02.06.2023 14:50
Tere,
Mees on joonud aktiivsemalt jaanuarist – 9 kuu vältel on kaineid nädalaid väga vähe olnud. On kaotanud töö ja pereelu samuti hukul. Suvel hakkasime korralikku ravi otsima. Käis perearsti vastuvõtul – said voldikud ja täitis testi, käis viljandi alkokabinetis, kus tehti samuti test ja võetid analüüsid ja anti oma number ja öeldi, et paari nädala pärast tehke perearsti juures uuesti vereanalüüs. Sinna ta ei jõudnud, sest toimus tagasilangus. Oma rahad on ära joonud, nüüd käib poes vargil ja tsüklist välja ei saa, minu meelest isiksusehäire juba, ei saa aru mida teeb.
Kui saame ta nii kaugele, et tsüklist väljas, siis mida tuleb täpsemalt teha, sest siiani need arstil käimised pole aidanud! Kas tuleb ise midagi konkreetset küsida ravi jaoks või tuleb temaga alkokabinetti kaasa minna või …?
Ette tänades!
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
02.06.2023
Tere
Mõistan teie pettumust ja muret enda mehe pärast – see on täiesti nõutuks tegev ja abituse tunnet tekitav. Motivatsioon enda alkoholitarvitamisega soetud käitumist muuta on tavaliselt inimesel kõige suurem just tsüklist väljumise esimestel päevadel kuni paar nädalat. Siis on veel selgelt meeles, kui halb oli olla ja ei taheta seda seisundit niipea uuesti kogeda. Kui aga juba parem hakkab, siis tavaliselt langeb ka soov abi järgi pööruda ja ka regulaarselt nõustamisel jätkata. Võib tekkida väärarusaam, et see oligi vimane kord ja enam seda ei juhtu ja ma ei vajagi vb abi. Tarvitamiskäitumise muutmisel ja kainuse säilitamisel on libastumised paraku tavapärane nähtus. Võib minna aega, enne kui inimene suudab teha pikemaid kainuse perioode või vähendada tsüklis olemise päevade arvu või säilitada kainust pikemalt. Libastumised on omamoodi õpikohad, millest saab teha enda jaoks järeldused ja teha teinekord midagi teisiti. Teinekord vajavad nõustamist ka tarvitajaga koos elavad inimesed, et enda tunnetega sellel hetkel toime tulla, kui tarvitaja on taas alkoholi jooma hakanud. Teil on samuti võimalus saada lähedase inimesena nõustamist. Te elate ju koos justkui kahe inimesega- üks on see mees, kes teie kõrval on siis, kui ta on kaine ja hoopis teine mees on see, kes tsüklis on. Tüsklis olles on tung niivõrd tugev, et inimene teeb selleks, et jook kätte saada, ükskõik mida, isegi kui selleks on vaja varastada. Tsüklist väljudes aga vaadatakse enda poolt tekitatud probleemidele otsa, nt võlad ja kogetakse enda käitumisest tingitud muid negatiivseid tundeid- häbi, süü, pettumus endas jt., mis omakorda võib luua juba pinnase uueks tsükliks. Negatiivsed emotsioonid on ka üheks tugevaks riskikohaks libastumistel. Nõustamisel tegeletakse ka tarvitamise allpõhjustega, mis on see n-ö jäämäealune osa, mis neid libastumisi põhjustab. Võimalik, et siin saab mees hakata end rohkem tundma õppides ja uusi oskusi juurde õppides uut tarvitamist ennetama.
Mida siis nüüd edasi teha, oli teie küsimus.
