21.04.2022 14:50
Tere!
Olen aastaid alkoholi küüsis olnud ja seda kahjuks tsüklite kaupa,seda 1-2ndl kuus.Selle tagajärjel on mull purunenud abielu ja paar suhet,ja mitu töökohta. Kuid nüüd kui kaotasin oma viimase töökoha, sain aru,et on aeg abi otsida,sest nii see enam jätkuda ei või,kuid kus kohast ja millised on need ravimeetodid ja asutused?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
21.04.2022 14:46
Tere!
Mees Viljandist, 78a., kodune, on viinamees olnud kogu elu, aga töökoht on alati olnud olemas. Sellel aastal on teist korda tsüklis, tänaseks 7. päeva. Ainult magab, käib Wc-s, lonksutab nii pdl. Lauaviina ööpäevas ja ei söö eriti ka midagi. Agressiivne pole, hoopis zombi-moodi uimane ja paneb aeg-ajalt segast juttu. Pakun puljongit viina asemel – ei taha. PEALE SELLE
on keemiaravil :käes 3 korda ja 4. kord tuleb minna Tartusse 11.aprillil. Palun andke nõu, kuidas ja kes saaks tsüklist välja aidata! Lp-ga tema abikaasa (mina ei joo!!!)
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Oleme teile vastamisega nüüd vist hiljaks jäänud, kuid siiski, kui peaks juhtuma uuesti samasugune olukord, siis ehk on sellest sellisel juhul ikka teile abi. Ennetavalt võiks arutada läbi see olukord perearstiga. On olemas eraldi ravim, mis aitab kergendada võõrutusnähte, kuid siis ei tohiks enam alkoholi peale tarbida. Kui kogus, mida inimene igapäevaselt joob, nt 0,5 ja rohkem liitrit viina, siis tuleks maha tulla nö kogust tasapisi vähendades, lonks haaval nö võtta ainult siis, kui tõesti on juba talumatu olla, et ei tekiks tugevaid võõrutusnähte, mis võivad omakorda olla inimese jaoks eluohtlikud. Lonksata ei itohiks pudelist, sest siis ei saa inimen aru, kui palju ta tegelikult tarbib, vaid pitshaaval ja nii ka kogust päeva jooksul vähendades. Kui varem on joodud liiter päevas, siis nüüd proovib 0,5 l. ja järgmine päev 300 ml ja edasi järjest vähem, kuni tunneb et saab juba ära taluda võõrutussümtomid. On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium.
Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda Viljandi Haigla poole ja enne helistada sinna, et mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla ka tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik .
Siinkohal tasub katsetada sedasama viis, mis on varem aidanud tal maha tulla. Osade inimeste jaoks on sobiv ka see, kui nö viina asemel tarbida lahjemat jooki, nt venitada päev välja nii, et tarbin näiteks 3 pdl. õlut ja nii hoopiski õlle abil tsüklist väljuda. Järgmisel päeval proovin veelgi vähem. Tsüklist väljudes on soovitus tarbida ka mineaarliderikast vett, nt Borjom või Värska. Leevendab ka puljong, kuna on samuti soolane ja tomatimahl. Tasapisi taastada ka söömine.
Kuna võõrutusest väljudes on tavaliselt mitmeid päevi halb ka uni, siis selle võiks samuti perearstiga läbi arutada. Võimalik, et mõni päev und uneravimi abil aitab ka kiiremini tervisel taastuda.
21.04.2022 14:38
Tere,
Kuidas saada inimene vägisi kaineks, kui ei ole võimalik saada abi riikliku korralduse poolt? Miks ei ole korraldatud abi mis ennetaks äärmuslikke olukordi?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Otsus tarbida alkoholi või ei, on ikka vaid inimese enda vastutada, kuid mõistan teie pettumust. Kui kõrval inimene tarbib, siis see ikka heidutab korralikult. Riiklikult on olemas tasuta ravi-ja nõustamisteenused, juhul kui inimene soovib ise enda alkoholitarvitamist muuta. Selle kohta saate täpsemalt infot lugeda siit. Raviga saab alustada siis, kui inimene on kaine. Ravi ja nõustamisteenused osutatakse ravikeskuses. Kontaktid leitavad siit. Ka teil endal on võimalik saada nõustamist tasuta 3 korda, kui teie kähedane ise ei ole nõus pöörduma. Sellisel juhul lihtsalt registreerumisel öelge, et soovite nõustamist saada „Kainem ja tervem Eesti“ programmi raames alkoholi tarvitava inimese lähedasena.
On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium. Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda psühhiaatriakliiniku poole. Enne võiks uurida, mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik ja Tallinnas ka erinevad erakliinikud, nt Kordamed erakliinik, Confido Kliinik.
Ka perearsiga võiks läbi arutada inimese alkoholitarvitamise muster. On olemas ka ravimid, mis võõrutussümptomeid leevendavad ja uuesti tarvitamist ka aitavad ennetada.
Eelpool nimetatud ravi ja abisaamise võimalustega peab aga inimene ise nõus olema.
Kuidas iseend aidata, et selle frustratsiooni ja pettumusega toime tulla, siis ehk on abiks teile see materjal ja leiate infot ka siit.
Riigi alkoholipoliitika näitab suhtumist kodanikesse, nendib meditsiiniteaduste doktor Mari Järvelaid.
ETV otsesaates tehti eksperiment, et testida, kas juues veini pooleks veega jääb vähem purju kui lahjendamata veini juues. Lõpukaadris oli näha saatejuhi hämmingut – puhumistesti tulemused näitasid risti vastupidist sellele, mida tema oli oodanud. Ainult veini joonul oli puhumistesti tulemus kaks korda väiksem kui veega veini joonul. Millega seda seletada ja kas veini joomine koos veiniga on tark või rumal tegu?
Vastus on iseenesest lihtne. Sellest veidi hiljem. Kõigepealt meenutus selle kohta, mis see alkohol ehk õigemini etanool, mis meid purju teeb, siis ikka on.
Paljude näitajate poolest sarnaneb etanool veega, organismi sattudes jõuab ta ka kõikjale, kuhu jõuab vesigi. Olemuselt on etanool rakumürk, olenemata sellest, kas räägime sellest või mitte. Etanooli molekulis on kaks süsiniku, kuus vesiniku ja üks hapniku aatom – seega on etanoolimolekul sedavõrd pisike, et pääseb inimese organismi viiduna kiiresti ja kõikjale, segunedes veega igas vahekorras. Lõhustumisel trügib ta tänu väiksusele ette ka glükoosist ja vajab lõhustumisel samuti nagu glükoos tiamiini ehk B1-vitamiini.
Selle puudusel hakkab kuhjuma mürgine püruvaat. Maksa paneb etanool tööle enda lõhustamiseks, lükates teised tegevused kõrvale. Nii võib kuni 90 protsenti maksas tavaliselt toimuvast asenduda etanooli lõhustamisega, mistõttu peaaegu täielikult lõpeb süsivesinike oksüdeerimine, oluliselt ka rasvade ja valkude lõhustamine.
Niisiis, kui etanooli on palju, rikub see maksarakkude tavapärase töö. Etanool kui rakumürk kahjustab ka aju, pikas perspektiivis on tagajärjeks ajuatroofia. Eriti tundlik on etanoolile laste ja teismeliste aju. Sõltumata sellest, kas etanool on sisse joodud õlle, viina, viski, veini, siidri või muu joogi sees, toimib ta põhimõtteliselt ikka samamoodi. Toime sõltub ikka etanooli molekulide kontsentratsioonist. Kahjustav annus algab meestel 20–30 milliliitrist etanoolist ja naistel 10–20 milliliitrist. Maks annab tunda sageli alles siis, kui kahjustus on pöördumatu ehk hävinud on üle 90 protsendi maksarakkudest.
Üks parimaid näiteid läbimõeldud riikliku alkoholipoliitika eduloost on Prantsusmaa, kus on igapäevane veinijoomise komme. Ka õpilastele anti koolis lõunasöögi juurde klaas veini, mis viis selleni, et prantslaste esimeseks surmapõhjuseks sai maksatsirroos, samas kui teistes riikides olid esikohal südame-veresoonkonnahaigused. Prantslased surid seega enne, kui süda haigeks jäi. Kogutarbimine ulatus 24 liitrini puhast etanooli inimese kohta.
Toonase tervishoiuministri Claude Èvini järgi sai 1993. aastal kehtima hakanud vastav õigusakt kandma Èvini seaduse nime. Praegu on Prantsusmaa üks alkoholireklaami kõige karmimalt kontrolliv riik Euroopa Liidus.
See seadus keelab alkoholireklaami televisioonis ja filmides, piirab seda raadios ja keelab alkoholitootjatel spordiürituste toetamise. Kodumaistes ajakirjades peab alkoholireklaam sisaldama hoiatust, et alkoholi liigtarvitamine on tervisele ohtlik. Mindi isegi nii kaugele, et kui restoranis oli klient end purju joonud ja sattus siis õnnetusse, jäi süüdi restoranipidaja.
