21.04.2022 14:50
Tere!
Olen aastaid alkoholi küüsis olnud ja seda kahjuks tsüklite kaupa,seda 1-2ndl kuus.Selle tagajärjel on mull purunenud abielu ja paar suhet,ja mitu töökohta. Kuid nüüd kui kaotasin oma viimase töökoha, sain aru,et on aeg abi otsida,sest nii see enam jätkuda ei või,kuid kus kohast ja millised on need ravimeetodid ja asutused?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
21.04.2022 14:46
Tere!
Mees Viljandist, 78a., kodune, on viinamees olnud kogu elu, aga töökoht on alati olnud olemas. Sellel aastal on teist korda tsüklis, tänaseks 7. päeva. Ainult magab, käib Wc-s, lonksutab nii pdl. Lauaviina ööpäevas ja ei söö eriti ka midagi. Agressiivne pole, hoopis zombi-moodi uimane ja paneb aeg-ajalt segast juttu. Pakun puljongit viina asemel – ei taha. PEALE SELLE
on keemiaravil :käes 3 korda ja 4. kord tuleb minna Tartusse 11.aprillil. Palun andke nõu, kuidas ja kes saaks tsüklist välja aidata! Lp-ga tema abikaasa (mina ei joo!!!)
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Oleme teile vastamisega nüüd vist hiljaks jäänud, kuid siiski, kui peaks juhtuma uuesti samasugune olukord, siis ehk on sellest sellisel juhul ikka teile abi. Ennetavalt võiks arutada läbi see olukord perearstiga. On olemas eraldi ravim, mis aitab kergendada võõrutusnähte, kuid siis ei tohiks enam alkoholi peale tarbida. Kui kogus, mida inimene igapäevaselt joob, nt 0,5 ja rohkem liitrit viina, siis tuleks maha tulla nö kogust tasapisi vähendades, lonks haaval nö võtta ainult siis, kui tõesti on juba talumatu olla, et ei tekiks tugevaid võõrutusnähte, mis võivad omakorda olla inimese jaoks eluohtlikud. Lonksata ei itohiks pudelist, sest siis ei saa inimen aru, kui palju ta tegelikult tarbib, vaid pitshaaval ja nii ka kogust päeva jooksul vähendades. Kui varem on joodud liiter päevas, siis nüüd proovib 0,5 l. ja järgmine päev 300 ml ja edasi järjest vähem, kuni tunneb et saab juba ära taluda võõrutussümtomid. On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium.
Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda Viljandi Haigla poole ja enne helistada sinna, et mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla ka tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik .
Siinkohal tasub katsetada sedasama viis, mis on varem aidanud tal maha tulla. Osade inimeste jaoks on sobiv ka see, kui nö viina asemel tarbida lahjemat jooki, nt venitada päev välja nii, et tarbin näiteks 3 pdl. õlut ja nii hoopiski õlle abil tsüklist väljuda. Järgmisel päeval proovin veelgi vähem. Tsüklist väljudes on soovitus tarbida ka mineaarliderikast vett, nt Borjom või Värska. Leevendab ka puljong, kuna on samuti soolane ja tomatimahl. Tasapisi taastada ka söömine.
Kuna võõrutusest väljudes on tavaliselt mitmeid päevi halb ka uni, siis selle võiks samuti perearstiga läbi arutada. Võimalik, et mõni päev und uneravimi abil aitab ka kiiremini tervisel taastuda.
21.04.2022 14:38
Tere,
Kuidas saada inimene vägisi kaineks, kui ei ole võimalik saada abi riikliku korralduse poolt? Miks ei ole korraldatud abi mis ennetaks äärmuslikke olukordi?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Otsus tarbida alkoholi või ei, on ikka vaid inimese enda vastutada, kuid mõistan teie pettumust. Kui kõrval inimene tarbib, siis see ikka heidutab korralikult. Riiklikult on olemas tasuta ravi-ja nõustamisteenused, juhul kui inimene soovib ise enda alkoholitarvitamist muuta. Selle kohta saate täpsemalt infot lugeda siit. Raviga saab alustada siis, kui inimene on kaine. Ravi ja nõustamisteenused osutatakse ravikeskuses. Kontaktid leitavad siit. Ka teil endal on võimalik saada nõustamist tasuta 3 korda, kui teie kähedane ise ei ole nõus pöörduma. Sellisel juhul lihtsalt registreerumisel öelge, et soovite nõustamist saada „Kainem ja tervem Eesti“ programmi raames alkoholi tarvitava inimese lähedasena.