“Kainem ja tervem Eesti” programmi raames on nii, et inimene pöördub esmalt vaimse tervise õe vastuvõtule (kus teie mees tõenäoliselt juba ka käis), kes siis vajadusel suunab edasi kas arsti ja/või ka psühholoogi vastuvõtule. Saan aru, et mehel kontakt spetsialistiga katkes. Ma ise töötan selles programmis psühholoogina ühes Tartu asutuses ja olen näinud oma töös, et inimesed on väga erinevad. On neid, kes suudavadki muutused ellu viia puhtalt enda tahtejõul ja on ka neid, kelle aju vajab natuke nö kaasaaitamist farmakoteraapia ehk ravimite abi, ravimitest on abi: täielik kaine olemisel (ravim, mis ei luba joomist üldse ja põhineb mõningal määral hirmu tekitamisel), tungi vähendamisel, tsüklite ennetamisel või tsüklis olemise aja lühendamisel. Oluline on leida aga inimese enda jaoks sobiv raviviis, mis vajadusel sisaldab ka psühholoogilist nõustamist ja lähedaste nõustamist. Raviplaan arutatakse inimesega läbi: see on ikka inimese enda ja spetsilistide koostöö.
Ravi sisu kohta saate lähemalt lugeda ka siit.
Kui te ei soovi minna uuesti enda elukohale lähemal asuvasse asutusse, siis võite pöörduda ükskõik millisesse raviasutusse üle Eesti. Kindlasti tasub proovida uuesti. Kontaktid teiste raviasutuste kohta.
Lähedaste koostöö on alati teretulnud ja seega võite koos minna ja pärast juba vaadata edasi, kas te soovite ka ise saada lisaks nõustamist või jääb mees edaspidi üksi käima.
Panen teile infomaterjalina kaasa ka veel lähedastele mõeldud voldiku. Võib-olla saate siit ka natuke infot juurde enda jaoks.
Alkoinfo kodulehelt saate samuti lugeda lähemalt alkoholi teema kohta, et mõista alkoholitarvitamisehäire olemust lähemalt.
12.05.2023 14:01
Tere.Mul selline probleem ,et abikaasa aastaid olnud tsüklijoodik.Ise ta probleemi ei teadvusta .Enne piirdus tsükkel 2-3 päevaga nüüd kestab juba terve nädal.Aga samal ajal pean mina hommikuti tööle minema[abikaasa pensionil].Mida teha kelle poole pöörduda ,et saaksin ka kodus rahu ja vaikust.Purjus olles armastab ta olla ahelsuitsetaja ja seda suvalistes kohtades kodus .Olen tööl olles pidevas pinges millal midagi põlema läheb.Mida teha
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
12.05.2023
Tere
Teie murele ei ole ühest vastust ega kiiret lahendust. Alkoholi tarvitamine viib sageli alkoholitarvitamise häireni, mis on tõsine haigus ning inimene ise sellega toime ei tule. Et selle olukorraga tegeleda, on vajalik, et inimene ise saab probleemi tõsidusest aru ning on valmis sellega tegelema. Lähedase inimesena olete ka teie paratamatult kannataja ja selliselt pikka aega kannatada ei ole kindlasti lahendus.
Sellest, kuidas lähedast selles olukorras kohelda, et te ei aitaks olukorra süvenemisele kaasa, saate lugeda siit.
Kuna te olete väga keerulises olukorras, siis peate mõtlema kindlasti ka endale, sest lähedase probleemiga teete ka endale liiga. Kuidas ennast selles olukorras hoida ja sarnaseid kogemuslugusid, saate lugeda ja videos vaadata siit. Ehk tekitavad ka sarnases olukorras olnud inimeste lood teis mõtteid.
Kui soovite spetsialistiga nõu pidada, siis alkoholi liigtarvitava inimese lähedasena saate abi küsida ravikeskustest, mille nimekirja leiate siit.
Jõudu!
12.05.2023 13:50
Tere ,
Mul on mure. Vanus 29. Alkoholi sõltuvus.. Ilmselt juba 10 aastat. Olen jõudnud faasi, kus ma enam ei oska ja ei suuda-vaja on muutust.
