06.12.2019 12:48
Tere.
M olen mures ja ootaks Teie soovitust olukorrale, kus lähedane inimene on tsüklis peaaegu 2 nädalat .
Kas võiks kutsuda kiirabi või kuidas saaks aidata. Tundub, et ilma abita see jääb kestma.
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
06.12.2019
Tere
Kui tarvitatavad kogused on suured, siis soovituslik on alustada koguste vähendamisest. Nt. 500 ml viina asemel järgmisel päeval 400 ml jne. Järsul lõpetamisel võivad esineda tugevad võõrutussümptomid (krambid, värinad), mis võivad kujuneda eluohtlikuks. Kui võõrutusseisundis inimesel tekivad krambid, ta on sattunud psühhoosi või deliiriumi seisundisse, võib ta olla ohuks endale ja teistele. Sel juhul tuleb viivitamatult kutsuda kiirabi telefonil 112. Nendele inimestele, kes ei suuda ise välja tulla pakutakse ka joomasööstu katkestamist ja võõrutusravi. Joomasööstu katkestamise teenus tasuline. Ja seda pakutakse näiteks tilkinfusioonravi või detoksifikatsiooniravi nime all. Üks võimalus ravi saada on ravikeskustes. Täpsemalt saate infot küsida otse ravikeskusest. Kontaktid erinevate ravikeskuste kohta leiate siit. https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/.
Tasulist joomasööstukatkestamist osutab Tartu linnas ka A- kliinik (http://akliinik.ee/kontakt/), Tallinnas nt. (https://kordamed.ee/et/alkoholismiravi). Loodan, et leiate enda elukohale lähedal sobiva teenuse osutaja.
Tuleb silmas pidada, et võõrutusravi üksinda, tagasilangust ennetava ravita, ei muuda inimeste joomiskäitumist, tegemist on lühiajalise lahendusega neile, kes ei ole valmis alustama ravi oma joomiskäitumise muutmiseks. Alates 2016 aastast on võimalik saada ravikeskustes “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames alkoholitarvitamise häire ravi. Ravi kohta saate lähemalt lugeda siit: https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/
Sellest, kuidas lähedast veel aidata ja sellel teemal rääkida saate lugeda https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/
05.12.2019 15:52
Tere,kas Viru haigla Tapa tervisekeskuses töötavad sellised spetsialistid kes aitaksid Alko sõltuvusest ? Kirjutasin neile,et saaks registreerida ennast aga vastust ei ole.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
05.12.2019
Tere
Meie koostööpartnerite info leiate lehel https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
Kiiremaks suhtlemiseks soovitame Viru Haigla Tapa tervisekeskuse puhul helistada 325 8810 (E-R 8.00-16.00) Helistamisel tuleb mainida programmi “kainem ja tervem Eesti”
22.11.2019 10:33
Raadiouudistes rääkis, et programmiga “kainem ja tervem eesti” saaks soovi korralliituda ka teised, mitte vaid alkojoobes roolist tabatud. Mida teha, kui on eesmärk oma alkotarbimist oluliselt vähendada, aga omaenda tarkusest ja tahtest jääb vajaka?
Kas saaks osaleda Tartus mõnes programmis.
Tänan
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.11.2019
Tere,
Tunnustan teid selle eest, et soovite oma alkoholi tarvitamist vähendada.
Esimese sammuna soovitame teha AUDIT testi, et aru saada, milline alkoholi tarvitaja te olete ja pidada alkopäevikut oma alkoholi tarvitamise osas. Väga palju toetavat lugemist on ka lehel alkoinfo.ee.
Mõnikord võib alkoholi tarvitamise muutmine ilma vastava väljaõppe saanud toetava inimeseta abita osutuda keeruliseks. Julgustan pöörduma abi saamiseks spetsialisti vastuvõtule, kellega koos saate täpsemalt arutada, mis on teie enda soov ja eesmärk tarvitamise muutmise osas. Samuti saate arutada ka seda, mis teid aidata võiks ja mida edasi saaks teha. Täpsem info abi erinevate võimaluste kohta on kirjeldatud siin.
Üks võimalus on pöörduda otse raviskeskustesse, kus töötab spetsiaalse väljaõppe saanud meditisiinipersonal ehk alkoholitarvitamise häire ravimeeskond, kes saavad teile toeks olla. Rohkem ravi kohta saate infot lugeda siit . Endale lähima ravikeskuse kontaktid leiate siit. Tavapäraselt kätkeb tavi endas nii farmakoteraapiat (ravimid) kui ka psühhoteraapiat. Aga loomulikult selle otsuse, mis just teile võiks sobida antud raviprogrammist, teete teie ikka ise. On inimesi, kellele piisab muutuste tegemiseks ainuüksi juba psühholoogiga vestlusest. Samas teine inimene vajab jällegi ravimeid, selleks, et tungist üle olla ja end vaimselt paremini tunda.
Abi saamiseks võib pöörduda ka eneseabigruppi Anonüümsed Alkohoolikud (AA). Sinna võib pöörduda igaüks, kes soovib oma alkoholisõltuvusega toimetulemiseks saada teistelt tuge või ise teisi aidata. AA liikmeks olemisega ei kaasne mingeid tasusid ega makse. See ei ole tervishoiu, sotsiaalabi, ega usuline organisatsioon, vaid toetub oma varasemate liikmete kogemusele, mille tuumiku moodustab “Kaksteist sammu” paranemisprogramm. Osalemine AA-s võib pakkuda täiendavat motivatsiooni nii ravil olles, kui ka pärast aktiivse raviperioodi lõppu. Rohkem infot ja lähima AA koosoleku leiab siit.
Soovin teile julget pealehakkamist!
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Pole vahet, kas jood kallist veini või odavat viina – mõlemad sisaldavad organismi mürgitavat etanooli.Etanool oksüdeeritakse maksas väga mürgisteks aldehüüdideks, sealt edasi karboksüülhapeteks ning pärast mitmeid vahereaktsioone lõpuks süsihappegaasiks ja veeks. Vaheastmena tekkiv etanaal on väga mürgine ühend, mis reageerides tekitab alkaloide. Viimased sarnanevad tugevate narkootiliste ainetega.
Ei ole ühte kindlat piiri, mille ületamisel alkoholimürgistus tekib. Lisaks joodud alkoholikogusele oleneb see inimese vanusest, soost, kaalust, tervislikust seisundist, sellest kui kiiresti alkohol ära joodi ja kui palju oli enne söödud.
Alkoholimürgistuse sümptomid on tavaliselt oksendamine ja krambid, vaimne segadusseisund ja kontaktivõimetus, aeglustunud hingamine (vähem kui 8 korda minutis), ebakorrapärane hingamine (hingetõmmete vaheaeg 10 sekundit või rohkem), madal kehatemperatuur ning kahvatuks ja sinakaks tõmbunud nahk. Samuti koordinatsioonitaju kadumine ning teadvusekadu.
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
OLED LAPSEVANEM?
Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!
LEHT NOORTELE!
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND
spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.