On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium. Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda psühhiaatriakliiniku poole. Enne võiks uurida, mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik ja Tallinnas ka erinevad erakliinikud, nt Kordamed erakliinik, Confido Kliinik.
Ka perearsiga võiks läbi arutada inimese alkoholitarvitamise muster. On olemas ka ravimid, mis võõrutussümptomeid leevendavad ja uuesti tarvitamist ka aitavad ennetada.
Eelpool nimetatud ravi ja abisaamise võimalustega peab aga inimene ise nõus olema.
Kuidas iseend aidata, et selle frustratsiooni ja pettumusega toime tulla, siis ehk on abiks teile see materjal ja leiate infot ka siit.
Poliitikud ei tohi alkoholitootjate kavalale lobitööle järele anda, sest kaalul on inimelud, hoiatab professor Martin McKee.
Kunagi, palju aastaid tagasi, võisid mitme riigi ministrid julgelt tubakatööstuse esindajatega maha istuda. Tubakatootjate jutt oli toona mõjus: nad lõid uusi töökohti ja nende toodetelt võetavad maksud aitasid valitsustel osta kõike, mida parasjagu vajasid.
Neil jäi aga ütlemata, et kuigi kasutajad tarbivad nende toodet täpselt nii, nagu on ette nähtud, tapab see neist enam kui pooled. Ka ei lausutud sõnagi tohutu kulu kohta, mis tekib siis, kui on tarvis hoolitseda inimeste eest, kes vaevlevad suitsetamisest tulenevate haiguste käes.
Praegu ei kujutaks ükski enesest lugupidav poliitik ettegi, et võiks end tubakatootjate seltskonnas näidata. Maailma riikide valitsused on jõudnud ühisele arusaamale, et sellel tööstusel ei tohiks tervishoiupoliitika arendamise juurde mingit asja olla.
Kuid on ka teisi tööstusi, mille müüdavad tooted on paljude enneaegsete surmade põhjus. Maailma haiguskoormusuuringust (Global Burden of Disease study) nähtub, et alkohol on üks olulisemaid eluaastate ja tervise kadumise põhjuseid. Näiteks Eestis oli 2016. aastal alkohol kõrge vererõhu järel enneaegset surma ja puuet põhjustavate tegurite hulgas teisel kohal. Need tulemused on innustanud üha suuremat teadlaste ringkonda uurima, milline on alkoholitööstuse osa selles õnnetuste laines.
Nende avastused on äärmiselt murettekitavad. Kuigi alkoholitootjad püüavad jätta muljet, et nad on osake lahendusest, edendades näiteks nn vastutustundlikku alkoholijoomist, siis on praeguseks terve hulk tõendeid, mis näitavad, et nad käituvad täpselt samamoodi nagu tubakatootjad.
Nii nagu tubakatööstus kulutas hulgaliselt ressursse selleks, et varjata passiivse suitsetamisega seotud ohtusid, on alkoholitööstus teinud kõva tööd selle nimel, et varjata tõendeid, mis seovad alkoholitarbimise üha suurema arvu eri tüüpi vähivormidega.
Hiljuti uuriti näiteks alkoholitootjate veebilehekülgi, et saada ülevaade sellest, mida alkoholitootjad ise vähki haigestumise riski kohta kirjutavad. Nende sõnumid olid vägagi eksitavad ja teadlased selgitasid välja kolm taktikat.
Esiteks eitamine – olulisi tõendeid selle kohta, et alkoholitarbimine suurendab vähki haigestumise riski, ei mainitud kas üldse või vaidlustati need. Teiseks tõe moonutamine – vähki haigestumise riski küll mainiti, aga probleemi suurust vähendati märkimisväärselt. Kolmandaks tähelepanu kõrvalejuhtimine – arutelu viidi kiiresti eemale sellest, kuidas alkohol võib otseselt soodustada levinud vähivormide, nt rinna- ja pärasoolevähi teket.
Täpselt samamoodi nägi ka tubakatööstus kõvasti vaeva selle nimel, et mõjutada teadlaste kasutatavaid meetodeid. Näiteks võidi nõuda, et teadustöö metoodikas järgitaks teatavaid standardeid, mida tegelikkuses oli võimatu saavutada, või leiti mõni muu põhjus, miks teadustöö oli võimatu. Ühe kurikuulsa näitena väitsid tubakatootjad, et «vägivald on ebamäärane mõiste», mistõttu on seda võimatu uurida. Nad võisid väita, et kui keegi purjus peaga oma auto vastu seina sodiks sõitis, ei tähenda see veel, et surma põhjustas just alkohol – nende silmis võisid surma põhjuseks olla kehvad teeolud või hoopis midagi kolmandat.
Kogu oma ajaloo vältel on tubakatööstus püüdnud endast võimalikult abivalmis muljet jätta. Näiteks rahastati isegi valitsusi, et need korraldaksid noortele suunatud suitsetamisvastaseid kampaaniaid. Sõnum oli selge: kui oled laps, siis ära suitseta. Kõik sellesse sihtrühma kuulujad tahtsid aga loomulikult täiskasvanud olla, nii et pole midagi imestada, kui tuli välja, et need kampaaniad ainult kasvatasid suitsetajate arvu.
Ka alkoholitööstus tahab abivalmis olla. Inglismaal arvas valitsus, et nad suudavad tõepoolest aidata, ja pani kokku rahvatervisega seotud vastutuse plaani (Public Health Responsibility Deal).
Nagu paljud ka ennustasid, ei tulnud sellest midagi välja. Ettevõtted toetasid heameelega meetmeid, mis ei töötanud, tehes samal ajal kõik selleks, et vältida meetmeid, mis ka tegelikult tulemusi anda võiksid, näiteks kõrgemad maksud või reklaamipiirangud. Iirimaal algatati kampaania «Lõpeta alkoholi liigtarvitamine» (Stop Out of Control Drinking), millega keskenduti taas kasutule tegevusele ja anti mõista, et probleem on hoopis inimeste käitumises, mitte selles, kuidas alkohol nende tervisele mõjub.
Samamoodi nagu tubakatööstus, on ka alkoholitootjad näinud vaeva selle nimel, et jõuda valitsustega vabatahtlike kokkulepeteni ja vältida konkreetseid õigusakte. Nad väidavad, et vabatahtlikud kokkulepped on mõjusamad, sest kõik on nendega nõustunud. See on muidugi täielik absurd. Inglismaal lubasid ettevõtted oma tooted märgistada terviseohtu näitavate siltidega, aga järgnevad uuringud näitavad, et paljud ei ole seda teinud.
Samuti on tubakatööstusel seljataga pikk ajalugu sellega, kuidas nad oma kriitikuid ründavad – enamasti tehakse seda kellegi kolmanda kaudu. Sotsiaalmeedia areng on selle tunduvalt lihtsamaks muutnud. Need, kes alkoholitööstust uurivad, on sarnaste rünnakute alla sattunud. Neid süüdistatakse näiteks ideoloogilises kallutatuses, selles, et nad propageerivad marksismi, ja paljus muus.
Alkohol erineb tubakast. Kui seda vähestes kogustes tarbida, on see üsna ohutu. Isegi üks suits päevas suurendab märkimisväärselt südamehaiguste riski. Ja alkoholitööstus tahab, et me usuksime, et nad erinevad tubakatööstusest.
Ehk võiks see nii olla. Aga mida rohkem me selle kohta teada saame, seda paremini mõistame, et need on tegelikult ühesugused. Eesti valitsus on astunud julge sammu ja võtnud alkoholi oma Euroopa Liidu eesistumisperioodi päevakorda. Euroopa rahvatervise kogukond toetab seda sammu ja on tänulik nii nende 1600 eestlase nimel, kes igal aastal liigse alkoholitarbimise tõttu enneaegu surevad, kui ka kõigi nende Euroopa perekondade nimel, kes jäävad igal aastal leinama lähedasi, kelle elud neilt liiga vara ära võetakse.
Allikas: Postimees
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood