X

Küsimused-vastused

17.02.2020 10:56

Tere. Mure 25 aastase noormehe pärast (õepoeg). Tal probleeme alkoholija narkootikumide kuritarvitamisega. On 2 kahel korral joobes juhtimisega politseile vahele jäänud, viimane kord sai 15 päeva aresti. Hetkel tingimisi karistus. Kuid kuus korra kukub ikka ´tsüklisse´, kus joob kaks-kolm päeva end umbjoobe. Kahjuks tarvitab koos alkoholiga ka mingeid aineid (järgmisel päeval esinevad mälulüngad). Ta ise probleemi ei tunnista, aga ümbritsevate elu on tema joomiste pärast häiritud ja rikutud. Vägisi sellist inimest ravile viia ei saa. Aga mida tuleb teha, kui inimene on jälle kodus narkojoobes? Niimoodi sõltuvus aina kasvab ning ei taha ka päris pealt vaadata, kuidas päris ´musta auku´ inimene end joob. Mingi võimalus ju peab olema kõrvalistel teda selles olukorras aidata.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

17.02.2020

Loe täispikkuses

Tere,

 

Kirjutasite, et teie õepoeg on ka kriminaalhooldusel. Kuna ta on jäänud vahele joobes juhtimisega (te küll ei täpsustanud, kas tegu oli narko või alkojoobes juhtimisega), kuid sellisel juhul peaks tal olema peal nö keeld tarvitada. Nüüd on lähedaste otsustada, et kas nad teavitavad sellest noormehe kriminaalhooldajat või vaikivad maha. See võib tunduda lähedastele peale kaebamisena, kuid teisalt nii käitudes jällegi varjatakse noormehe tegu ja tema jätkab nö oma käitumist. Kui inimene ei tunnista ise probleemi ega soovi muutusi, siis sellele vaatamata saavad teda ümbritsevad inimesed muuta oma käitumist ja mitte enam nö noormehe tegusid varjata. Kriminaalhooldajal on võimalus suunata noormees sotsiaalprogrammi, kus käsitletakse ainete tarvitamist, vajadusel ka ravile või kohaldada muid mõjutusvahendeid. Seega on üks võimalus arutada noormehe olukorda tema kriminaalhooldajaga. Teine võimalus on pööruda lähedastel ise abi saamiseks nõustamisele, et spetsialistiga arutada, kuidas oleks võimalik sellele teemal tarvitajaga rääkida. Nõustamine on tasuta. Registreerumisel tuleb lihtsalt öelda, et soovite nõustamist kui lähedane isik.  Ravikeskuste kontaktid, kus nõustamisteenust saab leiate siit https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/ (alkoholi tarvitamine) ja https://www.narko.ee/siit-saad-abi/ (illegaalsete ainete tarvitamine). Näpunäiteid, kuidas sellest võiks rääkida saate lugeda siit https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/.

Selleks, et tarvitaja ise muudaks midagi oma käitumises peab ta tõdema, et tarvitamisest tingitud kahjud kaaluvad saadava kasu üles. Kui teie õepoeg praegu kogeb tarvitamisest aga ainult positiivseid külgi ja ka vahele jäämine autoroolis ega ka arest pole pannud teda oma käitumist muutma, siis laske tal kogeda veelgi enam tarvitamisest tingitud negatiivseid tagajärgi ja ärge varjake tema käitumist. Seda kiiremini jõuab mõistmine ka tema endani.

17.02.2020 10:54

Tere,
Mul on vend alkohoolik, käis ka ravil ja pandud talle haiglas ampull. Ampull on olnud 1 nädala ja ei ole veel jooma hakanud aga ostab poest alkoholivaba õlut. Väga keeruline on talle selgeks teha, et alkoholivaba õlu võib ka sisaldada vähesel määral alkoholi. Samas äkki mõnda alkohoolikut aitab, et saab vähemalt juua õlu, mis sarnane õlu maitsele. Ma kardan, et alkoholivabast õlust on järgmine samm päris õlu ja siis juba pudel viina. Kas alkohoolik võib kiusatuse ära hoidmiseks tarbida alkoholivaba õlu? Kas alkoholivaba õlu võib mõjutada ampulli toimimist ja see võib olla ohtlik?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

17.02.2020

Loe täispikkuses

Tere.

