30.12.2020 12:59
Tere!
Selline küsimus lihtsalt, et kuidas sellest ringseisust välja saada?
Tarbin tihti enda arvates alkoholi. Põhiliselt viina.
Tunnen, et jama on see asi. Õnneks olen siiani suutnud piirata
seda tarbimist just siis kui vaja järgmisel hommikul rooli taha istuda.
Alkomeeter on olemas ja näidanud nulli.
Aga enda jaoks tahaks sellest vabaneda…..tervis on ka midagi,
mida vaja kaitsta. Samas on hea õhtul võtta mõned pitsid peale
rasket tööpäeva et lihtsalt on kergem uinuda. Muidu avastan end
mõtlemast uute probleemide üle ja uni ei kipu enne tunnikest tulemagi.
Mida oskate soovitada?…..tunnen, et kui nii edasi kestab siis võivad
probleemid tulla nii elus endas kui ka tööd tehes.
Parimate soovidega,
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
See on väga hea, et mõtlete oma tuleviku peale ja näete riske, mis võivad kaasneda sellega, kui te samal moel jätkate. Ei hakkaks teile siinkohal eraldi soovitusi pakkuma, vaid soovitame pöörduda raviasutuse poole, kust te saate igakülgset abi ravimeeskonna poolt, kuhu kuulub nii psühholoog, vaimse tervise õde, psühhiaater, kui sotsiaaltöötaja. Rohem infot ja ravikeskuste kontaktid leiate siit.
30.12.2020 12:55
Tere.
Üks inimene soovib endale lasta teha alkoholivastase süsti aga ma ei leia mitte kusagilt infot, kus sellist asja teha saaks.
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
30.12.2020
Tere
“Kainem ja tervem Eesti” programmis , mis tugineb tõenduspõhisel ja tänapäevasel käsitlusel, on peamine rõhk nõustamistel ja vajadusel kirjutab psühhiaater ravimid inimesele ravi toetuseks juurde.
Kui ta soovib mingit kindlat süsti, mis peaks aitama ühe korraga, siis seda teenust võivad pakkuda ilmselt mõned erakliinikud. Meil puudub selle kohta informatsioon. Meie soovitame inimesele pakkuda ka nõustamist ja psühholoogilist abi, sest tavaliselt on alkoholi tarvitamise juurpõhjus kusagil mujal või kaasneb sellega mõni teine vaimse tervise probleem, mis samuti käsitlemist vajab.
“Kainem ja tervem Eesti” programmi ravi võimaluste kohta leiate infot siit.
22.12.2020 11:40
Tere! See on tõen. küsimus hepatoloogile. Tarvitasin alkoholi pikalt ja pidevalt aastaid (ligi 20 aastat kolme-nelja pooleaastase pausiga). Nüüd lõpetasin päevapealt. Keskm. kogused olid lõpuks kuni 20 ühikut ööpäevas, aga tavaliselt 15 kanti (kui ikka õigesti arvutasin: 5 prk 5% õlut ja 150-200 g brändit). Käte värin läks üle nädalaga, aga kohe tuli väike palavik (37,1…37,5) ja see ei ole 10 päevaga ära läinud. Võtan B (4000) ja D(4000) vit. ja Livertat. Kas palavik võib olla seotud maksa seisundiga ja kui kaua see võib kesta? Muidu kõik muu on korras ja enesetunne igati hea, ei ole valu kusagil, väljaheited korras ja õiget värvi, nahk ja silmavalged kenasti, kolest. viimati 5,5. Tänan!
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
22.12.2020
Tere
Meie oleme Tervise Arengu Instituut ja tegeleme alkoholitarvitamise ennetamisega.
Meil ei ole arste. Hepatoloogile mõeldud küsimusega soovitame pöörduda arstidele suunatud keskkondadesse või otse arsti poole.
Tervitades
Küsimustele vastavad
Anneli Sammel
alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut
Betty-Maria Märk
vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut
Kadri Andresen
psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu
Karin Kilp
alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut
Ljudmilla Atškasov
psühholoog AJK-Kliinik, Tartu
Kui õhtune klaas veini on muutunud kaheks või kolmeks klaasiks või kui tekkinud on väike õllekõht, tasub mõelda, kui palju alkoholi sa tegelikult tarbida tahaksid ning mida toob kaasa alkoholi edasine tarbimine või sellest loobumine
Teha alkoholiga väike paus kasvõi paariks nädalaks, on hea mõte, kui jood pidevalt rohkem kui lubab soovituslik päevanorm (4 cl naiste puhul ja 8 cl meeste puhul). Kui aga sinu alkoholitarbimine kipub mõjutama sinu tööd või isiklikke suhteid, oled ületanud juba mõistlikkuse piiri.