Eellugu: Väga keeruline ja raske lapsepõlv, palju vaimset vägivalda, alkoholismi, hoolimatust, katkisi suhteid, maakoht- st abi ei olnud saadaval. Meeletu üksildus, aga üksi lähedane, kes kompenseeris võimaluste piires selle kõik. See kasvatas mind väga iseseisvaks ja vastutustundlikus.
Hetke seis: Magistriõppe tudeng, elu heal järjel. Terendamas suurepärane töökoht Eesti põllumajanduse eliitklassis. Ühtegi vaimselt väga rusuvat põhjust selles seisu hetkel olla ei ole. Aga ma tunnen, et ma ei suuda enam nii jätkata.
Olen täiesti teadlik oma sõltuvusest. Tegemist on keemilise sõltuvusega – ma ei suuda sellest lõputust vaimsest karussellist enam läbi murda.
Alkoholi tarbimine: hetkel vaid 4-5 päeva, st iga laupäev (mõni pühapäev salaja ) KUUS. Oli aegu kus ma tarbisin 3-5päeva nädalas. . See jõupingutus, häbi, läbikukkumise tunne. Lootusetus. Ma ei taha enam. Ma ei kannata rohkem välja.
Mure: Ma ise leian, et minu sõltuvus on puhtalt keemiline. Ma võin minna vabal hetkel poodi, endal pisarad silmas, et ma seda jälle teen ja osta 2l veini. Ise teades, et järgmine päev ma trenni teha ei suuda, depressioon nähu löövad välja, tujutus , magamatus päevi jne. Aga ma ikka ostan selle veini ja joon. Kas või nuttes, teades mis tagajärgi see pöhjustab..
Ma lihtsalt tunnen, et vaimne läbi põlemine on nii karm. Rohkem ma ei taha, ma loobun olemast alkoholi ohver. Ma tean, mis kvaliteedi see muutus minu esile kutsuks. PALUN ABI.
Seda kirja on raske sõnastada, mõtteid raske edasi anda. Aga long story shot : I need help.
Teadvustan endale, et üksi ma sellega hakkama ei saa ja paraku ei ole just palju lähedasi, keda see sügavalt huvitaks. Ma ise leian , et parim tee edasi oleks proovida Naltrexone baasil ravimit. Teadusega ise tegeledes on see asi, millesse on mul usku.
Küsimus Teile; Kuidas saada abi, mitte veebi teel aga reaalselt, mida te soovitate, kas Eestis on selle ravimile võimalus saada retsepti?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
12.05.2023
Tere
See on suur asi, et oma olukorda teadvustate ja sellest kõik algab. Soovitan teil pöörduda ravikeskusesse, et spetsialistiga teie alkoholi tarvitamist arutada ja leida ka sobivaim viis sellega tegelemiseks. Alkoinfo-s on ravikeskuste nimekiri, kust ehk leiate sobiva vastavalt oma elukohale. Tänapäevane ravi on kompleksravi ning selle vajadus otsustatakse individuaalselt vastavalt olukorrale ja vajadusele koostöös spetsialistiga. Kui osutub põhjendatuks, siis kasutatakse ravis ka ravimeid. Siit leiate selle kohta infot.
Julgustan teid abi otsima.
Üks peamisi pohmelli ehk alkoholi võõrutusnähtude põhjuseid on etanooli muundumisel organismis tekkiv mürgine aine etanaal.
Pohmell näitabki, et organism võitleb mürgiga – sisuliselt on tegu alkoholimürgistuse kergema vormiga.
Pohmelli sümptomid ilmnevad siis, kui alkoholisisaldus veres hakkab langema organismi loomulikule tasemele – nullilähedale.
Mida vähem juua, seda väiksem on ka pohmellivõimalus. Parim viis pohmelli täielikult vältida on üldse mitte juua. Muud moodused ei anna sulle kunagi garantiid, et oled järgmise päeva piinadest täielikult prii.
Ära kindlasti ületa juues madala riski piire. Alkokalkulaator aitab sul siin arvet pidada. Vaata ka nippe, kuidas kodus või väljas alkoholi tarvitades mõõdukuse piires püsida.
Enne joomist söö kindlasti kõht täis! Nii imendub alkohol aeglasemalt ja jääd vähem purju.
Et järgmisel päeval ennast paremini tunneksid, on oluline juua alkoholi vahele piisavas koguses vett. Veega koos jood väiksema koguse alkoholi ning lisaks sellele aitab vesi leevendada keha vedelikukaotust. Ka enne magamaminekut joo mitu suurt klaasi vett.
Rohkesti lisaaineid sisaldavad, enamasti tumedat värvi joogid, nagu punane vein, brändi ja portvein, toovad kaasa raskema pohmelli.
Ära joo erinevat liiki jooke läbisegi. See ärritab magu ja nii on hilisem piinlemine garanteeritud.
1. Pohmelli põhjustab vedelikukaotus
Vedelikukaotus on üheks pohmelli põhjustajaks, kuid kaugeltki mitte ainsaks. Tõepoolest, ühe alkoholiühikuga koos väljub kehast peale joodud koguse lisaks 100 ml vedelikku. Näiteks juues viis õlut kaotab organism liigselt juba liitri vedelikku.
Kuid kas liitri vee joomine päästab sind pohmellist? Tõenäoliselt mitte. Vedelikukaotuse ja pohmelli kattuvateks sümptomiteks on janu, nõrkus ja peavalu. On sul kunagi olnud pohmelli, mille puhul sa ei suuda süüa ning veedad päeva wc-s oksendades? Päevavalgus on tapvalt ere ja ladusate lausete moodustamine näib võimatu? Need sümptomid ei ole kuidagi seotud vedelikukaotusega, vaid alkoholi toksilise mõjuga.
2. Kohv või külm dušš leevendab pohmelli
Läksid eelmisel õhtul mõne napsuga liiale. Paned hommikul kohvi tulele ja hüppad külma duši alt läbi, et ennast virgutada. Mõlemad võivad sind veidikeseks ergutada, kuid pohmelli need ei ravi. Tegelikult võib kohv selle veel hullemaks ajada, kuna viib omakorda vedelikku organismist välja. Niisiis vaheta kohv vee vastu – seda eriti juhul, kui oled oksendanud ja seetõttu veel enam vedelikku kaotanud.
3. Pealevõtmine aitab
Arvatakse, et hommikune peaparandus leevendab pohmelli. Tegelikult ei vasta see tõele. Pohmell hakkab tekkima ajal, kui alkoholitase veres langeb ning kõige tugevamad sümptomid saabuvad siis, kui alkoholi tase veres on nullini jõudnud. Alkoholi peale rüübates lükkad pohmelli lihtsalt edasi. Mingil ajal tuleb sul tahes-tahtmata kaineks saada ning pohmell tekib ikkagi. Alko asemel joo parem vett või spordijooki, et taastada kaotatud vedeliku, elektrolüütide ja vitamiinide tase.
Hommikune pealejoomine on sageli ka tõsiseks ohumärgiks, et sul võib olla probleeme alkoholi liigtarvitamisega. See on ka üheks alkoholisõltuvuse tunnuseks.
4. Peo lõpus söömine teeb pohmelli kergemaks
Oleks see vaid nii! Tore oleks, kui ohjeldamatule joomisele saaks peale süüa suure burgeri ja hunniku friikaid ning järgmine hommik oleks muretu. Paraku see nii ei toimi.
Toit võib kahtlemata aidata pohmelli ennetada, kuid sa pead sööma enne jooma hakkamist. Parimaks valikuks on rasvased toidud, mis imenduvad aeglaselt. Kui jood täis kõhu peale, jõuab alkohol sinu vereringesse aeglasemalt ja järgmise päeva pohmell on veidi kergem.
