X

Küsimused ja vastused

25.11.2021 17:18

Tere! Olen mures oma äia pärast, Elukaaslasega vahepeal käime tal külas, mina ytlen ikka, et see on pea liiva alla pistmine, sest kaua ta enam nii vastu ei pea. Veel mõned kuud tagasi oli tal veel töö, ka sealt lasti ta lahti ilmselgetel põhjustel. see oli ilmselt viimane asi, mis teda veel kuidagi ree peal hoidis. Eelmine kord proovisin süüdistamata temaga rääkida, et ta lapsed tõesti tahaks kainet isa näha jne. Ta sai aru, ytles et jaa, kui lapselapsed tulevad, siis ei joo jne. Küsisin kas ta oleks valmis minema ka vastavasse kliinikusse, ytles lõpuks siiski ei. Ta juskui kohati mõistab, et ta on hukatuse poole teel ja et nii jätkata ei saa, ent ta ei leia ka mille nimel väga kaine olla. Väikeses kohas elades võib tõesti motti vähe olla, eriti kui viis aastat tagasi naine ära läks ja lapsed oma elu peal ning nüüd ka tööd pole. Ent kuidas ma saaksin kuidagigi suunata teda nii, et ta siiski asutusse läheks vabatahtlikult? Ma ei suuda käia tal külas et lihtsalt jälle näha, kuidas ta end põhja joonud on ja kuulda lugusid end surnuks joovatest naabritest. Ta on alles 50 aastane ja leian et saab enda eluga veel palju ära teha..Vastust ootama jäädes,

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

25.11.2021

Loe täispikkuses

Tere

Te olete juba teinud asju, mis tõenäoliselt on teda ka mingil moel ikkagi aidanud. Kasvõi see, et ta mõtles sellest rohkem, kuidas ta selleni oma elus on jõudnud ja kaalus ju isegi ka spetsialisti juurde minekut. See, et inimene on enda tarvitamises muutuste tegemise osas nö kahevahel, on sage nähtus. Ärge heitke meelt, kui ta ükspäev räägib, et tahan ja siis jällegi, et ei taha. Kuna ta elab ka üksi ja väikses kohas, siis võib ette kujutada, et ta kogeb palju üksindust ja peletab seda tunnet eemale alkoholi tarvitades. Töö kaotus on inimeste jaoks väga suur kaotus ja seda just eriti meeste puhul. Töö annab inimese elule teatud eesmärgi, olla oodatud, olla vajalik jt. Siinkohal võiks ehk rääkida tema ednise tööandjaga, et kui äi omal moel ikka pingiutab, siis ehk on tal võimalus tööle tagasi saada. Esilagu kas või katseajaga. See võib osutuda motivaatoriks. Kindlasti ei tohiks teda oma mõtete ja eluga päris üksi jätta, sest sellisel juhul võib meeleheide ja lootusetus süveneda. Selle teema ikka ja uuesti tõstatamine on tähtis. Üks vestlus- see esimene aus vestlus ja oma abi pakkumine, on teil ju tegelikult juba maha peetud. See on lähedaste jaoks kõige raskem tavaliselt. Tasub ikka ka jälle uuesti rääkida. Tal on vaja seda kuulda, et tema oma muredega läheb teile korda, et te hoolite. Seda tuleb aga teha siis, kui inimene on kaine. Isegi, kui ta keeldub, siis jätke nö uks vestluseks lahti, juhul kui sa ühel päeval ümber mõtled, siis anna mulle teada, ma võin isegi tulla sinuga vastuvõtule kaasa. Selle nö toetava õla pakkumine võib anda inimesele ka julgema tunde. Saab ka öelda, et käime üks kord ära ja kui kohe üldse ei sobi, siis nii on.

Muidugi saab alati pööruda ka perearsti vastuvõtule. Võib olla on see äia jaoks turvalisem ja usalduslik kontakt on juba olemas. Paljud perearstid on saanud ka väljaõppe, kuidas alkoholitarvitamise häiret ravida ja inimest nõustada.

Vahel võib olla nii, et  inimeses tekkiv pettumus, süü ja häbi tunne, et  lase lihtsalt abi vastu võtta. Tarvitamise tagajärjel saab aju inimesel kannatada ja seda tuleb ka vahel ravida, nii nagu teisi organeidki. Kui süda torgib, siis ikka minnakse arstile, aga kui alkoholitungile vastu ei pea, siis seda kuidagi loetakse vähem tähtsaks.

Eestis on täiesti olemas ravi-ja nõustamisteenused, kuhu saab abi saamiseks pöörduda. Ravi sisu kohta saate lugeda: https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/. Alati ei peagi haiglasse nö sisse minema. On ka teisi raviviise. See on ka see, mida inimesed sageli kardavad, et mind pannakse nö kuhugi luku taha. Ravikeskuste kohta leiate kontaktid siit: https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/

Ma saan teie kirjast aru, et te olete juba teadlik sellest, kuida rääkida tarvitamisest äiaga, kuid panen igaks juhuks siia ka veel selle kohta lingi, kust saate just lugeda selle kohta, kuidas peaks rääkima ja käituma: https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/

Lisaks ka veel infomaterjal: “Mida teha, kui lähedane joob”

file:///C:/Users/DELL/Dropbox/AJK%20Kliinik%20O%C3%9C/TAI%20ALKORAVI/mida%20teha%20kui%20l%C3%A4hedane%20joob%20artikkel.pdf

Olge järjekindel temaga vesteldes ja proovige teda kaasata enda pere tegemistesse, et ta tunneks end vaatamata töö kaotusele siiski vajalikuna ja väärtustatuna. Vahel ongi ainuüksi olnud juba sellest abi, kui inimene saab olla vajalik kasvõi enda lastele või lapselastele ja teda ei jäeta kõrvale.

Te olete väga hooliv minia!

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Please enter a number from 11 to 11.
  Please answer to confirm you are a human
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

X
testid siit saad abi
euro

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

Girl

Saa teada, milline on sinu emotsionaalne seisund.

Testi on teinud 221348 inimest

audit

Küsimused 1/24

Emotsionaalse enesetunde test

Test aitab sul aru saada oma emotsionaalsest seisundist.
Test ei diagnoosi ega anna muul moel meditsiinilisi hinnanguid tervise kohta.

Täpsemate hinnangute saamiseks on vajalik psühhiaatri või kliinilise psühholoogi konsultatsioon.

 

Allikas: Emotsionaalse enesetunde küsimustik EEK-2. Autorid: Aluoja jt 1999 (Aluoja, A., Shlik, J., Vasar, V., Luuk, K., Leinsalu, M. (1999). Development and psychometric properties of Emotinal State Questionnaire, a self-report questionnaire for depression and anxiety. Nordic Journal of Psychiatry, 53, 6, 443-449).

  ALUSTAN
  doctor

  Testi on teinud 152453 inimest

  Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
  tarvitamise pärast muretsema.

  Loe audit testi kohta lähemalt
  audit

  Audit test

  Küsimused 1 / 11

  Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

  VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

  ALKO Kalkulaator

  Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator aitab sul teada saada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
  Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata üle, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

  Jälgi ka pikema perioodi jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.

  EDASI

  Mõju elukvaliteedile

  Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

  Loe edasi

  TUULI LUGU

  Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

  Vaata kõiki lugusid

  PEREARSTI LUGU

  Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

  Vaata kõiki lugusid

  ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

  Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

  Alkoholi liigtarvitamise ravi

  Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

  Loe rohkem

  LÄHEDASED

  Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

  Loe rohkem

  Nõuandenurk

  17.12.2021 10:34

  Tere. Olen 36 aastane mees ja mure alkoholiga. Kodune töö on viimaste aastatega võimendanud vajadust alkoholi järele. On ka hullemaid aastaid olnud, aga viimane aasta on eriti karmiks läinud. Harva on päevi, mil kasvõi ühte õlut või siidrit ei joo (tavaliselt 3). Nädalavahetustel kangem kraam ka vahel. Koguselt keskmiselt 0.5 l. nädalavahetusega, pluss paar õlut vahele. Asi...
  Ljudmilla Atškasov

  Ljudmilla Atškasov

  psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

  17.12.2021

  Tere

  Tunnustan teid selle eest, et enda vastu aus olete ja mõistate, et selline tarvitamine ei ole teie jaoks enam tavapärane, st selline nagu vanasti oli. Igasuguse muutuse aluseks käitumises on selle teadvustamine, et miskit on paigast ära ja vajab korrigeerimist. Mida sagedamini alkoholi tarvitatakse, seda enam õpib paraku aju seda ootama. Siinkohal on õige endalt küsida, miks ... Loe täispikkuses

  • Küsi nõu


   (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Please enter a number from 11 to 11.
   Please answer to confirm you are a human
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE

  Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
  Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.


  LEHT NOORTELE

  Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

  Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


  TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE

  kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.