09.11.2023 14:57
Tere olen 20 aastane noormees ja pidevalt on alkohooliga probleeme ja alkohooli juues muutun natuke agressiivseks ja kaotan lähedasi sellega soovin leida abi aga ei tea kust?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
09.11.2023
Tere. Kurb kuulda. Ilmselt vajate professionaalset abi. Soovitan alustada perearstist ja temaga nõu pidada. Alkoholisõltuvusega tegelevad ka ravikeskused. Abipakkujate kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
09.11.2023 14:55
Kuhu jäi Abot? Ma ei leia teda. Ma vajan teda.
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
09.11.2023
Tere. Aboti aeg alkoinfo lehel sai läbi. Kui vajate abi ja räägite inglise keelt, siis soovitan alla laadida mõne rahvusvahelise äpi, näiteks Woebot on tasuta saadaval ja täidab sarnast rolli.
15.09.2023 10:19
Tere! Kus Narvas ja kes tegeleb alkoholisõltuvuse ravimisega?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
15.09.2023
Tere
Alkoholisõltuvusega tegelevate ravikeskuste kontaktid, nende hulgas Narva haigla ambulatoorse kabineti vastuvõtuajad leiate siit.
Ema alkoholitarvitamise tagajärjel tekkinud sünnikahjustused lapsel on pöördumatud ja ravimatud. Samas 100% ennetatavad. Nendel kahjustustel on vaid üks põhjus ning selleks on alkohol raseduse ajal. Kõikide ohtude vältimiseks soovitatakse naisel raseduse ajal alkoholist täielikult loobuda.
Selge on see, et mida suuremad joodud alkoholikogused, seda suurem kahju. Alkohol jõuab läbi ema vereringe ja platsenta otse lapse vereringesse ja ning võib põhjustada nurisünnitusi, surnult sündimisi, madalat sünnikaalu ja alkoholist põhjustatud sünnidefekte, sh ka fetaalset alkoholisündroomi.
Lastel, kellel on fetaalne alkoholisündroom, on probleeme pea- ja seljaaju arenguga, neil võib olla kasvuprobleeme ning ebatavalised näojooned. Lisaks võib esineda selliseid muresid nagu epilepsia, kuulmisprobleemid, hormonaalsed haigused, maksa kahjustus, neeru- ja südamedefektid ning nõrk immuunsüsteem.
Naistel, kes tarvitavad alkoholi üle madala riski piiride, võib rasestumine võtta kauem aega, neil võib tekkida probleeme menstruatsiooni ja viljakusega. Kui naine ei rasestu, siis üks, mis võib aidata, on loobumine alkoholist.
Kui ema imetab last, jõuab alkohol rinnapiima kaudu lapseni. Alkoholi kogus rinnapiimas on sarnane sellele, milline see on ema vereringes. Pool tundi kuni tund peale joomist on kogus kõige suurem. Kui juua söömise ajal, siis 60-90 minutit peale joomist. Kehast väljub üks alkoholiühik ühe kuni kahe tunni jooksul.
Kuna vahetult peale sünnitust imetab ema last tihti, siis enamasti ei jõua alkohol ema kehast enne välja minna, kui järgmine imetamiskord kätte jõuab. Alkohol rinnapiimas toob kaasa lapse rahutuse ja unehäired, samuti tekib mahajäämus motoorses arengus. Lisaks võib alkohol mõjutada rinnapiima teket.
Imetamise ajal peaks alkoholist kindlasti hoiduma.