30.12.2020 12:59
Tere!
Selline küsimus lihtsalt, et kuidas sellest ringseisust välja saada?
Tarbin tihti enda arvates alkoholi. Põhiliselt viina.
Tunnen, et jama on see asi. Õnneks olen siiani suutnud piirata
seda tarbimist just siis kui vaja järgmisel hommikul rooli taha istuda.
Alkomeeter on olemas ja näidanud nulli.
Aga enda jaoks tahaks sellest vabaneda…..tervis on ka midagi,
mida vaja kaitsta. Samas on hea õhtul võtta mõned pitsid peale
rasket tööpäeva et lihtsalt on kergem uinuda. Muidu avastan end
mõtlemast uute probleemide üle ja uni ei kipu enne tunnikest tulemagi.
Mida oskate soovitada?…..tunnen, et kui nii edasi kestab siis võivad
probleemid tulla nii elus endas kui ka tööd tehes.
Parimate soovidega,
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
See on väga hea, et mõtlete oma tuleviku peale ja näete riske, mis võivad kaasneda sellega, kui te samal moel jätkate. Ei hakkaks teile siinkohal eraldi soovitusi pakkuma, vaid soovitame pöörduda raviasutuse poole, kust te saate igakülgset abi ravimeeskonna poolt, kuhu kuulub nii psühholoog, vaimse tervise õde, psühhiaater, kui sotsiaaltöötaja. Rohem infot ja ravikeskuste kontaktid leiate siit.
30.12.2020 12:55
Tere.
Üks inimene soovib endale lasta teha alkoholivastase süsti aga ma ei leia mitte kusagilt infot, kus sellist asja teha saaks.
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
“Kainem ja tervem Eesti” programmis , mis tugineb tõenduspõhisel ja tänapäevasel käsitlusel, on peamine rõhk nõustamistel ja vajadusel kirjutab psühhiaater ravimid inimesele ravi toetuseks juurde.
Kui ta soovib mingit kindlat süsti, mis peaks aitama ühe korraga, siis seda teenust võivad pakkuda ilmselt mõned erakliinikud. Meil puudub selle kohta informatsioon. Meie soovitame inimesele pakkuda ka nõustamist ja psühholoogilist abi, sest tavaliselt on alkoholi tarvitamise juurpõhjus kusagil mujal või kaasneb sellega mõni teine vaimse tervise probleem, mis samuti käsitlemist vajab.
“Kainem ja tervem Eesti” programmi ravi võimaluste kohta leiate infot siit.
22.12.2020 11:40
Tere! See on tõen. küsimus hepatoloogile. Tarvitasin alkoholi pikalt ja pidevalt aastaid (ligi 20 aastat kolme-nelja pooleaastase pausiga). Nüüd lõpetasin päevapealt. Keskm. kogused olid lõpuks kuni 20 ühikut ööpäevas, aga tavaliselt 15 kanti (kui ikka õigesti arvutasin: 5 prk 5% õlut ja 150-200 g brändit). Käte värin läks üle nädalaga, aga kohe tuli väike palavik (37,1…37,5) ja see ei ole 10 päevaga ära läinud. Võtan B (4000) ja D(4000) vit. ja Livertat. Kas palavik võib olla seotud maksa seisundiga ja kui kaua see võib kesta? Muidu kõik muu on korras ja enesetunne igati hea, ei ole valu kusagil, väljaheited korras ja õiget värvi, nahk ja silmavalged kenasti, kolest. viimati 5,5. Tänan!
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.12.2020
Tere
Meie oleme Tervise Arengu Instituut ja tegeleme alkoholitarvitamise ennetamisega.
Meil ei ole arste. Hepatoloogile mõeldud küsimusega soovitame pöörduda arstidele suunatud keskkondadesse või otse arsti poole.
Tervitades
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma. Kuna alkohol ei mõju kõikidele inimestele ühtmoodi, võetakse riskirühma määramisel lisaks joodud kogustele arvesse ka alkoholitarvitamisega kaasas käivate probleemide raskust, olgu nendeks siis tervisekahjustused või sotsiaalsed probleemid – kaasa arvatud rahamured ja halvenenud suhted lähedastega.
