X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

05.09.2017 20:57

Tere!Mull elus on palju probleemid,kuidas saan lõppetada osta alkohooli?Eriti raske oli viimane aasta,joon antidepressante,aga mõni kord nad ei aitavad,siis lähen poodi ja ostan siider või veini.Tahaks lõppetada,aga ei saa.
Aitake kui on võimalik.
Lugupidamisega,I.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

05.09.2017

Loe täispikkuses

Tere,

praeguses meditsiinisüsteemis on erinevaid võimalusi, mis aitavad alkoholi tarvitamist lõpetada või seda kontrolli alla saada. Üks võimalus on pöörduda kas psühholoogilisele nõustamisele järjepideva psühhoteraapia saamiseks või konsulteerida arstiga (psühhiaatriga) ravimite suhtes, millest samuti võiks teile abi olla. On ravimeid, mis takistavad tarvitamist või mõjuvad himu vähendavalt või ei lase tekkida tavapärasel mõnutundel alkoholist, kui te ka tarvitate. Ei ole olemas ühest teed, mis sobiks igaühele. Seepärast on oluline leida enda jaoks sobiv viis kainena püsimiseks. Kirjutasite, et võtate antidepressante. Kui teil ei ole oma kindlat raviarsti- psühhiaatrit, siis soovitan ennekõike alustada visiidist psühhiaatri juurde. Antidepressante võivad välja kirjutada ka perearstid, kuid alkoholi liigtarvitamise puhul on parem, kui ravi määrab eriarst ehk siis psühhiaater, kes on saanud selles vallas vastava väljaõppe.  Kui koos antidepressantidega tarvitada ka alkoholi, siis ravimid ei mõju nii nagu vaja, kuna alkohol on oma loomult depressant. Kõrvale võib tuua sellise näite, et te näiteks joote ära mitu tassi kanget kohvi ja võtate seejärel unerohtu, kuid magama ikka ei jää.

Parimad ravitulemused alkoholi liigtarvitamise puhul on siis, kui käiakse lisaks ravimite võtmisele ka psühhoteraapias. Ravimid aitavad omal moel, kuid nad ei muuda teie mõtlemist ega suhtumist alkoholi. Sellega, kuidas himuga toime tulla, enesekontrolli alkoholi üle saavutada ja säilitada ning  mitte alla anda ega tagasi langeda tarvitamisesse tegelebki psühhoteraapia, mida viib läbi väljaõppe saanud psühholoog. Psühhoteraapias keskendutakse põhjalikumalt himu esilekutsuvatele vallandajatele/põhjustele, nende äratundmisele ja nendega toimetulekule nii, et tarvitamist ei järgneks, samuti saab analüüsida ka tagasilanguse põhjuseid, mis on olnud need põhilised riskiolukorrad, mis on selle põhjustanud, et olete siiski taas poodi alkoholi ostma läinud ning üldse põhjalikumalt analüüsida enda tarvitamismustrit.

Mingi aeg peale tarvitamise lõpetamist võite tunda end ärritununa ja rahutuna, see on normaalne ja see läheb üle. Meeleolu võib samuti alguses kõikuda. Ka see, kui aeg-ajalt vilksatavad peast läbi tarvitamist lubavad mõtted, siis ka see on normaalne. Himu võib end aeg-ajalt meenutada. Himu hetki aitab üle elada muudele asjadele keskendumine ja asendustegevused. See tunne on ära kannatatav. Kui te tunnete end juba suurepäraselt ja möödunud on juba mõni aeg kainena, siis ärge laske end ära petta sellistel mõtetel nagu:  „Olen nüüd nii pikalt kaine olnud ja nüüd võin natuke võtta“ või „Ma suudan nüüd kontrollida“, „Natuke ei tee mulle halba“. Taolised mõtted viivad teid tagasi sinna, kust te praegu tahate välja saada. Psühholoogiline sõltuvus ehk tung võib aeg-ajalt pinnale ujuda. Peaasi on mitte alla anda ja oma kainet teekonda jätkata. Soovin teile selles osas meelekindlust. Võite lugeda ka raamatut „Võit alkoholiprobleemi üle“ või lugeda alkoinfo.ee kodulehelt nippe ja soovitusi, kuidas säilitada motivatsiooni ja tagasilangust ennetada. Vaadake (http://alkoinfo.ee/et/kuidas-vahendada/). Tegelege oma probleemidega koheselt ja taluge ära negatiivsed tunded, sest sageli on tarvitamine just see, millega leevendatakse oma negatiivseid emotsioone, stressi ja pinget ning põgenetakse probleemide lahendamise eest, sest need näivad üle jõu käivat. Leidke endale meelepäraseid tegevusi, tegelege hobidega, suhelge teistega ja planeerige positiivseid sündmusi, siis aitate ise enda käitumisega kaasa ka depressiooni leevendumisele ning te tunnete taas positiivseid emotsioone ning naudite elu rohkem kainena.

Nõiaringist, kuhu olete kinni jäänud on olemas väljapääs ja kui te jätkate otsingutega, siis usun, et leiate enda jaoks sobiva variandi, et edaspidi olla endaga rohkem rahul.

