18.12.2023 16:46
Tere,
Kirjutan teile murest seoses oma naisega. Nimelt tahaks aru saada, et kas see on tõsine probleem või mitte. Ta joob kuid mitte igapäev, ütleks niimodi nädalas korra vahepeal 2 nädala tagant ja vahepeal ma olen isegi üles endale kirjutanud, et 2-3 korda nädalas. Ta joomised on varjeeruv kuid tavaliselt ta joob liiga palju, kui inimesed ta ümber tunnevad enda piiri, et peaks lõpetama siis nad kustuvad ära lähevad magama või lihtsalt joovad mahla või vett, kuid on kordi olnud kus ta ka imekombel tunneb oma enda piiri ja läheb vee peale üle. Kui teistel tuleb väsimus peale, tema justkui saaks igast joogist energiat juurde ja joob aina rohkem. Kuid see ei lõppe seal ta joob ka üksi mis on minu kõige suurem mure allikas. On kordi kus me tuleme koju või oleme kodus ja siis ta teeb oma õlu lahti või kui ma magama lähen siis ta ütleb, et ta joob enda ühe õlu ära ja siis tuleb magama. Kuid asi on kaugel sellest, tollest ühest õlust saab 5+ õlut ja kui see otsa saab või kui tal “isu” on siis ta võtab külmikust välja veini või siis džinni ja hakkab seda jooma. Peale selle ta ka segab minu und enda laulmisega, kui ma talle ülten et sa segad mind ja võta vaiksemalt või mine teise tuppa siis ta midagi mõmiseb mulle et okei, kuid natukese ajapärast ta laulab jälle edasi, tema muusika on ka kõige valjema peale pandud mis võimalik ta enda kõrvaklapides. Kui ma temaga sellest rääkida tahan siis ta muutub kuidagi tõredaks ja ei taha sellest väga rääkida on kordi olnud kus ta on isegi kurjaks saanud mu peale. Mina ise olen karsklane ma pole juba paar aastat joonud kuid mul pole selle vastu midagi kui inimesed seda vajavad, kuid ma tunnen et see mis tema teeb on liig juba. Me sugulased ja ta enda vanemad on ka mu käest küsinud, et kuidas ma toime tulen sellega, nende asemel oleks juba ammu rääkinud sellest või jätnud ta maha, kuid ma siiski igakord loodan paremat, kuid peale varsti juba 5 aastat koos olles ma tunnen et mu piir hakkab liginema, või ma lihtsalt ei suuda enam sellega tegelda.
Ma lihtsalt tahaks teada saada, et kas see on tõsine probleem kas ma peaks temaga sellest rääkima, sest ma tõesti varsti ei tea kas suudan niimodi edasi minna.
Lugupidamisega,
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
18.12.2023
Tere!
Te olete hooliv mees. Paraku on teie naise puhul tegemist täiskasvanud inimesega, kes ise oma elu eest vastutuse võtma peab. Teie saate talle vaid selgitada, kuidas tema joomine teid mõjutab. Kuna te ise selle teema tõstatasite, viitab tekkinud olukord sellele, et see on teie jaoks tõsine probleem.
Teie poolt kirja pandud kogustest lähtuvalt teeb teie naine kindlasti ka oma tervisele liiga ( vaadake, kus jookseb piir) . Tarvitatava alkoholi kogused ajaga suurenevad, sest alkohol on sõltuvusaine ning teie naine vajab sama tunde saavutamiseks järjest suuremaid koguseid. Kuhu see võib viia, teate ilmselt isegi.
Mida varem selle teemaga tegelema hakata, seda kergemad on tagajärjed ning seda lihtsam on lahenduseni jõuda. Alkoinfo.ee lehel on lähedastele suunatud rubriik. Soovitan seal ringi vaadata ning ära vaadata ka nende inimeste kogemusvideod, kes on olnud sarnases olukorras nagu teie olete. Sealt leiate ka vaimse tervise õe video, mis räägib, kuidas selles olukorras olla ja toime tulla ning kuhu pöörduda.
Soovin teile tugevust ja meelekindlust!
09.11.2023 14:57
Tere olen 20 aastane noormees ja pidevalt on alkohooliga probleeme ja alkohooli juues muutun natuke agressiivseks ja kaotan lähedasi sellega soovin leida abi aga ei tea kust?
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
09.11.2023
Tere. Kurb kuulda. Ilmselt vajate professionaalset abi. Soovitan alustada perearstist ja temaga nõu pidada. Alkoholisõltuvusega tegelevad ka ravikeskused. Abipakkujate kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
09.11.2023 14:55
Kuhu jäi Abot? Ma ei leia teda. Ma vajan teda.
Helen Noormets
alkoinfo.ee toimetaja
09.11.2023
Tere. Aboti aeg alkoinfo lehel sai läbi. Kui vajate abi ja räägite inglise keelt, siis soovitan alla laadida mõne rahvusvahelise äpi, näiteks Woebot on tasuta saadaval ja täidab sarnast rolli.
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Otseselt alkoholist algavaid terviseprobleeme loetakse ligi 60, kaudsemalt on alkoholi mõjuga seotud haigusi üle 200.
Uuri, mida tähendab alkoholi nõiaring ning kuidas sinna sattumist vältida.
Enamlevinumad alkoholiga seotud terviseprobleemid on südame- ja veresoonkonna haigused, vähkkasvajad, vaimse tervise probleemid, maksahaigused ja pankreatiit.
ALKOHOLI MÕJU TERVISELE
Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.
Selles, kuidas alkohol täpselt kellegi tervist mõjutab, mängivad kaasa nii vanus, sugu, geenid jms. Ei saa rääkida täiesti ohutust või ühtviisi kõigi jaoks mõõdukast alkoholikogusest, kuid ometi on olemas madala riskiga tarvitamise piirid. Kui püsida nendes piirides, jäävad riskid väikeseks. Siiski tuleb arvestada, et need kehtivad tervele täiskasvanud inimesele ning neid tuleb hinnata individuaalselt. Kui oled ülekaalus, kahjustad oma tervist muul moel (näiteks suitsetad) või tarvitad ravimeid, siis kaalu oma riske sellest lähtuvalt.
Isegi kui sul veel kindlaid tervisekaebusi ei ole, mõjutab alkohol siiski sinu keha ja enesetunnet.
Kas alkohol on Eesti meeste seas tõesti nii suur probleem? Enamik mehi ei alusta ju hommikut pudeli õllega ega telli lõunasöögi juurde pitsi viina… Sellele vaatamata joovad paljud mehed pidevalt üle madala riski piiri, ise seejuures aimamata, et juba need kogused võivad neile liiga teha. Mehed purjutavad sagedamini kui naised ning joogikogusedki on kordades suuremad. Seetõttu tekib neil ka probleeme alkoholiga märgatavalt rohkem.
Lisaks haigustele, mis ohustavad nii alkoholiga liialdavaid mehi kui naisi, käivad meeste joomisega kaasas veel eraldi ohud. Näiteks erektsioonihäired ja impotentsus, samuti võib tekkida probleeme viljakusega. Liigne alkoholi tarvitamine vähendab meestel testosterooni taset. Seeläbi väheneb nii sperma kogus kui kvaliteet.
Alkohol muudab riskialtimaks. Tõenäolisemalt astutakse juhupartneriga kaitsmata vahekorda ja riskitakse sugulisel teel levivate haigustega. Paljud meist on kindlasti elu jooksul näinud vähemalt kord ka purjus meest, kes võtab liiga suuri riske, nagu näiteks esimeselt ettejuhtuvalt kõrgelt sillalt vettehüpped, ujumine silmapiiri taga asuvale teisele kaldale või pürgimine kangekaelselt kõrgusesse, mis selleks hetkeks kahjukmis selleks hetkeks kahjuks enam võimetekohane ei ole. Õnnetusjuhtumite tagajärjel saadud vigastuste arv on meeste seas märgatavalt suurem kui naistel.
Osaliselt sellepärast, et jookide valik on aja jooksul suurenenud ning alkoholiturundajad on oma töö ka naistele suunanud, joovad naised aasta aastalt üha rohkem. Samas toob alkoholi tarvitamine naisele kaasa raskemaid tagajärgi kui mehele.
Kui sama kehakaaluga naine ja mees joovad ära sama koguse alkoholi, siis naise vere alkoholitase tõuseb kuni kolmandiku võrra kõrgemaks kui mehel. Loomulikult kulub naise organismil sel juhul ka kolmandiku võrra kauem aega, et organism selle alkoholikogusega toime tuleks.
Naised on harilikult väiksemad kui mehed, seepärast talub naise organism meestega võrreldes vähem alkoholi. Naise keha sisaldab umbes 10% rohkem rasva ja vähem vedelikku, seepärast on joodud alkoholi kontsentratsioon naise organismis suurem. Naise maks toodab alkoholi lõhustuvat ensüümi dehüdrogenaasi vähem kui mehe maks. See tähendab, et naine mitte ainult ei jää kiiremini purju, alkoholi mõju ka kestab naistel kauem. Naise maks taastub alkoholikahjustustest aeglasemalt.
Seepärast ongi naiste madala terviseriskiga alkoholikogused väiksemad kui meestel.
Naistel, kes tarvitavad alkoholi üle madala riski piiride, võib rasestumine võtta kauem aega, neil võib tekkida probleeme menstruatsiooni ja viljakusega. Kui naine ei rasestu, siis üks, mis võib aidata, on loobumine alkoholist.
Ema alkoholitarvitamise tagajärjel tekkinud sünnikahjustused lapsel on pöördumatud ja ravimatud. Samas 100% ennetatavad. Nendel kahjustustel on vaid üks põhjus ning selleks on alkohol raseduse ajal. Kõikide ohtude vältimiseks soovitatakse naisel raseduse ajal alkoholist täielikult loobuda.
Selge on see, et mida suuremad joodud alkoholikogused, seda suurem kahju. Alkohol jõuab läbi ema vereringe ja platsenta otse lapse vereringesse ja ning võib põhjustada nurisünnitusi, surnult sündimisi, madalat sünnikaalu ja alkoholist põhjustatud sünnidefekte, sh ka fetaalset alkoholisündroomi.
Lastel, kellel on fetaalne alkoholisündroom, on probleeme pea- ja seljaaju arenguga, neil võib olla kasvuprobleeme ning ebatavalised näojooned. Lisaks võib esineda selliseid muresid nagu epilepsia, kuulmisprobleemid, hormonaalsed haigused, maksa kahjustus, neeru- ja südamedefektid ning nõrk immuunsüsteem.
Kui ema imetab last, jõuab alkohol rinnapiima kaudu lapseni. Alkoholi kogus rinnapiimas on sarnane sellele, milline see on ema vereringes. Pool tundi kuni tund peale joomist on kogus kõige suurem. Kui juua söömise ajal, siis 60-90 minutit peale joomist. Kehast väljub üks alkoholiühik ühe kuni kahe tunni jooksul.
Kuna vahetult peale sünnitust imetab ema last tihti, siis enamasti ei jõua alkohol ema kehast enne välja minna, kui järgmine imetamiskord kätte jõuab. Alkohol rinnapiimas toob kaasa lapse rahutuse ja unehäired, samuti tekib mahajäämus motoorses arengus. Lisaks võib alkohol mõjutada rinnapiima teket.
Imetamise ajal peaks alkoholist kindlasti hoiduma.
Tihti üritavad vanemad inimesed alkoholiga leevendada üksindustunnet – elu jooksul on kaotatud lähedased või elavad need kaugel. Samuti võib tervis olla juba probleeme põhjustama hakanud. Muret püütakse leevendada juues.
Samas peaksid vanemad inimesed olema alkoholi suhtes eriti ettevaatlikud, kuna sageli võetakse juba iga päev ravimeid ning nende mõju koos alkoholiga ette arvestada ei osata.
Vanemas eas väheneb samuti jõud ning nõrgeneb tasakaal ja joomine omakorda suurendab tasakaaluhäireid. Seda suuremaks muutub oht kukkuda ja luud murda. Vanematel inimestel paranevad luud oluliselt raskemini kui noortel.
Samuti süvendab alkohol veresoonkonna haigusi, unetust, seedetrakti häireid ja ning halvendab Parkinsonitõve haigusnähte. Dementsus ja dementsuse kõige sagedasem vorm, Alzheimer, on eelkõige just vanema eaga seotud haigus. Alkoholi tarvitamine võimendab märgatavalt dementsuse nähte ja võib mälu veelgi halvendada.
Alkohol kahjustab noore inimese organismi täiskasvanuga võrreldes kahekordselt, ka aju.
Sellist alkoholikogust, mis arenevat aju üldse ei kahjustaks, ei ole.
Purjus noor on konfliksem, satub sagedamini õnnetusse või kuriteoohvriks, kui purjus täiskasvanu. Et noorte tervist hoida, on alkoholi ja teiste uimastite tarvitamine enne 18-aastaseks saamist Eestis seadusega keelatud. Rohkem infot alkoholi kohta noortele leiad leheküljelt noored.alkoinfo.ee
Tarkvanem.ee leheküljelt leiab näpunäiteid, kuidas oma lapsega alkoholist rääkida või mida lapsevanem seoses alkoholiga teadma peaks.
Vaata, kuidas mõjutab alkohol just tänapäeval vajaminevaid oskuseid.
Uuri, kuidas täpselt mõjutab alkohol arenevat aju.