22.02.2021 13:13
Tere!
Sooviks arvustusi lätlaste leiutatud toidulisandi FACCEX kohta, kas on sellel ka tõeliselt mõju alkoholist vabanemisel.
Ette tänades,
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere,
Tervise Arengu instituudi eksperdid ei oska antud toidulisandit kommenteerida. Lubatud toidulisandite nimekirjas see Eestis ei ole.
Lugupidamisega
22.02.2021 13:06
Tervist soovin haiglaravile Tartusse tulla kuna saaksin nimekirja?
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.02.2021
Tere
Tartus on “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames kaks ravikeskust, kelle poole pöörduda. Palun võtke nendega otse ühendust. Info leiate siit lehelt https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
12.02.2021 13:57
Tere!
Tunnen muret oma venna pärast, kes igapäevaselt õlut joob. Ise ta probleemi ei tunnista ja oma abikaasa manitsuste peale suudab ühe päeva juua ka ainult coca-colat, kuid siis läheb kõik jälle endisesse rütmi tagasi.
Nüüdseks on ta hakanud seda ka varjama. Leiab nt põhjusi minna keldrisse vms ja tuleb siis sealt lõhnadega tagasi.
Tema abikaasa ütleb, et on temaga sel teemal korduvalt rääkinud, aga tulutult. Joomise põhjuseks pidi olema stress.
Oleme mures, et see õlle joomine aina süveneb! Lihtsalt rääkimisest ei piisa, et ta oma pahest loobuks!
Mida teha?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
12.02.2021
Tere.
Julgustan lisaks venna naisele ka teid sellel teemal vennaga rääkima. Palju sõltub ka sellest, kuidas rääkida. Tarvitaja sageli kogeb seda moraalilugemise ja näägutamisena. Tulemuseks õigustab end, pisendab enda tarvitamist, süüdistab hoopis teisi või väldib seda teemat üldse. Kui on veel lähedasi keda kaasata, siis võiks ka seda teha. Kui mitu lähedast inimest juba räägivad sellest, kuidas vend muutunud on, siis see juba mõjub teisiti, kui üks inimene seda teeb. Oluline on tuua välja faktid, mida lähedased on märganud, näiteks, et vend on hakanud varjama oma tarvitamist ja arvab, et teised aru ei saa. Sellest tuleks avalikult rääkida. Üks võimalus on teha nö perekoosolek (leida hetk kui vend on kaine), kus kõik lähedased kokku saavad ja rahulikul ning mitte süüdistaval viisil ütlevad vennale seda, mis muutusi nad temas märganud on. Siinkohal tuleb kindlasti rõhutada seda, et te väga hoolite temast ja olete mures, kuna varem ta nii ei käitunud. Oluline on vältida süüdistamist ja pigem väljendada muret ja pakkuda abi. Koos saate arutada, kuidas stressi vähendada annaks või seda tervel meol maandada saaks. ehk on keegi perest, kes on nõus nö vennaga koos midagi tegema – näiteks mõni ühine stressi maandav tegevus. Enda harimiseks saate lugeda alkoinfo.ee kodulehelt ka järgnevat materjali: https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/ ja https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-saab-aidata-ennast-alkoholisoltlase-lahedane/
Abiks on ka infomaterjal, mis on mõeldud just lähedastele https://intra.tai.ee/images/prints/documents/157225049441_lahedane_joob_est_trykk.pdf
Samuti on lähedastel võimalik pöörduda spetsialisti vastuvõtule, kellega koos arutada, kuidas vennaga rääkida võiks ja kuidas te teda veel aidata saaksite. Alates 2016 aastast on Eestis võimalik saada programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames tasuta alkoholitarvitamise häire raviteenuseid, sh ka psühholoogilist nõustamist ja vaimse tervise õe vastuvõttu lähedastele. Isegi kui vend raviprogrammis ei soovi osaleda, siis teie saate ikka kolm korda tasuta nõustamist. Registreerumisel tuleb lihtsalt öelda, et olete tarvitaja lähedane. Ravi kohta saate lugeda https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/ ja ravikeskuste kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Valmistudes kaineks septembriks avaldame sarja alkoholiteemalisi artikleid. Täna anname kätte nipid, kuidas ilmaalkoholita lõõgastuda ja end hästi tunda.
