X

Küsimused-vastused

13.02.2020 16:01

Minu sõbra (51-aastane) naabris elab noor poiss, kes kogu aeg kodus korraldab joominguid ja ajab ka minu sõbrale vägisi joomist kaela. Kui see poiss on Tartus naisega tööl, siis on kõik rahulik ja minu sõber on kaine. Kui see poiss tuleb oma naisega nädalalõpuks maale, siis esimene asi on kohe minu sõbra juurde koju sisse marssida ja sinna viia alkoholid või kutsuda minu sõber oma juurde jooma. See poiss on lapsest peale harjunud, et neil on kodus olnud palju mehi ja joodud pidevalt. Olen proovinud selle poisiga rääkida, et ta lõpetaks minu sõbra jootmise, kuid see poiss läheb kohe agressiivseks. Kui helistan oma sõbrale sinna, siis see poiss läheb ise minu sõbra telefonile vastama või takistab minu sõpra, et ta ei saaks rääkida. Sellel poisil on pidevalt mingi kontroll minu sõbra suhtes, kui kogu aeg helistab ja suurem osa juttudest on mõtetusi. Minu meelest see olukord on seal ohtlikum kui Patarei vanglas oli. Alles hiljuti see poiss sõitis joobes oma auto puruks kodu ligidal. Ka tema naine joob. Ning seal on ka muud lähisugulased pidevalt joomas. Minul on suur mure oma sõbra pärast, sest ma kardan, et ta tervis ei pea sellele joomisele vastu või juhtub midagi või talle tehakse midagi. Kui minu sõber on purjus, siis ta ei saa millestki aru. Minu sõbra tervis on muidu ka nõrk. Ma ei tea, kuidas saaks selle poisi pere minu sõbrast lahti nii, et nad ei oleks teda kogu aeg kontrollimas ja joomisi kaela määrimas. Minule nad lubasid viimati nööriga kivi kaela panna ja ära uputada. Ise ma seal maakohas käinud ei ole.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

13.02.2020

Loe täispikkuses

Tere,

olete väga hooliv inimene ja seisate nii kindlameelset enda sõbra eest väljas. Saan teie jutust nii aru, et sellest keskkonnast, kus teie sõber elab saab nö sel hetkel, kui sõbra naaber oma naisega maale läheb riskiolukord. Te küll ei kirjutasite, et alkoholi tarvitamine leiab aset nädalavahetustel, kuid kuidas on olukord nädala sees. Kas teie sõber suudab siis kaine olla või esineb ka siis tal mõningal määral tarvitamist? Niiviisi kaugel olles on oma sõpra keeruline aidata. Sest näib, et tema tahtejõud kipub just nädalavahetuseti raugema, kui ta laseb end mõjutada siis naabritest. Teie kirjelduse põhjal saan aru, et need paabrid on ka väga pealekäivad ega kuula ka teid, kui te olete proovinud end kehtestada nendega. Sellisel juhul on nad teid hoopiski ähvardanud. Teie kirjeldatud lool on kaks külge. Üks on see, kuidas teie seda pealt näete ja teine on see, kuidas teie enda sõber enda olukorda näeb. Piire kehtestada, kes minu juurde külla tuleb või ei, saab ainult tema teha sellisel juhul, kuna teid tema kõrval sel hetkel ei ole, kui on vaja EI öelda naabritele. Siinkohal võiksite ehk koos sõbraga mõelda, et mis aitaks tal endale kindlaks jääda? Kas on võimalik keskkonna vahetus kas või alguseks, et mitte jääda näd. vahetuseks koju, kui ei tule enda kehtestamisega toime? Või olete ise valmis minema tema juurde? Siinkohal aga mõelge enne, et kui kaua te nii jätkata ise saaksite ja suudaksite, et näiteks üks kuu käia nädalavahetuseti sõbra pool. Sest kui keskkond ei muutu ja naabri järjepidevalt ikka käivad edasi ja teie sõber ei leia endas tahtejõudu EI öelda, siis see olukord kestab tõenäoliselt edasi. Ehk on teie sõber nõus ise sellest lähemalt rääkima või abi vastu võtma spetsialistidelt, näiteks rääkima psühholoogiga enesekehtestamise teemal. Vahel juba rääkimine aitab endas tahtejõudu leida ja EI öelda. Seda muidugi juhul, kui sõber ise ka ei taha alkoholi tarvitada. Muutused algavad ennekõike ikka temast endast. Teie saate aga hoolt kanda ennekõike enda eest. Sest selline iganädalane emotsioonide karussell sõbra pärast kurnab ju teid ka. Mõelge natuke selle üle, mida edasi teha võiks.

Alkoholi  tarvitamise häire ravivõimaluste kohta saate lugeda siit https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/

Nõustamisele saate ka ise pöörduda kui nö alkoholi tarvitaja lähedane isik. Teenuse on tasuta. Nõustamisel öelge lihtsalt, et olete lähedane mitte tarvitaja.

Alkoinfo.ee lehelt leiate ka infot selle kohta, kuidas ei öelda ja end kehtestada ning  neid teemasid kasvõi koos sõbraga arutada. https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/muutuste-elluviimine/ei-utlemine/    ja   https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/muutuste-elluviimine/enesekehtestamine/

Loodan. et sõber oskab väärtustada seda, et teiesugune inimene tal sõbrana olemas ja toeks on.

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

X
testid siit saad abi
euro

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

Girl

Saa teada, milline on sinu emotsionaalne seisund.

Testi on teinud 22965 inimest

audit

Küsimused 1/24

Emotsionaalse enesetunde test

Test aitab sul aru saada oma emotsionaalsest seisundist.
Test ei diagnoosi ega anna muul moel meditsiinilisi hinnanguid tervise kohta.

Täpsemate hinnangute saamiseks on vajalik psühhiaatri või kliinilise psühholoogi konsultatsioon.

 

Allikas: Emotsionaalse enesetunde küsimustik EEK-2. Autorid: Aluoja jt 1999 (Aluoja, A., Shlik, J., Vasar, V., Luuk, K., Leinsalu, M. (1999). Development and psychometric properties of Emotinal State Questionnaire, a self-report questionnaire for depression and anxiety. Nordic Journal of Psychiatry, 53, 6, 443-449).

  ALUSTAN
  doctor

  Testi on teinud 101995 inimest

  Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
  tarvitamise pärast muretsema.

  Loe audit testi kohta lähemalt
  audit

  Audit test

  Küsimused 1 / 11

  Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

  VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

  ALKO Kalkulaator

  Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
  Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
  Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

  EDASI

  Mõju elukvaliteedile

  Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

  Loe edasi

  TUULI LUGU

  Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

  Vaata kõiki lugusid

  PEREARSTI LUGU

  Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

  Vaata kõiki lugusid

  ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

  Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

  Alkoholi liigtarvitamise ravi

  Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

  Loe rohkem

  LÄHEDASED

  Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

  Loe rohkem

  Nõuandenurk

  17.02.2020 10:56

  Tere. Mure 25 aastase noormehe pärast (õepoeg). Tal probleeme alkoholija narkootikumide kuritarvitamisega. On 2 kahel korral joobes juhtimisega politseile vahele jäänud, viimane kord sai 15 päeva aresti. Hetkel tingimisi karistus. Kuid kuus korra kukub ikka ´tsüklisse´, kus joob kaks-kolm päeva end umbjoobe. Kahjuks tarvitab koos alkoholiga ka mingeid aineid (järgmisel päeval esinevad...
  Ljudmilla Atškasov

  Ljudmilla Atškasov

  psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

  17.02.2020

  Tere,

   

  Kirjutasite, et teie õepoeg on ka kriminaalhooldusel. Kuna ta on jäänud vahele joobes juhtimisega (te küll ei täpsustanud, kas tegu oli narko või alkojoobes juhtimisega), kuid sellisel juhul peaks tal olema peal nö keeld tarvitada. Nüüd on lähedaste otsustada, et kas nad teavitavad sellest noormehe kriminaalhooldajat või vaikivad maha. See võib tunduda lä... Loe täispikkuses

  • Küsi nõu


   (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

  OLED LAPSEVANEM?

  Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


  LEHT NOORTELE!

  Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

  Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


  TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

  spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.