X

Küsimused ja vastused

24.05.2021 16:23

Miks toodetakse alkohoolikuid? Miks neid ei aidata? Olen 15 aastat IGA JUMALA PÄEV joonud ning olen ise sellega endale käru keeranud. Olen otsinud abi kuid reaalselt see ei huvita mitte kedasgi. Tänasesk olen oma lastest ilma jäänud ning nemad on minule olulisesd. Minu elukaaslane, kui nii võib nimetada, on seda olukorda väga vaprasti ära kasutanud.
Kuidas saan alkoholist lahti?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

24.05.2021

Loe täispikkuses

Tere,

Kurb tõdeda, et te ei ole enda jaoks soovitud abi leidnud ja et olete kogenud mõistetamatust. Keegi meist ju ei plaani omal ajal tarvitamisega algust tehes sellest sõltuvaks jääda ega kaotada seeläbi enda jaoks olulisi inimesi või jääda üksikuks. Kirja teel ei ole mul võimalik kuidagi teie elu mõista sügavuti ja aru saada, miks teie elu nii läinud on. Teil on igati õigus olla pettunud, kurb ja isegi vihane. Ma ei tea täpselt, mis abi te ootate või  ka vajate. Tavaliselt selgitatakse see välja koostöös spetsialistiga, olgu selleks siis psühholoog, vaimse tervise õde või arst.  Iga inimese teekond alkoholi tarvitamise kontrolli alla saamisel on erinev. Seepärast ei ole ühtset retsepti, mida ma siin kirjas teile edastada saaksin. Ma usun, et alkoinfo.ee kodulehel olete juba uurinud ka abisaamisevõimalusi. Lisaks ravikeskuste teenustele  “Kainem ja Tervem Eesti” programmis, kus pakutakse alkoholitarvitamise häire ravis tõenduspõhist lähenemist on ka olemas Eestis teisi asutusi, näiteks rehabilitatsiooniasutus Lootuse küla ja on ka erakliinikuid, kes pakuvad teenuseid. Vahel tuleb katsetada erinevaid võimalusi, et leida just see enda jaoks sobiv abi. Te ei pea olema ega jääma üksi oma muredega. Juba see, et te ju kirja saatsite näitab, et te püüate lahendusi leida. Kunagi ei ole hilja veel midagi muuta.

17.05.2021 14:35

Tere!
Mul on pikemat aega juba alkoholiga probleem. Tihti joon üle päeva ja kui joon siis vähemalt 0,7 pudeli viina. Ei taha selle peale panna, aga viimase paari aasta jooksul on olnud väga palju raskeid üleelamisi ja alkohol on ainuke viis, kuidas olen osanud ennast välja lülitada. Perearsti poole ei taha pöörduda, sest seal kuulen ennem mitu tundi moraali, kui abi saan. Kus abi leida?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

17.05.2021

Loe täispikkuses

Tere.

 

Abi saamiseks peale perearsti saate pöörduda ka ravikeskustesse. Kontaktid asutuste kohta enda elukoha läheduses leiate siit https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/.  Alates 2016 a osutatakse alkoholitarvitamisehäire ravi programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames. Ravi on tasuta. Tasuda tuleb vaid ravimite eest, juhul kui teile arst need välja kirjutab.  Ravi sisu kohta saate lähemalt lugeda siit https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/. Samuti leiate alkoinfo.ee kodulehelt veel abistavat materjali, mis aitab teid muutuste teel. Saate lugeda näiteks muutuste elluviimise kohta siit https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/. Kõige olulisem on teie enda soov tarvitamine kontrolli alla saada. Kui on olemas teie enda tahe ja ka abi osutavad spetsialistid, kes on saanud just sellel alal vastava väljaõppe, siis on ka loodetud tulemused tarvitamise muutmise osas ühises koostöös paremini saavutatavad. Koos psühholoogiga või vaimse tervise õega saab arutada ka neid asju, mis tekitavad soovi end aeg ajalt nö välja lülitada alkoholi abil ja leida leevendust nendele allprobleemidele. Mitte keegi meist ei taha tunda hingevalu ja seepärast inimene ikka otsib viise selle väljalülitamiseks või leevendamiseks seejuures mõtlemata, et see viis, kuidas ma seda teen, tegelikult teistpidi muutub mind hoopis kahjustavaks. Kõik tunded on teile lubatud. Vahel on vaja kedagi, kes aitaks seda hingevalupundart lihtsalt lahti harutada, et siis jaksaks jälle ise edasi minna.

Julgustan teid ühendust võtma ravikeskusega ja pöörduma vastuvõtule. Aega broneerides öelge, et soovite saada teenuseid programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames.

06.05.2021 09:40

Tahan alkoholist täielikult loobuda. Mida pean tegema? Asi on tõsine.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

06.05.2021

Loe täispikkuses

Tere,

 

kirjutan teile siia lahti erinevad valikud. Esimene võimalus on tõsta enda teadlikkust ja proovida oma käitumist muuta iseseisvalt.  Kuidas vähendada tarvitamist, selle kohta saate lugeda siit https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/. On olemas ka programm “Selge”, mille saate anonüümselt ja iseseisvalt endaga samm-haaval tööd tehes läbida https://alkoinfo.ee/et/programm-selge-2/programm-selge/. Kui töö iseseisvalt ei anna teile soovitud tulemusi, siis saab abi ka spetsialistidelt, kes on saanud vastava väljaõppe ja oskavad teile toeks olla. Alates 2016 a on olemas programm “Kainem ja tervem Eesti”, mille raames osutatakse alkoholitarvitamise häire ravi. Teenused on tasuta. Kontaktid raviasutuste kohta elukoha läheduses leiate https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Kui te aega broneerite, siis öelge, et soovite saada vastuvõtule selle programmi raames. Ja alati saab rääkida sellel teemal ka oma perearstiga. Paljud perearstid on saanud eraldi koolitusi alkoholitarvitamise häire osas nõustamiseks ja ravimiseks.

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

X
testid siit saad abi
euro