X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

16.01.2017 12:26

Mul on probleem alkoholiga,kust saada abi või kuhu peaks pöörduma?

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

16.01.2017

Loe täispikkuses

Tere!

Alkoholiga seonduvate probleemidega peaks esmalt pöörduma oma perearsti poole. Seal saab nõu pidada ning probleemi suurust ja tõsidust täpsustada, samuti teha vajalikud analüüsid.

Vajadusel võib perearst suunata edasi ka alkoholitarvitamise häire ravikeskustesse. Siit saad nende kohta infot.

Loe täpsemalt kuhu pöörduda: http://alkoinfo.ee/et/kuhu-poorduda/alkoravi/kuhu-poorduda/

 

Tervitustega

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja

 

11.01.2017 12:20

Mitu purki õlut see teeb?1.03promilli mitu purki õlut see kokku teeb?Minu.elukaaslane siis ei taha oma joomisest loobuda.olen kuulnud paljude inimeste käest kes on kunagi joonud ja nüüd täiesti kained.Et lähedane aita ei saa kui inimene ise abi ei soovi otsida.Mees ise abi otsi.minu minekust nõustaja vastuvõtule pole abi.sellest mees joomist maha ju ei jäta.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

11.01.2017

Loe täispikkuses

Tere

 

Joobe aste sõltub ka inimese kehakaalust lisaks joodud kogusele. 80 kg kaaluv mees peab 1,1 promillise joobe tekkimiseks ära jooma 3 0,5 l õlut või 5 purki 330 ml õlut. üks 0,5 l õlu ei tõsta joovet rohkem kui 0,5 promilli peale (jällegi sõltub see ka inimese kehakaalust). Muutuse alguseks oma tarvitamisharjumuste muutmisel tõesti inimese enda soov. Ennekõike teadvustamine, kui palju ja sageli ma tarvitan ja kas see on ohutu mu tervisele või on sellel teisi negatiivseid tagajärgi. Sageli inimene ise, kes joob, ei pruugi seostada nt. teatud sümptomeid enda alkoholi tarvitamisega näiteks: uneprobleemid, pidev väsimus, närilisus, kergesti ärritumine, alamotiveeritus teha asju, mis varem rõõmu pakkusid; lisaks suhteprobleemid ja suurem rahakulu alkoholile. Kui teil on keeruline selle inimesega koosolemist jätkata, siis valik on alati teie – kas jääda selle inimese kõrvale või lahkuda. Et endas selgust saada ja mõelda, kuidas ja mida edasi teha võite siiski pöörduda ka ise nõustaja vastuvõtule. Vahel on abi juba ainuüksi sellest, kui saab  ise südamelt ära rääkida ja enda jaoks teatud asjad lahti mõtestada.

 

Ljudmilla Atškasov

AJK-Kliinik OÜ, Tartu

psühholoog

07.12.2016 13:41

Tere,
Minu ema on joodik. Ta on 53- aastane. Tema joob juba 4 aastat järjest. Algul joomispereoodid olid tal 3-4päevased ning kaine ta oli mitu kuud. Ajaga kaine olemise periood on läinud lõhemaks ning joomisperiood pikemaks. Viimasel poolaastal ta joob kuskil nädal aega ning kõige pikem aeg, kui ta suutis kaine olla kestis kuu aega.
Ema elab isaga koos Narvas, mina elan nendest eraldi teises linnas. Ema jäi aasta tagasi töötuks.

Kõrvalt näen, et isa on kaassõltlane, kuid ta ei teadvusta ja ei tunnista seda. Ema proovis käia psühholoogide juures, kuid talle öeldi, et kuna ta ise väga selgelt räägib probleemist ning tedvustab kõike, järelikult ta joodik pole.

Minu küsimus on aga millised variandid on olemas selleks, et neid mõlemi aidata? Vaatasin, et rehabilitatsioonikeskused on meil igalpool ainult meestele. Igalpool on keelatud suitsetamine, mis ema joaks on vastuvõetamatu. Kas ja kus on neil võimalik saada kahekesi nõustamisteenuse, mis aitab neil tegeleda probleemiga psühholoogia tasemel? Kuna nad elavad Narvas, mõlemad oskavad ainult vene keelt.

Tänan Teid ette soovituste ja nõu eest,

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

07.12.2016

Loe täispikkuses

Tere!

Infot selle kohta, kust abi saada ja kuhu poole pöörduda saate vaadata http://alkoinfo.ee/kuhu-poorduda/alkoravi/kuhu-poorduda/ ja http://alkoinfo.ee/et/#siit-saab-abi. Alustada võiks visiidist perearsti juurde, kes teeb vajadusel terviseuuringud, kuidas alkoholi tarvitamine on tervist mõjutanud ja suunab ema ka edasi spetsialisti vastuvõtule, kellel on antud valdkonnaga tegelemiseks pädevus, kas siis psühholoogi või psühhiaatri (eriarsti) vastuvõtule.

Tänapäeval on olemas erinevaid ravivõimalusi ja ravimeid, mis tarvitamist takistavad. Koos eriarstiga saab arutada, kas emale sobib ambulatoorne ravi või vajab ta hoopis mõnda aega haiglaravil olemist, et tarvitamisest välja tulla. Sageli inimesed ei saa sellega ise omal käel hakkama, kui iga päev on saanud harjumuseks tarvitada. Tütrena tahate küll oma ema uskuda, kuid alkoholi tarvitav inimene sageli vähendab oma probleemi tõsidust ka spetsialistidele, seepärast tasub ka kahelda, kas psühholoog, kelle juures ema käis ikka nii ütles või oli see ema enda tõlgendus ja põhjuse otsimine, miks ta ei peaks spetsilisti juures käima ja oma tarvitamisega tegelema. Kui ema ise ei pea seda vajalikuks ja leiab, et tal probleemi ei ole, siis on teda raske ka aidata ning sellisel juhul on nii ravi kui ka psühhoteraapiatulemused kesised.

Samuti võite ka ise pöörduda abi saamiseks ja konsultatsiooniks vastuvõtule „Kainem ja tervem Eesti“ programmi raames on nõustamine ka lähedastele olemas ja see on tasuta (http://alkoinfo.ee/et/kuhu-poorduda/alkoravi/kuhu-poorduda/programm-kainem-ja-tervem-eesti/). Siis saate põhjalikumalt arutada, kuidas vanemaid aidata.

Alkoinfo.ee kodulehelt siit saate lugeda ka selle kohta, kuidas aidata lähedast. Et te ise kaassõltuvusse ei satuks hoolitsege enda eest, sest ülemuretsemine ei muuda alkoholi tarvitava inimese käitumist.

Ljudmilla Atškasov
AJK-Kliinik OÜ
Psühholoog

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

doctor

Testi on teinud 12838 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

ALKO Kalkulaator

Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

EDASI

Mõju elukvaliteedile

Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

Loe edasi

UUS TRADITSIOON, TEEME SPORTI

Meil oli sõpradega kombeks reede õhtuti väljas pidu panna. Aga see ammendas ennast. Nõme ju igal nädalavahetusel pohmakat põdeda. Nüüd on meil uus traditsioon.

Vaata kõiki kampaaniaklippe

MINU KIRG ON FOTOGRAAFIA

Ma pole padukarsklane. Pidudel ikka võtan klaasi või paar. Kuid mitte kunagi nii palju, et ei saaks väsimuse või pohmaka tõttu hommikul metsa pildistama minna.

Vaata kõiki kampaaniaklippe

ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

Alkoholi liigtarvitamise ravi

Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

Loe rohkem

LÄHEDASED

Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

Loe rohkem

Nõuandenurk

08.09.2016 16:37

Mul on probleem alkoholiga,kust saada abi või kuhu peaks pöörduma?
Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

16.01.2017

Tere!

Alkoholiga seonduvate probleemidega peaks esmalt pöörduma oma perearsti poole. Seal saab nõu pidada ning probleemi suurust ja tõsidust täpsustada, samuti teha vajalikud analüüsid.

Vajadusel võib perearst suunata edasi ka alkoholitarvitamise häire ravikeskustesse. Sii... Loe täispikkuses

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

OLED TARK VANEM?

Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


LEHT NOORTELE!

Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.