22.03.2021 20:57
Tere, kui mu tuttav n alkoholisõtlane ja on sattunud isegi haiglasse ja tal on tõsised terviseprobleemid selle pärast kas mingit viisi ei ole kuidas teda ravile saada? Ta ise ei ole piisavalt asjalik ilmselgelt et kuskil gruppides käia jne, tal oleks vaja ravi ja mõnda aega kasvõi eemal olla alkohlist. Ta on depressiivne ja suitsidaalne ja endale ohtlik ja pole täie mõistuse juures. Ta räägib täiesti segast juttu ka pidevalt. Kas on midagi mida me saaks teha? Kui kasvõi ta räägiks nõusse kas on võimalik kuskile ravile saada?
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
22.03.2021
Tere
Kui inimesel on suitsidaalsed mõtted ja ta on endale ohtlik, tuleb pöörduda erakorraliselt psühhiaatria kliinikusse.
22.02.2021 13:13
Tere!
Sooviks arvustusi lätlaste leiutatud toidulisandi FACCEX kohta, kas on sellel ka tõeliselt mõju alkoholist vabanemisel.
Ette tänades,
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere,
Tervise Arengu instituudi eksperdid ei oska antud toidulisandit kommenteerida. Lubatud toidulisandite nimekirjas see Eestis ei ole.
Lugupidamisega
22.02.2021 13:06
Tervist soovin haiglaravile Tartusse tulla kuna saaksin nimekirja?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere
Tartus on “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames kaks ravikeskust, kelle poole pöörduda. Palun võtke nendega otse ühendust. Info leiate siit lehelt https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Kuuajasest alkoholi paastust saab kerge alkoholitarbija ainult kasu, sõltlasel aga tekivad tõenäoliselt ebameeldivad võõrutusnähud.
Tänasest algas Tervise Arengu Instituudi(TAI) kampaania, mis kutsub inimesi kuuks ajaks alkoholivaba elu proovima. TAI mittenakkushaiguste ennetamise osakonna eksperdi Jane Alop märkis, et kuna alkohol on organismi jaoks mürkaine, siis kuu aega ilma alkoholita võimaldab väljutada organismist alkoholi tarvitamisel tekkinud jääkained. «Nagu iga süsteem, olgu see inimese keha või pesumasin, töötab see puhtana paremini,» nentis Alop. Kerge alkoholitarvitaja puhul, kes tarbib nädalas mõned kerged joogid väljendub see enamasti reipamas olekus ja paremas tujus, kosutavamas unes, samuti kehakaalu languses, loetles ta.
Liigtarvitajate jaoks aga asi nii roosiline polegi ja alkoholi kuritarvitajad ja sõltlased, kes jätavad päeva pealt alkoholitarvitamise maha, kogevad väga ebameeldivaid võõrutusnähtusid, rahvakeeles pohmelli.
«See on ka põhjus, miks sõltlased ei suuda lõpetada alkoholi tarvitamist isegi siis, kui nad seda tahavad. Kui sõltlasel on päriselt soov oma haigust ravida, peaks ta kainena pöörduma sellisesse raviasutusse, kus võõrutusseisundi ravile järgneb tagasilangust ennetav ravi,» soovitas Alop.
Sõltuvuse puhul räägitakse sotsiaalsest sõltuvusest, psühholoogilisest sõltuvusest ja keemilisest sõltuvusest. Kuu aega paastu alkoholist võikski olla iseenda ja oma sõpruskonna tundmaõppimiseks. «Kas sõbrad aktsepteerivad teie valikut olla kaine? Kui seisate silmitsi ebameeldivusega, siis kuidas te ennast lohutate ja pingest üle saate? Millega ennast premeerite, kui olete lõpetanud näiteks koduse suurpuhastuse? Mis on see aine, mille järele sirutate käe peojärgsel hommikul?,» toob Alop näited küsimused, millele paastuja võib vastused saada.
Selliste paastude proovimine on kasulik igal juhul, olenemata sellest, kas kuu aega kaine olla õnnestus või mitte, arvab spetsialist. Kui inimene avastab, et kuu aega kainust hoida on tema jaoks keeruline, siis on tal ka võimalus selle teadmisega kui võimaliku probleemiga edasi tegeleda.
Ka tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski teatas eile valitsuse pressikonverentsil, et liitub üleskutsega septembris alkoholist loobuda. Minister leiab see on hea võimalus ennast proovile panna, kuid september on ka aeg, mil näidata head eeskuju lastele, kes oma alkoholitarbimise harjumused vanematelt pärivad.
Allikas: Postimees.ee
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.