X

Küsimused ja vastused

17.12.2021 10:34

Tere. Olen 36 aastane mees ja mure alkoholiga. Kodune töö on viimaste aastatega võimendanud vajadust alkoholi järele. On ka hullemaid aastaid olnud, aga viimane aasta on eriti karmiks läinud.

Harva on päevi, mil kasvõi ühte õlut või siidrit ei joo (tavaliselt 3). Nädalavahetustel kangem kraam ka vahel. Koguselt keskmiselt 0.5 l. nädalavahetusega, pluss paar õlut vahele.

Asi polegi nii tungivas vajaduses purju juua, aga midagi nagu võiks alati olla. Isegi 1 lahja jook rahustab pingeid ja otsest vajadust teise järele polegi, kuid piiri pidamisega olen nõrk küll.

Selline tipsutamine on tekitanud probleeme kodus. Mul on selline loll iseloom ka, et kui midagi keelatakse, tahan seda veel rohkem.

Kui mured ülepea kasvavad, tahan end tihti lihtsalt ära unustada, et mitte tunda ärevust.

Mis nõu annaksite, kuidas edasi minna?

Ette tänades.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

17.12.2021

Loe täispikkuses

Tere

Tunnustan teid selle eest, et enda vastu aus olete ja mõistate, et selline tarvitamine ei ole teie jaoks enam tavapärane, st selline nagu vanasti oli. Igasuguse muutuse aluseks käitumises on selle teadvustamine, et miskit on paigast ära ja vajab korrigeerimist. Mida sagedamini alkoholi tarvitatakse, seda enam õpib paraku aju seda ootama. Siinkohal on õige endalt küsida, miks ma alkoholi tahan tarvitada, kas see soov on seotud mõne sündmusega või on saanud minu jaoks alkoholi tarvitamisest  kiire vahend pingete maandamiseks. Aja jooksul hakkavadki kogused suurenema või minnakse lahjalt joogilt üle kangematele, kuna varasem väiksem kogus enam nö aju ära ei rahulda ning tung tarvitades vaid kasvab – sellest ka raskused piiri pidamisel. Kuna alkohol on oma loomult depressant, siis tekitab ta juurde veel ka muid hädasid. Kainest perioodist saab justkui ooterežiimil olek, et millal juba korgi maha saaks- seda ootel olekut kirjeldab sageli närvilisus, ärevus, kergesti ärritumine, sagedased mõtted tarvitamisest ja kella vaatamine, millal saaks juba alkoholi tarvitada.  Kaasnevad veel ka muud kaebused- unehäired, söömiskord asendatakse õllega, suurenev väsimus, energiapuudus, motivatsioonipuudus (enne ei taha töögagi alustada, kui joonud pole või jäävad tööd pooleli ja lükatakse neid edasi järgmisesse päeva).

Soovitan alustada sellest, et piirata koguseid ja teha rohkem alkoholivabu päevi. Alkoinfo.ee kodulehel on olemas ka programm Selge, mida saate iseseisvalt läbida. Samuti on abiks kui loete rubriiki “Kuidas vähendada”  Selles on kirjas nippe, mida teha tungi korral (tähtis on täis kõht, tarvitamise vähendamisel võib kasvada ka magusaisu- tavaliselt see mingi hetk möödub, kuid lutsukommid võiksid igaks juhuks taskus olla :)), samuti saab lugeda sellest, kuidas juua kodus vähem, mida teha alkoholi tarvitamise asemel jt. Kunagi te ju ei vajanud nii tihti alkoholi ja saite enda pingetega teistsugusel moel hakkama. Mis te siis tegite?  Mis võiks olla veel teie elus, mis pakuks vaheldust ja mõjuks stressi maandavalt? Koduseinte vahel päevast päeva olemine võib olla vaimsele tervisele väga kurnav.

Kui teil iseseisvalt ei peaks õnnestuma oma soovitud eesmärgi saavutamine, siis saab enda tarvitamist analüüsida ja raviplaani läbi arutada ka spetsiaalse väljaõppe saanud spetsialistiga. Selleks saate pöörduda “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames vastuvõtule teie elukoha lähedal asuvasse ravikeskusesse. Kontaktid leiate siit . Ravi sisu kohta saate lugeda siit.

Kõik teenused on tasuta va ravimid, mille eest tuleb ise maksta. Vahel, kui aju on harjunud juba teatud alkoholikogust sageli saama võib osutuda raskeks tungiga toimetulek. Siin on abiks teatud ravimid, mida just alkoholitarvitamise häirega ravis kasutatakse ja mis aitavad ka ärevuse või ka meeleolulangusega toime tulla. Aju on samuti organ nagu iga teinegi organ meie kehas ja vahel tuleb seda ka ravida. Selle kohta oskab teile rohkem infot anda vaimse tervise õde (kellega selle programmi raames toimub ka esmakohtumine) või psühhiaater, kui tema nõu ja abi osutubki üldse vajalikuks. Võimalusi on erinevaid ja siinkohal tasub läbi arutada erinevad variandid. Plaan A- proovin ise. Plaan B- pöördun programmi, plaan C – osalen teraapias, plaan D – proovin ravimeid ja/või psühhoteraapiat koos jt  Oluline on leida enda jaoks sobiv lahendus ja abi vastu võtta. Vahel inimesed ei julge pöörduda, kuna on valehirm, et äkki siis mul ei pikendata juhilube vms. Ma pole veel ühtegi arsti näinud, kes karistaks inimest, kes ise enda probleemi teadvustab ja näitab enda poolt üles tahet enda tarvitamist muuta.

Meelekindlust soovides,

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Please enter a number from 11 to 11.
  Please answer to confirm you are a human
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

X
testid siit saad abi
euro

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

Girl

Saa teada, milline on sinu emotsionaalne seisund.

Testi on teinud 221345 inimest

audit

Küsimused 1/24

Emotsionaalse enesetunde test

Test aitab sul aru saada oma emotsionaalsest seisundist.
Test ei diagnoosi ega anna muul moel meditsiinilisi hinnanguid tervise kohta.

Täpsemate hinnangute saamiseks on vajalik psühhiaatri või kliinilise psühholoogi konsultatsioon.

 

Allikas: Emotsionaalse enesetunde küsimustik EEK-2. Autorid: Aluoja jt 1999 (Aluoja, A., Shlik, J., Vasar, V., Luuk, K., Leinsalu, M. (1999). Development and psychometric properties of Emotinal State Questionnaire, a self-report questionnaire for depression and anxiety. Nordic Journal of Psychiatry, 53, 6, 443-449).

  ALUSTAN
  doctor

  Testi on teinud 152453 inimest

  Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
  tarvitamise pärast muretsema.

  Loe audit testi kohta lähemalt
  audit

  Audit test

  Küsimused 1 / 11

  Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

  VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

  ALKO Kalkulaator

  Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator aitab sul teada saada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
  Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata üle, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

  Jälgi ka pikema perioodi jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.

  EDASI

  Mõju elukvaliteedile

  Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

  Loe edasi

  TUULI LUGU

  Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

  Vaata kõiki lugusid

  PEREARSTI LUGU

  Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

  Vaata kõiki lugusid

  ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

  Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

  Alkoholi liigtarvitamise ravi

  Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

  Loe rohkem

  LÄHEDASED

  Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

  Loe rohkem

  Nõuandenurk

  17.12.2021 10:34

  Tere. Olen 36 aastane mees ja mure alkoholiga. Kodune töö on viimaste aastatega võimendanud vajadust alkoholi järele. On ka hullemaid aastaid olnud, aga viimane aasta on eriti karmiks läinud. Harva on päevi, mil kasvõi ühte õlut või siidrit ei joo (tavaliselt 3). Nädalavahetustel kangem kraam ka vahel. Koguselt keskmiselt 0.5 l. nädalavahetusega, pluss paar õlut vahele. Asi...
  Ljudmilla Atškasov

  Ljudmilla Atškasov

  psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

  17.12.2021

  Tere

  Tunnustan teid selle eest, et enda vastu aus olete ja mõistate, et selline tarvitamine ei ole teie jaoks enam tavapärane, st selline nagu vanasti oli. Igasuguse muutuse aluseks käitumises on selle teadvustamine, et miskit on paigast ära ja vajab korrigeerimist. Mida sagedamini alkoholi tarvitatakse, seda enam õpib paraku aju seda ootama. Siinkohal on õige endalt küsida, miks ... Loe täispikkuses

  • Küsi nõu


   (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Please enter a number from 11 to 11.
   Please answer to confirm you are a human
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE

  Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
  Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.


  LEHT NOORTELE

  Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

  Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


  TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE

  kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.