X

Küsimused ja vastused

24.09.2020 15:21

Tere,
kas isikule alkoholivastase depoo-disulfiraami implanteerimine aitab isikul terveneda alkoholihäirest või täielikult välistab sel ajal alkoholi tarvitamise?

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

24.09.2020

Loe täispikkuses

Tere! Disulfiraami suukaudne manustamine tekitab alkoholi suhtes ebameeldivaid reaktsioone, vastikust alkoholi suhtes. Disulfiraami on alkoholisõltuvuse ravis kasutatud abstinentsi säilitamiseks nii suukaudselt kui nahaaluse implantaadina, kuid alkoholitarvitamise häire korral on oluline osa psühhosotsiaalsetel sekkumistel ehk igakülgsel nõustamisel. Tänapäevase käsitluse kohaselt inimesele ravimeid ilma nõustamisteta ei kirjutatagi, sest eelkõige on vaja tegeleda inimese käitumismustrite, uskumuste ja probleemidega, mille tagajärjel alkoholi liigtarvitamine väljakujunenud on.

Alkoholitarvitamise häirega patsiendi ravijuhend ütleb uuringutele tuginedes, et disulfiraami implantaat ei ole efektiivsem kui platseebo, kuna ei saavuta vajalikku ravimi kontsentratsiooni veres, kuid subkutaanse implantaadi korral on demonstreeritud olulist platseeboefekti, mis on aidanud abstinentsi säilitamisele kaasa.

18.09.2020 14:23

Tere,minu elukaaslane on alkoholist sõltuvuses.Ei soovi arsti abi põhjusel,et info läheb läbi perearsti kindlustusfirmale kus tal on tehtud elukindlustus.Kas psühhiaatria kliinik ja perearst jagavad infot kindlustusfirmaga.Tänu vastuse eest.

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

18.09.2020

Tere

Alkoholihäire või sõltuvus on haigused ja neid käsitletakse vastavalt sellele. Kindlustusfirmal ligipääsu digiloole ei ole, aga ta võib  ilmselt  põhjendatult teha päringu arstile.

22.07.2020 15:03

Tere!
Kolleeg täna hommikul pöördus murega, et tunneb järjekordselt alkoholilõksu langemist.. (Paar aastat tagasi oli tal tõsine tsükkel, vahepeal kõik justkui hästi oli ja nüüd siis jälle)
Kuidas anda talle head nõu edasise käitumise osas.. kuidas alkoholijanule vastu seista, kust leida head spetsialisti, kes aitaks … ?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

22.07.2020

Loe täispikkuses

Tere!

 

Eestis on võimalik saada programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames tasuta alkoholitarvitamisehäire ravi- ja nõustamisteenuseid (sh on teenused tasuta ka ravikindlustamata isikutele). Täpsemalt saate lugeda siit (https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/).

Lisaks on võimalik alkoinfo.ee lehel läbida tasuta iseseisvalt programm “Selge”, mis aitab tarvitamise kontrolli alla saada ja enda tarvitamisega seonduvat põhjalikumalt analüüsida Täpsemalt saate lugeda (https://selge.alkoinfo.ee/?q=homepageguest)

 

Alkoinfo.ee lehelt leiate palju harivat infot selle kohta, kuidas säilitada motivatsiooni.  (https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/muutuste-sailitamine/motivatsiooni-sailitamine-rajal-pusimine/), kuidas toime tulla tungiga (https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/muutuste-elluviimine/joomissoovi-taltsutamine/) ja  tagasilangusega (https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/muutuste-sailitamine/tagasilangused/), kuidas alkoholile ei öelda ja end kehtestada ja muud kasulikku (https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/muutuste-elluviimine/ei-utlemine/ )  ja  (https://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/muutuste-elluviimine/enesekehtestamine/).

 

Teie kolleegil on vedanud, et tal teie näol selline hooliv inimene olemas on!

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

X
testid siit saad abi
euro