Tänapäeval on prantslastel kombeks restoranis lõunasöögi juurde juua pigem karahvinitäis vett ja väike sõõm veini, teisisõnu mitte vein pooleks veega, vaid vett veidikese veiniga. Prantsusmaal on korda läinud vähendada alkoholi tarvitamist ühe protsendi võrra aastas, paralleelselt on vähenenud suremus alkoholitekkelistesse haigustesse, mida on 60 ringis, ja pikenenud on prantslaste keskmine eluiga, mis on nüüdseks üks pikimaid Euroopas, ulatudes üle 81 eluaasta. Prantslased ei ole veinile selga keeranud, joovad seda aga pigem koos veega, mitte metslase kombel paljalt.
Jah, joogi kangusest sõltub vere hilisem alkoholisisaldus. Paraku selleks, et ensüümid hakkaksid maos etanooli lõhustama, peab etanooli kontsentratsioon olema parajalt kõrge. Näiteks tühja kõhuga on lihtsam end purju juua. Imendumine maos on kiireim, kui juuakse 20–30 mahuprotsendilist alkoholi. Seega suurendab näiteks ca 20 mahuprotsenti etanooli sisaldav šerri vere alkoholisisaldust kiiremini kui 6–8 mahuprotsendiga õlu. Mulliga joogid imenduvad kiiremini kui mullita.
Selleks et vereringesse ja sealt ajju pääseda, on etanoolil vaja läbida mitu barjääri. Nii sõltubki joobe raskus esiteks sellest, kas maos on toitu või on magu tühi. Toit pidurdab vere alkoholisisalduse tõusu kiirust. Tulemus on vaid neljandik sellest, mis saadakse tühja kõhuga juues. Toidust tühjas maos hakkavad tulemust määrama geenid ja treenitus – kui tõhus on ensüümsüsteem etanooli molekulide lõhustamiseks. See võib inimeseti olla väga erinev. Ja varasem alkoholi tarbimise kogemus – regulaarne tarvitamine tekitab sõltuvuse kõrval päris korraliku tolerantsi ning samade mürgistusnähtude tekkeks tuleb ära juua palju suurem kogus.
Eriti ebavõrdses olukorras on aga naissoo esindajad, sest neil puuduvad maos etanooli lagundavad ensüümid ja naiste maks on palju väiksem kui meestel, lisaks on naine ise väiksem ehk naise organismis on vähem vett ja etanooli kontsentratsioon tõuseb kõrgemale.
Elu on näidanud, et sage ühepromilline joove võib alkoholisõltlaseks teha ka need, kel puudub selleks pärilik eelsoodumus. Seltskondlikel koosviibimisel on tavaline poole- kuni kahepromilline joove, nii ongi kõige kõrgem risk saada etanoolist kahjustatud seltskondlikel joojatel.
Kui nüüd tulla vee-eksperimendi juurde, siis seletus on lihtne. Joobe tekkimise kiirus on alati individuaalne, sõltudes mitmest tegurist, sh väsimusastmest ja varasemast alkoholi tarvitamise kogemusest. Igal juhul langetab vesi etanooli kontsentratsiooni ja nõnda väheneb veres alkoholi tõusu kiirus, mistõttu ei jää inimene nii kiiresti purju, kuid ka saadava heaolutunde teke on laugema kurviga.
Alkoholist tekkiv heaolutunne püsib seni, kuni alkoholi kontsentratsioon veres tõuseb. Niipea kui see hakkab langema, tekib soov saada uus annus ja käsi sirutubki järgmise joogi järele, et saaks alkoholi kontsentratsiooni taas tõusuteele ja tekiks soovitud eufooriatunne. Nii end pildituks juuaksegi, kui asja mõistusega ei kontrollita.
Võib tunduda paradoksaalne, et eiratakse joomise sotsiaalse kasu teemat. Joobes inimene tunneb – eriti siis, kui veres alkoholi kontsentratsioon tõuseb – end õnnelikuna. Paraku ei lase etanool inimest aga pikalt õnnelik olla.
