22.03.2021 20:57
Tere, kui mu tuttav n alkoholisõtlane ja on sattunud isegi haiglasse ja tal on tõsised terviseprobleemid selle pärast kas mingit viisi ei ole kuidas teda ravile saada? Ta ise ei ole piisavalt asjalik ilmselgelt et kuskil gruppides käia jne, tal oleks vaja ravi ja mõnda aega kasvõi eemal olla alkohlist. Ta on depressiivne ja suitsidaalne ja endale ohtlik ja pole täie mõistuse juures. Ta räägib täiesti segast juttu ka pidevalt. Kas on midagi mida me saaks teha? Kui kasvõi ta räägiks nõusse kas on võimalik kuskile ravile saada?
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
22.03.2021
Tere
Kui inimesel on suitsidaalsed mõtted ja ta on endale ohtlik, tuleb pöörduda erakorraliselt psühhiaatria kliinikusse.
22.02.2021 13:13
Tere!
Sooviks arvustusi lätlaste leiutatud toidulisandi FACCEX kohta, kas on sellel ka tõeliselt mõju alkoholist vabanemisel.
Ette tänades,
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere,
Tervise Arengu instituudi eksperdid ei oska antud toidulisandit kommenteerida. Lubatud toidulisandite nimekirjas see Eestis ei ole.
Lugupidamisega
22.02.2021 13:06
Tervist soovin haiglaravile Tartusse tulla kuna saaksin nimekirja?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere
Tartus on “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames kaks ravikeskust, kelle poole pöörduda. Palun võtke nendega otse ühendust. Info leiate siit lehelt https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Ma mõistan, et tänapäeva ajakirjanduses mõõdetakse ajakirjanike edu peamiselt klikkides ning paarikümne artikli kirjutamine päevas ei ole just parim viis põhjaliku kontrollitud faktidega artikli produtseerimiseks, kuid aeg-ajalt suudab see mind siiski vihale ajada. Eriti, kui ilmub mõni artikkel, mille sisu võib inimestele potentsiaalselt kahju teha.
Paari päeva eest ilmus Postimehe tervise rubriigis artikkel, mis väidab, et pudel veini päevas ei tervisele liiga. Kui ma seda artiklit sotsiaalmeedias silmasin, siis tundus see mulle kuidagi väga tuttav. Selgus on Postimehe ajakirjanik on praktiliselt sõna-sõnalt tsiteerinud 2014. aastal esmalt Inglismaa ajalehes Daily Mail ilmunud artiklit, mida hiljem jõudsid refereerida ka mitmed teised ajalehed. Selles artiklis väidab Soome arst endine WHO ekspert Kari Poikolainen, et kümnete aastate pikkuse teadustöö tulemusena on ta jõudnud järeldusele, et kuni 13 alkoholiühikut päevas ei ole tervist kahjustav ning et mõõdukas alkoholitarvitamine on tervislikum kui täiskarsklus. Asja edasi uurides leidsin, et 2014. aastal jõudis see artikkel Delfi vahendusel ka Eesti meediasse, kuid erinevalt Postimehest oli Delfi toimetaja suutnud teemasse natuke põhjalikumalt süüvida. Muuhulgas kommenteeris Poikolaineni seisukohti Soome tervise- ja heaoluameti uurijalt Pia Mäkelält, kes pidas neid ühepoolseteks ja vastutustundetuteks tõlgendusteks teaduskirjandusest.
Üldiselt lähevad Poikolaineni väited vastuollu enamuse alkoholi teemal avaldatud teadustöödega. Alkohol on juba väikestes annuses inimorganismi kahjustava toimega. Tegemist ei ole minu isikliku arvamusega, vaid mitmete maailmas tunnustatud terviseorganisatsioonide, sealhulgas Maailma Terviseorganisatsiooni seisukohaga. Küll on aga on mitmete uuringute põhjal leitud kuldne kesktee ning pandud paika alkoholi kogused, mille puhul saab rääkida madala riskiga tarvitamisest. Suurema koguse alkoholi tarvitamise puhul suureneb aga risk erinevate tervisekahjude tekkeks. Madala riskiga alkoholi tarvitamiseks peetakse meeste puhul maksimaalselt kaks 5% pooleliitrist õlut ja naise puhul üks õlu päevas. Soovitatav on, et nädalas oleks 3 alkoholivaba päeva. Viimaste aastatega on kogunenud üha enam tõendeid ka selle kohta, et alkohol on tähtis riskifaktor seitsme pahaloomulise kasvaja tekkes, sealhulgas rinnavähk, mille puhul on vähi tekkerisk otseselt seotud tarvitava alkoholi kogusega. Seetõttu on mitmed Euroopa terviseennetusega tegelevad organisatsioonid tulnud välja seisukohaga, et vähiennetuse aspektist oleks kõige parem, kui inimesed üldse alkoholi ei tarvitaks.
Kuigi osad uuringud on leidnud, et väikeses annuses regulaarne alkoholi tarvitamine võib vähendada haigestumist südame ja veresoonkonna haigustesse, ei kehti see järeldus kogu populatsioonile ning jätab välja kõik muud kahjud, mida regulaarne alkoholi tarvitamine endaga kaasa tuua võib. Pealegi on südame ja veresoonkonna haiguste ennetamiseks teisi tervisele ohutumaid võimalusi. Teine populaarne väide, et alkoholi mõõdukalt tarvitavad inimesed on tervemad ning elavad kauem kui karsklased, on pärit uuringutest, kus karsklaste grupi on peamiselt moodustanud inimesed, kes tervislikel põhjustel on pidanud alkoholist loobuma.
Inimesed on aastatuhandeid tarvitanud alkoholi ning umbes sama kaua on täheldatud, et alkoholi tarvitamisega kaasnevad ka ohud. Selle tulemusena on alkoholi mõju uuritud palju ning koos teaduse arenguga on saanud võimalikuks enamus neist ohtudest üsna täpselt kaardistada. Kõhutunde alusel tehtud väited ei peaks seega jõudma ajaleheveergudele ning meil ei maksaks omakorda lasta neil mõjutada meie igapäevaseid valikuid.
Alkoholi liigtarvitamist Eestis püütakse vähendada varase avastamise ja lühisekkumise abil.
Marta Velgan
Postimees, 28.08.2016 Pudel veini päevas ja teised valed
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.