X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

13.06.2017 08:58

Tere, kui mu lähedane joob iga päev, aga ise ta seda ei tunnista, mis siis teha?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

13.06.2017

Loe täispikkuses

Tere!

Vastuse oma küsimusele leiate alkoinfo.ee kodulehelt rubriigist “Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi” (vt. http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/). Seal on põhjalikult kirjas see, kuidas lähedasega sel teemal rääkida.

Muutumine saab alata vaid siis, kui inimene ise probleemi teadvustab ja abi vastu võtab. Kui inimene ise ei tunnista, et tal probleem on, siis ei saa te vägisi teda ka tarvitamist muutma panna. Võite meenutada talle neid aegu, kus ta ei vajanud nii palju alkoholi ja millist erinevust te selle ajaga võrreldes olete märganud. Sageli on alkoholi tarvitamine vaid nö nähtav jääme tipp. Võib olla erinevaid allpõhjuseid, miks inimene alkoholist nö leevendust otsib. Tihtilugu aitab allprobleemidega tegelemine ka alkoholi tarvitamist muuta.

Vägisi inimese nö kaasavedamine spetsialisti juurde ei ole tavaliselt tulemuslik, kuna tarvitajal endal puudub tegelikkuses motivatsioon midagi tarvitamise osas muuta. Ennekõike peab ta ise tahtma neid muutusi ja ise selle nimel pingutama.

Lähedastel on lihtsalt keeruline sellega leppida ja seda kõike taluda ning vaikides pealt vaadata. Sageli on aga just see – mitte aitamine – aidanud tarvitajaid kõige enam. Mida varem nad kogevad enda tarvitamise negatiivseid tagajärgi, seda kiiremini algab ka sellest väljatulemise protsess ja nad pöörduvad ise abi saamiseks kas lähedaste või spetsialistide vastuvõtule.

Teil endal on võimalus samuti sellel teemal veel täpsemalt arutleda väljaõppinud spetsialistiga – vaimse tervise õega. Teenust osutatakse  programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames. Pöörduda võivad ka lähedased. Lugege täpsemalt (http://alkoinfo.ee/et/kuhu-poorduda/alkoravi/kuhu-poorduda/programm-kainem-ja-tervem-eesti/). Teenus on tasuta.

07.06.2017 10:54

Tere, tulen perekonnast kus 2 põlvkonda vähemalt on alkoholi geen sees. Tunnen et mu alkoholi tarbimine hakkab ületama mõistlikkuse piire. Ma ei taha täiesti karsklaseks hakata, aga tahaks et igal nädalavahetusel alkoholi tarbimine ei muutuks lausjoomiseks. Mida teha?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

07.06.2017

Loe täispikkuses

Tere!

Ennekõike tunnustan teid selle eest, et oskate olla enda suhtes tähelepanelik ja edasise osas ettevaatlik. Kas karsklus või kontrollitud tarvitamine? See on ainult teie enda otsustada. Kontrollitud tarvitamise all peetakse silmas seda, et tarvitamine jääb mõõdukuse piiridesse ega lähe üle nö lausjoomiseks. Viimasel juhul on tegu juba kontrolli kadumisega tarvitamise üle. Ennast saate kontrollida nii, et panete enda jaoks paika planeeritava tarvitatava koguse, näiteks kuus pudelit õlut õhtu jooksul. Kui te tarvitate siiski eelnevalt planeeritust rohkem, siis viitab see sellele, et te ei suuda alkoholi tarvitamist soovitud moel kontrollida. Sellisel juhul kehtib reegel: mida vähem, seda parem. Ennast tundes teate ehk ka enda piiri, et millest üle ei tohi nö võtta, kuna siis kontroll juba kaob.

Kuidas enesekontrolli suurendada? Võtke kaasa vaid teatud kogus oma jooki– planeerige ette, eelistage lahjemat jooki, sööge tarvitamise kõrvale või lahkuge, kui tunnete, et kontroll kaob. Samuti valige seltskonda, jätke mõni joomapäev vahele (näiteks mõni nädalavahetus).

