X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

15.10.2018 15:39

Tere!
Mul on mure oma poja (26) pärast, tal on alkoholiga probleeme. Siiani on ta suutnud tööl käia. Tal on ravitud mitu aastat vahelduva eduga depressiooni. Me ei ela koos, üks elab ühes Eesti otsas, teine teises. Tema enda jutu järgi on tal olnud ka selliseid perioode, kus mitu kuud pole olnud kainet päeva. Aeg ajalt on ta teinud kaineid aegu (mõne nädalasi). Selle aasta alguses võeti vereproovid, mis olid korrast ära just alkoholi tõttu ning anti soovitus sellest loobuda. Tema ise ei taha täiesti loobuda, vaid vähendada. Aasta alguses võttiski ta asja ette ja suutis olla alkoholist vaba kuu aega, aga siis algas asi tasapisi uuesti peale. Lisaks sai ta augusti lõpus teada, et tal on bipolaarsus (praegu pole neid klassikalisi maaniahoogusid olnud, on hüpomaania ja siis depressiivne faas). Selle raviks määrati rohi Convulex. Rohu võtmisel tuleb vältida alkoholi ja teha teatud aja tagant maksaproov. Tema enda jutu järgi oli see nüüd märk alkoholiga lõpparve teha. Ise ta väidab, et võtab alkoholi nüüd palju vähem, aga viimasel ajal on järjest rohkem märke ning tegusid, et ka see ei aita ning alkoholi võtmine siiski jälle suureneb. Lisaks on poeg tekitanud hüpomaania hoogude ajal tohutud võlad, mida tal on raske maksta, olin nõus talle appi tulema. Leppisime kokku, et aitan teda ja tema kannab selle eest hoolt, et ta tervis-maks korras oleks, et ta rohtu võtta saaks (ta väidab, et rohi mõjub talle väga hästi). Minu hirm on, et alkoholi kuritarvitades ta maksanäidud (teeb oktoobri lõpus) on korrast ära ning ravi lõpetatakse. Ise ta seletab, et vaatab need proovid ära ja kui need on korrast ära, siis võtab alles midagi kardinaalset ette. Minu arvates on see otsuste edasilükkamine. Ta ise saab aru, et tal on alkoholiga probleeme, aga ta pole nõus kuskilt abi otsima vaid tahab ise hakkama saada. Siiani pole see aga märkimisväärseid tulemusi andnud. Ma ei oskagi enam midagi teha, mõistus on otsas. Tunnen, et olen saamas või juba olen tema kaassõltlane. Aga ma ei taha kasssõltlaseks saada-olla. Ei tea, kas aidata tal võlgu maksta või teen ma sellega hoopis karuteene. Kas lasta ta nii öelda “vabaks”?
Murelik ema

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

15.10.2018

Loe täispikkuses

Tere

Teie kirjast saan ma aru, et teie pojaga juba tegeleb teatud spetsialistide hulk. Arvestades poja tervislikku seisundit ja sellega kaasnevaid muid tegureid (hüpomaania ajal võlgade tekitamine) on oluline, et ta saaks nö kompleksteenust: arst, psühholoog, sotsiaaltöötaja (kes tegeleks ka võlaolukorraga ja suunaks vajadusel edasi võlanõustaja vastuvõtule) ja võib-olla ka tugiisikut. Soovitan teil rääkida oma poja raviarstiga, kes on tema haiguskuluga juba aastaid tuttav ja rääkida enda tähelepanekutest. Vahel võib lähedase teavsest väga palju abi olla. See, kui maksaproov on läinud hullemaks ei ole alus ravi lõpetamiseks. Kui inimene ise tahab abi saada, siis peab talle seda võimaldama. Alkoholi kuritarvitamine on samuti haigus omaette, milleks on oma raviviisid. Alkoholi ravi osutavad nüüd Eestis ka eraldi ravikeskused, mille kontaktid leiate siit: http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Ravi on tasuta. Samuti võite ka ise lähedase inimesena vastuvõtule pöörduda (nõustamisteenus), et mõelda, kuidas pojaga edasi talitada. Ka teile on teenus tasuta. Hüpomaania ajal võib ju uuesti korduda ka uue võla tekitamine ja ei ole ju mõeldav, et te koguaeg neid kinni maksma hakkate. See, et ta on juba suutnud teatud perioodi kaine olla ja tegelikult osaliselt siiski adub oma alkoholi tarvitamise tõsidust, on positiivne näitaja. Ehk oktoobris uuesti kohtudes tekib temas taas motivatsioon sellega tõsisemalt tegeleda. Paraku on motivatsioon sellisel juhul kõikuv ja seepärast ka väikseid edusamme tuleb tunnustada. Samuti saate poega kiita nende perioodide eest, mil ta kaine oli ja öelda, et siis ei pidanud teie emana ka tema pärast nii palju südant valutama, kuna ta ise mõistab ja tegeleb enda probleemidega.

10.10.2018 15:09

soovin saada abi seoses alkoholi sõltuvusega,eile tulin just
wismarist,kus viibisin kaks päeva.Täna soovisin perearsti juurde aega saada,aga ennem 24 kuupäeva ei saa vastuvõtule.Reedel pean uuesti tööle minema ja otsin praegu abi,elan ise pärnus.Kas oskate soovitada mida teha.

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

10.10.2018

Tere!

Soovitan pöörduda “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames Pärnu Haiglasse ning rääkida soovist abi saada kiiresti. Kontaktid ja vajaliku info leiate http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/.

Heade soovidega,

24.09.2018 09:44

Tere!
Käisin Teie juures Tartu haiglas ravil. Olin mõnda aega normis. Nüüd juba kolmas päev tiksun. Kardan. et see läheb pikemaks ja kaotan töö. Mida teha?

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

24.09.2018

Tere!

Tagasilangus ei ole vastunäidustuseks ravi jätkamisel. Võtke palun abi saamiseks ühendust oma raviasutusega.

Soovime edu!

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

doctor

Testi on teinud 83529 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

ALKO Kalkulaator

Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

EDASI

Mõju elukvaliteedile

Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

Loe edasi

TUULI LUGU

Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

Vaata kõiki lugusid

PEREARSTI LUGU

Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

Vaata kõiki lugusid

ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

Alkoholi liigtarvitamise ravi

Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

Loe rohkem

LÄHEDASED

Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

Loe rohkem

Nõuandenurk

15.10.2018 15:39

Tere! Mul on mure oma poja (26) pärast, tal on alkoholiga probleeme. Siiani on ta suutnud tööl käia. Tal on ravitud mitu aastat vahelduva eduga depressiooni. Me ei ela koos, üks elab ühes Eesti otsas, teine teises. Tema enda jutu järgi on tal olnud ka selliseid perioode, kus mitu kuud pole olnud kainet päeva. Aeg ajalt on ta teinud kaineid aegu (mõne nädalasi). Selle aasta alguses...
Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

15.10.2018

Tere

Teie kirjast saan ma aru, et teie pojaga juba tegeleb teatud spetsialistide hulk. Arvestades poja tervislikku seisundit ja sellega kaasnevaid muid tegureid (hüpomaania ajal võlgade tekitamine) on oluline, et ta saaks nö kompleksteenust: arst, psühholoog, sotsiaaltöötaja (kes tegeleks ka võlaolukorraga ja suunaks vajadusel edasi võlanõustaja vastuvõtule) ja võib-olla ka tu... Loe täispikkuses

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

OLED LAPSEVANEM?

Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


LEHT NOORTELE!

Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.