18.12.2023 16:46
Tere,
Kirjutan teile murest seoses oma naisega. Nimelt tahaks aru saada, et kas see on tõsine probleem või mitte. Ta joob kuid mitte igapäev, ütleks niimodi nädalas korra vahepeal 2 nädala tagant ja vahepeal ma olen isegi üles endale kirjutanud, et 2-3 korda nädalas. Ta joomised on varjeeruv kuid tavaliselt ta joob liiga palju, kui inimesed ta ümber tunnevad enda piiri, et peaks lõpetama siis nad kustuvad ära lähevad magama või lihtsalt joovad mahla või vett, kuid on kordi olnud kus ta ka imekombel tunneb oma enda piiri ja läheb vee peale üle. Kui teistel tuleb väsimus peale, tema justkui saaks igast joogist energiat juurde ja joob aina rohkem. Kuid see ei lõppe seal ta joob ka üksi mis on minu kõige suurem mure allikas. On kordi kus me tuleme koju või oleme kodus ja siis ta teeb oma õlu lahti või kui ma magama lähen siis ta ütleb, et ta joob enda ühe õlu ära ja siis tuleb magama. Kuid asi on kaugel sellest, tollest ühest õlust saab 5+ õlut ja kui see otsa saab või kui tal “isu” on siis ta võtab külmikust välja veini või siis džinni ja hakkab seda jooma. Peale selle ta ka segab minu und enda laulmisega, kui ma talle ülten et sa segad mind ja võta vaiksemalt või mine teise tuppa siis ta midagi mõmiseb mulle et okei, kuid natukese ajapärast ta laulab jälle edasi, tema muusika on ka kõige valjema peale pandud mis võimalik ta enda kõrvaklapides. Kui ma temaga sellest rääkida tahan siis ta muutub kuidagi tõredaks ja ei taha sellest väga rääkida on kordi olnud kus ta on isegi kurjaks saanud mu peale. Mina ise olen karsklane ma pole juba paar aastat joonud kuid mul pole selle vastu midagi kui inimesed seda vajavad, kuid ma tunnen et see mis tema teeb on liig juba. Me sugulased ja ta enda vanemad on ka mu käest küsinud, et kuidas ma toime tulen sellega, nende asemel oleks juba ammu rääkinud sellest või jätnud ta maha, kuid ma siiski igakord loodan paremat, kuid peale varsti juba 5 aastat koos olles ma tunnen et mu piir hakkab liginema, või ma lihtsalt ei suuda enam sellega tegelda.
Ma lihtsalt tahaks teada saada, et kas see on tõsine probleem kas ma peaks temaga sellest rääkima, sest ma tõesti varsti ei tea kas suudan niimodi edasi minna.
Lugupidamisega,
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
18.12.2023
Tere!
Te olete hooliv mees. Paraku on teie naise puhul tegemist täiskasvanud inimesega, kes ise oma elu eest vastutuse võtma peab. Teie saate talle vaid selgitada, kuidas tema joomine teid mõjutab. Kuna te ise selle teema tõstatasite, viitab tekkinud olukord sellele, et see on teie jaoks tõsine probleem.
Teie poolt kirja pandud kogustest lähtuvalt teeb teie naine kindlasti ka oma tervisele liiga ( vaadake, kus jookseb piir) . Tarvitatava alkoholi kogused ajaga suurenevad, sest alkohol on sõltuvusaine ning teie naine vajab sama tunde saavutamiseks järjest suuremaid koguseid. Kuhu see võib viia, teate ilmselt isegi.
Mida varem selle teemaga tegelema hakata, seda kergemad on tagajärjed ning seda lihtsam on lahenduseni jõuda. Alkoinfo.ee lehel on lähedastele suunatud rubriik. Soovitan seal ringi vaadata ning ära vaadata ka nende inimeste kogemusvideod, kes on olnud sarnases olukorras nagu teie olete. Sealt leiate ka vaimse tervise õe video, mis räägib, kuidas selles olukorras olla ja toime tulla ning kuhu pöörduda.
Soovin teile tugevust ja meelekindlust!
09.11.2023 14:57
Tere olen 20 aastane noormees ja pidevalt on alkohooliga probleeme ja alkohooli juues muutun natuke agressiivseks ja kaotan lähedasi sellega soovin leida abi aga ei tea kust?
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
09.11.2023
Tere. Kurb kuulda. Ilmselt vajate professionaalset abi. Soovitan alustada perearstist ja temaga nõu pidada. Alkoholisõltuvusega tegelevad ka ravikeskused. Abipakkujate kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
09.11.2023 14:55
Kuhu jäi Abot? Ma ei leia teda. Ma vajan teda.
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
09.11.2023
Tere. Aboti aeg alkoinfo lehel sai läbi. Kui vajate abi ja räägite inglise keelt, siis soovitan alla laadida mõne rahvusvahelise äpi, näiteks Woebot on tasuta saadaval ja täidab sarnast rolli.
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Liigne alkohol ei mõjuta kunagi ainult joojat vaid ka tema pereliikmeid, sõpru, kolleege, naabreid, mõnikord ka täiesti juhuslikke inimesi, kes temaga ühes või teises olukorras kokku puutuvad.
Alkoholi liigtarvitaja käitumine on sageli kohatu ja tekitab teistes inimestes ebamugavust, piinlikust, viha, aga ka haletsust ja kaastunnet. Võimalusel püütakse teda ignoreerida või tehakse nägu, et ebaadekvaatset käitumist ei märgata. Kui olukord muutub kriitiliseks ning keegi üritab sekkuda, siis lõppeb asi sageli tüliga ning vaheleastuja lööb käega.
Lähedastel tekib ajapikku jõuetuse ja abituse tunne, lisaks sellele võidakse ennast olukorras ka mingil moel süüdi tunda. Osavate manipuleerijatena süvendavad alkoholi liigtarvitajad seda tunnet ning sageli õnnestunult. Lähedased pingutavad püüdes iga hinna eest “mitte anda põhjust” juua. Sageli üritavad lähedased ka iga hinna eest hoida puhtana oma kaaslase (ja sellega ka iseenda) mainet, varjates või ilustades liigtarvitaja tegusid. Elu püütakse ümber korraldada nii, et kõigepealt saaks rahuldatud alkoholi liigtarvitaja vajadused. Lähedase enda vajadused jäävad järjest enam rahuldamata.
Sellist suhet nimetatakse alkoholi kaassõltuvuseks ja see võib olla inimese jaoks sama hävitav, kui alkoholisõltuvus.
Kõikidel lähedastel ei teki kaassõltuvust. Psühholoogid on seisukohal, et kaassõltuvateks muutuvad kergemini inimesed, kellel on madalam enesehinnang ja kes kipuvad sagedamini süüd enda peale võtma.
Kaassõltuvuse ennetamise esimene reegel on – ole olukorrast teadlik. Alkoholi tarvitamise häire ei tekki üleöö, samuti kaassõltuvus, isegi kui selleks on isiksuslikud eeldused.
Otsekohene omavaheline rääkimine probleemist on oluline. Paraku, sageli ei ole rääkimine alkoholi liigtarvitajaga erinevatel põhjustel võimalik. Kuid alati on võimalik rääkida mõne aruka täiskasvanud inimesega – sõbra, spetsialisti, mõnikord ka iseendaga. Rääkimise eesmärk on saada selgust vastutuse piirides ja sealt edasi nende piiride hoidmises. Kaassõltuvuse vältimiseks tuleks alati meeles pidada, et iga täiskasvanud inimene vastutab oma otsuste ja tegude eest ise.
Kui oled kaassõltuv ja tahad sellest vabaneda, siis pead sina ise selle suhtes midagi ette võtma.
Abi saamiseks peaks pöörduma enda elukohas sobiva psühholoogi vastuvõtule. Võid pöörduda ka perearsti vastuvõtule, kes sind vajadusel edasi suunab.
Alkoholitarvitamise häirega patsientidega töötavad spetsialistid on valmis ja oskavad nõu anda ka patsientide lähedastele. Seda samuti juhul, kui alkoholitarvitamise häirega isik ise ei soovi abi saamiseks kuhu pöörduda.
Alkoholisõltlaste lähedastele on olemas eneseabi grupid. Rohkem infot ja abi saab Al-Anoni pererühmast, mis on alkohoolikute sugulastest ja sõpradest koosnev kaaslaskond, kuhu kuulujad jagavad oma kogemusi, jõudu ja lootust, et lahendada ühiseid probleeme. Rühma võib minna igaüks, kes kannatab või on kannatanud sellepärast, et lähedane inimene joob. Osalemine on tasuta.
Alkoholisõltlaste täiskasvanud lastele on olemas oma tugirühmad. “Alkohoolikute täiskasvanud lapsed” on meeste ja naiste anonüümne sõpruskond, mille liikmed tahavad terveneda, teadvustades endale oma hävitavaid käitumismalle ning jagades üksteisega oma kogemusi, jõudu ja lootust.
Abi ja mõistmist võid saada ka vaimse tervise tugifoorumist “Sa ei ole üksi”. See on toetav, sõbralik ja informatiivne vestlusruum vaimse tervise ja heaolu teemadel. Foorumis osaleb nii inimesi, kes püüavad oma alkoholitarvitamist vähendada, kui nende lähedasi. Foorumit modereerivad kogemusnõustajad, kes on ise suutnud alkoholist jagu saada või on tunda saanud lähedase alkoholitarvitamisega seonduvaid probleeme ning tahavad oma kogemusi ja teadmisi teistega jagada.