18.12.2023 16:46
Tere,
Kirjutan teile murest seoses oma naisega. Nimelt tahaks aru saada, et kas see on tõsine probleem või mitte. Ta joob kuid mitte igapäev, ütleks niimodi nädalas korra vahepeal 2 nädala tagant ja vahepeal ma olen isegi üles endale kirjutanud, et 2-3 korda nädalas. Ta joomised on varjeeruv kuid tavaliselt ta joob liiga palju, kui inimesed ta ümber tunnevad enda piiri, et peaks lõpetama siis nad kustuvad ära lähevad magama või lihtsalt joovad mahla või vett, kuid on kordi olnud kus ta ka imekombel tunneb oma enda piiri ja läheb vee peale üle. Kui teistel tuleb väsimus peale, tema justkui saaks igast joogist energiat juurde ja joob aina rohkem. Kuid see ei lõppe seal ta joob ka üksi mis on minu kõige suurem mure allikas. On kordi kus me tuleme koju või oleme kodus ja siis ta teeb oma õlu lahti või kui ma magama lähen siis ta ütleb, et ta joob enda ühe õlu ära ja siis tuleb magama. Kuid asi on kaugel sellest, tollest ühest õlust saab 5+ õlut ja kui see otsa saab või kui tal “isu” on siis ta võtab külmikust välja veini või siis džinni ja hakkab seda jooma. Peale selle ta ka segab minu und enda laulmisega, kui ma talle ülten et sa segad mind ja võta vaiksemalt või mine teise tuppa siis ta midagi mõmiseb mulle et okei, kuid natukese ajapärast ta laulab jälle edasi, tema muusika on ka kõige valjema peale pandud mis võimalik ta enda kõrvaklapides. Kui ma temaga sellest rääkida tahan siis ta muutub kuidagi tõredaks ja ei taha sellest väga rääkida on kordi olnud kus ta on isegi kurjaks saanud mu peale. Mina ise olen karsklane ma pole juba paar aastat joonud kuid mul pole selle vastu midagi kui inimesed seda vajavad, kuid ma tunnen et see mis tema teeb on liig juba. Me sugulased ja ta enda vanemad on ka mu käest küsinud, et kuidas ma toime tulen sellega, nende asemel oleks juba ammu rääkinud sellest või jätnud ta maha, kuid ma siiski igakord loodan paremat, kuid peale varsti juba 5 aastat koos olles ma tunnen et mu piir hakkab liginema, või ma lihtsalt ei suuda enam sellega tegelda.
Ma lihtsalt tahaks teada saada, et kas see on tõsine probleem kas ma peaks temaga sellest rääkima, sest ma tõesti varsti ei tea kas suudan niimodi edasi minna.
Lugupidamisega,
Jaanika Liinar
18.12.2023
Tere!
Te olete hooliv mees. Paraku on teie naise puhul tegemist täiskasvanud inimesega, kes ise oma elu eest vastutuse võtma peab. Teie saate talle vaid selgitada, kuidas tema joomine teid mõjutab. Kuna te ise selle teema tõstatasite, viitab tekkinud olukord sellele, et see on teie jaoks tõsine probleem.
Teie poolt kirja pandud kogustest lähtuvalt teeb teie naine kindlasti ka oma tervisele liiga ( vaadake, kus jookseb piir) . Tarvitatava alkoholi kogused ajaga suurenevad, sest alkohol on sõltuvusaine ning teie naine vajab sama tunde saavutamiseks järjest suuremaid koguseid. Kuhu see võib viia, teate ilmselt isegi.
Mida varem selle teemaga tegelema hakata, seda kergemad on tagajärjed ning seda lihtsam on lahenduseni jõuda. Alkoinfo.ee lehel on lähedastele suunatud rubriik. Soovitan seal ringi vaadata ning ära vaadata ka nende inimeste kogemusvideod, kes on olnud sarnases olukorras nagu teie olete. Sealt leiate ka vaimse tervise õe video, mis räägib, kuidas selles olukorras olla ja toime tulla ning kuhu pöörduda.
Soovin teile tugevust ja meelekindlust!
09.11.2023 14:57
Tere olen 20 aastane noormees ja pidevalt on alkohooliga probleeme ja alkohooli juues muutun natuke agressiivseks ja kaotan lähedasi sellega soovin leida abi aga ei tea kust?