Infot selle kohta, kuhu pöörduda ravile ja millised on ravivõimalused Eestis alkoholi liigtarvitamise puhul, saate küsida kas oma perearstilt või pöörduda programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames vaimse tervise õe vastuvõtule, kes suunab vajadusel edasi psühhiaatri vastuvõtule. Psühhiaater omakorda saab teid aga suunata psühholoogi vastuvõtule. Kontaktid kuhu enda elukohas pöörduda leiate sellelt samalt kodulehelt   http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/ Teenus on tasuta.
Lugupidamisega,
Ljudmilla Atškasov
AJK-Kliinik OÜ

psühholoog

 

 

04.09.2017 12:12

Abikaasa joob juba teist nädalat,tehti töölt juba lahti,aga ise probleemi ei näe.Kas teda saab sunniviisiliselt ravile panna?Tsüklist ta ise välja ei suuda tulla

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

04.09.2017

Loe täispikkuses

Tere,

sunniviisilist ravi saab rakendada ainult kohtumäärusega.

Kui teie abikaasa ise probleemi ei näe, siis peate talle probleemi „nähtavaks tegema“. Kirja teel on võimatu anda konkreetseid nõuandeid, kuidas seda teha, kuna see oleneb teie suhetest ja võimalustest. Rusikareegel on see, et sõnastate oma seisukoha tema joomise suhtes ja jääte selle juurde kindlaks. Konkreetse käitumisstrateegia väljatöötamiseks soovitan Teil pöörduda mõnda ravikeskusesse ja paluda lähedase nõustamise teenust programmi „Kainem ja tervem Eesti raames“. Abi ja tuge saate kindlasti ka Al-Anon grupis.

Ravikeskustes saab ka võõrutusravi eeldusel, et patsient ei ole pöördumise hetkel purjus ja soovib peale võõrutusnähtude möödumist ravida oma haigust, alkoholitarvitamise häiret. Kui Teie abikaasa pole praegu suuteline olema sel määral kaine, et ravikeskusesse pöörduda, siis kergema võõrutusseisundi ravi saab pakkuda ka perearst. Võõrutuse kohta saate lugeda näiteks siit. Kui teie abikaasa välistab ka perearsti poole pöördumise, siis kaaluge tasulist katkestusravi, mida pakuvad mõned tervishoiuteenuste osutajad. Selline kulutus on mõistlik siiski, kui sellele järgneb ka haiguse ravi.

Kõige määravam on siiski Teie enda käitumine. Teie olukord on keeruline ja oleks väga hea, kui leiate aruka täiskasvanu, kes mõistab ja toetab Teid samal ajal Teie abikaasat hukka mõistmata. Kui loete inglise keeles, siis otsige märksõnaga „codependency alcohol“, et saada kindlust oma otsustele.

Kannatlikku meelt Teile.

 

30.08.2017 10:37

Tere!
Sooviksin teada saada,kas on võimalik kusagil konsultatsiooni saada või mingi abi alkohooli sõltuvuse pärast.
Ettetänades

Helen Noormets

alkoinfo.ee toimetaja

30.08.2017

Tere,

soovitame pöörduda ravikeskustesse, mille kohta täpsemat infot ja kontaktid leiate järgmiselt lingilt: ravikeskuste kontaktid.

Ravi nendes keskustes on tasuta.

 

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Liina Altroff

Liina Altroff

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro
LIITU
KRISTELI
TIIMIGA JA AITA
TAL VÕITA!
LIITU
KARL-ERIKU
TIIMIGA JA AITA
TAL VÕITA!
LOO OMA TIIM

Loo enda "Septembris ei joo" Facebooki üritus. Nõuanded ürituse loomiseks:
- Jäta oma üritus avalikuks.
- Ürituse nimes kasuta lauset "Septembris ei joo" ja oma tiimi hashtagi (Nt."Septembris ei joo #tiimSuitsupääsuke").
- Ürituse kaanepildina saad kasutada „Septembris ei joo“ pilti. Pildi saad alla laadida siit.

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

doctor

Testi on teinud 61397 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

ALKO Kalkulaator

Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

EDASI

Mõju elukvaliteedile

Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

Loe edasi

TUULI LUGU

Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

Vaata kõiki lugusid

PRIIDU LUGU

Minu alkoholitarbimine sai alguse sellest, kui põhikoolis võtsid klassivennad vanemate tagant auto, tegid lõbusõitu ja põrutati Lasnamäel ühel tänaval vastu elektrivalgustusposti…

Vaata kõiki lugusid

ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

Alkoholi liigtarvitamise ravi

Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

Loe rohkem

LÄHEDASED

Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

Loe rohkem

Nõuandenurk

08.09.2016 16:37

Tere!Mull elus on palju probleemid,kuidas saan lõppetada osta alkohooli?Eriti raske oli viimane aasta,joon antidepressante,aga mõni kord nad ei aitavad,siis lähen poodi ja ostan siider või veini.Tahaks lõppetada,aga ei saa. Aitake kui on võimalik. Lugupidamisega,I.
Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

05.09.2017

Tere,

praeguses meditsiinisüsteemis on erinevaid võimalusi, mis aitavad alkoholi tarvitamist lõpetada või seda kontrolli alla saada. Üks võimalus on pöörduda kas psühholoogilisele nõustamisele järjepideva psühhoteraapia saamiseks või konsulteerida arstiga (psühhiaatriga) ravimite suhtes, millest samuti võiks teile abi olla. On ravimeid, mis takistavad tarvitamist või mõj... Loe täispikkuses

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

OLED LAPSEVANEM?

Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


LEHT NOORTELE!

Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.