21.04.2022 14:50
Tere!
Olen aastaid alkoholi küüsis olnud ja seda kahjuks tsüklite kaupa,seda 1-2ndl kuus.Selle tagajärjel on mull purunenud abielu ja paar suhet,ja mitu töökohta. Kuid nüüd kui kaotasin oma viimase töökoha, sain aru,et on aeg abi otsida,sest nii see enam jätkuda ei või,kuid kus kohast ja millised on need ravimeetodid ja asutused?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
21.04.2022 14:46
Tere!
Mees Viljandist, 78a., kodune, on viinamees olnud kogu elu, aga töökoht on alati olnud olemas. Sellel aastal on teist korda tsüklis, tänaseks 7. päeva. Ainult magab, käib Wc-s, lonksutab nii pdl. Lauaviina ööpäevas ja ei söö eriti ka midagi. Agressiivne pole, hoopis zombi-moodi uimane ja paneb aeg-ajalt segast juttu. Pakun puljongit viina asemel – ei taha. PEALE SELLE
on keemiaravil :käes 3 korda ja 4. kord tuleb minna Tartusse 11.aprillil. Palun andke nõu, kuidas ja kes saaks tsüklist välja aidata! Lp-ga tema abikaasa (mina ei joo!!!)
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Oleme teile vastamisega nüüd vist hiljaks jäänud, kuid siiski, kui peaks juhtuma uuesti samasugune olukord, siis ehk on sellest sellisel juhul ikka teile abi. Ennetavalt võiks arutada läbi see olukord perearstiga. On olemas eraldi ravim, mis aitab kergendada võõrutusnähte, kuid siis ei tohiks enam alkoholi peale tarbida. Kui kogus, mida inimene igapäevaselt joob, nt 0,5 ja rohkem liitrit viina, siis tuleks maha tulla nö kogust tasapisi vähendades, lonks haaval nö võtta ainult siis, kui tõesti on juba talumatu olla, et ei tekiks tugevaid võõrutusnähte, mis võivad omakorda olla inimese jaoks eluohtlikud. Lonksata ei itohiks pudelist, sest siis ei saa inimen aru, kui palju ta tegelikult tarbib, vaid pitshaaval ja nii ka kogust päeva jooksul vähendades. Kui varem on joodud liiter päevas, siis nüüd proovib 0,5 l. ja järgmine päev 300 ml ja edasi järjest vähem, kuni tunneb et saab juba ära taluda võõrutussümtomid. On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium.
Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda Viljandi Haigla poole ja enne helistada sinna, et mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla ka tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik .
Siinkohal tasub katsetada sedasama viis, mis on varem aidanud tal maha tulla. Osade inimeste jaoks on sobiv ka see, kui nö viina asemel tarbida lahjemat jooki, nt venitada päev välja nii, et tarbin näiteks 3 pdl. õlut ja nii hoopiski õlle abil tsüklist väljuda. Järgmisel päeval proovin veelgi vähem. Tsüklist väljudes on soovitus tarbida ka mineaarliderikast vett, nt Borjom või Värska. Leevendab ka puljong, kuna on samuti soolane ja tomatimahl. Tasapisi taastada ka söömine.
Kuna võõrutusest väljudes on tavaliselt mitmeid päevi halb ka uni, siis selle võiks samuti perearstiga läbi arutada. Võimalik, et mõni päev und uneravimi abil aitab ka kiiremini tervisel taastuda.
21.04.2022 14:38
Tere,
Kuidas saada inimene vägisi kaineks, kui ei ole võimalik saada abi riikliku korralduse poolt? Miks ei ole korraldatud abi mis ennetaks äärmuslikke olukordi?
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
21.04.2022
Tere
Otsus tarbida alkoholi või ei, on ikka vaid inimese enda vastutada, kuid mõistan teie pettumust. Kui kõrval inimene tarbib, siis see ikka heidutab korralikult. Riiklikult on olemas tasuta ravi-ja nõustamisteenused, juhul kui inimene soovib ise enda alkoholitarvitamist muuta. Selle kohta saate täpsemalt infot lugeda siit. Raviga saab alustada siis, kui inimene on kaine. Ravi ja nõustamisteenused osutatakse ravikeskuses. Kontaktid leitavad siit. Ka teil endal on võimalik saada nõustamist tasuta 3 korda, kui teie kähedane ise ei ole nõus pöörduma. Sellisel juhul lihtsalt registreerumisel öelge, et soovite nõustamist saada „Kainem ja tervem Eesti“ programmi raames alkoholi tarvitava inimese lähedasena.
On olukordi, kus inimesel võivad kainenemisel tekkida nii tugevad võõrutusnähud, et lootuses neist alkoholi abil üle saada, ei suudeta joomist lõpetada. Tugevate võõrutusnähtude korral peaks kindlasti pöörduma spetsialisti poole, raskematel juhtudel võivad selle seisundiga kaasneda krambid või deliirium. Võõrutusnähtude puhul aitab arst ravimitega seisundit leevendada. Oluline on toitainete, vitamiinide, mineraalainete ja piisava koguse vedeliku manustamine. Kui raskendavaid asjaolusid ei teki, kestab võõrutusseisundi ravi tavaliselt kuni seitse päeva. Raske seisundi korral viiakse võõrutusravi läbi haiglas ja see võib kesta kauem. Siis tuleks pöörduda psühhiaatriakliiniku poole. Enne võiks uurida, mis teenuseid nad võõrutussümptomite korral pakuvad. Haiglati on see erinev. Tavaliselt tehakse nö tilka, mille käigus püütakse vitamiinide, elektrolüütide ja vee tasakaalu häirete korrigeerimise ning medikamentoose raviga kergendada inimese seisundit ning võimaldada tal joomatsüklist kiirelt ja komplikatsioonideta välja tulla. Selline teenus võib olla tasuline. Tartus näiteks pakub seda ka üks erakliinik: A Kliinik ja Tallinnas ka erinevad erakliinikud, nt Kordamed erakliinik, Confido Kliinik.
Ka perearsiga võiks läbi arutada inimese alkoholitarvitamise muster. On olemas ka ravimid, mis võõrutussümptomeid leevendavad ja uuesti tarvitamist ka aitavad ennetada.
Eelpool nimetatud ravi ja abisaamise võimalustega peab aga inimene ise nõus olema.
Kuidas iseend aidata, et selle frustratsiooni ja pettumusega toime tulla, siis ehk on abiks teile see materjal ja leiate infot ka siit.
Seitsmes aasta järjest pausin esimesest jaanuarist alkoholi tarbimise umbes 50-100 päevaks ning toimub versioon tuntud paastust, kus liha on laual, kuid selle allaloputamine käib lahja mittealkohoolse vedelikuga. Miks nii on juhtunud pole selge. Vajadust pole, samas tulemused on üllatavad. Kaale ei lange just liiga kiirest, aga tuju on pidevalt hea, energiat meeletult nagu oleks “juhe taga” ja meeled töötavad täie rauaga.
Eksperimenteerimine on inimesele äärmiselt omane tegevus. Eksperimenteeritakse muusikas, kunstis, äris ja olmes, samuti gastronoomias ja oma enda kehaga. Seetõttu populariseeruvad ekstreemspordid, talisuplus, veganlus. Ka kaine olemine on muutunud popiks, noored ei “laku” enam nagu meie vanasti, valides õhtuviiteks pigem pudeli kombuchat, matcha teed või maasikatega loputatud kurgiveest rohelise teega. Mis asi see viimane on, pole selge. Tänased ülekolmekümnesed saabuvad külla alati pudeli veini või kangemaga, iga sotsiaalne ajaviide kui mitte ei keerle, siis vähemalt kaasab endas väikest “võtmist”. Me elame alkoholipõhises ühiskonnas, kus hääd sidemed ristitakse ja lõbusad ajad saadetakse mööda ikka mõne kaunikõlalise joogi saatel. Probleemi 99% inimestest alkoholiga pole ning kuna tegu on tarkade inimeste joogiga, siis võiks eestlasi pidada targaks.
Ilmeksimatult kuulub alkohol enamuste sotsiaalsete ja formaalsete ürituste juurde, samuti meeldib meile sobitada veine toitude juurde ning õhtuseks rahustuseks “raputada” mõni kokteil. Alkoholil on mõnutunnet tekitav ja rahustav mõju, kuid kogu oma headuses on ikkagi tegemist mürgiga, mis meie keha laastab. Aastavahetuse lubaduste TOP3-s on kindlasti sees alkoholist loobumine või selle tarvitamise tugevam piiramine. Lubadust ei andnud, võtsin lihtsalt ette väikeseeksperimendi. Jälle. Seekord, esimest korda, ideega vaadata, mis juhtub 100 päeva jooksul, kui ihusse ei voola tilkagi alkoholi. Tahan teada, mis on alkoholist loobumise kasutegur? Mis juhtub meie kehadega, kui alkoholist loobume?
Kaal ei lange nagu lubatud, tuju on aga laes
Probleemi alkoholiga pole mul kunagi olnud. Alati olen vaadanud talle otsa kui sõbrale ja mis seal salata, meeldib napsutada, trimbata ning väikene pits nüüd ja jälle teha. Töö on selline, kus hea toit ja hea jook on kesksel kohal, kolleegid ja allikad ei sülita pitsi, rääkimata sõpradest ja spordikaaslastest. Alkohol on olnud alati elu osa, seda aga mitte liigtarbimise või valuvaigisti, vaid ikka kultuuri ja gastronoomia osana. Mingil juhul ei ole ma tundnud, et alkohol on pärssinud või takistanud mul midagi teha. Ehk siis kärakaprobleemi pole.
Aga igat aastalõppu sisustav trall ja juba novembrist pihta hakkavad pidustused kurnavad keha ning muudavad loiuks. Samas kui igal õhtul on õhtusöök, vastuvõtt, jalgpall kõrtsis või sünnipäev ei ole seda loidust ja raskust kauaks, kuni esimese pitsi või pokaalini. Seda, kui raskelt alkohol ikkagi inimkeha väsitab saab selgeks uue aasta Kolme Kuninga päeva kandis, kui ärkan ilma kellata kell 7 hommikul, olles uinunud vaid kuus tundi varem. Puhanud ja värske, miski ei kisu tagasi voodisse, püksid jalga ja ringutamata tegudele.
Embargoaja alguses on veider mitte teha õhtul kokteili või avada päeva lõpetuseks külm ja “higistav” õlleke, samuti vaadatakse huumoriga minu poole, kui õhtusöögile saabununa palun joogiks midagi mittealkohoolset. Mida aeg edasi seda lihtsamaks muutub keeldumine, seda arudsaavamad on need, kes on sinu ümber. Huvitav on aga see, et umbes kuu ajaga ei registreeri alkohol – vein, õlu, kokteilid jne. – enam isegi radaril, kui miski, millega end turgutada. See toob aga vaatevälja alternatiivid, kuna vedelikke on vaja tarbida ning neist kosutust saada – avastamisele tulevad erinevad uued ja vanad teesordid, keskendun näiteks terveks kuuks ajaks matcha tee (Jaapanipärane roheliste teelehtede pulbrist valmistatud vahune tõmmis) tundma õppimisele, samuti tulevad minu ellu moktailid ehk alkoholivabad kokteilid, limonaadid, avastan lähemalt mis asi on teeseenest valmistatud kääritusjook kombucha. Kuupmeetrite kaupa libiseb erinevate juur- ja puuviljadega rikastatud vett.
Selgub aga üks huvitav asi, nimelt see, kui vähe tegelikult kaloreid varasemalt alkoholist tuli, sest kaal mingit olulist langusjõnksu ei tee. Kas tegu on kompensatsioonimehhanismiga, kus sööki kulub rohkem või tegelikult ei olnud ka 2016. aasta lõpus tarvitatud alkoholi kogus per päev nii suur kui oli kahtlus. Igal juhul on tulemuseks kohutavalt ergas olek, värskus ning energiahulk, mis hakkab vähenemise märke näitama alles südaööks. Meeleolu on laes, tujukõikumisi ei ole, olen rahulik ja kalkuleeriv. Ühe kõige olulisema parandusena tunnen, kuidas ma ei pea ega taha öelda ühelegi pakkumisele või ideele käegalöömiseks sõnu “ma ei viitsi!”.
Alkoholikeskne ühiskond
Fakt on, et me elame alkoholikeskses maailmas, selle vastu ei saa. Presidendi vastuvõtust kuni lapse aastaseks saamise peoni, ikka lüüakse kokku mulliveiniklaasi, saunakultuuri osaks on õlu ja õhtusöök ei saavuta tõelist kliimaksit ilma veinita. Selles pole midagi halba, see on kultuur ja alkohol on kultuursete ning tarkade inimeste jook. Huvitav tähelepanek mittejoojana ühiskonnas liikudes: äärmiselt vähe mõeldakse alkoholiväliselt joogielamuste pakkumisele. Ikka saab teed ja vett, limonaadi ja alkovabat siidirit-õlut, midagi väga põnevat aga keegi ei paku. Soovitus siit HoReCa sektorile: olge julged ka alkovaba kraami pakkumisel.
Olgugi, et meie elu keskpunktide ja äärealadel toimuva kaaslaseks on alati olnud alkohol, siis minul kui algajal mittejoojal ei jäänud nende nelja kuu jooksul vahele mitte ühtegi üritust, pidu või askeldust. Lõbus oli ka ilma joovastava joogita, jutud olid isegi pidudel inimestega pikemad, põnevamad ja huvitavamad. Samuti avastasin, et mind peetakse huvitavamaks. Kui jubedat jora ma siis “jookis peaga” ajasin? Kokkuvõtvalt on võimalik mittejoojana joojate maailmas hakkama saada.
Uus reaalsus
Nagu öeldakse, siis vaid “kaotajad jätavad pooleli”. Minul seda kavatsust ei ole. Väikene paus on vajalik, et tuletada meelde, miks on alkohol oluline – meeleolulooja, toidu maitsete tõstja, seltskonnaliige, emotsioonitekitaja, maitsenaudingupakkuja ja nii edasi. Küsimus ei ole koguses, pigem kvaliteedis ja naudingus. Statistika ütleb, et viimaste aastatega ei ole muutunud summa, mis eestlane alkoholile igal kuul kulutab, muutunud on aga see, et ostetakse kallimaid pudeleid, brände ja kvaliteeti. See aga tähendab, et juuakse vähem ja kultuursemalt: juuakse üks drink väga head džinn-toonikut või pokaal veini õhtul, kuid seda nauditakse, ei kulistata.
Nagu mainisin, siis ma naasin alkoholimekkijate hulka 110 päeva pärast embargo algust. Esimene lonks nelja kuu järel oli aga kõike muud kui klimaatiline. Ei meeldinud enam, ju oli jook vale ja situatsioon sundluslik, tekitas imeliku tunde ja hommikul valutas pea nagu oleksin uuesti 15 ja seljataga esimene pudel sinist longerot suvetuuri “Suvest Suveni” parklas.
Viimase kuu jooksul olen aga alkoholi pruukinud vaid kolmel korral ning sedagi vaid toidukõrvasena mõnel üsna ametlikul õhtusöögil. Niimoodi sobib – hea zinfandel või pinot noir mõnusa liha ja kala juurde, eiswein magustoidu ja mõni hea spumante alustuseks. Resümee on kogu kogemusel see, et tasub eksperimenteerida, sellest on võimalik leida palju huvitavat ja avastada unustatud vana. Aga mingil juhul ma ei kutsu kedagi loomuvastaselt alkoholist loobuma, ega aja inimestele terviselora. Käituge nii nagu ise soovite, olge aga uudishimulikud.
Allikas: Delfi.ee
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood