30.12.2020 12:59
Tere!
Selline küsimus lihtsalt, et kuidas sellest ringseisust välja saada?
Tarbin tihti enda arvates alkoholi. Põhiliselt viina.
Tunnen, et jama on see asi. Õnneks olen siiani suutnud piirata
seda tarbimist just siis kui vaja järgmisel hommikul rooli taha istuda.
Alkomeeter on olemas ja näidanud nulli.
Aga enda jaoks tahaks sellest vabaneda…..tervis on ka midagi,
mida vaja kaitsta. Samas on hea õhtul võtta mõned pitsid peale
rasket tööpäeva et lihtsalt on kergem uinuda. Muidu avastan end
mõtlemast uute probleemide üle ja uni ei kipu enne tunnikest tulemagi.
Mida oskate soovitada?…..tunnen, et kui nii edasi kestab siis võivad
probleemid tulla nii elus endas kui ka tööd tehes.
Parimate soovidega,
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
See on väga hea, et mõtlete oma tuleviku peale ja näete riske, mis võivad kaasneda sellega, kui te samal moel jätkate. Ei hakkaks teile siinkohal eraldi soovitusi pakkuma, vaid soovitame pöörduda raviasutuse poole, kust te saate igakülgset abi ravimeeskonna poolt, kuhu kuulub nii psühholoog, vaimse tervise õde, psühhiaater, kui sotsiaaltöötaja. Rohem infot ja ravikeskuste kontaktid leiate siit.
30.12.2020 12:55
Tere.
Üks inimene soovib endale lasta teha alkoholivastase süsti aga ma ei leia mitte kusagilt infot, kus sellist asja teha saaks.
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
“Kainem ja tervem Eesti” programmis , mis tugineb tõenduspõhisel ja tänapäevasel käsitlusel, on peamine rõhk nõustamistel ja vajadusel kirjutab psühhiaater ravimid inimesele ravi toetuseks juurde.
Kui ta soovib mingit kindlat süsti, mis peaks aitama ühe korraga, siis seda teenust võivad pakkuda ilmselt mõned erakliinikud. Meil puudub selle kohta informatsioon. Meie soovitame inimesele pakkuda ka nõustamist ja psühholoogilist abi, sest tavaliselt on alkoholi tarvitamise juurpõhjus kusagil mujal või kaasneb sellega mõni teine vaimse tervise probleem, mis samuti käsitlemist vajab.
“Kainem ja tervem Eesti” programmi ravi võimaluste kohta leiate infot siit.
22.12.2020 11:40
Tere! See on tõen. küsimus hepatoloogile. Tarvitasin alkoholi pikalt ja pidevalt aastaid (ligi 20 aastat kolme-nelja pooleaastase pausiga). Nüüd lõpetasin päevapealt. Keskm. kogused olid lõpuks kuni 20 ühikut ööpäevas, aga tavaliselt 15 kanti (kui ikka õigesti arvutasin: 5 prk 5% õlut ja 150-200 g brändit). Käte värin läks üle nädalaga, aga kohe tuli väike palavik (37,1…37,5) ja see ei ole 10 päevaga ära läinud. Võtan B (4000) ja D(4000) vit. ja Livertat. Kas palavik võib olla seotud maksa seisundiga ja kui kaua see võib kesta? Muidu kõik muu on korras ja enesetunne igati hea, ei ole valu kusagil, väljaheited korras ja õiget värvi, nahk ja silmavalged kenasti, kolest. viimati 5,5. Tänan!
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.12.2020
Tere
Meie oleme Tervise Arengu Instituut ja tegeleme alkoholitarvitamise ennetamisega.
Meil ei ole arste. Hepatoloogile mõeldud küsimusega soovitame pöörduda arstidele suunatud keskkondadesse või otse arsti poole.
Tervitades
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Märkamatult hiilib alkohol suhetesse ja hakkab neid aja jooksul lõhkuma. Sellepärast pane juba varakult tähele ohumärke.
Alkohol vähendab enesekontrollivõimet. Võib juhtuda, et teed asju, mida pärast kahetsed – näiteks ütled oma partnerile halvasti või käitud ebameeldivalt.
Alkohol põhjustab ka ärritust ja agressiivsust, liiga palju joonuna hakatakse sageli tülisid üles puhuma ning halvemal juhul võib asi lõppeda vägivallaga. Alkoholil ja koduvägivallal on omavahel tugev seos.
Alkohol vähendab võimet teise sõnu ja käitumist tõlgendada ning mõista. Võib juhtuda, et neutraalset käitumist tõlgendatakse negatiivsena, seetõttu solvutakse ja muututakse ründavaks.
Suhetes, mida mõjutab alkohol, kritiseeritakse, süüdistatakse ja ignoreeritakse rohkem. Samuti karistatakse vaikusega, eitatakse või välditakse probleeme ning mängitakse ohvrit. Sellistes suhetes ei ole ei avatust, ausust, teineteise toetamist ega julgustamist.
Alkoholi liigne tarvitamine lõhub üht olulist suhte alustala, usaldust. Murtud lubadused, valetamine, vastutusest kõrvalehoidmine ning petmised tekitavad suhetes usalduskriise.
Liigne joomine võtab palju aega ja energiat ning nii võivad igapäevased kohustused ununeda või jääda täitmata. Kui kogu igapäevaelukoorem jääb kanda kaaslasele, tundub see talle ebaõiglane ning tekitab kibestumist.
Kui nädalavahetus möödub juues või pohmellis, jääb vähem aega lähedaste või sõpradega koos midagi meeldivat ette võtta. Lõpuks viib see üksteisest võõrandumise ning heade suhete katkemiseni.
Raha toob peres sageli eriarvamusi kaasa, alkoholitagi. Alkohol aga maksab palju ning kui seda suurtes kogustes osta, jätab see pere eelarvesse järele augu.
Alkohol aitab küll probleemide lahendamise eest põgeneda, kuid kuhjuvad lahendamata probleemid ei jäta suhet puutumata. Loe lähemalt probleemide lahendamise kohta siit.
Purjus inimene käitub seltskonnas tihti kohatult. Nii peabki kaaslane rõõmu asemel tundma piinlikkust ja häbi.
Alkohol muudab impulsiivseks ning nii kasvab tõenäosus petta oma partnerit, astuda juhuvahekordadesse kasutamata kaitsevahendeid, saada suguhaigusi või olla hiljem silmitsi soovimatu rasedusega.
Alkohol vähendab seksuaalset võimekust. Meestel võivad tekkida erektsioonihäireid. Naistel võib alkohol muuta raskemaks orgasmi saamise. Seks purjus inimesega muutub kaine osapoole jaoks sageli ebameeldivaks ning füüsiline lähedus suhtes hakkab kannatama. Loe lähemalt alkoholi mõju kohta seksuaalsele võimekusele.
Kui tunned, et alkohol mõjutab sinu suhet, on see piisav põhjus spetsialisti poole pöördmiseks. Tänapäevane ravi tegeleb joomise põhjuste ja tagajärgede kõigi külgedega.
Alkohol tekitab suhteprobleeme, kuid kehtib ka vastupidine – suhteprobleemid võivad aidata alkoholiprobleemil püsida. Nii et kui paranevad suhted, võib juhtuda, et peale seda on joomist kergem kontrolli alla saada.
Kui sinu lähedane joob ning see tekitab suhtes probleeme, siis uuri soovitusi, kuidas teda aidata. Samas ära unusta ennast – vaata nõuandeid, kuidas ennast selles olukorras hoida. Soovitatav on otsida selles olukorras abi ka endale – spetsialistid oskavad nõu anda samuti patsientide lähedastele.
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.