X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

17.07.2018 15:37

Tere! Minu abikaasa on alkohoolik ning talle mõjuks hästi asutused kus olla ja ravida, nö “rehab.” Kas Eestis on selliseid asutusi?

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

17.07.2018

Loe täispikkuses

Tere!

Programmist „Kainem ja tervem Eesti“ saab tasuta tervishoiuteenust, mis eelkõige võimaldab inimesel jätkata oma tavapärast elu, käia tööl, kui see on olemas ja elada kodus. Esmalt hindab tervishoiutöötaja patsiendi üldist tervislikku seisundit ning kui tema hinnangul on vaja statsionaarset haiglas viibimist, siis seda ka võimaldatakse. Üldiselt siiski käivad patsiendid plaani järgi ambulatoorsetel vastuvõttudel, saades erinevaid nõustamisi ja ka ravimeid. See eeldab et inimene on ise motiveeritud tegelema oma haigusega ning soovib oma elu muuta. Loomulikult võib juhtuda, ka sellistel patsientidel, et tuleb ette tagasilangusi, sest tegemist on ju sõltuvushaigusega kuid see ei takista raviga jätkamist.

Kõige tuntum rehabilitatsiooni asutus on Eestis Lootuse küla, samuti on ka erinevaid sõltuvusravile suunatud erakliinikuid, kus teenused on tasulised. Selle kohta saate otsida informatsiooni internetist.

Kuid kõigis sõltuvusraviga tegelevates asutustes loeb siiski see, et inimene peab ise soovima paraneda. On väga hea kui inimesel on lähedasi, kes teda toetavad, kuid lõpuks loeb ikkagi inimese oma tahe aru saada enda haigusest ning soov oma elu muuta.

Lugupidamisega,

09.07.2018 12:48

Tere,

Kirjutan teile võimalikult lühidalt, kuid valgustavalt ja konkreetselt.

Mind joodeti surmavasse joobesse ja süüdlane pääses puhtalt. Mina aga panin toime kriminaalkuriteo olles sellises joobes, mille eest sain 3 kuud reaalset vangistust aasta ajaga tingimisi(varastasin naiste poest 3 naiste jopet, ise olen mees ja teps mitte varas).

Kohus ütles, et see ei loe, et ma olin joobes, vastutama pean ikka – olen üldiselt nõus, aga ise ma end sellisesse olekusse ei viinud ja ma ei mäleta mitte midagi ja ma üleüldiselt ei saa aru, kuidas ma sellisesse joobesse sattusin(ei hala, ei otsi väljapääsu, tahan õiglust).

Mul oli 4,63 promilline joove
0,49 BAC %

Ma taasavan oma süüdistuse, mis lõpetati, sest ei olnud piisavalt asitõendeid ja avalik huvi puudus(ma süüdistasin uimastamise suhtes). Süüdistatava ütlustel on täpselt öeldud, mida mulle joodeti, kus joodeti ja kui palju joodeti(spekuleerides saab väita, et uimastamine oli ka mängus).

Kirjutan täna teile, sest teie ehk teate enam.. Ehk oskate mind isegi aidata, vastaselt ma lähen Eesti ülikoolidesse esinema ja palun tudengitel uurimustöö põhjal välja tuua täpse prognoosi, et õiglus jalule seada.

Palun öelge mulle, kas teil on võimalik luua mulle dokument samalaadne nagu defekteerimisakt, et see politseile asitõendina esitada, et mu süüdistus edasi prokuratuuri jõuaks?

Kirjutage mulle julgelt, olen igaljuhul kirjavhetuseks valmis – see juhtum pani mind sundrändele 3 aastaks, pidin oma kodumaalt lahkuma ja ma ei ole üldse rahul sellega, et nüüd kriminaaliks tembeldatud olen.

Lugupidamisega,
Ivo

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

09.07.2018

Loe täispikkuses

Tere!

Teie kirjale tuginedes saame aru, et olete enda hinnangul mittetahtlikult kuritarvitanud alkoholi ja sooritanud seetõttu õigusrikkumise, mille eest olete juba karistuse kandnud, kuid tunnete, et teie jaoks ei ole õiglust jalule seatud. Kahjuks ei näe me Tervise Arengu Instituudi kui institutsiooni poolt võimalust siinkohal teid aidata, sest me ei tegele ekspertiisiga ega lahenda ka õiguslikke probleeme. Soovitame teil esmalt leida endale juriidilist nõu.

Lugupidamisega

28.06.2018 12:23

Tere,

Kas alkohooliku lähedasel oleks Tallinnas kuskil nõustamisele tulla? Tunnen, et alkoholi tarbimine muserdab meie kooselu ja sooviksin soovitusi, kuidas asju parandada. Kaaslane on tunduvalt tujukas, närviline, reageerib üle, süüdistab mind kõiges ja ajab vahel täitsa ebaloogilist juttu. Sooviksin väga abi saada.
Ette tänades!

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

28.06.2018

Loe täispikkuses

Tere! Tallinnas on võimalik pöörduda PERH-i. „Kainem ja tervem Eesti“ teenuste kontaktid leiate veebilehelt: http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Kui lehekülge veidi alla kerite, on seal kontaktide tabel. Programmi raames on võimalik ka lähedastel nõustamisele pöörduda. Seda hoolimata sellest, et liigtarvitav pereliige ise veel ravil ei viibi. Saate sealt ehk rohkem nõu, kuidas oma kaaslast motiveerida ravile pöörduma. Kuigi keskused peaksid püüdma visiidi aja leida 5 tööpäeva jooksul, siis paraku olen kuulnud olukordi, kus järjekord on kuni kuu. Siiski innustan Teid pöörduma, et endale aeg broneerima, sest kuskilt tuleb alustada. Kui helistate üldregistratuuri, soovitan igaks juhuks öelda, et soov on teenusele tulla programmi „Kainem ja tervem Eesti“ raames.

Ravi programmi „Kainem ja tervem Eesti“ raames on tasuta, ravimid (kui neid peetakse vajalikuks) tuleb aga patsiendil endal maksta. Juhul, kui patsiendil on mõned teised haigused peale alkoholitarvitamise häire ja need vajavad viivitamatut abi, siis nende ravi rahastab Haigekassa. Sellisel juhul on oluline, et inimesel oleks tervisekindlustus. „Kainem ja tervem Eesti“ teenuste puhul pole vahet, kas on ravikindlustus või ei ole.

Ravi sisu kohta saate lugeda veel siit: http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/. Alkoinfo.ee lehelt võite leida veel ka muud kasulikku infot.

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

doctor

Testi on teinud 80004 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

ALKO Kalkulaator

Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

EDASI

Mõju elukvaliteedile

Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

Loe edasi

TUULI LUGU

Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

Vaata kõiki lugusid

PEREARSTI LUGU

Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

Vaata kõiki lugusid

ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

Alkoholi liigtarvitamise ravi

Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

Loe rohkem

LÄHEDASED

Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

Loe rohkem

Nõuandenurk

17.07.2018 15:37

Tere! Minu abikaasa on alkohoolik ning talle mõjuks hästi asutused kus olla ja ravida, nö "rehab." Kas Eestis on selliseid asutusi?
Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

17.07.2018

Tere!

Programmist „Kainem ja tervem Eesti“ saab tasuta tervishoiuteenust, mis eelkõige võimaldab inimesel jätkata oma tavapärast elu, käia tööl, kui see on olemas ja elada kodus. Esmalt hindab tervishoiutöötaja patsiendi üldist tervislikku seisundit ning kui tema hinnangul on vaja statsionaarset haiglas viibimist, siis seda ka võimaldatakse. Üldiselt siiski käivad patsie... Loe täispikkuses

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.