X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.

Küsimused-vastused

28.11.2016 13:50

Tere

Ma ei soovi midagi küsida. Tahaksin teid kiita, nii meeldiv on kuulda reklaame ja lugeda teiekodulehelt vastasuunalist liikumist massile! Olen ise 29aaastaseks saamas noormees ja pole terves oma elus tilkagi alkoholi joonud! Isegi ei tea mis maitsega on olu voi viin!
Minu toekspidamised ja pohimotted langevad kokku vagagi teie teavitatava infoga! Olen aastaid sarnaste argumantidega suunanud ja puudnud aidata inimestel silmi avada aga kahjuks olen olnud edutu! Ma tahaks uskuda et minu kindlameelsus aitas teie kampaanial ellu argata ja tegevust alustada 🙂

Suured tanud teile 🙂

Kaunist

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

28.11.2016

Loe täispikkuses

Tere!

Suur tänu heade sõnade eest, need lähevad meile korda 🙂

Kindlasti on teiesugused inimesed, kes alkoholi ei tarvita juba oma käitumisega teistele eeskujuks – nähakse, et ka nii on võimalik 🙂 Tänu igaühe väiksele panusele me saamegi Eesti alkoholitarvitamist vähendada, nii et see enam nii suuri tervise- ja majanduslikke kahjusid ei põhjusta. Aitäh, et oma kindlameelsusega kaasa aitate!

Tervitustega
Triin Ülesoo

08.11.2016 11:01

Tere. Sooviksin saada infot seoses sellega, et kas alaealine võib poes asetada korvi kinnist alkiholi pudelit, kui täisealine seda soovib ja kas alaealine võib täisealise kõrvalolekul poes tassida korvi, kus asetseb alkoholi pudel(id)? Kas müüjal on õigus küsida selle eest mõlemalt dokumenti ja keelduda müümast täisealisele kui teine isik on alaealine?

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

08.11.2016

Loe täispikkuses

Tere!

Teenindajal on õigus keelduda täisealisele alkoholi müümast, kui tal on tunne, et alkohol võib sattuda alaealise kätte. Suure tõenäosusega ei suuda teenindaja kõiki poekülastajaid pidevalt jälgida ning seetõttu teeb otsuse selle info põhjal, mis tal olemas on. Kui täiskasvanud isik laseb lapsel valida alkoholipudeleid, siis võib teenindajal jääda mulje, nagu valiks alaealine neid endale tarbimiseks ning tal on õigus selle info põhjal keelduda alkoholi müügist.

Teenindaja saab sel viisil käitudes takistada alkoholi sattumist alaealise kätte. Juhul, kui täiskasvanu on siiski planeerinud ise alkoholi tarvitada, ei saa teenindajat süüdistada valesti käitumises, kuna olukord on mitmeti tõlgendatav ning alaealisele alkoholi kättesaadavuse piiramine on primaarne eesmärk.

Teenindajal on õigus küsida dokumenti kõikidelt alkoholi osta soovijatelt, Eestis väga tihti seda praktikat veel ei rakendata, kuid loodetavasti see muutub ning dokumendi näitamine muutub samuti iseenesestmõistetavaks.

Toon ära ka väljavõtte alkoholiseadusest:

3. peatükk PIIRANGUD ALKOHOOLSE JOOGI TARBIMISELE § 46. Alaealisel alkohoolse joogi tarbimise keeld
Alaealisel on alkohoolse joogi tarbimine keelatud.
§ 47. Meetmed alaealisel alkohoolse joogi tarbimise keelu tagamiseks
(1) Alaealisel on keelatud omada või vallata alkohoolset jooki.
(2) Alkohoolse joogi pakkumine, võõrandamine või üleandmine alaealisele on keelatud.
(3) Käesoleva paragrahvi lõikes 2 sätestatud keelu järgimiseks võib alkohoolse joogi võõrandaja või üleandja nõuda vastuvõtjalt isikut tõendava dokumendi esitamist ja keelduda alkohoolse joogi üleandmisest eelnimetatud dokumendi esitamata jätmise korral.
(4) Alkohoolset jooki ei tohi teadvalt võõrandada või üle anda isikule, kes võtab alkohoolse joogi vastu selle alaealisele pakkumise või üleandmise eesmärgil.

Lugupidamisega,
Triin Sokk
vanemspetsialist
Tervise arengu instituut

24.10.2016 15:28

Tere, veebilehel olev alkotest on pisut ebaadekvaatne. Vastasin esimesele küsimusele “Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?” vastusevariandiga “Mitte kunagi” ja järgmisel lehel pidin vastama “Mitu ühikut sa tavaliselt korraga alkoholi jood?”, kusjuures valikut 0 ei ole.
Ma pean mingi koguse märkima, ehk siis sisuliselt tühistama esimese vastuse.
Ma nimelt ei tarvita alkoholi, ka mitte väikeseid koguseid.

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

24.10.2016

Loe täispikkuses

Tere!

Täname tähelepanelikkuse eest! Alkoinfo veeb on äsja suure värskenduse saanud ning ette võib tulla veel pisivigu, mida parandame. Test on mõeldud alkoholitarvitajatele, et nad saaksid hinnata oma tarvitamise juures tekkivaid riske. Seetõttu pole see mõeldud inimestele, kes üldse ei joo. Kuid tõepoolest esimeses küsimuses on ka selline vastusevariant. Täiendame testi nii, et vastajad, kes valivad esimeses küsimuses “Mitte kunagi” saaksid kohe oma testi tulemuse kätte.

Tervitustega
Triin Ülesoo
alkoinfo.ee toimetaja

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
tööriistad siit saad abi
euro

Kas vähendada?

kasvahendada

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

kuidasvahendada

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

doctor

Testi on teinud 11630 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

ALKO Kalkulaator

Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
Kalkulaator on saadaval samuti äppina, mille võid oma telefoni laadida!
Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

EDASI

Mõju elukvaliteedile

Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

Loe edasi

UUS TRADITSIOON, TEEME SPORTI

vahemonparem_2

Meil oli sõpradega kombeks reede õhtuti väljas pidu panna. Aga see ammendas ennast. Nõme ju igal nädalavahetusel pohmakat põdeda. Nüüd on meil uus traditsioon.

Vaata kõiki kampaaniaklippe

MINU KIRG ON FOTOGRAAFIA

vahemonparem_1

Ma pole padukarsklane. Pidudel ikka võtan klaasi või paar. Kuid mitte kunagi nii palju, et ei saaks väsimuse või pohmaka tõttu hommikul metsa pildistama minna.

Vaata kõiki kampaaniaklippe

ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

Igaüks teab, et alkohol on tervisele kahjulik. Aga kas sa tead, mida see täpselt sinu kehas teeb?
Liigu hiirega mummudel, et näha, millist mõju alkohol kehale avaldab.

Alkoholi liigtarvitamise ravi

Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

Loe rohkem

LÄHEDASED

Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

Loe rohkem

Nõuandenurk

08.09.2016 16:37

Tere Ma ei soovi midagi küsida. Tahaksin teid kiita, nii meeldiv on kuulda reklaame ja lugeda teiekodulehelt vastasuunalist liikumist massile! Olen ise 29aaastaseks saamas noormees ja pole terves oma elus tilkagi alkoholi joonud! Isegi ei tea mis maitsega on olu voi viin! Minu toekspidamised ja pohimotted langevad kokku vagagi teie teavitatava infoga! Olen aastaid sarnaste argumantidega...
Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

28.11.2016

Tere!

Suur tänu heade sõnade eest, need lähevad meile korda 🙂

Kindlasti on teiesugused inimesed, kes alkoholi ei tarvita juba oma käitumisega teistele eeskujuks – nähakse, et ka nii on võimalik 🙂 Tänu igaühe väiksele panusele me saamegi Eesti alkoholitarvitamist vähendada, nii et see enam nii suuri tervise- ja majanduslikke kahjusid ei põhjusta. Aitäh, et o... Loe täispikkuses

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

OLED TARK VANEM?

Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


LEHT NOORTELE!

Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.