X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

15.01.2018 11:48

Tere!
Kui 45 a naisterahvas joob regulaarselt 4 päeval nädalas 1 klaas veini (150 ml 13-14%) ehk 3 päeva on alkovabad, kas see kogus kahjustab maksa? Arvestades, et umbes 1-3 korda kuus joob naine korraga kuni 3 klaasi veini (ehk üle lubatud päevakoguse) nt koosviibimisel (baaris, sünnipäeval, jne) pika õhtu jooksul, aga ka sel juhul jääb ikkagi nädalane kogus 7 veiniklaasi piiresse (kuna sel juhul ei joo ta nädala sees rohkem veini). Alkotesti tulemus näitab, et taolisest kontrollitud tarbimisest ei teki suurt riski (tean, et ka 1 klaas suurendab teatud riske, nt rinnavähk), aga tahaks teada kui suurt on oht maksa kahjustada? Nn binge-drinking kindlasti kahjustab maksa, aga kas 3 klaasi ühe õhtu jooksul on binge-drinking? ja teine küsimus on et kas 1 klaas päevas 2-4 õhtul nädalal tekitab maksakahjustust? Saan aru, et mu tarbimine ei kvalifitseeru ehk kuritarvitamiseks, kuid olen ikkagi mures tervisekahjude pärast mida ka mõõdukas tarbimine tekitada võib. Kas te teate kui kiiresti taastub maks kui teha alkovaba periood juhul kui on tekkinud kahju? Olen lugenud, et 6 nädalaga. Ehk milline oleks nö tõenäoliselt maksale ohtu kogus veini nädalas – kas näiteks 2 klaasi nädalas või 4 klaasi nädalas? Saan aru, et see on individuaalne, aga ma ei soovi täielikult karsklaseks hakata, aga tahaks teada milline kogus kindlasti maksa ei kahjusta (tavaliselt öeldakse et 1 klaas veini) ja mitmel korral nädalas. Tänan väga!

Liina Üksik

Vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

15.01.2018

Loe täispikkuses

Tere!

Täname asjatundliku ja läbimõeldud küsimuse eest. Lühike vastus on see, et tervisele ohutut alkoholikogust ei ole. Nagu ka ise kirjutasite, on terviseprobleeme, mille puhul ka kõige esimene alkoholilonks tõstab märkimisväärselt haiguse tekkeriski. 1-2 alkoholiühikut päevas maksimaalselt neljal päeval nädalas on kogus, mille puhul terviserisk on madal (kuid mitte olematu) ja mida ületades tõuseb terviseprobleemide risk hüppeliselt. Kui joote neljal päeval nädalas Teie nimetatud koguse (150 ml 13-14%), jääte alkoholitarvitamisega tervisele madala riski piiridesse. Kui joote aeg-ajalt kolm klaasi veini ühe õhtu jooksul, teeb see kokku 4,6 alkoholiühikut. Nädala sees joomata jäänud koguseid ei saa nö üle kanda nädala lõppu. Sellega ületate tervisele madala riski piiri, soovitame antud juhul koguseid vähendada.

Täpset alkoholikogust, mis on maksale ohutu, ei saa välja tuua. Alkohol hakkab maksa kahjustama juhul, kui ühekordne kogus või tarvitamise kiirus on liiga suur ning maks ei jõua alkoholi seedida. See, kui hästi organism suudab alkoholi töödelda, sõltub aga väga paljudest teguritest ning on individuaalne. Olulist rolli mängib kehakaal, organismi vee sisaldus, teiste terviseprobleemide olemasolu ja ka ravimite kasutamine. Samuti ei saa öelda täpset aega, mille jooksul maks alkoholi mõjust taastub. See sõltub maksakahjustuse mõõtmest. Kergematel juhtudel maks taastub, kuid pika aja jooksul välja kujunenud maksakahjustus ei taastu.  Kui soovite rohkem infot selle kohta, kuidas alkohol just Teie tervist mõjutada võib, soovitame pöörduda perearsti poole, kellel on kõige parem ülevaade Teie tervislikust seisundist ning alkoholi võimalikust mõjust Teie tervisele.

05.01.2018 18:54

Tere
Mul küsimus selline et olen juba aastaid iga päev õlut joonud ja ikka mingi 10 pudelit päevas(lahjat küll aga ikkagi)
Mulle tundub et harjumus või kinnisidee.
Kas oskab keegi nõu anda kuidas sellest vabaneda või vähemalt piirata?
AITÄHH

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

05.01.2018

Loe täispikkuses

Tere!

10 pudelit õlut päevas, isegi kui see on lahja õlu, on selgelt tervisele väga kahjulik ja võib kaasa tuua, kui see juba juhtunud pole, ka suuri probleeme isiklikes ja töistes suhetes.

Kui see on kestnud juba aastaid, siis võib seda tõepoolest nimetada harjumuseks ja võimalik, et Teil on tekkinud ka sõltuvus. Sõltuvuse puhul eristatakse psühholoogilist sõltuvust keemilisest sõltuvusest. Teie puhul oleks psühholoogiline sõltuvus näiteks see, kui Teil on rutiin, et koju jõudes avate õlle pudeli. Umbes sama moodi, nagu vaadatakse postkastist, kas on tulnud kirju või ajalehti. Kui see õlle joomine on lihtsalt loll harjumus, siis peaks sellest MÕISTUSEGA võitu saama ehk võtke maha oma „autopiloot“ õlle avamisel ja iga kord teadvustage, et teete seda. Abiks võib siin olla näiteks õllepudeli korgi panemine nähtavale kohale koos sildiga, millal pudeli avasite. Seadke sisse endale sobiv viis, kuidas te hoiate ennast teadliku ja püstitage jõukohane eesmärk, näiteks iga päev joote ühe pudeli vähem kuni jõuate nullini või tervisele vähemohtliku koguseni.

Kui see ei toimi, Te ei järgi neid enda kehtestatud reegleid ja ei saavuta soovitud eesmärki, siis oleks mõistlik pöörduda abi saamiseks mõnda  www.alkoinfo.ee toodud ravikeskusesse. Seal on spetsialistid, kes koos Teiega aitavad kokku panna „personaalse treeningplaani“ alkoholitarvitamise vähendamiseks arvestades Teie võimalusi ja eelistusi.

Igal juhul soovitan esimesel võimalusel pöörduda perearsti poole, rääkida oma alkoholitarvitamise harjumusest ja paluda teha analüüsid, et veenduda, kuivõrd alkohol, mis on inimese jaoks siiski mürk, on kahjustanud Teie tervist.

Edu halva harjumuse muutmiseks ja visadust eesmärkide saavutamiseks.

27.12.2017 16:14

Mul on suur mure oma lapselapse pärast. Ta on 15-aastane noormees. Kuidas saaks poissi mõjutada, nõustda või ravida? Kõik algas umbes 2 kuud tagasi. Poiss leidis “sõbrad”, kellega tarbis alkoholi igal nädalavahetustel. Kuu aega tagasi leidis uued “sõbrad”, kellega tarbis alkoholi üle päeva, viimasel nädalal on purjutanud iga päev. Mitu ööd on jätnud koju tulemata, seega ei tea, kui purjus ta oli. Politsei on mitu korda purjus poisid linna pealt üles korjanud, teinud väärteo protokolli ja toonud koju, kust poiss hommikul jälle teadmata suunas kadus. Detsembris on jõudnud kooli vaid 2-l või 3-l päeval. kus ja kellega käib, ei tea? Noorsoopolitseinik on selle kambaga tuttav juba mitu aastat, meie poiss leidis nad kuu aega tagasi. Kuna peale enesehävitava käitumise kuritegusid korda saatnud ei ole, ei paku probleemi lahendamise võimalusi ei noorsoopolitsei, ega psühhiaater, ega kooli psühholoog. Noorsoopolitsei hoiatas, et koolivaheajal on asi veel hullem.
Palun, kas oskate öelda, kuidas ja kus saaks aidata / nõustada/……. alaealist? Kas alkoholisõltuvuse varajases staadiumis ( üks kuu staaźi) on mõjutustvahendid või nõustamine efektiivsem?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

27.12.2017

Loe täispikkuses

Tere

Murdeeaga kaasneb tahes-tahtmata suurem riskikäitumine. Sõpradeks peetakse sageli neid, kellega on nö nende mõistes tore olla. Samuti kaasneb selle eaga ka suurem iha vabaduse ja ise otsustamise järele.

Täiskasvanu sõnad ei oma sellist tähtsust kui sõprade omad. Seepärast sageli ka erinevate spetsialistide sekkumine ja nö nõustamine võib osutuda vähe mõjuvaks. Olulisem on see, mida sõbrad ütlevad, isegi kui nad on lihtsalt joomakaaslased. Siinkohal ei aita moraalilugemine, kuna sellele reageeritakse trotsiga ja tehakse veel nimmegi oma võimu demonstreerimiseks risti vastupidi. Kui teie lapselapsel on kellegagi täiskasvanutest hea kontakt, see võib olla keegi spetsialistidest või keegi ka sugulaste seast, kes on talle nö autoriteediks, siis oleks hea temaga alkoholi tarvitamise teemast lihtsalt vestelda andes talle tagasisidet selle kohta, kuidas tema käitumine on viimasel kahel kuul muutunud ja et temast hoolivad inimesed on sellepärast mures. Ennekõike tuleks väljendada hoolivust ja muret. Samuti võiks ära kuulata tema enda põhjendused, mis see tarvitamine talle annab. Nii nagu ka täiskasvanud ei muuda ka alaealised enda käitumist enne, kui nad ise kogevad sellega kaasnevaid negatiivseid tagajärgi. Vahel piisab noorele esimesest pohmellist, mida on halb taluda, vahel aga sattumisest politseisse või suhteprobleemidest vanematega. Halvimatel juhtudel aga jätkatakse ka sellele vaatamata siiski tarvitamist. Teie lapselaps peab nö omal nahal tundma tarvitamise negatiivseid tagajärgi ja alles siis me saame loota võimalikku muutust ja temapoolset mõistmist. Seni ei ole soovitud moel efektiivseid ei nõustamine ega ka muud mõjutusvahendid. Kui nõustamisest üldse rääkida, siis alustama peaks tarvitamise kahjude analüüsimisest ja käsitlema sõpruse teemat väärtusena üleüldises mõttes, kes on õige sõber jne.

Teie kirja lugedes tekib küsimus, et mida teie lapselaps enne tegi? Milliste sõpradega ta enne lävis? Kas ta käis kusagil trennis? Milline oli suhe vanematega? Oli ta kaasatud pere tegemistesse? Kaasa saab aidata ka pere kaasates teda enda tegemistesse. Sageli hakkavad vanemad sellisel juhul moraali lugema ja rangeid piire seadma ning noor tajubki, et kodus on halb olla ja vanematega ei ole seotud enam midagi positiivset. Siinkohal tuleks leida aega vanematel temaga koos olemiseks, et teha midagi toredat. Teie lapselapse abistamiseks tuleks töötada kogu perega. Ühe mõjutusvahendina on võimalik suunata lapselaps multidimensionaalsesse pereteraapiasse, kus terapeut töötab kogu perega. Selle suunamise saab teha kas politsei või siis kohalik omavalitsus (lastekaitsetöötaja). Võiks mõelda ka noore vabaaja sisustamise peale. Igavus ja huvi pakkuva tegevuse puudumine noore jaoks on samuti üks risk, miks minnakse sellist rada nagu teie lapselaps praegu on läinud.

Sõltuvusest on veel vara rääkida. Pigem on hetkel tegu kuritarvitamisega, millega kaasneb oht ennekõike tervisele ja joobes seisundis teha tegusid (sh õigusrikkumisi), millel on pikaajalised negatiivsed tagajärjed nii endale kui teistele.

Soovitan teil jätkata ka koostööd nende spetsialistidega, keda juba ka oma kirjas nimetasite, sh kool ja politsei, et koos arutleda võimalike sekkumisvõimaluste üle. Lisaks tutvuge põhjalikult alkoinfo.ee kodulehel oleva infoga. Võimalik, et leiate sealt enda jaoks niidiotsa, mida võiks veel proovida. Sellel kodulehel on kirjas ka see, kuidas tarvitamisest üldse rääkida võiks. Rubriik lähedastele: http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/

Ljudmilla Atškasov

Psühholoog

AJK-Kliinik, Tartu

27.12.2017

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Altroff

Liina Altroff

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt
doctor

Testi on teinud 75372 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

ALKO Kalkulaator

Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

EDASI

Mõju elukvaliteedile

Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

Loe edasi

TUULI LUGU

Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

Vaata kõiki lugusid

PEREARSTI LUGU

Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

Vaata kõiki lugusid

ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

Alkoholi liigtarvitamise ravi

Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

Loe rohkem

LÄHEDASED

Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

Loe rohkem

Nõuandenurk

08.09.2016 16:37

Tere! Kui 45 a naisterahvas joob regulaarselt 4 päeval nädalas 1 klaas veini (150 ml 13-14%) ehk 3 päeva on alkovabad, kas see kogus kahjustab maksa? Arvestades, et umbes 1-3 korda kuus joob naine korraga kuni 3 klaasi veini (ehk üle lubatud päevakoguse) nt koosviibimisel (baaris, sünnipäeval, jne) pika õhtu jooksul, aga ka sel juhul jääb ikkagi nädalane kogus 7 veiniklaasi piiresse...

Liina Üksik

Vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

15.01.2018

Tere!

Täname asjatundliku ja läbimõeldud küsimuse eest. Lühike vastus on see, et tervisele ohutut alkoholikogust ei ole. Nagu ka ise kirjutasite, on terviseprobleeme, mille puhul ka kõige esimene alkoholilonks tõstab märkimisväärselt haiguse tekkeriski. 1-2 alkoholiühikut päevas maksimaalselt neljal päeval nädalas on kogus, mille puhul terviserisk on madal (kuid mitte olema... Loe täispikkuses

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

OLED LAPSEVANEM?

Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


LEHT NOORTELE!

Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.