Psühhiaatrid ja EMO töötajad näevad liigagi sageli alkoholi kuritarvitajate ängi, halvemal juhul deliiriumi ja epilepsiat. Suurte etanoolikoguste regulaarne manustamine lühendab eluiga keskmiselt 30 aastat. Nii et riigi sisemõnu kogutoodangu tõstmine alkoholi joomise abil on loodusseadusega paraku võimatuks tehtud. Lisaks sisaldub isegi pokaalis veinis piisav etanoolikogus, et järgmise kuue tunni jooksul on kuni kolm korda suurem oht end niimoodi vigastada (kukkuda, sisse lõigata, end põletada jms), et vaja läheb esmaabi.
Nüüd tagasi eksperimendi juurde. Miks siis ikka saadi soovitule vastupidine tulemus? Tegemist oli lihtsalt kahe erineva inimesega. Eksperimendiks peaks mõlemad variandid läbi tegema kas samal inimesel, kel on sama väsimusaste ja sama tühi või täis magu, või siis peaks mõlemas rühmas olema umbes sadakond osalejat. Siis saaks keskmisi võrrelda.
Riigi alkoholipoliitika näitab suhtumist elanikesse. Arvesse tuleks võtta seda, et ei ole teada ühtki alkoholi positiivset toimet alla 35-aastaste inimeste organismile.
Fertiilses eas inimene ei peaks üldse alkoholi tarvitama. Psühhiaatrid näevad neid lapsi, kes on eostatud alkoholis leotatud spermaga, siis, kui neil on raskusi koolis edasijõudmisega ja sotsiaalses olukorras adekvaatselt toimetulekuga. Noore põlvkonna esindajad, kel on ärevushäire, on liigagi sageli need lapsed, kelle isa või vanaisa manustas endale alkoholi liigsuurtes kogustes.
Need, kes on kokku puutunud kasvõi ühe loote alkoholikahjustusega inimesega, ei esita enam küsimusi, kas juua või mitte. Sellele lisandub laiem probleem. Nimelt aeg, mil ema ja isa on purjus, on lapse jaoks kaotatud aeg.
Kui heita pilk alkoholi tarbimisele riigiti, siis on just kommunistlikud riigid hiilanud selles, kui palju alkoholi on mehed ära joonud ja kui varakult on nende elu lõppenud. Seda sõltumata mandrist. Uuringud näitavad, et meie riigis joovad paraku juba 11–12-aastased lapsed – ja joovad end pildituks.
Müües alkoholi oma kodanikele, täidetakse riigikassat. Et jätkuks raha uurida purjuspäi tehtud kuritegusid, pidada üleval vanglaid, ravida purjuspäi saadud vigastusi ja alkoholist tekitatud haigusi, aidata alkohooliku hooldamisest kurnatud pereliikmeid…
Enne Teist maailmasõda joodi Eestis kolm liitrit inimese kohta. Mis juhtub inimesega, kui ta alkoholi ei tarvita? Tavaliselt on sellise inimese tervis parem. Ka see on juba pool võitu, kui inimene, kes joob alkoholi, lahjendab seda veega.
LISANDUSI
Üks paljudest alkoholiga seotud vääruskumustest on veendumus, et täiskasvanu oma käitumist ei muuda ja seega pole mõtet tema ümberkasvatamisele aega raisata. Tegelikult muudavad ka täiskasvanud oma harjumusi ja käitumist väga kiiresti, kui neil on selleks piisav põhjus – olgu see siis väline või sisemine. Isegi esmapilgul lootusetuna tunduvate alkohoolikute nõustamine on näidatud, et kümnest seitse kuni kaheksa õpib oma alkoholitarbimist kontrollima.
Motivatsioon on üks tähtis komponent, mis mõjutab inimest valiku tegemisel, kas tarbida alkoholi või mitte. Samuti on sellel mõju tulemusele. Nii kujuneb neil, kes joovad mõnu ja heaolutunde saamiseks, sõltuvus oluliselt sagedamini kui neil, kes tarvitavad etanooli toimet valu leevendamiseks. Inimese füsioloogia mängib tolerantsi väljakujunemisel rolli – sama heaolutunde saamiseks on vajalik üha suurem kogus ning võivad tekkida ärajäämanähud, mis teeb tarvitamise lõpetamise raskeks. Tolerantsi teke ja ärajäämanähud on meie aju ja organismi standardvastused alkoholi liigtarbimisele. Alkoholsõltuvuse korral on motivatsioonil niisiis suur osa, sest tekib tunne, et ilma alkoholita ei ole võimalik elada, kuna alkoholita tuleb kogeda liiga palju negatiivseid erutusseisundeid.
Allikas: Postimees
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood