X

Küsimused-vastused

22.11.2019 10:33

Raadiouudistes rääkis, et programmiga “kainem ja tervem eesti” saaks soovi korralliituda ka teised, mitte vaid alkojoobes roolist tabatud. Mida teha, kui on eesmärk oma alkotarbimist oluliselt vähendada, aga omaenda tarkusest ja tahtest jääb vajaka?
Kas saaks osaleda Tartus mõnes programmis.
Tänan

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

22.11.2019

Loe täispikkuses

Tere,

Tunnustan teid selle eest, et soovite oma alkoholi tarvitamist vähendada.

Esimese sammuna soovitame teha AUDIT testi, et aru saada, milline alkoholi tarvitaja te olete ja pidada alkopäevikut oma alkoholi tarvitamise osas. Väga palju toetavat lugemist on ka lehel alkoinfo.ee.

Mõnikord võib alkoholi tarvitamise  muutmine ilma vastava väljaõppe saanud toetava inimeseta abita osutuda keeruliseks.  Julgustan pöörduma abi saamiseks spetsialisti vastuvõtule, kellega koos saate täpsemalt arutada, mis on teie enda soov ja eesmärk tarvitamise muutmise osas. Samuti saate arutada ka seda, mis teid aidata võiks ja mida edasi saaks teha. Täpsem info abi erinevate võimaluste kohta on kirjeldatud siin.

Üks võimalus on pöörduda otse raviskeskustesse, kus töötab spetsiaalse väljaõppe saanud meditisiinipersonal ehk alkoholitarvitamise häire ravimeeskond, kes saavad teile toeks olla. Rohkem ravi kohta saate infot lugeda siit . Endale lähima ravikeskuse kontaktid leiate siit. Tavapäraselt kätkeb tavi endas nii farmakoteraapiat (ravimid) kui ka psühhoteraapiat. Aga loomulikult selle otsuse, mis just teile võiks sobida antud raviprogrammist, teete teie ikka ise. On inimesi, kellele piisab muutuste tegemiseks ainuüksi juba psühholoogiga vestlusest. Samas teine inimene vajab jällegi ravimeid, selleks, et tungist üle olla ja end vaimselt paremini tunda.

Abi saamiseks võib pöörduda ka eneseabigruppi Anonüümsed Alkohoolikud (AA). Sinna võib pöörduda igaüks, kes soovib oma alkoholisõltuvusega toimetulemiseks saada teistelt tuge või ise teisi aidata. AA liikmeks olemisega ei kaasne mingeid tasusid ega makse. See ei ole tervishoiu, sotsiaalabi, ega usuline organisatsioon, vaid toetub oma varasemate liikmete kogemusele, mille tuumiku moodustab “Kaksteist sammu” paranemisprogramm. Osalemine AA-s võib pakkuda täiendavat motivatsiooni nii ravil olles, kui ka pärast aktiivse raviperioodi lõppu. Rohkem infot ja lähima AA koosoleku leiab siit. 

Soovin teile julget pealehakkamist!

22.11.2019 10:10

Soovin väga vähendada alkoholi tarbimist,aga ei saaise hakkama

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

22.11.2019

Loe täispikkuses

Tere,

 

üksi võibki alkoholi tarvitamise muutmine osutuda keeruliseks. Te ei pea seda üldse aga üksi tegema. On olemas võimalus pöörduda abi saamiseks spetsialisti vastuvõtule, kellega koos saate täpsemalt arutada, mis on teie enda soov ja eesmärk tarvitamise muutmise osas. Samuti saate arutada ka seda, mis teid aidata võiks ja mida edasi saaks teha. Julgustan teid pöörduma raviskeskustesse, kus töötab spetsiaalse väljaõppe saanud meditisiinipersonal ehk alkoholitarvitamise häire ravimeeskond, kes saavad teile toeks olla. Rohkem ravi kohta saate infot lugeda siit https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/. Ravikeskuste kontaktid leiate https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/

Tavapäraselt kätkeb tavi endas nii farmakoteraapiat (ravimid) kui ka psühhoteraapiat. Aga loomulikult selle otsuse, mis just teile võiks sobida antud raviprogrammist, teete teie ikka ise. On inimesi, kellele piisab muutuste tegemiseks ainuüksi juba psühholoogiga vestlusest. Samas teine inimene vajab jällegi ravimeid, selleks, et tungist üle olla ja end vaimselt paremini tunda.

On olemas ka eneseabigrupp Anonüümsed Alkohoolikud (AA). Sinna võib pöörduda igaüks, kes soovib oma alkoholisõltuvusega toimetulemiseks saada teistelt tuge või ise teisi aidata. AA liikmeks olemisega ei kaasne mingeid tasusid ega makse. See ei ole tervishoiu, sotsiaalabi, ega usuline organisatsioon, vaid toetub oma varasemate liikmete kogemusele, mille tuumiku moodustab “Kaksteist sammu” paranemisprogramm.Osalemine AA-s võib pakkuda täiendavat motivatsiooni nii ravil olles, kui ka pärast aktiivse raviperioodi lõppu. Rohkem infot ja lähima AA koosoleku leiab siit: http://aaestonia.com/koosolekud

 

14.11.2019 15:44

Kas alkoholi tarvitamine mõjutab hääle paelu? Näiteks võib hääl ära minna kui väga palju alkoholi tarvitada?

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

14.11.2019

Loe täispikkuses

Tere

Toetudes Põhja- Eesti regionaalhaigla pea- ja kaelakirjurg dr Lauri Maisvee poolt öeldule: Suitsetamisel ja alkoholi tarvitamisel on hääle kähedaks muutumises tõestatud mõju. Tubakasuits kahjustab kõri limaskesta otsese kontakti kaudu. Alkoholi toime on süsteemne, see viib organismist vedelikku välja ja nii tekib muu hulgas ka kõris limaskestade liigne kuivus. Lisaks mõjutab alkohol närvisüsteemi tundlikkuse ja motoorika eest vastutavaid närvilõpmeid, mis võib häirida kõrilihaste peenmotoorikat, põhjustada kõrilihaste ülemäärast pingutamist ja takistada kõri tundenärvide talitlust. Samuti suurendavad nii suitsetamine, kui alkoholi tarvitamine kõrivähi tekke tõenäosust.

 

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

X
testid siit saad abi
euro