Jaanika Liinar
09.11.2023
Tere. Kurb kuulda. Ilmselt vajate professionaalset abi. Soovitan alustada perearstist ja temaga nõu pidada. Alkoholisõltuvusega tegelevad ka ravikeskused. Abipakkujate kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
09.11.2023 14:55
Kuhu jäi Abot? Ma ei leia teda. Ma vajan teda.
Jaanika Liinar
09.11.2023
Tere. Aboti aeg alkoinfo lehel sai läbi. Kui vajate abi ja räägite inglise keelt, siis soovitan alla laadida mõne rahvusvahelise äpi, näiteks Woebot on tasuta saadaval ja täidab sarnast rolli.
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Igal aastal septembrikuus saab liituda üleskutsega „Septembris ei joo“, millega kutsutakse inimesi üles oma alkoholitarvitamist vähendama.
Alkoholivaba september annab hea võimaluse näha, milliseid muutusi kuu aja jooksul alkoholist loobumine või alkoholitarvitamise oluline vähendamine kaasa toovad. Võta väljakutse vastu ja katseta, kui sõltumatu alkoholist sa tegelikult oled!
Alkoholist loobuda võib igal ajal ja ilma kampaaniata. See toob kasu igal ajal!
Rohkem raha – Alkohol ei ole odav, kui alkoholile enam kulutama ei pea, jääb palju raha alles. Seda saad kasutada hobidele või muudele meeldivatele tegevustele. Arvuta välja, kui palju oled tavaliselt raha alkoholile kulutanud!
Palju kulutad alkoholile?
Rohkem aega – Alkohol röövib aega. Kui nädalavahetused enam mõttetule pohmellipõdemisele ei kulu, jääb aega nii hobide kui lähedaste jaoks. Tekivad uued huvialad, saad rohkem tähelepanu pöörata eneseteostusele ja enda arendamisele.
Eneseusk tõuseb – Saad ennast proovile panna! Positiivne kogemus annab teadmise, et sa suudad ning joomissoovist on tegelikult võimalik võitu saada. Tõusevad nii eneseusk kui –hinnang.
Saad teada, kui sõltumatu sa tegelikult alkoholist oled – Kuu aega alkoholita näitab selgelt, kui sõltuv või sõltumatu sa alkoholist tegelikult oled.
Tekivad uued harjumused – Tehes pausi harjumuspärases käitumises lagunevad vanad mustrid ning teevad ruumi uutele toimetulekuviisidele. Võid avastada, et kaine pidu või suhtlemine polegi võimatu ning võid seltskonnas ka alkoholita end ägedana tunda!
Stress väheneb – Alkohol on depressant, mis rikub ajukeemia tasakaalu. Kui esimene klaas alkoholi mõjub lõdvestavalt ja mured tunduvad väiksemad, siis hiljem, alkoholi pidevalt kasutades, hakkavad ärevus ja stress hoopis kasvama. Sellele leevendust võib inimene omakorda otsida alkoholist. Paus katkestab selle nõiaringi ning vähendab stressitaset. Vaata, kuidas alkohol mõjutab vaimset tervist.
Kehakaal langeb – Et alkohol sisaldab palju kaloreid ning inimesed kipuvad alkoholi tarvitades ka rohkem sööma, hakkab alkoholivabal perioodil paari nädala möödudes kaal langema. Vaata kui palju kilokaloreid on erinevates jookides!
Palju kaloreid on sinu joogis?
Välimus paraneb – Et alkohol viib organismist välja vedelikku, muutub nahk kuivaks ning elutuks. Alkoholivabal perioodil hakkab nahk uuesti elastsemaks muutuma, punetus nina ümber ja põskedel väheneb.
Pea on selgem – Tänu puhkusele alkoholist teravneb mõtlemine, paraneb mälu ja kontsentratsioonivõime. Alkoholitarvitamist vähendanud inimesed on rääkinud, et maailm paistab positiivsem ja säravam ning vaimset energiat on rohkem.
Sul on rohkem energiat – Liigne alkohol võib häirida immuunsüsteemi ning koos alkoholist tingitud halva unega võib tulemuseks olla pidev nõrkus. Pausi tehes märkad, kuidas energiat hakkab juurde tulema.
Töötulemused paranevad – Rohkem energiat ja selgem pea tõstavad inimese tööviljakust ja muudavad leidlikumaks.