Kindel on see, et sinu organismile mõjub alkoholivaba dieet kergendavalt:
1. Sa magad sügavamalt ja rahulikumalt
Ajakirjas Alcoholism: Clinical & Experimental Research avaldatud uuring tuvastas, et alkoholi pruukimine enne magamaminekut suurendab ajus alfa-lainete mõju, mis ilmnevad tavaliselt siis, kui puhkad, et oled ärkvel. Tulemuseks on rahutu uni. Erinevad alkoholiteemalised uuringud näitavad, et kuigi alkohol aitab kiiremini uinuda, rikub see tõsiselt unekvaliteeti. Ilma alkoholita magades tunned end järgmisel päeval palju värskemana ning aktiivsemana, lisaboonusena parem tuju, keskendumisvõime ning vaimne sooritus.
2. Sa sööd vähem
Ajakirjas American Journal of Nutrition avaldatud uuringus leiti, et alkohol on üks peamistest isutekitajatest. Põhjus võib peituda selles, et alkohol võimendab meie meeli, leitakse jälle ühes teises uuringus, mis avaldati ajakirjas Obesity. Teadlased on avastanud, et mõned naised, kes said katse käigus alkoholi kahe päevanormi jagu (kokku 8 cl), sõid 30% enam kui naised, kelle organism sai alkoholi asemel füsioloogilist lahust. Ka väga väike alkoholikogus kasvatab naiste ajuaktiivsust, tehes neid tundlikumaks toidulõhnale ning meelitades neid rohkem sööma.
3. Sinu magusaisu võib kasvada
Suhkrutase tekitab ajutist mõnutunnet nagu alkoholgi, seetõttu võib juhtuda, et kui loobud ühest mõnuainest, nõuab su organism teist asemele.
4. Sinu kehakaal langeb
Alkohol kasvatab kurikavalalt sinu päevast kaloritarbimist, ilma, et ise märkaksid. Üks margarita-kokteil võib sisaldada 300 kcal või enam, piña colada aga koguni 450 kcal. Jättes alkohoolsed joogid menüüst välja ja mitte asendades neid magustoiduga, hakkavad kilod robinal kaduma.
5. Nahk muutub terveks ja säravaks
Kõigest mõne päevaga muutub su nahk tervemaks ja niisutatumaks, kuna alkohol on diureetilise toimega ning väljutab su kehast vett. Kuivus põskedel ja ninaümbruses väheneb, samuti leevenevad kõõma, ekseemi või muud nahaprobleemide sümptomid.
6. Sul on rohkem raha
Alkoholijoomine, eriti kui armastad kalleid veine või viskisid, on kallis hobi. Arvuta kokku, kui palju sul on kulunud alkoholile nii kodus kui baarides-restoranides – tulemus võib osutuda vägagi üllatavaks.
7. Sind võib vaevama hakata kadedus
On oluline teada, et viibides seltskonnas, kus teised joovad, võib sul tekkida tunne, et jääd sellest mõnust ilma – kainusest võib saada paras väljakutse.
8. Vähirisk väheneb
USA Riikliku Vähiinstituudi andmeil on alkohol seotud suu-, maksa-, rinna-, jämesoole ja pärasoolevähi riski tõusuga. See risk kasvab koos alkoholitarbimisega.
Allikas: Women’s Health
Allikas: Õhtuleht
AUDIT-TEST
Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT.
Alkokalkulaator
Mida ja kui palju sa viimati jõid?
Alkokalkulaator on suurepärane vahend oma alkoholitarbimise jälgimiseks, järelduste tegemiseks ja tarbimise vähendamiseks.
Videolood
INFOKESKKOND LAPSEVANEMALE
Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna ning seetõttu on tähtis mõjutada noorte arvamusi ja käitumist alkoholi suhtes. Räägi lapsega alkoholist – nii ennetad võimalikke probleeme tulevikus.
Loe, millal ja kuidas lapsega alkoholist rääkida.
LEHT NOORTELE
Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?
Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!
TÖÖVAHEND SPETSIALISTIDELE
kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.