21.04.2022 14:50
Tere!
Olen aastaid alkoholi küüsis olnud ja seda kahjuks tsüklite kaupa,seda 1-2ndl kuus.Selle tagajärjel on mull purunenud abielu ja paar suhet,ja mitu töökohta. Kuid nüüd kui kaotasin oma viimase töökoha, sain aru,et on aeg abi otsida,sest nii see enam jätkuda ei või,kuid kus kohast ja millised on need ravimeetodid ja asutused?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
21.04.2022 14:46
Tere!
Mees Viljandist, 78a., kodune, on viinamees olnud kogu elu, aga töökoht on alati olnud olemas. Sellel aastal on teist korda tsüklis, tänaseks 7. päeva. Ainult magab, käib Wc-s, lonksutab nii pdl. Lauaviina ööpäevas ja ei söö eriti ka midagi. Agressiivne pole, hoopis zombi-moodi uimane ja paneb aeg-ajalt segast juttu. Pakun puljongit viina asemel – ei taha. PEALE SELLE
on keemiaravil :käes 3 korda ja 4. kord tuleb minna Tartusse 11.aprillil. Palun andke nõu, kuidas ja kes saaks tsüklist välja aidata! Lp-ga tema abikaasa (mina ei joo!!!)
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Oleme teile vastamisega nüüd vist hiljaks jäänud, kuid siiski, kui peaks juhtuma uuesti samasugune olukord, siis ehk on sellest sellisel juhul ikka teile abi. Ennetavalt võiks arutada läbi see olukord perearstiga. On olemas eraldi ravim, mis aitab kergendada võõrutusnähte, kuid siis ei tohiks enam alkoholi peale tarbida. Kui kogus, mida inimene igapäevaselt joob, nt 0,5 ja rohkem liitrit viina, siis tuleks maha tulla nö kogust tasapisi vähendades, lonks haaval nö võtta ainult siis, kui tõesti on juba talumatu olla, et ei tekiks tugevaid võõrutusnähte, mis võivad omakorda olla inimese jaoks eluohtlikud. Lonksata ei itohiks pudelist, sest siis ei saa inimen aru, kui palju ta tegelikult tarbib, vaid pitshaaval ja nii ka kogust päeva jooksul vähendades. Kui varem on joodud liiter päevas, siis nüüd proovib 0,5 l. ja järgmine päev 300 ml ja edasi järjest vähem, kuni tunneb et saab juba ära taluda võõrutussümtomid. On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium.
Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda Viljandi Haigla poole ja enne helistada sinna, et mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla ka tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik .
Siinkohal tasub katsetada sedasama viis, mis on varem aidanud tal maha tulla. Osade inimeste jaoks on sobiv ka see, kui nö viina asemel tarbida lahjemat jooki, nt venitada päev välja nii, et tarbin näiteks 3 pdl. õlut ja nii hoopiski õlle abil tsüklist väljuda. Järgmisel päeval proovin veelgi vähem. Tsüklist väljudes on soovitus tarbida ka mineaarliderikast vett, nt Borjom või Värska. Leevendab ka puljong, kuna on samuti soolane ja tomatimahl. Tasapisi taastada ka söömine.
Kuna võõrutusest väljudes on tavaliselt mitmeid päevi halb ka uni, siis selle võiks samuti perearstiga läbi arutada. Võimalik, et mõni päev und uneravimi abil aitab ka kiiremini tervisel taastuda.
21.04.2022 14:38
Tere,
Kuidas saada inimene vägisi kaineks, kui ei ole võimalik saada abi riikliku korralduse poolt? Miks ei ole korraldatud abi mis ennetaks äärmuslikke olukordi?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Otsus tarbida alkoholi või ei, on ikka vaid inimese enda vastutada, kuid mõistan teie pettumust. Kui kõrval inimene tarbib, siis see ikka heidutab korralikult. Riiklikult on olemas tasuta ravi-ja nõustamisteenused, juhul kui inimene soovib ise enda alkoholitarvitamist muuta. Selle kohta saate täpsemalt infot lugeda siit. Raviga saab alustada siis, kui inimene on kaine. Ravi ja nõustamisteenused osutatakse ravikeskuses. Kontaktid leitavad siit. Ka teil endal on võimalik saada nõustamist tasuta 3 korda, kui teie kähedane ise ei ole nõus pöörduma. Sellisel juhul lihtsalt registreerumisel öelge, et soovite nõustamist saada „Kainem ja tervem Eesti“ programmi raames alkoholi tarvitava inimese lähedasena.
On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium. Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda psühhiaatriakliiniku poole. Enne võiks uurida, mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik ja Tallinnas ka erinevad erakliinikud, nt Kordamed erakliinik, Confido Kliinik.
Ka perearsiga võiks läbi arutada inimese alkoholitarvitamise muster. On olemas ka ravimid, mis võõrutussümptomeid leevendavad ja uuesti tarvitamist ka aitavad ennetada.
Eelpool nimetatud ravi ja abisaamise võimalustega peab aga inimene ise nõus olema.
Kuidas iseend aidata, et selle frustratsiooni ja pettumusega toime tulla, siis ehk on abiks teile see materjal ja leiate infot ka siit.
“Põhimõtteliselt on alkohol oma olemuselt ju lahusti. Ja kui närvirakke seal lahusti sees loputada, siis midagi ikkagi juhtub,” selgitas Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaater Ants Kask, kuidas alkoholi joomine kahjustab aju.
Eestlased tarbivad alkoholi elaniku kohta olulisemalt rohkem Euroopa keskmisest, nentis Tervise Arengu Instituudimittenakkushaiguste ennetamise osakonna ekspert Jane Alop Vikerraadio saates “Huvitaja”. “Konjunktuuriinstituudi 2016. aasta andmed ütlevad, et see oli elaniku kohta 8,7 liitrit, mis on juba märgatavalt vähem kui näiteks aastal 2015, kus see oli 10,3. Maailma Terviseorganisatsioon on leidnud, et selleks, et ühiskonnas oleks märgatav muutus alkoholi liigtarvitamise kahjude osas, peaks see number olema 6 liitrit. Nii et meil on pikk tee minna,” rääkis Alop.
Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaater Ants Kask arutles selle üle, kust algab kuritarvitamine. Alkoholi puhul on oluline see, milliseid koguseid mis aja jooksul tarbitakse ja milline kontsentratsioon veres. See põjustab rida muutusi, millest kahju tekib. “Mida kiiremini juuakse, mida rohkem juuakse, seda suurem see kahju tavaliselt on. Põhimõtteliselt on alkohol oma olemuselt ju lahusti. Ja kui närvirakke seal lahusti sees loputada, siis midagi ikkagi juhtub,” tõdes ta.
Kask rääkis, et tervisekahju tekkimiseks ei pea mürgistuseni jõudma. Muutused ajus ja ümberkõlastused tekivad kohe, kui saavutatakse joove, kui minnakse üle 0,5 promilli. “Seda on uuringutega näidatud. Näiteks tudengite seas on küsitud, et kellel on järgmisel päeval halb olla. Need, kes ütlevad, et neil ei ole pohmelli, nende kogused on kõigil olnud nii väikesed, et nad ei saavutagi üle 0,5 promillist joovet. Kui üle selle minnakse, siis on mingi kahju juba kindlasti olemas.”
Ants Kask möönas, et ütlus “joob oma ajud ära” on väga hea väljend. “Alkoholi tarvitades saab kahjustada nii valgeaine kui ka hallaine. Hallaine sisaldab neuroneid ja kui pikka aega alkoholi tarvitanud inimeste aju on uuritud, siis on leitud, et neil lõheneb näiteks ajukoor. Valgeaine kahjustused avalduvad erinevaid ajuosasid ühendavate juhteteede kahjustusena.” See kahjustus on tema sõnul tavaliselt hästi laialdane. Tänapäevaste uurimismeetoditega on päris täpselt näha, et see kahjustus on globaalne.
Asja positiivse poole pealt tõi Kask välja, et kui alkoholi tarbimine lõpetada, siis need muutused teatud määral taanduvad. Psühhiaatriakliinikus, kus Kask töötab, on umbes pooltel patsientidel ka alkoholiprobleem. “Alkoholitarvitamine ja mitmesugused psüühilised kaebused on omavahel tihedalt seotud. Kui need kaks asja on kõrvuti, siis ei saa eeldadagi, et üks või teine asi iseenesest leeveneb. See on selline ring,” selgitas ta.
Ravivõimalustest rääkides tõdes Kask, et selleks peaks tegelikult olema sõltuvuse diagnoos, et arst üldse neid ravimeid kirjutada saaks, mida alkoholismi korral kasutatakse. Tähtsam pool on tema sõnul n.ö psühhosotsiaalne pool. Ka patsiendi motiveerimine. Erinevad psühholoogilised sekkumised valitakse dr Kase sõnul välja vastavalt sellele, mida patsiendile parajasti vaja on. Seda teevad arstid koos psühholoogiga, kuigi sellega võiksid tegeleda ka vastava väljaõppe saanud vaimse tervise õed.
Alop tõdes, on inimesi, kes ei otsigi abi. “Tervise Arengu Instituuti helistavad ka inimesed, kes ütlevad: “Ma tean, et teil on selline programm, aga minu abikaasa, minu isa, minu vend, minu poeg, või ka minu naine ei ole nõus minema, ta ütleb, et tal on kõik okei, et ta tuleb toime.”” Alopi sõnul ei ole pea liiva sisse pistmine kellelegi lahendus. Selle haigusega kaasneb väga palju stigmat. “Kogu perekond tunneb ennast süüdlasena ja tunneb häbi. Ja selle tõttu varjatakse. Varjatakse lähedaste eest, varjatakse kolleegide eest ja püütakse kõiki probleeme ära siluda.”
Esimese soovitusena pakkus Alop, et järgmisel hommikul ei tohiks teha nägu, et mitte midagi ei ole juhtunud, kõik on okei. Sellest peaks rääkima. “Aga siin tuleks meeles pidada ka seda, et purjus inimesega rääkimine on mõttetu või lausa katastroofiline. See viib mõlema poole meeleheiteni. Rääkida tuleb siis, kui inimene saab jutust aru, kui ta on kõne mõistmisvõimeline. Rääkida tuleb ratsionaalselt,” lisas ta.
Kase sõnul on oluline piire tajuda ja seada. Ei tohi leppida sellega, et inimene oma tervist kahjustab. “Ja tihti ei ole see, keda ta kahjustab, tema ise. Need inimesed, kes on tema kõrval, kannatavad. Nad on nagu kaassõltuvuses, neil tekib süütunne ja siis on ka sellega vaja tegeleda. Aga mõlemal juhul on oluline piiride seadmine.”
“Kui me räägime sellest, kuidas alkoholi mitte liigtarvitada, siis tegelikult läbi selle on alkoholi tarbimine nagu normaliseeritud,” tõdes Kask. “Ja need inimesed peavad ennast õigustama, kes alkoholi ei tarbi. See on selline kultuuripool. Tegelikult peaks inimesel olema õigus keelduda alkoholist otsimata selleks mingisuguseid erilisi põhjusi. See on tegelikult ühiskonna surve, kui ta peab seletama, et miks ta alkoholi ei tarbi.”
Aastal 2015 valmis alkoholi tarvitamise häire ravijuhend ning Euroopa Sotsiaalfondi toetusel on Eestis käimas programm “Kainem ja tervem Eesti”, mille üks suur osa on ravisüsteemi ülesehitamine alkoholi liigtarvitajate jaoks, rääkis Alop.
“Programmi raames on Tervise Arengu Instituut sõlminud lepingud viie tervishoiuteenuse osutajaga, need on lisaks Põhja-Eesti Regionaalhaiglale Tartu Ülikooli Kliinikum, Lõuna-Eesti Haigla, Pärnu Haigla ja Viljandi Haigla, kes kõik toimetavad tegelikult selle ravijuhendi soovituste kohaselt. Ravi toimub seal tasuta ja sinna on võimalik pöörduda ka nendel inimestel, kellel ei ole ravikindlustust,” selgitas Alop.
Allikas: Pealinn
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood