X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

22.03.2018 09:08

Kas ma peaksin joomist alustama?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

22.03.2018

Tere

Kui seni olete elus väärtustanud karskust, siis miks mitte ka seda nii jätkata. Igal juhul kehtib alkoholi tarvitamise puhul reegel, et mida vähem, seda parem. Valik on ju teie enda teha.

19.03.2018 08:48

olen alkohooli sõltlane aga tahaks sellest õutsalt vabaneda ja mul endal pole iseloomu

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

19.03.2018

Loe täispikkuses

Tere

Enda vastu aus olemine on juba muutuse algus. Kui tegu on juba sõltuvusega, siis on hea, kui võtate abi vastu nendelt, kes oskavad teid selles osas aidata. Julgustan teid pöörduma ravikeskusesse spetsialisti vastuvõtule, kes on spetsialiseerunud tööle sõltuvushäiretega. Ravikeskuste kontaktid leiate http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Teenus on tasuta. Vastuvõtule registreerumisel öelge, et tahate vastuvõtule tulla “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames.  Loomulikult võite pöörduda ka enda perearsti vastuvõtule. Vastuvõtule tulles on oluline olla kaine. Kui te vajate joomasööstu katkestamist, siis andke sellest registreerumisel kindlasti teada. Samuti võivad järsul lõpetamisel ilmneda ka võõrutusnähud, mistõttu võite vajada võõrutusravi. See teenus on paraku aga tasuline.

Tänapäeval on erinevaid võimalusi alkoholismi ravis.  Teaduspõhiseid tulemusi on andnud nii tabletiravi kui ka psühhoteraapia. Ravimeid on erinevaid: on selliseid mis tungi vähendavad;  on sellised, mis ei lase mõnutundel tekkida isegi siis, kui tarvitate ja on selliseid, mis tarvitamist takistavad, st.,et kui te ka tarvitate, siis hakkab halb. Vahel on vaja lisaks ka muid ravimeid, mis aitavad tavapäraselt alkoholi tarvitamisega seotud muid kaebusi (depressioonisümptomid ja ärevus) leevendada. Milline ravim teile sobida võiks ja kas üldse, selle saate läbi arutada koos arstiga (kas perearst või psühhiaater).  Psühhoteraapia on mõeldud selleks, et tegeleda koos psühholoogiga oma mõtte- ja käitumismustri muutmisega (näiteks: kuidas tagasilangust ennetada ja selleks enesekontrollivõtted omandada, riskiolukordade läbi analüüsimist, tööd himumõtetega ja nende ületamist, toimetulekut pingega ja negatiivsete tunnetega jm.).  Eelpool nimetatud spetsialistid osutavadki teenust tasuta “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames.

Samuti on olemas ka võimalusi tasuliste teenuste saamiseks, mida osutavad erakliinikud. Nende kohta leiate infot internetist, kui otsingusse panete näiteks sõna “alkoholismi ravi võimalused” või “alkoholi ravi”. Abi võib saada ka eneseabigruppidest: AA (Anonüümsed alkohoolikud). Täpsem info http://aaestonia.com/. On olemas ka kristliku suunitlusega mittetulundusühing Lootuse küla, mille kohta rohkem infot leiate http://www.lootusekula.ee/index.php?page=61.

Loodan, et leiate enda jaoks sobiva võimaluse. Oluline on mitte jääda üksi!

Meelekindlust soovides,

14.03.2018 12:57

Tere! sooviks infot alkost vabanemise kohta. va. nõiad 🙂

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

14.03.2018

Loe täispikkuses

Tere.

Tunnustan teid selle eest, et soovite enda tarvitamises muudatusi teha.

Alkoholiravi võimalusi on erinevaid. Pakun välja teile mõned variandid, et saaksite ise otsustada, mis neist teile sobida võiks. Teaduspõhiseid tulemusi on andnud nii tabletiravi kui ka psühhoteraapia. Ravimeid on erinevaid: on selliseid mis tungi vähendavad;  on sellised, mis ei lase mõnutundel tekkida isegi siis, kui tarvitate ja on selliseid, mis tarvitamist takistavad, st.,et kui te ka tarvitate, siis hakkab halb. Vahel on vaja lisaks ka muid ravimeid, mis aitavad tavapäraselt alkoholi tarvitamisega seotud muid kaebusi (depressioonisümptomid ja ärevus) leevendada. Milline ravim teile sobida võiks ja kas üldse, selle saate läbi arutada koos arstiga (kas perearst või psühhiaater).  Psühhoteraapia on mõeldud selleks, et tegeleda koos psühholoogiga oma mõtte- ja käitumismustri muutmisega (näiteks: kuidas tagasilangust ennetada ja selleks enesekontrollivõtted omandada, riskiolukordade läbi analüüsimist, tööd himumõtetega ja nende ületamist, toimetulekut pingega ja negatiivsete tunnetega jm.). Eelpool nimetatud spetsialistid osutavad teenust tasuta “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames. Ravikeskuste kontaktid leiate http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Teenus on tasuta. Esimene kontakt selle programmi raames on vaimse tervise õega, kes siis teid vajadusel edasi suunab teiste spetsialistide juurde.

Samuti on olemas ka võimalusi tasuliste teenuste saamiseks, mida osutavad erakliinikud. Nende kohta leiate infot internetist, kui otsingusse panete näiteks sõna “alkoholismi ravi  võimalused” või “alkoholi ravi”. Abi võib saada ka eneseabigruppidest: AA (Anonüümsed alkohoolikud). Täpsem info http://aaestonia.com/. On olemas ka kristliku suunitlusega mittetulundusühing Lootuse küla, mille kohta rohkem infot leiate http://www.lootusekula.ee/index.php?page=61.

Loodan, et leiate enda jaoks sobiva võimaluse. Oluline on mitte jääda üksi! Kõige tähtsam muutuse suunas on teil juba olemas – see on teie soov ja tahe enda tarvitamist muuta.

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

doctor

Testi on teinud 76923 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

ALKO Kalkulaator

Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

EDASI

Mõju elukvaliteedile

Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

Loe edasi

TUULI LUGU

Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

Vaata kõiki lugusid

PEREARSTI LUGU

Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

Vaata kõiki lugusid

ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

Alkoholi liigtarvitamise ravi

Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

Loe rohkem

LÄHEDASED

Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

Loe rohkem

Nõuandenurk

22.03.2018 09:08

Kas ma peaksin joomist alustama?
Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

22.03.2018

Tere

Kui seni olete elus väärtustanud karskust, siis miks mitte ka seda nii jätkata. Igal juhul kehtib alkoholi tarvitamise puhul reegel, et mida vähem, seda parem. Valik on ju teie enda teha.

... Loe täispikkuses
 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

OLED LAPSEVANEM?

Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


LEHT NOORTELE!

Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.