X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

15.10.2018 15:39

Tere!
Mul on mure oma poja (26) pärast, tal on alkoholiga probleeme. Siiani on ta suutnud tööl käia. Tal on ravitud mitu aastat vahelduva eduga depressiooni. Me ei ela koos, üks elab ühes Eesti otsas, teine teises. Tema enda jutu järgi on tal olnud ka selliseid perioode, kus mitu kuud pole olnud kainet päeva. Aeg ajalt on ta teinud kaineid aegu (mõne nädalasi). Selle aasta alguses võeti vereproovid, mis olid korrast ära just alkoholi tõttu ning anti soovitus sellest loobuda. Tema ise ei taha täiesti loobuda, vaid vähendada. Aasta alguses võttiski ta asja ette ja suutis olla alkoholist vaba kuu aega, aga siis algas asi tasapisi uuesti peale. Lisaks sai ta augusti lõpus teada, et tal on bipolaarsus (praegu pole neid klassikalisi maaniahoogusid olnud, on hüpomaania ja siis depressiivne faas). Selle raviks määrati rohi Convulex. Rohu võtmisel tuleb vältida alkoholi ja teha teatud aja tagant maksaproov. Tema enda jutu järgi oli see nüüd märk alkoholiga lõpparve teha. Ise ta väidab, et võtab alkoholi nüüd palju vähem, aga viimasel ajal on järjest rohkem märke ning tegusid, et ka see ei aita ning alkoholi võtmine siiski jälle suureneb. Lisaks on poeg tekitanud hüpomaania hoogude ajal tohutud võlad, mida tal on raske maksta, olin nõus talle appi tulema. Leppisime kokku, et aitan teda ja tema kannab selle eest hoolt, et ta tervis-maks korras oleks, et ta rohtu võtta saaks (ta väidab, et rohi mõjub talle väga hästi). Minu hirm on, et alkoholi kuritarvitades ta maksanäidud (teeb oktoobri lõpus) on korrast ära ning ravi lõpetatakse. Ise ta seletab, et vaatab need proovid ära ja kui need on korrast ära, siis võtab alles midagi kardinaalset ette. Minu arvates on see otsuste edasilükkamine. Ta ise saab aru, et tal on alkoholiga probleeme, aga ta pole nõus kuskilt abi otsima vaid tahab ise hakkama saada. Siiani pole see aga märkimisväärseid tulemusi andnud. Ma ei oskagi enam midagi teha, mõistus on otsas. Tunnen, et olen saamas või juba olen tema kaassõltlane. Aga ma ei taha kasssõltlaseks saada-olla. Ei tea, kas aidata tal võlgu maksta või teen ma sellega hoopis karuteene. Kas lasta ta nii öelda “vabaks”?
Murelik ema

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

15.10.2018

Loe täispikkuses

Tere

Teie kirjast saan ma aru, et teie pojaga juba tegeleb teatud spetsialistide hulk. Arvestades poja tervislikku seisundit ja sellega kaasnevaid muid tegureid (hüpomaania ajal võlgade tekitamine) on oluline, et ta saaks nö kompleksteenust: arst, psühholoog, sotsiaaltöötaja (kes tegeleks ka võlaolukorraga ja suunaks vajadusel edasi võlanõustaja vastuvõtule) ja võib-olla ka tugiisikut. Soovitan teil rääkida oma poja raviarstiga, kes on tema haiguskuluga juba aastaid tuttav ja rääkida enda tähelepanekutest. Vahel võib lähedase teavsest väga palju abi olla. See, kui maksaproov on läinud hullemaks ei ole alus ravi lõpetamiseks. Kui inimene ise tahab abi saada, siis peab talle seda võimaldama. Alkoholi kuritarvitamine on samuti haigus omaette, milleks on oma raviviisid. Alkoholi ravi osutavad nüüd Eestis ka eraldi ravikeskused, mille kontaktid leiate siit: http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Ravi on tasuta. Samuti võite ka ise lähedase inimesena vastuvõtule pöörduda (nõustamisteenus), et mõelda, kuidas pojaga edasi talitada. Ka teile on teenus tasuta. Hüpomaania ajal võib ju uuesti korduda ka uue võla tekitamine ja ei ole ju mõeldav, et te koguaeg neid kinni maksma hakkate. See, et ta on juba suutnud teatud perioodi kaine olla ja tegelikult osaliselt siiski adub oma alkoholi tarvitamise tõsidust, on positiivne näitaja. Ehk oktoobris uuesti kohtudes tekib temas taas motivatsioon sellega tõsisemalt tegeleda. Paraku on motivatsioon sellisel juhul kõikuv ja seepärast ka väikseid edusamme tuleb tunnustada. Samuti saate poega kiita nende perioodide eest, mil ta kaine oli ja öelda, et siis ei pidanud teie emana ka tema pärast nii palju südant valutama, kuna ta ise mõistab ja tegeleb enda probleemidega.

10.10.2018 15:09

soovin saada abi seoses alkoholi sõltuvusega,eile tulin just
wismarist,kus viibisin kaks päeva.Täna soovisin perearsti juurde aega saada,aga ennem 24 kuupäeva ei saa vastuvõtule.Reedel pean uuesti tööle minema ja otsin praegu abi,elan ise pärnus.Kas oskate soovitada mida teha.

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

10.10.2018

Tere!

Soovitan pöörduda “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames Pärnu Haiglasse ning rääkida soovist abi saada kiiresti. Kontaktid ja vajaliku info leiate http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/.

Heade soovidega,

24.09.2018 09:44

Tere!
Käisin Teie juures Tartu haiglas ravil. Olin mõnda aega normis. Nüüd juba kolmas päev tiksun. Kardan. et see läheb pikemaks ja kaotan töö. Mida teha?

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

24.09.2018

Tere!

Tagasilangus ei ole vastunäidustuseks ravi jätkamisel. Võtke palun abi saamiseks ühendust oma raviasutusega.

Soovime edu!

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

  • Küsi nõu


    (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro