X

Küsimused ja vastused

15.04.2019 12:38

Tere!
Olen 19 aastane noormees. Minu ema on aastaid tarvitanud alkoholi ning lõpuks oleme enda eludega jõudnud sinnamaani, et mina hakkasin 17-aastaselt emast eraldi elama ning tema on nüüdseks kodutu. Olen tal aitanud üürikorteri leida aga seal ta pidas vastu 4 kuud, kuni ta joomise pärast välja visati. Olen aitanud tal arveid maksta, olen talle muud eluks vajalikku ostnud (söök jne) sellekõrvalt, et ise alles õpin ja tööl ei käi ning üürin ise ühte korterit, kus elan. Ta käitub nagu tüüpiline alkoholisõltlane ning temaga sellest probleemist rääkimine on raske. Ta on minu ainuke lähedane kes mul on ning mina ei tunne ennast kunagi õnnelikuna kuni tema enda elu korda ei saa. Palun abi ja nõu.
Aitäh!

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

15.04.2019

Loe täispikkuses

Tere

Pojana sellist ema käitumist on vaimselt väga kurnav taluda. Teie enda meeleolu sõltub parasjagu sellest, kuidas emaga lood on. Olete teinud juba palju ära ema aitamiseks, kuid näib, et ema väärtustab hetkel alkoholi tarvitamist rohkem. Olen teie kirjale vastamisel teiega aus. Mida  rohkem te ema aitate (tasute arveid, ostate süüa ja riideid), seda enam te pikendate ema alkoholitarvitamises olemise aega. See teeb emal vaid elu mugavamaks. Selleks, et üks sõltlane ise pingutama hakkaks, peab ta ema ise vastutama hakkama enda alkoholitarvitamise negatiivsete tagajärgede eest. Teie armastus ja hoolitsus teda terveks ei tee. Mida varem ema nö ise põhjas ära käib, seda varem on lootust, et ta hakkab ka ise vaeva nägema ja tahab kaineks saada. Võimalik, et ema valib ka siis joomise jätkamise. Te saate vaid pakkuda enda poolt seda võimalust, et kui ema ühel päeval peaks otsustama, et ta enam ei taha nii elada, siis olete nõus temaga koos minema abi saamiseks spetsialisti vastuvõtule. Üle terve Eesti on võimalik pöörduda ravikeskustesse. Vaadake lähemalt  https://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Teenused on tasuta, ka ravikindlustamata isikutele. Selleks, et te ise leiaksite vaimujõudu emaga toimetamisel, saate ka ise konsulteerida psühholoogiga.  Pange end julgesti kirja selle sama programmi raames ravikeskuses “Kainem ja Tervem Eesti”. Kaassõltuvuse kohta saate lähemalt lugeda https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-saab-aidata-ennast-alkoholisoltlase-lahedane/. Ja sellest, kuidas emaga tema alkoholitarvitamisest rääkida, lugege https://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/

Ärge jätke enda elu elamata, sest ema alkoholitarvitamine võib kesta veel aastaid. Te olete noor inimene, kui te enam oma ema päästa ei saa, siis päästke iseennast!

15.04.2019 12:35

Tere.Kas alko sõltuvus on seotud kuidagi ka iseloomuga.Iseloomu muuta ei saa ütles psühholoog ,küll aga sõltuvust kui sellega ka tegeldakse.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

15.04.2019

Loe täispikkuses

Tere

Sõltuvuskäitumisega seotud mustreid, mis hõlmab nii käitumis- kui ka mõtlemismustreid on võimalik psühhoteraapia abil muuta. Muutustele võivad tõesti aidata kaasa teatud isiksuseomadused nt. Järjepidevus, kohusetunne, sihikindlus, ausus, täpsus jt. Teatud omadused toetavad nö tahtejõu kasvu ja tõstavad enesekindlust. Nii nagu teatud omadused toetavad muutust, on ka omadusi, mis nö pärsivad. See võib tulla inimese temperamendist, mis on kaasa sündinud ehk nö iseloom. Näiteks kergesti vihastumine, tunnete mitte välja elamine ehk suletus, pessimism, impulsiivsus, tundlikkus jt. Teie küsimusele ei ole ühest vastust, sest mõnel negatiivsel omadusel võib olla nii muutust takistav kui teisalt jällegi soodustav omadus: näiteks trotslikkus. Hea on  see, et käitumisharjumusi saab muuta sõltumata temperamendist ja iseloomust. Nii, et kui te väga tahate, siis kõik on võimalik.

12.04.2019 14:14

Tere,kuskilt infot ei leia et siis küsin siin,nii küsimus järgmine,et vend lasi panna endale 1 aastase alkoholi vastase süsti nimetatakse torpeedoks ja paberil oli kirjas et esperal-i toimega alkovastane süst,aga ma kardan et ta ei pea vastu seda aega ja hakkab varem või hiljem jälle jooma,ja mure ongi nüüd selles et kas see süsti mõju võib põhjustada inimese surma,kui alkoholi juua või tekkitab hästi paha olemise et ,samas ma arvan et arst ei tohiks ju sellist süsti teha mis tapab kui jood,,,aitäh

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

12.04.2019

Tere

Selle küsimusega soovitame pöörduda meditsiiniasutuse poole, kes vastava protseduuri tegi.

 

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Anneli Sammel

Anneli Sammel

alkoholi ja tubaka valdkonna juht, Tervise Arengu Instituut

Betty-Maria Märk

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Liisa Luht

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

Girl

Saa teada, milline on sinu emotsionaalne seisund.

Testi on teinud 5574 inimest

audit

Küsimused 1/24

Emotsionaalse enesetunde test

Test uurib vaimse tervisega seotud erinevate sümptomite olemasolu ja aitab neile tähelepanu pöörata. See test ei võimalda depressiooni, ärevushäireid ega muid psüühikahäireid diagnoosida ega muul moel anda meditsiinilisi hinnanguid tervise kohta. Pädeva hinnangu saamiseks on vajalik psühhiaatri või kliinilise psühholoogi konsultatsioon. Test on anonüümne.

Testis on 24 valikvastustega küsimust ning vastamiseks kulub umbes 5 minutit.

Autorid: Aluoja jt 1999 (Aluoja, A., Shlik, J., Vasar, V., Luuk, K., Leinsalu, M. (1999). Development and psychometric properties of Emotinal State Questionnaire, a self-report questionnaire for depression and anxiety. Nordic Journal of Psychiatry, 53, 6, 443-449).

  ALUSTAN
  doctor

  Testi on teinud 91100 inimest

  Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
  tarvitamise pärast muretsema.

  Loe audit testi kohta lähemalt
  audit

  Audit test

  Küsimused 1 / 11

  Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

  VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

  ALKO Kalkulaator

  Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
  Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
  Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

  EDASI

  Mõju elukvaliteedile

  Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

  Loe edasi

  TUULI LUGU

  Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

  Vaata kõiki lugusid

  PEREARSTI LUGU

  Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

  Vaata kõiki lugusid

  ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

  Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

  Alkoholi liigtarvitamise ravi

  Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

  Loe rohkem

  LÄHEDASED

  Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

  Loe rohkem

  Nõuandenurk

  15.04.2019 12:38

  Tere! Olen 19 aastane noormees. Minu ema on aastaid tarvitanud alkoholi ning lõpuks oleme enda eludega jõudnud sinnamaani, et mina hakkasin 17-aastaselt emast eraldi elama ning tema on nüüdseks kodutu. Olen tal aitanud üürikorteri leida aga seal ta pidas vastu 4 kuud, kuni ta joomise pärast välja visati. Olen aitanud tal arveid maksta, olen talle muud eluks vajalikku ostnud (söök jne)...
  Ljudmilla Atškasov

  Ljudmilla Atškasov

  psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

  15.04.2019

  Tere

  Pojana sellist ema käitumist on vaimselt väga kurnav taluda. Teie enda meeleolu sõltub parasjagu sellest, kuidas emaga lood on. Olete teinud juba palju ära ema aitamiseks, kuid näib, et ema väärtustab hetkel alkoholi tarvitamist rohkem. Olen teie kirjale vastamisel teiega aus. Mida  rohkem te ema aitate (tasute arveid, ostate süüa ja riideid), seda enam te pikendate ema al... Loe täispikkuses

  • Küsi nõu


   (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


  • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
  • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

  OLED LAPSEVANEM?

  Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


  LEHT NOORTELE!

  Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

  Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


  TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

  spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.