 

On inimesi, kes tõesti alkoholist, mis sisaldab absoluutset alkoholi ehk etanooli, loobudes, jätkavad alkoholivabade jookide tarbimist (siider, õlu jt). Kuna nendes jookides absoluutne alkoholisisaldus puudub, siis ei käivitu ka ajus nö mehhanism, mis on harjunud saama nö alkoholi, kus on alkoholisisaldus olemas.  Siinkohal tasuks jälgida, et tarbitav jook oleks 0.0% absoluutalkoholi sisaldusega. Osades jookides on see rohkem 0,5% (osad õlled, kali), ka mõned ravimid nt. köhasiirupid, erinevad tinktuurid ja isegi kommid võivad sisaldada väikest kogust absoluutalkoholi. Üldjuhul ka see protsent veel ei käivita seda sõltuvusmehhanismi ajus, kuid see võib olla ka individuaalne. Sageli inimesed selgitavad alkohlovaba õlle jätkuvat tarbimist sellega, et neile lihtsalt meeldib õlle maitse ja teisalt on käsi nö harjunud pudelit tõstma. Tasuks kaaluda ka alkoholivabale õllele teisi alternatiivseid jooke, et keha nö ära petta. Hea on, kui kodus on olems varu erinevatest jookidest, et oleks olemas valik. Libastumine uuesti tarvitamisesse saab alguse siis, kui aju saab nö absoluutset alkoholi. See annab nö märguande, et saabus midagi tuttavat ja tekib tung juba tarbida rohkem, kuna ajul on meeles varasemad kogused.

Kui teie vend suudab teadlikult tarbida alkoholivabu jooke ja mõistab, et tuleb hoiduda absoluutset alkoholi sisalduvaid jooke, siis ei ole põhjust praegu ka karta libastumist. See on tõesti väga individuaalne. Pigem igatsetakse seda mõju, mida tekitab ajus ikka absoluutne alkohol. Soovitan teil oma hirmudest ka vennaga rääkida ja jagada talle infot, kui ta seda veel ei tea, et ta oleks teadlikum tarbija.

13.02.2020 16:01

Minu sõbra (51-aastane) naabris elab noor poiss, kes kogu aeg kodus korraldab joominguid ja ajab ka minu sõbrale vägisi joomist kaela. Kui see poiss on Tartus naisega tööl, siis on kõik rahulik ja minu sõber on kaine. Kui see poiss tuleb oma naisega nädalalõpuks maale, siis esimene asi on kohe minu sõbra juurde koju sisse marssida ja sinna viia alkoholid või kutsuda minu sõber oma juurde jooma. See poiss on lapsest peale harjunud, et neil on kodus olnud palju mehi ja joodud pidevalt. Olen proovinud selle poisiga rääkida, et ta lõpetaks minu sõbra jootmise, kuid see poiss läheb kohe agressiivseks. Kui helistan oma sõbrale sinna, siis see poiss läheb ise minu sõbra telefonile vastama või takistab minu sõpra, et ta ei saaks rääkida. Sellel poisil on pidevalt mingi kontroll minu sõbra suhtes, kui kogu aeg helistab ja suurem osa juttudest on mõtetusi. Minu meelest see olukord on seal ohtlikum kui Patarei vanglas oli. Alles hiljuti see poiss sõitis joobes oma auto puruks kodu ligidal. Ka tema naine joob. Ning seal on ka muud lähisugulased pidevalt joomas. Minul on suur mure oma sõbra pärast, sest ma kardan, et ta tervis ei pea sellele joomisele vastu või juhtub midagi või talle tehakse midagi. Kui minu sõber on purjus, siis ta ei saa millestki aru. Minu sõbra tervis on muidu ka nõrk. Ma ei tea, kuidas saaks selle poisi pere minu sõbrast lahti nii, et nad ei oleks teda kogu aeg kontrollimas ja joomisi kaela määrimas. Minule nad lubasid viimati nööriga kivi kaela panna ja ära uputada. Ise ma seal maakohas käinud ei ole.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

13.02.2020

Loe täispikkuses

Tere,

olete väga hooliv inimene ja seisate nii kindlameelset enda sõbra eest väljas. Saan teie jutust nii aru, et sellest keskkonnast, kus teie sõber elab saab nö sel hetkel, kui sõbra naaber oma naisega maale läheb riskiolukord. Te küll ei kirjutasite, et alkoholi tarvitamine leiab aset nädalavahetustel, kuid kuidas on olukord nädala sees. Kas teie sõber suudab siis kaine olla või esineb ka siis tal mõningal määral tarvitamist? Niiviisi kaugel olles on oma sõpra keeruline aidata. Sest näib, et tema tahtejõud kipub just nädalavahetuseti raugema, kui ta laseb end mõjutada siis naabritest. Teie kirjelduse põhjal saan aru, et need paabrid on ka väga pealekäivad ega kuula ka teid, kui te olete proovinud end kehtestada nendega. Sellisel juhul on nad teid hoopiski ähvardanud. Teie kirjeldatud lool on kaks külge. Üks on see, kuidas teie seda pealt näete ja teine on see, kuidas teie enda sõber enda olukorda näeb. Piire kehtestada, kes minu juurde külla tuleb või ei, saab ainult tema teha sellisel juhul, kuna teid tema kõrval sel hetkel ei ole, kui on vaja EI öelda naabritele. Siinkohal võiksite ehk koos sõbraga mõelda, et mis aitaks tal endale kindlaks jääda? Kas on võimalik keskkonna vahetus kas või alguseks, et mitte jääda näd. vahetuseks koju, kui ei tule enda kehtestamisega toime? Või olete ise valmis minema tema juurde? Siinkohal aga mõelge enne, et kui kaua te nii jätkata ise saaksite ja suudaksite, et näiteks üks kuu käia nädalavahetuseti sõbra pool. Sest kui keskkond ei muutu ja naabri järjepidevalt ikka käivad edasi ja teie sõber ei leia endas tahtejõudu EI öelda, siis see olukord kestab tõenäoliselt edasi. Ehk on teie sõber nõus ise sellest lähemalt rääkima või abi vastu võtma spetsialistidelt, näiteks rääkima psühholoogiga enesekehtestamise teemal. Vahel juba rääkimine aitab endas tahtejõudu leida ja EI öelda. Seda muidugi juhul, kui sõber ise ka ei taha alkoholi tarvitada. Muutused algavad ennekõike ikka temast endast. Teie saate aga hoolt kanda ennekõike enda eest. Sest selline iganädalane emotsioonide karussell sõbra pärast kurnab ju teid ka. Mõelge natuke selle üle, mida edasi teha võiks.

Alkoholi  tarvitamise häire ravivõimaluste kohta saate lugeda siit https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/

Nõustamisele saate ka ise pöörduda kui nö alkoholi tarvitaja lähedane isik. Teenuse on tasuta. Nõustamisel öelge lihtsalt, et olete lähedane mitte tarvitaja.

Alkoinfo.ee lehelt leiate ka infot selle kohta, kuidas ei öelda ja end kehtestada ning  neid teemasid kasvõi koos sõbraga arutada. https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/muutuste-elluviimine/ei-utlemine/    ja   https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/muutuste-elluviimine/enesekehtestamine/

Loodan. et sõber oskab väärtustada seda, et teiesugune inimene tal sõbrana olemas ja toeks on.

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

X
testid siit saad abi
euro