X

Küsimused ja vastused

05.09.2017 20:57

Tere!Mull elus on palju probleemid,kuidas saan lõppetada osta alkohooli?Eriti raske oli viimane aasta,joon antidepressante,aga mõni kord nad ei aitavad,siis lähen poodi ja ostan siider või veini.Tahaks lõppetada,aga ei saa.
Aitake kui on võimalik.
Lugupidamisega,I.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

05.09.2017

Loe täispikkuses

Tere,

praeguses meditsiinisüsteemis on erinevaid võimalusi, mis aitavad alkoholi tarvitamist lõpetada või seda kontrolli alla saada. Üks võimalus on pöörduda kas psühholoogilisele nõustamisele järjepideva psühhoteraapia saamiseks või konsulteerida arstiga (psühhiaatriga) ravimite suhtes, millest samuti võiks teile abi olla. On ravimeid, mis takistavad tarvitamist või mõjuvad himu vähendavalt või ei lase tekkida tavapärasel mõnutundel alkoholist, kui te ka tarvitate. Ei ole olemas ühest teed, mis sobiks igaühele. Seepärast on oluline leida enda jaoks sobiv viis kainena püsimiseks. Kirjutasite, et võtate antidepressante. Kui teil ei ole oma kindlat raviarsti- psühhiaatrit, siis soovitan ennekõike alustada visiidist psühhiaatri juurde. Antidepressante võivad välja kirjutada ka perearstid, kuid alkoholi liigtarvitamise puhul on parem, kui ravi määrab eriarst ehk siis psühhiaater, kes on saanud selles vallas vastava väljaõppe.  Kui koos antidepressantidega tarvitada ka alkoholi, siis ravimid ei mõju nii nagu vaja, kuna alkohol on oma loomult depressant. Kõrvale võib tuua sellise näite, et te näiteks joote ära mitu tassi kanget kohvi ja võtate seejärel unerohtu, kuid magama ikka ei jää.

Parimad ravitulemused alkoholi liigtarvitamise puhul on siis, kui käiakse lisaks ravimite võtmisele ka psühhoteraapias. Ravimid aitavad omal moel, kuid nad ei muuda teie mõtlemist ega suhtumist alkoholi. Sellega, kuidas himuga toime tulla, enesekontrolli alkoholi üle saavutada ja säilitada ning  mitte alla anda ega tagasi langeda tarvitamisesse tegelebki psühhoteraapia, mida viib läbi väljaõppe saanud psühholoog. Psühhoteraapias keskendutakse põhjalikumalt himu esilekutsuvatele vallandajatele/põhjustele, nende äratundmisele ja nendega toimetulekule nii, et tarvitamist ei järgneks, samuti saab analüüsida ka tagasilanguse põhjuseid, mis on olnud need põhilised riskiolukorrad, mis on selle põhjustanud, et olete siiski taas poodi alkoholi ostma läinud ning üldse põhjalikumalt analüüsida enda tarvitamismustrit.

Mingi aeg peale tarvitamise lõpetamist võite tunda end ärritununa ja rahutuna, see on normaalne ja see läheb üle. Meeleolu võib samuti alguses kõikuda. Ka see, kui aeg-ajalt vilksatavad peast läbi tarvitamist lubavad mõtted, siis ka see on normaalne. Himu võib end aeg-ajalt meenutada. Himu hetki aitab üle elada muudele asjadele keskendumine ja asendustegevused. See tunne on ära kannatatav. Kui te tunnete end juba suurepäraselt ja möödunud on juba mõni aeg kainena, siis ärge laske end ära petta sellistel mõtetel nagu:  „Olen nüüd nii pikalt kaine olnud ja nüüd võin natuke võtta“ või „Ma suudan nüüd kontrollida“, „Natuke ei tee mulle halba“. Taolised mõtted viivad teid tagasi sinna, kust te praegu tahate välja saada. Psühholoogiline sõltuvus ehk tung võib aeg-ajalt pinnale ujuda. Peaasi on mitte alla anda ja oma kainet teekonda jätkata. Soovin teile selles osas meelekindlust. Võite lugeda ka raamatut „Võit alkoholiprobleemi üle“ või lugeda alkoinfo.ee kodulehelt nippe ja soovitusi, kuidas säilitada motivatsiooni ja tagasilangust ennetada. Vaadake (https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/). Tegelege oma probleemidega koheselt ja taluge ära negatiivsed tunded, sest sageli on tarvitamine just see, millega leevendatakse oma negatiivseid emotsioone, stressi ja pinget ning põgenetakse probleemide lahendamise eest, sest need näivad üle jõu käivat. Leidke endale meelepäraseid tegevusi, tegelege hobidega, suhelge teistega ja planeerige positiivseid sündmusi, siis aitate ise enda käitumisega kaasa ka depressiooni leevendumisele ning te tunnete taas positiivseid emotsioone ning naudite elu rohkem kainena.