5. Pohmakas tekib ainult peale kõva joomingut
Purjutamine ehk binge drinking, mis tähendab suurte koguste joomist eesmärgiga purju jääda, garanteerib järgmiseks päevaks pohmelli. Samas ei ole vaja selleks et pohmell saada, ennast alati purju juua, mõnel inimesel piisab selleks isegi ühest joogist. Pohmelli tekkimine sõltub muuhulgas sinu kehamassist ja soost. Ka näiteks tekib pohmell kergemini inimestel, kes kannatavad migreeni all või võtavad ravimeid, mis mõjutavad maksa ensüüme.
6. Õlu ja vein on paremad kui kanged alkoholid
Mõned inimesed vannuvad, et õllest ja veinist ei teki nii hullu pohmelli, kui kangetest jookidest. Tegelikult jääd sa purju ja saad pohmelli ükskõik millisest alkohoolsest joogist, sest kõik sisaldavad etanooli. Pole ka oluline, mis järjekorras sa neid jood.
Lisaks tasub meeles pidada, et:
7. Trenn aitab
Kuigi trenn võib aidata järgmise hommiku süümepiinade vastu, ei ole senised uuringud näidanud, et see aitaks alkoholi füüsilisi järelmõjusid leevendada. Saad ainult joodud kalorid ära põletada. Ka valitseb peale joomist sinu organismis vedeliku- ja toitainetepuudus. Sportides kaotad veelgi vedelikku ja vajalikke aineid, nii et lõpptulemus võib olla veel halvem enesetunne, raskematel juhtudel isegi terviseohtlik seisund. Vedelikupuuduses organismi termoregulatsioon on häiritud, nii et kuuma ilmaga sportides võid kergelt üle kuumeneda.
Pohmelli ajal on nii reaktsiooniaeg, käe- ja silma koordinatsioon kui tasakaal häiritud ning see mõjutab sinu tulemusi spordialadel, mis nõuavad kiiret ja täpset tegutsemist.
8. Valuvaigisti enne magamaminekut
Alkoholiga koosvõttes võib atsetaminofeen (paratsetamool) rikkuda maksa. Aspiriin, paratsetamool ja ibuprofeen, võivad koos alkoholiga ärritada magu ning põhjustada verejookse.
Õhtul pole valuvaigisti võtmisest kasu – see pakub valust leevendust vaid mõneks tunniks ja magades sa niikuinii seda valu ei tunne. Võta vajadusel valuvaigistit hommikul.
9. Naistel ja meestel tekib pohmell samamoodi
Tegelikult tekib naistel pohmell kergemini. Isegi kui naine on meestega täpselt samas kaalus, jääb ta väiksemast alkoholikogusest purju. Mehe keha sisaldab suuremas koguses vett, mis aitab alkoholi lahjendada ja selle mõjusid vähendada. Meeste organism toodab ka rohkem alkoholi lagundada aitavat ensüümi.
10. Pohmakas pole suur probleem
Pohmell näitab, et keha on liigse alkoholiga mürgitatud. Suurem joomine mõjutab kesknärvisüsteemi ning ajukeemiat, seetõttu tekib peavalu, uimasus ja iiveldus. Sinu soolestik on ärritatud ja põletikuline. Jah, tõenäoliselt sa paraned ruttu ning võib-olla sind ei morjenda kannatamine pärast head pidu. Kuid alkoholiga üle pingutamine on alati riskantne. Liiga palju juues võib tekkida alkoholimürgistus, võid kaotada teadvuse, tekkida võivad hingamisraskused. Sa võid isegi surra. Ükski pidu ei ole seda väärt.
Lisaks läheb sul pohmelli põdemise tõttu kaduma suur hulk väärtuslikku aega, mida võiksid paremini kasutada. Võib-olla ei jõua sa õigeks ajaks tööle või ei jõua sinna üldse, võib-olla jäävad sul veetmata väärtuslikud tunnid koos pere ja lähedastega. Tasub kaaluda, kas see kõik on seda väärt.