Klaasike pärast tööd kõlab küll lõõgastavalt, aga kui ühest klaasikest saab liiga sageli mitu või paarist õhtust nädalas igapäevane harjumus, on hea vahetada alkohol mõne tervislikuma ja kvaliteetsema lõõgastumisvahendi vastu. Kuidas anda ajule tööst puhkust ja panna keha looduslikult õnnehormoone tootma?
1. Mine jalutama! Juba lühike, 20-minutiline jalutuskäik aitab pead mõtetest puhastada ning vähendada stressi- ja ärevustunnet. Kui jõuad töölt koju, pane jalga mugavad jalanõud ja riided ja tee oma naabruskonnas üks mõnus ring. Lühike jalutuskäik iga päev annab ka kehale mõnusa koormuse ja tunned end juba varsti palju õnnelikumana. Võid proovida ka tööle jalutamist, et alustada kohe päeva erksa peaga!
2. Tee hingamisharjutusi. Hingamisharjutused on hea vahend enda koheseks pingetest vabastamiseks. Kui oled stressis, siis muutub hingamine kiiremaks ja pinnapealsemaks, aga kui viid oma hingamise sügavamaks, aktiveerub keha loomulik lõõgastumisprotsess. Proovi nii: hinga läbi nina sisse neli sekundit ja välja neli sekundit, kui oled selle hingamistempoga harjunud, pikenda hingetõmbeid kuue või kümne sekundini.
3. Kuula muusikat. Muusika on üks võimsamaid mõjutusvahendeid. Kuulates meeldivat muusikat, saad juhtida enda emotsioone ja kasutada seda ka stressist või negatiivsetest mõtetest vabanemiseks. Vali õhtul enne magamaminekut rahulik ja lõõgastav muusika või alusta hommikut kohe ergutava muusikaga, et päevale positiivse energiaga vastu minna.
4. Veeda aega oma lähedaste ja kallitega. Kvaliteetaeg lähedastega annab elule väärtust. Ükskõik, kas tegemist on perekonnaliikmete või kallite sõprade seltskonnas veedetud ajaga, aitab see sul end positiivse energiaga laadida. Sea prioriteediks, et võtad enda jaoks oluliste inimeste jaoks aega.
5. Leia üles oma loominguline külg! Vahel on lihtsam end sõnadeta väljendada. Otsi üles oma vanad rasvakriidid või lapse plastiliinikollektsioon ja hakka pihta — tuleta meelde kui lahe on loovusel lennata! Kui eelistad seltskonda, siis kutsu sõber külla ja andke üksteisele ülesandeid, mida kumbki peaks joonistama või voolima. Või leidke üles enda sisemised luuletajad ja pidage maha üks korralik luulemaraton!
6. Võta (vahu)vanni. Kasuta healõhnalisi vanniõlisid või mõnusaid vahtusid, pane põlema mõned küünlad, lase vann kuuma vett täis ja võta üks tunnike, et lihtsalt endaga aega veeta. Kuula vaikust enda ümber ja naudi kuuma vett.
7. Valmista maitsev õhtusöök. Sinu sisemine Gordon Ramsay juba ootab, et ta välja lastaks! Nüüd on aeg valmistada see maitsev seenerisoto või peedipirukas, mida sa juba ammu oled tahtnud proovida. Kutsu perekond või sõbrad kokku ja paku toidu kõrvale isetehtud limonaadi või värsket mahla.
8. Loe päris raamatut. Kas sa mäletad, millal sa viimati päris raamatu (mitte ajakirja) kaanest kaaneni läbi lugesid? Võta riiulist see raamat, mida su sõber sulle ammu soovitas või loe uuesti oma lemmikraamatut.
Kui soovid lõõgastumiseks siiski alkoholi juua, siis loe SIIT, kuidas koguseid hästi kontrollida ja vajadusel vähendada.
Oma alkoholi tarvitamise harjumusi saad analüüsida tehes AUDIT testi — SIIN!
Kampaania “Septembris ei joo!” kohta loe rohkem SIIT!
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.