Kuidas eneseteadlikkust tõsta, saate lugeda siit: http://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/muutuste-elluviimine/riskantsed-situatsioonid/

Mõõduka tarvitamise kohta saate lugeda siit:  http://alkoinfo.ee/et/moodukus/moodukuse-piires/moodukas-alkoholi-tarvitamine/

Meelekindlust soovides,

Ljudmilla Atškasov
AJK-Kliinik OÜ
psühholoog

24.05.2017 12:39

Tere!Mul oleks küsimus kuidas tulla toime kui lähedane joob aga oma probleemi ei tunnista!
Ei soovi abi ja on elule alla vandunud ja tundub et ei soovi elada!
Temaga rääkimisest pole väga kasu ,probleem aina süveneb,ei ilmu enam tööle ka!
Kuidas endaga toime tulla!?Raske on kõrvalt seda kõike vaadata aga samas ei oska enam midagi teha ka.
Kui palju oleks kasu kui näiteks raha tema arvelt ära võtta?Ilmselt saaks suure viha osaliseks!

Suur tänu juba ette vastuse eest!

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

24.05.2017

Loe täispikkuses

Tere!

Alkoholi tarvitamine lõpetada saab olla vaid inimese enda otsus.  Mida rohkem seda inimest nö aidata (maksta tema võlgu, vägisi ravile viia, varjata tema valesid) jne., seda kauem see tarvitamine püsib. Inimene peab ise aduma enda tarvitamise negatiivseid tagajärgi. Päästa ei saa seda, kes ise päästmist ei soovi! See võib kõlada karmilt, kuid teda pidevalt päästes kaotate mingi hetk iseenda ja endalegi arusaamatult kujuneb välja olukord, kus kogu teie enda enesetunne on sõltuv sellest, kas see inimene, kellest te kirjas räägite joob või ei.  Enda eest saate samuti vaid teie ise hoolt kanda. Ärge jätke enda elu elamata! Need on paraku selle inimese enda valikud ja ka tema enda vastutus, meeldigu see teile või ei.

Raha mitte olemasolu ei ole saanud kunagi varem takistuseks. See, kes juua tahab, leiab selleks ka muu võimaluse.  Karta on, et see tekitab temas viha. Lõppude lõpuks on tegu täiskasvanud inimesega, kes peab ise enda elu eest vastutama. Sellega väldite ka vastutuse enda kanda võtmist. Sest selline olukord võib kesta vahel ka aastakümneid. Kas te olete selleks  valmis?!

Eneseabiks soovitan teil lugeda raamatut „Kaassõltuvusest vabaks” (M. Beattie). Samuti saate lugeda lisa alkoinfo.ee kodulehelt rubriiki lähedastele. Seal on kirjas, kuidas aidata iseennast ja kuidas aidata lähedast. Ühe võimalusena võite ka ise pöörduda vaimse tervise õe vastuvõtule programmi „Kainem ja tervem Eesti” raames, et küsida nõu, mida teha ja et ise abi saada.  Täpsema info ja kontaktid teenuse osutaja kohta enda elupiirkonnas leiate  http://alkoinfo.ee/et/kuhu-poorduda/alkoravi/kuhu-poorduda/programm-kainem-ja-tervem-eesti/

 

Ljudmilla Atškasov

Psühholoog

AJK-Kliinik OÜ

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Liina Altroff

Liina Altroff

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt


doctor

Testi on teinud 31134 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

ALKO Kalkulaator

Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

EDASI

Mõju elukvaliteedile

Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

Loe edasi

TUULI LUGU

Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

Vaata kõiki lugusid

PRIIDU LUGU

Minu alkoholitarbimine sai alguse sellest, kui põhikoolis võtsid klassivennad vanemate tagant auto, tegid lõbusõitu ja põrutati Lasnamäel ühel tänaval vastu elektrivalgustusposti…

Vaata kõiki lugusid

ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

Alkoholi liigtarvitamise ravi

Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

Loe rohkem

LÄHEDASED

Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

Loe rohkem

Nõuandenurk

08.09.2016 16:37

Tere, kui mu lähedane joob iga päev, aga ise ta seda ei tunnista, mis siis teha?
Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

13.06.2017

Tere!

Vastuse oma küsimusele leiate alkoinfo.ee kodulehelt rubriigist “Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi” (vt. http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/). Seal on põhjalikult kirjas see, kuidas lähedasega sel teemal rääkida.

Mu... Loe täispikkuses

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

OLED TARK VANEM?

Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


LEHT NOORTELE!

Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.