Suhted paranevad – Alkohol vähendab enesekontrollivõimet, nii võidki teha asju, mida pärast kahetsed või mille pärast hiljem sul endal ja teistel piinlik on. Kaine pausi ajal jäävad ära mõttetud tülid, valetamised ja oma tegude varjamised. Inimesed hakkavad sind rohkem usaldama ning sul on rohkem võimalusi oma lähedastega kvaliteetaega veeta. Siit saad rohkem teada alkoholi mõjust paarisuhtele.
Sotsiaalne elu pakub uusi väljakutseid – Kui alkohol on seni olnud peo käimatõmbajaks, tuleb leida uusi viise, kuidas sotsiaalset elu ergutada. Parimateks käivitajateks jäävad alati positiivsus, ettevõtlikkus ja hea tuju.
Sa ei pea enam kannatama pohmelli – Pohmell näitab, et liigne alkohol on keha mürgitanud. Rohkem alkoholi hakkab mõjutama kesknärvisüsteemi ning ajukeemiat, sellest tekib peavalu, uimasus ja iiveldus, soolestik on ärritatud ja põletikuline.
Unekvaliteet läheb paremaks – Õhtune alkohol võib küll kiiremini uinutada, kuid inimene magab rahutult, näeb palju unenägusid, ärkab tihti ning uuesti magamajäämine ei õnnestu kergelt. Juba peale esimest alkoholivaba nädalat magad paremini ja tunned ennast rohkem välja puhanuna.
Immuunsüsteem tugevneb – Alkohol kurnab immuunsüsteemi ning igasugused viirused ja külmetushaigused hakkavad kergemini külge. Peale joomise lõpetamist hakkab immuunsüsteem tasapisi taastuma.
Kõrvetised vähenevad – Alkohol ärritab soolestikku ning sellest võivad tekkida refluks ehk kõrvetised – maohape kõrvetab söögitoru. Alkoholist loobudes kõrvetised vähenevad.
Vererõhk langeb – Alkoholi tarvitamine üle madala riski piiride võib tõsta vererõhku. Liigne alkohol ja ülekaal koos on hea kasvulava kõrgvererõhutõvele. Alkoholikoguste vähendamise positiivne mõju vererõhule on tunda juba paari nädala möödudes.
Maksa seisund paraneb – Liigne alkohol võib juba üsna lühikese aja jooksul tekitada maksas rasvakogumikke, mida nimetatakse maksa rasvumiseks ehk steatoosiks. Rasvunud maksa ei oska inimene endal ise märgata, kuna nähtavad sümptomid sellel üldjuhul puuduvad. Maksa rasvumine hakkab tavaliselt vähenema peale kahenädalast pausi, kergemate juhtumite puhul taastub maks täielikult 4-8 nädala jooksul.
Seksuaalelu võib paraneda – Joobes inimene on vähemtundlik ning ka vähemvõimekas. Ka seksuaalne nauding on väiksem, sest alkohol võib põhjustada erektsioonihäireid ning muuta orgasmi saavutamise raskemaks. Inimene on alkoholita tundlikum, naudib rohkem ning on ka emotsionaalselt lähedasem. Alkoholiga käivad kaasas sageli ka seksuaalsuhted, mida hiljem kahetsed. Kui tahad rohkem teada, vaata siia.
Sporditulemused on paremad – Alkohol viib organismist välja vedelikku, see toob kaasa kehvema soorituse. Spordis on oluline ka kiire reaktsioon, strateegiate õppimine, tasakaal ja koordinatsioon. Alkovabalt oled teravam, kiirem ja osavam! Siit saad rohkem infot.
Peale pausi on kergem mõõdukalt juua – Kui sa mõnda aega ei joo, langeb tolerants alkoholi suhtes ja hiljem tundub suuremate koguste joomine mõttetu, kuna mõju on tunda juba palju väiksematest kogustest. Inimestel, kes alguses teevad joomises pausi, õnnestub peale seda kontrollitud ja mõõdukas joomine paremini.
Kui vajad abi, et otsustada või tahaksid teada, kuidas motivatsiooni leida, vaata materjale, mis aitavad eesmärke seada. Kuna oma harjumuste muutmine võib ostutuda keeruliseks ülesandeks, vaata ka nippe, kuidas muutuseid ellu viia!
Proovi ka alkoholitarvitamise vähendamisele suunatud programmi “Selge”, mis aitab sul oma alkoholiga seotud harjumusi paremini tundma õppida ning toetab sind nende muutmisel.