnases olukorras nagu teie olete. Sealt leiate ka vaimse tervise õe video, mis räägib, kuidas selles olukorras olla ja toime tulla ning kuhu pöörduda.
Soovin teile tugevust ja meelekindlust!
09.11.2023 14:57
Tere olen 20 aastane noormees ja pidevalt on alkohooliga probleeme ja alkohooli juues muutun natuke agressiivseks ja kaotan lähedasi sellega soovin leida abi aga ei tea kust?
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
09.11.2023
Tere. Kurb kuulda. Ilmselt vajate professionaalset abi. Soovitan alustada perearstist ja temaga nõu pidada. Alkoholisõltuvusega tegelevad ka ravikeskused. Abipakkujate kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
09.11.2023 14:55
Kuhu jäi Abot? Ma ei leia teda. Ma vajan teda.
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
09.11.2023
Tere. Aboti aeg alkoinfo lehel sai läbi. Kui vajate abi ja räägite inglise keelt, siis soovitan alla laadida mõne rahvusvahelise äpi, näiteks Woebot on tasuta saadaval ja täidab sarnast rolli.
Märkamatult hiilib alkohol suhetesse ja hakkab neid aja jooksul lõhkuma. Sellepärast pane juba varakult tähele ohumärke.
Alkohol vähendab enesekontrollivõimet. Võib juhtuda, et teed asju, mida pärast kahetsed – näiteks ütled oma partnerile halvasti või käitud ebameeldivalt.
Alkohol põhjustab ka ärritust ja agressiivsust, liiga palju joonuna hakatakse sageli tülisid üles puhuma ning halvemal juhul võib asi lõppeda vägivallaga. Alkoholil ja koduvägivallal on omavahel tugev seos.
Alkohol vähendab võimet teise sõnu ja käitumist tõlgendada ning mõista. Võib juhtuda, et neutraalset käitumist tõlgendatakse negatiivsena, seetõttu solvutakse ja muututakse ründavaks.
Suhetes, mida mõjutab alkohol, kritiseeritakse, süüdistatakse ja ignoreeritakse rohkem. Samuti karistatakse vaikusega, eitatakse või välditakse probleeme ning mängitakse ohvrit. Sellistes suhetes ei ole ei avatust, ausust, teineteise toetamist ega julgustamist.
Alkoholi liigne tarvitamine lõhub üht olulist suhte alustala, usaldust. Murtud lubadused, valetamine, vastutusest kõrvalehoidmine ning petmised tekitavad suhetes usalduskriise.
Liigne joomine võtab palju aega ja energiat ning nii võivad igapäevased kohustused ununeda või jääda täitmata. Kui kogu igapäevaelukoorem jääb kanda kaaslasele, tundub see talle ebaõiglane ning tekitab kibestumist.
Kui nädalavahetus möödub juues või pohmellis, jääb vähem aega lähedaste või sõpradega koos midagi meeldivat ette võtta. Lõpuks viib see üksteisest võõrandumise ning heade suhete katkemiseni.
Raha toob peres sageli eriarvamusi kaasa, alkoholitagi. Alkohol aga maksab palju ning kui seda suurtes kogustes osta, jätab see pere eelarvesse järele augu.
Alkohol aitab küll probleemide lahendamise eest põgeneda, kuid kuhjuvad lahendamata probleemid ei jäta suhet puutumata. Loe lähemalt probleemide lahendamise kohta siit.
Purjus inimene käitub seltskonnas tihti kohatult. Nii peabki kaaslane rõõmu asemel tundma piinlikkust ja häbi.
Alkohol muudab impulsiivseks ning nii kasvab tõenäosus petta oma partnerit, astuda juhuvahekordadesse kasutamata kaitsevahendeid, saada suguhaigusi või olla hiljem silmitsi soovimatu rasedusega.
Alkohol vähendab seksuaalset võimekust. Meestel võivad tekkida erektsioonihäireid. Naistel võib alkohol muuta raskemaks orgasmi saamise. Seks purjus inimesega muutub kaine osapoole jaoks sageli ebameeldivaks ning füüsiline lähedus suhtes hakkab kannatama. Loe lähemalt alkoholi mõju kohta seksuaalsele võimekusele.
Kui tunned, et alkohol mõjutab sinu suhet, on see piisav põhjus spetsialisti poole pöördmiseks. Tänapäevane ravi tegeleb joomise põhjuste ja tagajärgede kõigi külgedega.
Alkohol tekitab suhteprobleeme, kuid kehtib ka vastupidine – suhteprobleemid võivad aidata alkoholiprobleemil püsida. Nii et kui paranevad suhted, võib juhtuda, et peale seda on joomist kergem kontrolli alla saada.
Kui sinu lähedane joob ning see tekitab suhtes probleeme, siis uuri soovitusi, kuidas teda aidata. Samas ära unusta ennast – vaata nõuandeid, kuidas ennast selles olukorras hoida. Soovitatav on otsida selles olukorras abi ka endale – spetsialistid oskavad nõu anda samuti patsientide lähedastele.