Inimesed, kes on sattunud alkoholisõltuvusse ja oma elu üle kontrolli kaotanud on kõige nähtavam osa alkoholitarvitamise tagajärgedest. Probleemid alkoholiga aga ei teki üleöö. N-ö vee alla jäävad suurearvulisemad riskirühmad, kes vajavad ka õigeaegset märkamist ja abi.
Madala riski piirides alkoholi tarvitavad inimesed ei põhjusta sellega tõenäoliselt suurt kahju ei endale ega teistele. Kuna inimesed kalduvad oma alkoholitarvitamist alahindama, tuleb kasuks siiski saada enda ja alkoholi suhtest objektiivne pilt. Näiteks saab siinsamas veebis teha AUDIT testi. Kuigi risk selles rühmas on madal, võib alkoholi vähendamine ka siin tuua inimese ellu positiivseid muutusi.
See rühm on neljast kõige arvukam, Eestis hinnanguliselt 70% täiskasvanud elanikkonnast. Kõiki ülejäänud rühmasid nimetatakse alkoholi liigtarvitajateks.
Riskitarvitamise ehk ohustava alkoholitarvitamise puhul leidub inimesi, kelle jaoks alkohol erinevates olukordades on muutunud harjumuseks. Nad ei pruugi seda märgatagi, et joodud kogused on ajapikku kasvanud suureks. Siia gruppi kuuluvad ka need, kes tavatsevad juua küll harvem, aga korraga suuremas koguses, ehk nö purjutada.
Riskitarvitajate puhul ei ole alkohol veel jõudnud nähtavalt tervist kahjustada, kuid samamoodi jätkates on risk selleks väga suur. Nad võivad olla märganud väiksemaid muutusi enesetundes või välimuses, kuid ei pruugi neid alkoholitarvitamisega seostada. Kindlasti tuleb siin oma harjumused kriitilise pilguga üle vaadata ja alkoholikoguseid vähendada.
Vaata, kuidas alkoholiprobleeme ära tunda või tee läbi AUDIT test, et oma alkoholitarvitamist hinnata.
Kuritarvitamise ehk kahjustava alkoholitarvitamise puhul esinevad juba selged füüsilise või psüühilise tervise probleemid. Kahjuks ei oska paljud kuritarvitajad sageli ise oma tervisemuresid liigse alkoholiga seostadagi. Näiteks nagu kõrgvererõhutõbe, pankreatiiti või maksatsirroosi. Selgelt viitavad alkoholile muidugi õnnetused, millesse purjutaja satub, või alkoholimürgitus.
Eestis on alkoholi riski- ja kuritarvitajaid hinnanguliselt ligi veerand täiskasvanud elanikkonnast.
Väljakujunenud sõltuvust iseloomustab joomistung ja võimetus alkoholi tarvitamist kontrollida. Sama efekti saamiseks vajab inimene järjest suuremat kogust, sellega aga kasvab alkoholitolerants ehk -taluvus. Alkoholitarvitamise lõpetamisel või vähendamisel tekivad võõrutusnähud, see tähendab, et inimesel tekivad kainenemisel näiteks tugevad värinad või deliirium. Võõrutusseisundi vältimiseks tuntakse vajadust uuesti juua. Sageli inimene proovib oma alkoholikoguseid ise vähendada, kuid tal ei õnnestu see.
Alkoholisõltuvust jaotatakse mõõdukaks ja raskeks. Rasket alkoholisõltuvust iseloomustab see, et lisaks alkoholiprobleemile on inimesel enamasti juba ka mõni teine psüühikahäire, näiteks depressioon või veel mõne aine sõltuvus.
Alkoholisõltuvuse puhul saab inimene enamasti aru, et tal on probleemid, kuigi ta ei pruugi seda teistele tunnistada ning võib abist ära ütelda. Alkoholisõltlasi on hinnanguliselt 5% täiskasvanud elanikkonnast. Meeste seas on sõltuvus kaks korda levinum kui naiste seas – vähemalt iga kümnes mees on alkoholisõltuvuses.
Kuritarvitamist ja sõltuvust nimetatakse tänapäeval kokkuvõtvalt alkoholitarvitamise häireks.
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.