Nõiaringist, kuhu olete kinni jäänud on olemas väljapääs ja kui te jätkate otsingutega, siis usun, et leiate enda jaoks sobiva variandi, et edaspidi olla endaga rohkem rahul.

Infot selle kohta, kuhu pöörduda ravile ja millised on ravivõimalused Eestis alkoholi liigtarvitamise puhul, saate küsida kas oma perearstilt või pöörduda programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames vaimse tervise õe vastuvõtule, kes suunab vajadusel edasi psühhiaatri vastuvõtule. Psühhiaater omakorda saab teid aga suunata psühholoogi vastuvõtule. Kontaktid kuhu enda elukohas pöörduda leiate sellelt samalt kodulehelt   https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/ Teenus on tasuta.
Lugupidamisega,
Ljudmilla Atškasov
AJK-Kliinik OÜ

psühholoog

 

 

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Please enter a number from 11 to 11.
    Please answer to confirm you are a human
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Alkoinfo
Alkoholi mõju
Mõju tervisele

Alkohol mõjutab sinu keha ja enesetunnet ka siis, kui sa seda ise ei tunne ning sul ei ole veel tervisekaebusi.

Otseselt alkoholist algavaid terviseprobleeme on umbes 60, kaudsemalt on alkoholi mõjuga seotud haigusi üle 200. Selles, kuidas alkohol täpselt kellegi tervist mõjutab, mängivad olulist rolli vanus, sugu, geenid ja palju muud.

Mõju elukvaliteedile

Alkohol mõjutab ka seda, kuidas sina ümbritseva maailmaga suhtled ja oma eluga toime tuled. Sellepärast pane juba varakult tähele ohumärke. Kui tunned, et alkohol mõjutab sinu elukvaliteeti, on see piisav põhjus spetsialisti poole pöördumiseks.

Alkoholitarvitamise piirid
Milline alkoholikogus on ohutu?

Kõigi jaoks ohutut alkoholi tarvitamise taset pole olemas, kuid teadlased on välja selgitanud alkoholikogused, mida ületades hakkavad tervel täiskasvanul terviseriskid hüppeliselt suurenema.

Milline on minu alkoholitarvitamine?

Sageli tekivad inimesel vastandlikud tunded, kui ta oma joomisharjumuse peale mõtleb. Lõõgastav klaasike ja alles hiljem mõistmine, et see ei jäänudki üheks klaasikeseks. Sellest nõiaringist aitab väljuda oma käitumise aus analüüsimine. Vaata alkokalkulaatoris üle alkoholikogused, mida tarvitad, ning hinda AUDIT testi abil oma suhet alkoholiga.

doctor

Testi on teinud 185206 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS
Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Abielunaise lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Ekstreemsportlase lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Fotograafi lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Peotüdruku lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Pereisa lugu.

Vähem on parem

Iga inimese teekond arusaamiseni, et alkohol hakkab tema elus võimust võtma, on erinev. Samas aitavad teiste ausad mõtted tihti äratundmisele jõuda. Vaata, kuidas erinevad inimesed on leidnud, et vähem on parem, ning mis neid on selleks motiveerinud. Sõpruskonna lugu.

Alkoholitarvitamise vähendamine
Kuidas oma soovile kindlaks jääda?

Miks tekib soov alkoholi tarvitada ja kuidas sellest üle saada? Teadvusta enda harjumuspäraseid mõtte- ja käitumismalle ning õpi, kuidas keerulistes olukordades hakkama saada.

Lihtsad nipid, mis aitavad

Kuidas tarvitada alkoholi mõõdukalt – kontrollitud koguste ja sagedusega? Siit leiad praktilisi nippe, kuidas erinevates olukordades vähem juua.

