X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

17.11.2017 09:33

Tere,
Pöördun murega oma abikaasa pärast. Ta on 27aastane ja oleme noorpere. Peres kasvab 2a laps. Viimase aja probleemiks on saanud alkohol. Igapäevaselt tarbib ta umbes 3 õlut, kuid nädalavahetusel läheb asi üle piiri. Joob õlut seni kuni otsesemõttes katus ära sõidab. Siiani on piirdunud asi lihtsalt temapoolse õiendamisega ja halvasti ütlemisega, väheke ärplemisega ning siis magama minekuga. Kuid nüüd paar nädalat tagasi keeras ta ära ja hakkas kodu peksma. Peksis kõik segamini, lükkas mind maha ja ütles kohutavaid asju. Seda kõike nägi pealt meie väike laps. Hetk hiljem tuppa tagasi tulles küsis, mis juthunud on…Ta nagu ei mäletanud mida tegi. Õnneks rahunes ja läks magama. Hommikul olid suured süümekad. Vabandas jne kuid uuel nädalavahetusel läks jälle joogiga üle piiri. Seekord lõhkus vaid ühe joogiklaasi ja ütles halbu sõnu, kuid nagu ikka ei mäleta seda hetke ja hommikul suured süümekad. Igal sellisel süümeka hommikul on lubadused et võtab end kokku. Kuid ei miskit. Olen mõelnud mida teha, kus abi saada, kuid ei oska kuskile pöörduda…Meie tutvumise alguses oli ja juba selline. Vahepeal oli tubli ja suutis vähem juua, päris palju oli kaineid päevi, kuid nüüd seoses raha muredega on jälle asi halvenenud.(Kuu palk jäi saamata ja maksukoormus koputab uksele) Mida teha? Kus kohast abiga alustada?

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

17.11.2017

Loe täispikkuses

Teie kirjelduse põhjal on esimene soovitus – palun mõelge läbi iseenda ja lapse turvalisus, hinnake riske ja mõelge läbi, mida peate tegema, kui tekib reaalne oht vigastuste tekkimiseks. Mõistlik on endale teadvustada, missugused need ohud võivad olla ja kuidas kõige kiiremini vajadusel asjakohast abi saada. Heitke korraks pilk nendele lehekülgedele http://www.naisteliin.ee/, http://www.naisteabi.ee/ , ehkki Teil ei pruugu üldse pakutavaid teenuseid vaja minna.

Järgmiseks mõelge läbi, kuidas kaitsta teie lapse vaimset tervist. Jäädes ise rahulikuks ja lapse suhtes hoolivaks aitate tal olukorda tajuda vähem ohustavana. Seda on lihtsam öelda, kui teha, kuid kui Te ratsionaalselt olukorrale lähenete, saate kindlasti hakkama. Lapse juuresolekul ei peaks hakkama tülisid lahendama.

Kolmas põhimõte, mida tuleks kindaslti järgida on see, et purjus inimesega ei tohiks ühtegi arutelu alustada, kuna ta on ebaadekvaatne nii olukorra kui ka oma seisundi suhtes. Purjus inimene tuleks esimesel võimalusel suunata puhkama, soovitavalt pakkudes talle vett juua, et ta alkoholimürgistusest kiiremini välja tuleks.

Kirjeldate rahalisi raskuseid ja selline olukord on raske taluda igalühel. Selge on ka see, et alkoholi tarvitamine suurendab, mitte ei vähenda probleeme. Kas on mõeldav, et arutate oma majanduslikku olukorda omavahel, kui abikaasa on kaine? See ei too raha juurde, kuid lähedase inimesega mure jagamine aitab üldjuhul pinget paremini taluda. Kaaluge võlanõustaja poole pöördumist, teenuseid pakutakse mitmel pool Eestis.

Rääkige oma abikaasale enda murest ja hirmudest tema alkoholitarvitamise pärast, tõenäoliselt hoolib ta tegelikult oma perest väga ja ei taha Teile ja lapsele meelehärmi valmistada.

Kui Teie abikaasa arveb, et ta vajaks natukene abi, et oma alkoholitarvitamine kontrolli alla saada, siis tuleks kaaluda perearsti pööle pöördumist, kes ühtlasi hindaks ära kogu tervisliku seisundi ja vajadusel pakuks ravi. Kui misiganes põhjusel perearst pole teie jaoks sobiv valik, võtke ühendust ravikeskustega, mille kohta leiate infot siit                http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Sinna võite pöörduda ka ise, et saada soovitusi, kuidas Teie lähedasena, saaksite iseennast ja oma abikaasat aidata.

Ärge laske pead norgu, kui esimestel kordadel ebaõnnestute. Alla veeremine on alati lihtsam kui üles ronimine, kuid kindlasti ei ole see mitte kellegi jaoks võimatu. Varuge kannatust ja tegutsege ning ärge peljake nõu ja abi küsida!

14.11.2017 09:02

Работаю в море. В море не употребляю алкоголь вообще.период воздержания от 6 до 8 месяцев. На берегу ни одного дня без алкоголя не обходится. Дурдом просто.есть совет?

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

14.11.2017

Loe täispikkuses

Здраствуйте.

При таком случае совет постараться оставаться cовсем трезвым. Это значить найти в себе сил отказаться от первого глотка. Раз уже первый глоток взят, то труднее отказаться и от остальных. Советы, как сказать нет вы найдёте на сайте (http://alkoinfo.ee/ru/kak-sokratit/menyaem-svoyu-zhizn/umenie-govorit-net/) В конце концов это ваш выбор – выпить или нет.

Трезвым поможет остаться и это, если вы планируете наперёд своё время пребывания дома. Раз на море вы постоянно работаете, то нет и времени для скуки. А если вы дома, то вы находитесь в режиме отдыха и тяга вас легче находит. Осознайте свои собственные поведенческие шаблоны – читайте об этом на сайте (http://alkoinfo.ee/ru/kak-sokratit/menyaem-svoyu-zhizn/osoznanie-sobstvennyh-povedencheskih/)

Если вы сами не можете удержаться, то можете проконсультироваться и со своим семейным врачём. Есть таблетки, которые не позволяют выпить или воздействовать алкоголю, то есть не возникнет опьянения. Их не надо принимать ежедневно,  а тогда, когда есть риск выпивания, например в день прибытия домой, какой-то праздник и т.п.

А также за консультацией можете обратиться к медсестре, которая получила обучение в этой области и которые работают в центрах лечения расстройства в связи с употреблением алкоголя. Финансируется это из средств Европейского социального фонда в рамках программы Kainem ja tervem Eesti. Обязательно скажите, что вы хотите консультацию в рамках этой программы.

Контактные данные медицинских центров найдёте – http://alkoinfo.ee/ru/sovet-i-pomoshh/pomoshh-spetsialista/kuda-obratitsya/

Ljudmilla Atškasov

Психолог

AJK-Kliinik OÜ

13.11.2017 16:57

Tere
Pöördun murega oma isa pärast. Oleme tähele pannud, et temast on saanud alkoholisõltlane, vahepeal mõned aastad tagasi sattus ta haiglasse, kus teda vaevas maksatsirroosi diagnoosi kahtlus. Peale seda oli ta paar aastat kaine ja oli jälle stabiilne, tegeles aktiivselt lapselapsega ja kalastamisega, mis on tema kirg. Nüüdseks on
jälle pidev alkoholitarbimine, öösiti ärkab, ütleb, et kehv olla, läheb välja, otsib arvatavasti peidukohast pudeli, võtab natuke, tuleb koju, ütleb, et jalutas, on parem ja läheb magama. Lubas paar päeva tagasi, et jätab maha, aga teades ajalugu, see on alkohoolikutel sõnakõlks. Mis küll teha? Mul on mõlemast vanemast kahju, sest alkohooliku abikaasa kannatab ja on emotsionaalse murdumise äärel, isa on muidu hea inimene, aga joob. Eks surve ka tööl, kui karsklane oli, siis kõik pakkusid alkoholi, kingitakse pudeleid. Mis sest, et oleme palunud seda mitte teha… Küsimus, kuidas saaksin teha, et olukorda parandada? Palun andke nõu, ise minu lähedane ennast alkohoolikuks ei tunnista, olevat muutunud vaimselt ebastabiilseks ja vihaseks ning verbaalselt vulgaarseks.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

13.11.2017

Loe täispikkuses

Tere.

Algatuseks võiks isaga maha istuda ja rääkida nendest muutustest, mida olete tähele pannud. Selleks tuleks leida aeg, mil ta on kaine ja nö normaalses tujus ehk valmis teid kuulama. Valige selleks aeg ja koht, kus keegi ei sega. Tagasilangusega kaasneb pettumine iseendas, viha enda nö nõrkuse osas ja häbi tunne teiste ees, seepärast sageli ka eitatakse seda või proovitakse varjata. Kordub käitumismuster, mis oli siis, kui ta tarvitas. See, et teie isa suutis olla kaks aastat kaine, on hea märk sellest, et tegelikult, kui ta end kokku võtab ja abi vastu võtab, on ta võimeline tahtejõudu kasvatama ja uuesti kainena elama.

Tunnustage teda selle eest, et ta suutis kaks aastat kaine olla. Mis isa tollal motiveeris kainena jätkama? Motivaatorid võivad olla erinevad: tervis, suhted, töökoht on ohus vms. Mõelge, mis võiks praegu olla see, mis teda võiks uuesti motiveerida. Tooge välja need positiivsed asjad, mis teile isa juures meeldivad, kui ta kaine on. Vältige jutuajamisel moraliseerivat või süüdistavat tooni. Pigem pakkuge abi ja öelge, et teil on kurb vaadata, kuidas ta end taas hävitab. Mida kiiremini isa hakkab taas neid asju tegema, mida ta tegi kainena, seda varem ta sellest välja võib tulla.

Tarvitamisega käib sageli kaasas ka nö ärrituv käitumine. Sõltuvus muudab inimese isiksust. Seetõttu ongi oluline, et rõhutaksite just isa positiivseid külgi kainena. Nõuandeid leiate veel alkoinfo.ee kodulehelt http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-aidata-lahedast/

See, mis te teha saate on abi pakkuda. Otsuse kainena jätkamise kohta peab isa ise tegema. Vastu tahtmist, et saa me kahjuks kedagi aidata.

Kirjutasite, et isa väidab, et tal on kehv olla. Võimalik, et tal valutabki kuskilt sh võimalik, et ka maks. Alkoholil on aga valu leevendav toime. Kehva enesetunde põhjuse välja selgitamiseks võiks ära käia perearstil. Paljud perearstid on saanud juba ka väljaõppe, kuidas nõustada alkoholi tarvitavat patsienti ja teda motiveerida. Praeguses meditsiinisüsteemis on erinevaid võimalusi, mis aitavad alkoholi tarvitamist lõpetada või seda kontrolli alla saada.

Infot selle kohta, kuhu pöörduda ravile ja millised on ravivõimalused Eestis alkoholi liigtarvitamise puhul, saate küsida samuti perearstilt või pöörduda programmi “Kainem ja tervem Eesti” raames vaimse tervise õe vastuvõtule, kes suunab vajadusel edasi teiste spetsialistide vastuvõtule. Kontaktid kuhu enda elukohas pöörduda leiate sellelt samalt kodulehelt   http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/ Teenus on tasuta.
Lugupidamisega,
Ljudmilla Atškasov
AJK-Kliinik OÜ

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Altroff

Liina Altroff

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt
doctor

Testi on teinud 69608 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

ALKO Kalkulaator

Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

EDASI

Mõju elukvaliteedile

Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

Loe edasi

TUULI LUGU

Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

Vaata kõiki lugusid

PRIIDU LUGU

Minu alkoholitarbimine sai alguse sellest, kui põhikoolis võtsid klassivennad vanemate tagant auto, tegid lõbusõitu ja põrutati Lasnamäel ühel tänaval vastu elektrivalgustusposti…

Vaata kõiki lugusid

ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

Alkoholi liigtarvitamise ravi

Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

Loe rohkem

LÄHEDASED

Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

Loe rohkem

Nõuandenurk

08.09.2016 16:37

Tere, Pöördun murega oma abikaasa pärast. Ta on 27aastane ja oleme noorpere. Peres kasvab 2a laps. Viimase aja probleemiks on saanud alkohol. Igapäevaselt tarbib ta umbes 3 õlut, kuid nädalavahetusel läheb asi üle piiri. Joob õlut seni kuni otsesemõttes katus ära sõidab. Siiani on piirdunud asi lihtsalt temapoolse õiendamisega ja halvasti ütlemisega, väheke ärplemisega ning siis...
Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

17.11.2017

Teie kirjelduse põhjal on esimene soovitus – palun mõelge läbi iseenda ja lapse turvalisus, hinnake riske ja mõelge läbi, mida peate tegema, kui tekib reaalne oht vigastuste tekkimiseks. Mõistlik on endale teadvustada, missugused need ohud võivad olla ja kuidas kõige kiiremini vajadusel asjakohast abi saada. Heitke korraks pilk nendele lehekülgedele Loe täispikkuses

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

OLED LAPSEVANEM?

Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


LEHT NOORTELE!

Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.