22.03.2021 20:57
Tere, kui mu tuttav n alkoholisõtlane ja on sattunud isegi haiglasse ja tal on tõsised terviseprobleemid selle pärast kas mingit viisi ei ole kuidas teda ravile saada? Ta ise ei ole piisavalt asjalik ilmselgelt et kuskil gruppides käia jne, tal oleks vaja ravi ja mõnda aega kasvõi eemal olla alkohlist. Ta on depressiivne ja suitsidaalne ja endale ohtlik ja pole täie mõistuse juures. Ta räägib täiesti segast juttu ka pidevalt. Kas on midagi mida me saaks teha? Kui kasvõi ta räägiks nõusse kas on võimalik kuskile ravile saada?
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
22.03.2021
Tere
Kui inimesel on suitsidaalsed mõtted ja ta on endale ohtlik, tuleb pöörduda erakorraliselt psühhiaatria kliinikusse.
22.02.2021 13:13
Tere!
Sooviks arvustusi lätlaste leiutatud toidulisandi FACCEX kohta, kas on sellel ka tõeliselt mõju alkoholist vabanemisel.
Ette tänades,
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere,
Tervise Arengu instituudi eksperdid ei oska antud toidulisandit kommenteerida. Lubatud toidulisandite nimekirjas see Eestis ei ole.
Lugupidamisega
22.02.2021 13:06
Tervist soovin haiglaravile Tartusse tulla kuna saaksin nimekirja?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere
Tartus on “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames kaks ravikeskust, kelle poole pöörduda. Palun võtke nendega otse ühendust. Info leiate siit lehelt https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Valmistudes kaineks septembriks avaldame sarja alkoholiteemalisi artikleid. Täna tuleb juttu sellest, miks naised peaksid alkoholiga veelgi ettevaatlikumad olema kui mehed.
Naised joovad aasta-aastalt üha rohkem, kuigi alkoholi tarvitamine toob naisele kaasa raskemaid tagajärgi kui mehele. Alkohol mõjub naistele tugevamalt — naised jäävad samade alkoholikoguste puhul kiiremini ja rohkem purju ning nad on ka kauem alkoholi mõju all. Kui sama kehakaaluga naine ja mees joovad ära sama koguse alkoholi, on alkoholitase naise veres kuni kolmandiku võrra kõrgem kui mehel. Miks on see nii ja millised on alkoholi tarvitamise tagajärjed naisele?
Miks mõjub alkohol naisele tugevamalt?
• Vee hulk kehas: naise organism sisaldab vähem vett kui mehel — kui mehe kehas on 60 protsenti vett, siis naisel oluliselt vähem, 50 protsenti. Seetõttu tekib sama alkoholikoguse ärajoomisel naise kehas oluliselt suurem alkoholi kontsentratsioon kui mehel.
• Alkoholi lõhustav ensüüm: naise keha toodab vähem alkoholi lõhustavat ensüümi dehüdrogenaas. Dehüdrogenaas lõhustab alkoholi enne selle vereringesse jõudmist. Seega töötleb naise keha alkoholi aeglasemalt kui mehe oma.
• Hormonaalsed muutused: menstruatsioonile eelnevad muutused naise hormonaalses tasemes võivad lihtsustada purju jäämist. Naised, kes kasutavad regulaarselt östrogeeni sisaldavaid ravimeid, nt rasestumisvastaseid tablette, jäävad samuti oluliselt kergemini purju, sest need ravimid aeglustavad keha võimet alkoholi lõhustada.
• Keharasva protsent: naistel on meestest kõrgem keharasva protsent. Kuna rasv ei ima alkoholi, on suurema rasvaprotsendi puhul alkoholi kontsentratsioon vereringes ka selle võrra kõrgem.
Seepärast ongi naiste madala terviseriskiga alkoholikogused väiksemad kui meestel. Eksperdid soovitavad naistel mitte ületada rohkem kui kaks alkoholiühikut päevas. Kaks alkoholiühikut on näiteks peaaegu kaks pokaali veini, ligi pool liitrit lahjat õlut või poolteist pitsi kanget alkoholi. Igasse nädalasse peaks jätma ka vähemalt kolm alkoholivaba päeva.
Millised on alkoholi tarvitamise tagajärjed naisele?
Lihtsamini tekkiv kõrgem alkoholi kontsentratsioon veres ei põhjusta naistel ainult suuremat joobeastet, vaid alkoholil on ka naise teistele organitele suurem ja pikemaajalisem mõju kui meestel. Eriti peaksid alkoholisse ettevaatusega suhtuma last planeerivad naised, kes peaksid alkoholist täiesti loobuma:
• Naistel, kes joovad rohkem kui klaas veini iga päev, on väiksemad võimalused rasestumiseks.
• Alkoholi tarvitamine raseduse ajal suurendab raseduse iseenesliku katkemise riski, põhjustab loote väikese sünnikaalu ning mõjutab loote närvisüsteemi arengut.
• Raseduse ajal jõuab alkohol läbi ema vereringe ja platsenta otse lapse vereringesse ja ning võib põhjustada nurisünnitusi, surnult sündimisi, madalat sünnikaalu ja alkoholist põhjustatud sünnidefekte, sh ka fetaalset alkoholisündroomi.
• Kui ema imetab last, jõuab alkohol rinnapiima kaudu lapseni. Alkoholi kogus rinnapiimas on sarnane sellele, milline see on ema vereringes. Pool tundi kuni tund peale joomist on kogus kõige suurem. Kehast väljub üks alkoholiühik ühe kuni kahe tunni jooksul.
Oma alkoholi tarvitamise harjumusi saad analüüsida tehes AUDIT testi — SIIN!
Kampaania “Septembris ei joo!” kohta loe rohkem SIIT!
Allikas: Delfi.ee
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.