Lood teekonnast selgema eluni

Tuuli lugu

Meie ühiskonnas on alkohol inimeste peades omandanud tähtsa koha. Arvatakse, et see aitab teatud olukordades ja ilma selleta on imelik. See on lihtne, kättesaadav, odav ja normaalne – aga kas nii ikka peaks olema?

Tuuli lugu on sellest, kuidas ta koges elu hoopis teistsuguses kultuuris, kus alkoholi üldse ei jooda. See pani teda nägema asju teises valguses ja andis kogemuse, mida positiivset annab alkoholist pausi võtmine.

 

Lood teekonnast selgema eluni

Kaarli lugu

Alkohol võib hakata lammutama isegi väga säravaid ja tegusaid inimesi meie ümber. See võib juhtuda igaühega – algul annab alkohol justkui hoogu juurde, kuid siis hakkab tasapisi aina võtma ning probleemid kasvavad märkamatult.

Kaarli lugu on sellest, kuidas lõbujanu ja soov põgeneda rutiinist viis märkamatult selleni, et alkohol hakkas sööma enesehinnangut ning produktiivsust. See ei olnud kooskõlas sellega, milline ta tegelikult tahtis olla. Täna saab ta olla enda üle uhke ja elada sellist elu nagu on soovinud.

 

Lood teekonnast selgema eluni

Priidu lugu

Alkohol võib olla justkui abivahendiks inimesele, kes on elanud läbi suured traumad ja kellel pole teiste inimeste tuge ega oskusi, et selle valuga paremini hakkama saada. Ajapikku võib see vahend aga tekitada sõltuvuse ning siis on probleemid juba suuremad ja veelgi raskem välja rabeleda. Lähedaste tunnustus ja toetus võivad sellel teel olla uskumatult suure mõjuga. Samas on jõud olemas inimese enda sees.

Priidu lugu on sellest, kuidas ta raskustest välja võitles ja võib nüüd peeglisse vaadata ning näha inimest, keda ta saab austada.

 

Lood teekonnast selgema eluni

Mariliisi lugu

Alkohol võib näida nagu sõber, kes võtab elus koha, kui inimesel on millestki puudus. Tundes ennast üksi ja eemalejäetuna on kerge valida alkohol, et kuhugigi kuuluda ja enda sees olevat segadust vaigistada.

Teiste inimeste hoolimine ja siiras tähelepanu, tõeliselt kuulamine ja sinusse uskumine võib tervet elu muuta. Mariliisi lugu on sellest, kuidas ta sai aru, et ta võib olla lihtsalt selline nagu ta on. Täna on ta õnnelik ja teab ka seda, kui oluline on enda last ilma hinnanguteta kuulata.

 

Lood teekonnast selgema eluni

Douglase lugu

Meie ühiskond on olnud alkoholist nii läbipõimunud, et see tundub normaalne – kättesaadav, lihtne, levinud. Ometi võib igaüks, kes alkoholi liigselt ja sageli tarvitab, sattuda sõltuvusse. Sellest väljatulemine nõuab juba ekstra jõudu ja meelekindlust.

Kui sa arvad, et mõni inimene on liiga vana, et enda elu muuta, siis vaata Douglase lugu. Kuigi ka Douglas ütleb, et eesmärgi pead sa ise seadma, aitab väga, kui leidub keegi, kes sinusse usub. Täna  naudib Douglas igapäevaseid väikseid rõõme ja häid suhteid lähedastega.

 

Programm "Selge"

Internetipõhine tasuta programm „Selge“ aitab sul iseseisvalt oma alkoholiga seotud käitumismustreid muuta, alkoholitarvitamist vähendada või üldse lõpetada.

 

Küsi julgelt abi
Mida teha, kui ise ei saa hakkama
  • Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida?
  • Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret?
  • Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus?
  • Millal tuleks pöörduda abi järele?
  • Kuidas käituda, kui lähedane liialdab alkoholiga?
  • Kuhu pöörduda?

Kui tunned, et vajad rohkem infot või soovid spetsialistiga nõu pidada

Küsimused ja nõuanded

Kui sul on küsimus, siis võid sellele leida vastuse, kui tutvud siin esitatud küsimuste ja nõuannetega.