22.03.2021 20:57
Tere, kui mu tuttav n alkoholisõtlane ja on sattunud isegi haiglasse ja tal on tõsised terviseprobleemid selle pärast kas mingit viisi ei ole kuidas teda ravile saada? Ta ise ei ole piisavalt asjalik ilmselgelt et kuskil gruppides käia jne, tal oleks vaja ravi ja mõnda aega kasvõi eemal olla alkohlist. Ta on depressiivne ja suitsidaalne ja endale ohtlik ja pole täie mõistuse juures. Ta räägib täiesti segast juttu ka pidevalt. Kas on midagi mida me saaks teha? Kui kasvõi ta räägiks nõusse kas on võimalik kuskile ravile saada?
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
22.03.2021
Tere
Kui inimesel on suitsidaalsed mõtted ja ta on endale ohtlik, tuleb pöörduda erakorraliselt psühhiaatria kliinikusse.
22.02.2021 13:13
Tere!
Sooviks arvustusi lätlaste leiutatud toidulisandi FACCEX kohta, kas on sellel ka tõeliselt mõju alkoholist vabanemisel.
Ette tänades,
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere,
Tervise Arengu instituudi eksperdid ei oska antud toidulisandit kommenteerida. Lubatud toidulisandite nimekirjas see Eestis ei ole.
Lugupidamisega
22.02.2021 13:06
Tervist soovin haiglaravile Tartusse tulla kuna saaksin nimekirja?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere
Tartus on “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames kaks ravikeskust, kelle poole pöörduda. Palun võtke nendega otse ühendust. Info leiate siit lehelt https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Alkoholivaba september on juba traditsioon ning selgi aastal kutsub Tervise Arengu Instituut kõiki üles osalema kampaanias «Septembris ei joo!». Liitu tuhandetega ja ela kuu aega ilma alkoholita!
Vabatahtlikust algatusest alguse saanud «Septembris ei joo!» toimub juba 16ndat korda ja teist aastat veab kampaaniat Tervise Arengu Instituut. Aktsioon saab avapaugu 1. septembril ja kestab terve kuu. Eesmärk on õhutada inimesi kuuks ajaks loobuma alkoholist. Vahet pole, kas armastad igal õhtul omaette veini tipsutada, peale tööd õllega lõõgastuda, pead rajusid nädalavahetuspidusid või jood hoopiski haruharva, pane end proovile ja liitu kindlasti!
Saa teada, kui teistsuguseks muutub su elu, kui sealt puudub täielikult alkohol. Kindlasti üllatud, sest enesetunne paraneb ja energiat tuleb juurde. Mõtted muutuvad kirkamaks, magad paremini. Pole enam raskeid hommikuid ja võib-olla säästad end nii mõnestki piinlikust või kulukast sekeldusest, millesse raju peo käigus võib sattuda. Kindlasti säästad ka raha, sest joomine ei ole odav lõbu. Oled hea eeskuju oma lastele, sõpradele ja sugulastele.
Aga mis siis, kui alkoholiteema sind üldse ei puuduta – sa tarbid niigi haruharva või üldse mitte? Sellisel juhul osale kampaanias kaasaelaja ja toetajana. Tunnusta osalejaid ja näita oma suhtumisega, et joomine ei pea tegelikult olema elu osa ning ilma on palju parem. Kampaanias võib osaleda ka kogu ettevõtte või asutusega, miks mitte sõprus- või kogukonnaga.
Kuidas saab liituda?
Liitu anonüümselt kas aktsiooni kodulehel https://septembriseijooks.alkoinfo.ee või oma nime all kampaania Facebooki lehel. Kui sa pole alkoholi tarvitaja, osale ikka ja näita sellega poolehoidu alkoholivabale elule. Harva tarbijana saad aga ennast proovile panna – esita endale väljakutse ja saa teada, milline on täiesti alkoholivaba elu!
Asutused, firmad, kollektiivid ja ühendused saavad ettevõtmisega liituda nii: inspireeri oma inimesi kuu aega kainelt elama, tunnusta nende püüdeid, korralda asutusesiseseid väljakutseid ning jaga kindlasti oma ettevõtte ja inimeste lugusid ka sotsiaalmeedias – see innustab teisigi!
Liitu algatusega «Septembris ei joo!» ning proovi kuu aega kainet elu!
Kampaaniat rahastab Euroopa Liit Euroopa Sotsiaalfondi toetuse andmise tingimuste «Kainem ja tervem Eesti» raames.
Allikas: Postimees
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.