30.12.2020 12:59
Tere!
Selline küsimus lihtsalt, et kuidas sellest ringseisust välja saada?
Tarbin tihti enda arvates alkoholi. Põhiliselt viina.
Tunnen, et jama on see asi. Õnneks olen siiani suutnud piirata
seda tarbimist just siis kui vaja järgmisel hommikul rooli taha istuda.
Alkomeeter on olemas ja näidanud nulli.
Aga enda jaoks tahaks sellest vabaneda…..tervis on ka midagi,
mida vaja kaitsta. Samas on hea õhtul võtta mõned pitsid peale
rasket tööpäeva et lihtsalt on kergem uinuda. Muidu avastan end
mõtlemast uute probleemide üle ja uni ei kipu enne tunnikest tulemagi.
Mida oskate soovitada?…..tunnen, et kui nii edasi kestab siis võivad
probleemid tulla nii elus endas kui ka tööd tehes.
Parimate soovidega,
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
See on väga hea, et mõtlete oma tuleviku peale ja näete riske, mis võivad kaasneda sellega, kui te samal moel jätkate. Ei hakkaks teile siinkohal eraldi soovitusi pakkuma, vaid soovitame pöörduda raviasutuse poole, kust te saate igakülgset abi ravimeeskonna poolt, kuhu kuulub nii psühholoog, vaimse tervise õde, psühhiaater, kui sotsiaaltöötaja. Rohem infot ja ravikeskuste kontaktid leiate siit.
30.12.2020 12:55
Tere.
Üks inimene soovib endale lasta teha alkoholivastase süsti aga ma ei leia mitte kusagilt infot, kus sellist asja teha saaks.
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
“Kainem ja tervem Eesti” programmis , mis tugineb tõenduspõhisel ja tänapäevasel käsitlusel, on peamine rõhk nõustamistel ja vajadusel kirjutab psühhiaater ravimid inimesele ravi toetuseks juurde.
Kui ta soovib mingit kindlat süsti, mis peaks aitama ühe korraga, siis seda teenust võivad pakkuda ilmselt mõned erakliinikud. Meil puudub selle kohta informatsioon. Meie soovitame inimesele pakkuda ka nõustamist ja psühholoogilist abi, sest tavaliselt on alkoholi tarvitamise juurpõhjus kusagil mujal või kaasneb sellega mõni teine vaimse tervise probleem, mis samuti käsitlemist vajab.
“Kainem ja tervem Eesti” programmi ravi võimaluste kohta leiate infot siit.
22.12.2020 11:40
Tere! See on tõen. küsimus hepatoloogile. Tarvitasin alkoholi pikalt ja pidevalt aastaid (ligi 20 aastat kolme-nelja pooleaastase pausiga). Nüüd lõpetasin päevapealt. Keskm. kogused olid lõpuks kuni 20 ühikut ööpäevas, aga tavaliselt 15 kanti (kui ikka õigesti arvutasin: 5 prk 5% õlut ja 150-200 g brändit). Käte värin läks üle nädalaga, aga kohe tuli väike palavik (37,1…37,5) ja see ei ole 10 päevaga ära läinud. Võtan B (4000) ja D(4000) vit. ja Livertat. Kas palavik võib olla seotud maksa seisundiga ja kui kaua see võib kesta? Muidu kõik muu on korras ja enesetunne igati hea, ei ole valu kusagil, väljaheited korras ja õiget värvi, nahk ja silmavalged kenasti, kolest. viimati 5,5. Tänan!
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.12.2020
Tere
Meie oleme Tervise Arengu Instituut ja tegeleme alkoholitarvitamise ennetamisega.
Meil ei ole arste. Hepatoloogile mõeldud küsimusega soovitame pöörduda arstidele suunatud keskkondadesse või otse arsti poole.
Tervitades
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
„Mulle tundub, et joomine hakkab kontrolli alt väljuma. Kuidas selle joonde võiksin saada?“ küsiti GQ nõuanderubriigis. Vastas terapeut ja nõustaja Jacqueline.
Nõustajana on üks levinumaid mulle esitatud küsimusi „Kuidas ma oma joomist kontrollida saaksin?“ Teisisõnu, enamik inimesi ei taha joomisest täielikult loobuda, nad tahavad saavutada „mõõdukamat“ kogust. Enamasti seepärast, et inimesed aduvad pikapeale, et joomine on „kontrolli alt väljunud“. Või tunnevad end depressiivselt – alkoholil on depressiooni tekitav mõju, täna joodav võib sellist enesetunnet tekitada nädalateks. Või siis saadakse aru, et nad sõltuvad alkoholist rohkem kui tahaksid.
Õnnetuseks hakkame mõõdukusele mõtlema alles siis, kui saame aru, et asi on käest läinud. Kui sa oled selleni jõudnud, siis on aeg vaadata veidi põhjalikumalt „miks“ see juhtub ning seejärel „mida“ sa saaksid enda heaks teha.
1. Tõmba tagasi sellisel viisil, nagu sulle sobib
Vähenda tarbitava alkoholi kogust, joomise sagedust ja intensiivsust. Näiteks otsusta töönädala sees mitte juua või võtta väljas käies vaid kaks jooki. Või siis juua kord nädalas üks tõeliselt hea pudel veini. Leia realistlik piirang, mis sinu puhul töötab ja sinu elustiiliga sobib.
2. Vähenda esialgu alkoholitarbimist vaid kindlaks perioodiks
Kui miski peaks kestma igavesti, siis võib see olla üpris hirmutav. Ütle endale, et sa vähendad tarbimist vaid nädalaks või kaheks ja selleks, et leida endale sobivaid piire. Nii on sul eesmärk, mille nimel töötada ja raskem ree pealt maha kukkuda. Ütle endale iga päev: ainult täna. Kõik inimesed suudavad teha ükskõik mida, kui seda on vaja teha vaid täna. Nii on surve väiksem.
3. Pööra sel perioodil tähelepanu oma mõtetele ja tunnetele
Olgem ausad, me kõik teame, et tuimestab või blokeerib tundeid. Nii, et kui vähendad alkoholi tarbimist, siis tulevad tunded tagasi. Oluline on olla sellest teadlik, et mitte minna hulluks, kui tunned end enne seda veidi kehvasti, kui hakkad end tundma imehästi.
4. Ära tunne kohustust juua
Kui toimub mingi tähistamine või kolleegidega istumine, kus pruugitakse ka alkoholi, siis võta ligi klaas laimiga kaunistatud mulliveega. Nii ei taba sind uudishimulikud pilgud ja küsimused „miks sa ei joo?“ Ja pea meeles, et sina tead, et oled tarbimist vähendanud, aga teised mitte, nii et ära stressa.
5. HALT!
Pea meeles seda sõna või akronüümi. See tähendab saksa keeles „seis!“, aga näiteks ka lühendit sõnadest Hala, Ahastus, Loobumine, Tüdimus. Või inglise keeli Hungry, Angry, Lonely ja Tired ehk Näljane, Vihane, Üksildane, Väsinud. See väljend aitab sul end alkoholitarbimist vähendades end kontrolli all hoida. HALT aitab sul pidurit tõmmata ja taaskäivitust teha ning pöörata tähelepanu asjadele, mida sa päriselt vajad. Kui tunded ellu tagasi tulevad, siis tulevad ka kurbus, ärevus, üksildus, hirm ja stress ning siis ongi sul aeg leida tervem elustiil ja viis eluga toimetulekuks ilma alkoholita.
6. Suhtu alkoholi kui delikatessi
Väike kogus on imeline, saad sellest sumina kätte ja samas ei satu jamasse. Aga kui selle sumina järel edasi jood, siis satud jamasse, kui eeldad, et rohkem alkoholi tähendab ka rohkem suminat. Aga sisimas tead, et see pole nii. Tegelikult teeb see sind lihtsalt purju. Ja liialt purjus pole ju hea olla.
Allikas: Õhtuleht
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.