22.03.2021 20:57
Tere, kui mu tuttav n alkoholisõtlane ja on sattunud isegi haiglasse ja tal on tõsised terviseprobleemid selle pärast kas mingit viisi ei ole kuidas teda ravile saada? Ta ise ei ole piisavalt asjalik ilmselgelt et kuskil gruppides käia jne, tal oleks vaja ravi ja mõnda aega kasvõi eemal olla alkohlist. Ta on depressiivne ja suitsidaalne ja endale ohtlik ja pole täie mõistuse juures. Ta räägib täiesti segast juttu ka pidevalt. Kas on midagi mida me saaks teha? Kui kasvõi ta räägiks nõusse kas on võimalik kuskile ravile saada?
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
22.03.2021
Tere
Kui inimesel on suitsidaalsed mõtted ja ta on endale ohtlik, tuleb pöörduda erakorraliselt psühhiaatria kliinikusse.
22.02.2021 13:13
Tere!
Sooviks arvustusi lätlaste leiutatud toidulisandi FACCEX kohta, kas on sellel ka tõeliselt mõju alkoholist vabanemisel.
Ette tänades,
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere,
Tervise Arengu instituudi eksperdid ei oska antud toidulisandit kommenteerida. Lubatud toidulisandite nimekirjas see Eestis ei ole.
Lugupidamisega
22.02.2021 13:06
Tervist soovin haiglaravile Tartusse tulla kuna saaksin nimekirja?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere
Tartus on “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames kaks ravikeskust, kelle poole pöörduda. Palun võtke nendega otse ühendust. Info leiate siit lehelt https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Paljud arvavad, et kuna sport teeb kehale head, saab sellega tasakaalustada alkoholi mõju. Paraku sport alkoholi mõju ei neutraliseeri.Alkohol mõjutab sinu sporditulemusi veel kuni kolm päeva peale joomist ja lisaks lühiajalistele mõjudele käivad sellega kaasas ka pikaajalised mõjud.
Alkohol võib põhjustada organismis vedelikupuudust, sest soodustab neerude kaudu vedeliku väljaviimist. Kui sellele lisandub higistamine, on vedelikupuuduse oht suur. Trenni ajal peab aga organism olema veega hästi varustatud, see aitab kaasa vereringlusele ning hapniku ja toitainete lihastesse laialikandmisele. Vedelikupuudus põhjustab kehvemat sooritust.
Alkohol mõjutab keha energiatootmist. Alkoholi töödeldes ei jõua maks tegeleda glükoosi tootmisega ning seetõttu langeb veresuhkru tase. Veresuhkrust saab organism spordiks vajalikku energiat. Kui keha on sunnitud energiatootmiseks kasutusele võtma rasvavarud, oled aeglasem, väsid kiiremini ja ei suuda intensiivset trenni teha.
Alkohol sisaldab suure hulga kaloreid – peaaegu sama palju, kui puhas rasv. Nii et heas vormis püsimiseks on alkohol halb abiline. Alkohol pikendab ka aega, mis kulub kalorite põletamisele trenniga. Kuna organism on hõivatud alkoholi töötlemise ja välja viimisega, häirib see teisigi protsesse, näiteks toitainete imendumist ja kalorite põletamist.
Sügava une tsükli ajal toodab organism hormoone, mis aitavad musklil kasvada. Alkohol häirib une struktuuri ja see mõjutab lihaste kasvu. Alkohol võib häirida ka lihaste kasvamisega seotud testosterooni tootmist.
Et trenni ajal lihastesse kogunevat piimhapet ning alkoholi ei suuda organism korraga välja viia, suureneb oluliselt lihaskrampide oht.
Spordis on oluline kiire reaktsioon ja strateegiate õppimine. Alkohol aga pärsib uute oskuste õppimist. Ka reaktsiooniaeg kasvab, tasakaal ning koordinatsioon kannatavad veel päevi hiljem.
Joomine paneb südamele tugeva lisapinge. Veel kaks päeva peale joomist võib pulss normist välja minna, seda eriti trenni ajal. Pikaajalised terviseprobleemid nagu südame-veresoonkonna haigused, vähk või maksahaigused võivad sind treeningutelt hoopis kõrvale jätta.
Alkohol kas enne või pärast trenni pikendab oluliselt vigastustest taastumise aega.
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.