X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

17.10.2017 09:38

Tere.Olen mures oma elukaaslase pärast.Sai teda et on söögitoru kasvaka,tehti ravi,nüüd on 1.5 kuud möödas ,hakkas jooma alkoholi.ei oska midagi ettevõtta kuhugi pöörduda.kodus on lausa hirm olla.hakkab endale juba närvidele.

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

17.10.2017

Loe täispikkuses

Tere! Sisukaks soovituseks napib infot, kuid igal juhul tuleks rääkida raviarstiga, kes peaks patsiendiga antud teemat avameelselt arutama ja alkoholitarvitamisega kaasnevaid tüsistusi selgitama. Võimalik, et Teie elukaaslane üritab alkoholiga oma haigusega seotud hirmu ja ärevust leevendada. Onkoloogia haiglates on psühholoogid, keda tasuks kindlasti külastada.

Püüdke jääda ratsionaalseks ja võimalusel arutada elukaaslasega, mis on tema jaoks kõige hirmsam. Enamasti kardetakse surma, kuid ei mõelda, et alkohol muudab iga haiguse veelgi piinarikkamaks ja vähendab paranemise tõenäosust. Uurige ka, kui näiteks alkoholi poleks maailmas üldse olemas, kuidas ta siis oma muret leevendaks. Kas siin on mingi võimalus alternatiiviks alkoholile?

Jaksu teile mõlemale!

13.10.2017 10:50

Tere
Mul on mure ema alkoholi tarbimisega. Tal on aastaid kestnud alkoholi liigtarvitamine, aga nüüd on olukord läinud nii hulluks, et on vaja kiiret abi. Ta ei nõustu tunnistama, et tal on probleem ja lükkab eemale igasuguse abi. Teeskleb nii, et kõik on korras. Tal on silmnähtav maksa kahjustus – silma ümber nahk kollane, kaalust on juurde võtnud (loomult väga peenike). Tema partner, kellega ta elab on töötu alkohoolik. Ma ei tea, mida teha – sunniviisiliselt teda vastu ei võeta kuskile. Kas viia psühholoogi juurde? Panna ampull? Palun aidake, mis valikuvariante veel olemas on?
Ette tänades,
Sandra

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

13.10.2017

Loe täispikkuses

Tere Sandra,

Kahjuks on see tavapärane, et alkoholi liigtarvitamist/kuritarvitamist ei taheta tunnistada ja ei julgeta ka arsti poole pöörduda. Alkoholismi on ju kogu aeg peetud moraali nõrkuseks, mitte tervisehädaks, mida peaks ravima nagu iga teist kroonilist haigust.

Kui Teil on emaga head suhted, siis võiksite alustada sellest, et räägite talle oma muredest ja raskustest, mida see olukord Teile kaasa toob. Oluline on see, et Te ei süüdistaks ema, vaid paluksite tema abi selle lahendamiseks.  Sellega aitate emal näha laiemat pilti ja tema olulisust Teie jaoks.

Kirjutate, et emal on tekkinud ka tervisekahjustused. Nendega peaks kindlasti pöörduma perearsti poole. Kui võimalik, kohtuge ise eelnevalt perearstiga ja rääkige oma murest. Võite viidata ka, et olete lugenud programmi „Kainem ja tervem Eesti“ raames perearstide poolt pakutavale abile patsiendi alkoholitarvitamise harjumuse muutmiseks struktureeritud vestluse abil (vt https://intra.tai.ee/images/prints/documents/149207690591_Alkoholi%20liigtarvitamise%20varajane%20avastamine%20veeb.pdf). Võimalik, et Teie ema perearst pole sellest kuulnud ja sel juhul paluge tal asja uurida, perearstide selts on programmi kaasatud.

Kirjast loen, et ka ema elukaaslane on alkoholi liigtarvitaja. See teeb ema tarbimisharjumuste muutmise veel keerulisemaks. Püüdke teda mitte panna „kahe tule vahele“, rääkige, et mõistate tema olukorda ja see ei ole tegelikult lootusetu, lihtsalt alustama peab alkoholitarvitamise vähendamisest.

Kui emale muutub mõte ravist vastuvõetavaks, kirjeldage talle, milles seisneb alkoholitarvitamise häire ravi (vt http://www.ravijuhend.ee/patsiendivarav/juhendid/63/alkoholitarvitamise-haire-patsiendijuhend, http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/ ).

Kuna iga olukord on eriline ja vajab isemoodi lähenemist, siis soovitan registreeruda lähedaste jaoks mõeldud vastuvõtule mõnes ravikeskuses, mille kontaktid leiate siit http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/ .

Soovitan lugeda ka kaassõltuvuse kohta, et oma mõtteid selle emotsionaalse teema kohta korrastada ja aruka täiskasvanuna toimetada. Tuge võite saada lugedes http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/ .

 

Jaksu ja kannatlikku meelt, olukorra muutmine on raske, kuid mitte võimatu!

11.10.2017 09:41

Tere

olen 21a neiu elan mehega koos (32)
Kirjutan teile seoses mehe joomisega , ta suudab mitu päeva juua, siis ta on agressiivne jne. Kahjuks ise ei saa enam teda takistada ega midagi . Kas oleks võimalik talle välja kirjutada mingi retsepti mis aitaks tal alkoholist natukenegi loobuda. Olen mures kuna ma ei suuda sellise alkohoolikuga elada kellel on pudel tähtsam, kui oma perekond.

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

11.10.2017

Loe täispikkuses

Tere

Alkoholi tarvitamise harjumuse muutmise aluseks on ennekõike inimese enda soov. Vastasel korral ei ole ei ravimite võtmisel ega ka psühhoteraapial soovitud tulemust. Praeguses meditsiinis on erinevaid ravimeid, mida psühhiaater või perearst saab määrata, mis mõjuvad kas himu alandavalt või tarvitamist takistavalt. Ravi määratakse koostöös arstiga. Tavaliselt on selleks eriarst ehk psühhiaater. Parimad ravitulemused alkoholi liigtarvitamise puhul on siis, kui käiakse lisaks ravimite võtmisele ka psühhoteraapias. Ravimid aitavad omal moel, kuid nad ei muuda inimese mõtlemist ega suhtumist alkoholi. Sellega, kuidas himuga toime tulla, enesekontrolli alkoholi üle saavutada ja säilitada ning  mitte alla anda ega tagasi langeda tarvitamisesse tegeletakse psühhoteraapias, mida viib läbi väljaõppe saanud psühholoog. Psühhoteraapias keskendutakse põhjalikumalt himu esilekutsuvatele vallandajatele/põhjustele, nende äratundmisele ja nendega toimetulekule nii, et tarvitamist ei järgneks. Selleks, et end sel teemal rohkem kurssi viia soovitan teil pöörduda „Kainem ja tervem Eesti“ programmi raames vaimse tervise õe vastuvõtule, kes on spetsialiseerunud tööle sõltuvushäiretega ja saab teile täpsemaid selgitusi anda. Samas saaksite ka ise tuge ja mõelda enda jaoks selgeks, mida edasi teha. Vastuvõtt on nii alkoholi tarvitamisega kimpus olevale inimesele kui ka tema lähedasele tasuta. Vajadusel suunab vaimse tervise õde inimese psühhiaatri vastuvõtule. Psühhiaater omakorda saab aga edasi suunata psühholoogi vastuvõtule. Ravikeskuste kontaktid, kuhu enda elukohas pöörduda, leiate sellelt samalt kodulehelt   http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Samuti võite pöörduda ka enda perearsti poole.

Ennekõike mõelge enda ja teiste pereliikmete ohutuse peale. Alkoholism on haigus, mida tuleb ravida. See ei möödu üleöö ja nõuab pingutust ennekõike tarvitajalt endalt. Oluline on see, et te enda elu sellepärast elamata ei jätaks ja leiaks endas vaimujõudu vajadusel minna oma teed. Soovitan lugemiseks ka eneseabiraamatut „Kaassõltuvusest vabaks“ (Autor: Melody Beattie) ja tutvuda lugemismaterjaliga lähedastele – kuidas aidata ennast (http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/kuidas-saab-aidata-ennast-alkoholisoltlase-lahedane/) alkoinfo.ee kodulehel.

 

Lugupidamisega,

Ljudmilla Atškasov

AJK-Kliinik OÜ

psühholoog

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Altroff

Liina Altroff

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Ülesoo

Triin Ülesoo

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

doctor

Testi on teinud 62227 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

ALKO Kalkulaator

Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

EDASI

Mõju elukvaliteedile

Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

Loe edasi

TUULI LUGU

Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

Vaata kõiki lugusid

PRIIDU LUGU

Minu alkoholitarbimine sai alguse sellest, kui põhikoolis võtsid klassivennad vanemate tagant auto, tegid lõbusõitu ja põrutati Lasnamäel ühel tänaval vastu elektrivalgustusposti…

Vaata kõiki lugusid

ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

Alkoholi liigtarvitamise ravi

Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

Loe rohkem

LÄHEDASED

Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

Loe rohkem

Nõuandenurk

08.09.2016 16:37

Tere.Olen mures oma elukaaslase pärast.Sai teda et on söögitoru kasvaka,tehti ravi,nüüd on 1.5 kuud möödas ,hakkas jooma alkoholi.ei oska midagi ettevõtta kuhugi pöörduda.kodus on lausa hirm olla.hakkab endale juba närvidele.
Jane Alop

Jane Alop

ekspert Tervise Arengu Instituut

17.10.2017

Tere! Sisukaks soovituseks napib infot, kuid igal juhul tuleks rääkida raviarstiga, kes peaks patsiendiga antud teemat avameelselt arutama ja alkoholitarvitamisega kaasnevaid tüsistusi selgitama. Võimalik, et Teie elukaaslane üritab alkoholiga oma haigusega seotud hirmu ja ärevust leevendada. Onkoloogia haiglates on psühholoogid, keda tasuks kindlasti külastada.

Püüdke jääda ... Loe täispikkuses

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

OLED LAPSEVANEM?

Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


LEHT NOORTELE!

Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.