X

Küsimused ja vastused

01.07.2019 11:11

Tere.

Kas Eestist on vöimalik saada disulfiraami kapsel naha alle?

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

01.07.2019

Tere

Meie oskame vastata programmi “Kainem ja tervem Eesti” seisukohalt. Antud programmi teenuse teenuse raames seda ei kasutata ja teiste haiglate ja erakliinikute praktika osas meil informatsioon puudub.

20.06.2019 12:19

Tere.
Kuidas vähendada alkosoovi? Mina tahaksin juua kõik päevad.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

20.06.2019

Loe täispikkuses

Tere.

 

Alkoholi tarvitamise muutmiseks on erinevaid võimalusi. Proovin anda teile ülevaate võimalikest valikutest, et saaksite mõelda, mis teile sellest valikust võiks sobida. Käesolevalt on võimalik saada Eestis alkoholitarvitamise häire ravi. Mida see endast täpsemalt kujutab ja milles ravi seisneb, saate  lugeda täpsemalt siit https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/. On olemas ravimid, mis mõjuvad kas tarvitamist takistavalt või alandavad joomistungi ehk himu. Nende kohta oskab rohkem rääkida psühhiaater, kellega saab koos arutada, milline ravim võiks just teid aidata. Kuna alkoholi tarvitamise muutmisega – vähendamisega, kaasnevad sageli ka meeleolumuutused, kergesti ärritumine, trotslik meeleolu, rahutus, ärevus, närvilisus, siis sageli on abi siinkohal parema enesetunde saavutamiseks samuti abi ravimitest. Konkreetselt enesekontrolli parendamisega tegeletakse psühhoteraapias, mida viib läbi väljaõppe saanud psühholoog. Seal saab arutada enda himu tekkepõhjuste üle, analüüsida võimalikke riskiolukordi, mis puhul joomine vallandub ja tekib soov tarvitada, kuidas kasvatada tahtejõudu ja eneseusku alkoholile EI ütlemises ja tegeleda ka muude allpõhjustega, mis on teid nö tarvitamise juurde viinud või seda ka alal hoiavad. Samuti on võimalus liituda ka mõne eneseabigrupiga: näiteks http://aaestonia.com/avaleht

Võite lugeda selle kohta, kuidas tarvitamist vähendada ka sellelt kodulehelt https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/

Vaatamata soovile tarvitada olete siiski juba mõelnud muutuste peale ja tahaksite tarvitamise enda kontrolli alla saada. Kõik saab alguse ostusest ja esimene samm muutuse suunas on teil juba tehtud meile kirjutades.

Ravikeskuste kontaktid leiate siit: https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/

Kõik teenused on tasuta va ravimid sh ka ravikindlustama isikule. Registreerumisel öelge, et soovite saada teenuseid “Kainem ja tervem Eesti programmi” raames.

Julgustan teid edasi tegutsema!

14.05.2019 14:46

Tere
Olen väga mures meie majas elava naabri pärast. Ta on suurtes võlgades ning ta joob ning käitub joobes olles väga halvasti ja bravuurselt kõigi naabritega. Ta on juba pikemat aega ebastabiilne. Tegu on venerahvusest naisterahvaga ning sooviks talle soovitada psühholoogi või programmi, ravis osalemist. Praegusel hetkel on ta kontaktivõimetu ning joomine teeb asju ainult hullemaks, kurb on vaadata kuidas inimesel on probleem ja ei oska teda aidata, sest ta is ei tundu tahtvat abi. Kui ma saaksin talle panna postkasti venekeelseid infolehti kuidas ta saaks ravile siis kainemas olukorras ehk ta loeks neid. Kas te oskate mulle midagi soovitada. Võib-olla viskab ta need kohe prügikasti aga tõesti sooviks midagi teha, et see olukord paraneks.
Parimat soovides,
H

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

14.05.2019

Loe täispikkuses

Tere.

Olete tõeliselt hooliv inimene, kel on suur süda ja soov naabrit aidata.

Vastu inimese enda tahtsmist ei ole paraku võimalik teda vägisi kuskile vastuvõtule toimetada, kuid see, mis te ise välja pakkusite – panna kas või infomaterjal talle postkasti, on väga hea mõte. Kui teil on võimalus, siis saate sellelt kodulehelt teksti välja printida (http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/) rubriigis NÕU ja ABI on kolm teemat: 1) Millal pöörduda spetsialisti vastuvõtule 2) Milles seisneb alkoholitarvitamisehäire ravi 3) Kuhu pööruda. Nende kõigi kohta võiks panna postkasti info. Materjalid on ka vene keeles.

Samuti peaks infomaterjal olemas olema teie perearstil. Et kui ise juhtute minema, siis saate tema käest küsida.

Juhul, kui inimene häirib oma käitumisega teisi elanikke, siis on teil võimalus abi saamiseks pöörduda ka kohaliku omavalituse sotsiaaltöötaja vastuvõtule teie elupiirkonnas. Võimalik, et tema saab omalt poolt aidata.

Samuti julgustan teid ennast rääkima naabrinaisega siis sellel teemal, kui ta on kaine. Soovitusi, kuidas sellest rääkida saate lugeda siit http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/. See on küll suunatud lähedastele, kuid vast leiate endale sobivaid mõtteid.

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

X
testid siit saad abi
euro