X
X

Leia kaardilt

Loe teenuste kohta lähemalt siit.


Küsimused ja vastused

09.02.2018 09:46

Tere,kas teenuseid saavad tasuta kasutada ka ravikindlustuseta inimesed?

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

09.02.2018

Tere!

Jah, saavad küll.

Ravi keskustes on tasuta, seda ka ravikindlustuseta inimestele. Ravikeskuste kontaktid leiate http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/

Muude tervishoiuteenuste puhul on vajalik ravikindlustus või tuleb nende eest maksta. Ise tuleb maksta ravimite eest.

08.02.2018 09:33

Tere,
Mul on suur probleem mehega, kes on arvatavasti juba alkoholik. Ta tarvitab alkoholi nädalaid, ei tule kaineks. Proovisime igasuguseid asju: kodeerimine, tablettid, psüholoogi abi – miski ei aita. Ta võib juba isegi tööd jätta käimata. Kannatab perekond: mina (abikaasa), laps (14.aastane tüdruk).
Kui ta on kaine, siis ta saab aru, et tal on probleemid, kaasaarvatud juba ka tervisega (diabeet, kõrge vererõhk, ülekaal jne.) Aga kui ta kukkub jooma, siis ta enam ei ole adeklvaatne, ta lihtsalt joob! Ma ei tea juba, mida teha ja kuhu teda saata! Kuidas saab inimest aidata?!

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

08.02.2018

Loe täispikkuses

Tere,

Alkoholi tarvitamise harjumuse muutmine võtab aega ja see on inimestel väga erinev, kes suudab kohe päevapealt kaineks saada ja seda aastaid säilitada, kes aga võitleb sellega aastaid, enne kui saavutab soovitud tulemuse. Ärge kaotage lootust, kui see kohe teie mehel esimestel kordadel ei õnnestu.  Ja isegi õnnestumise korral jääb alati teatud risk tagasilanguseks. Tarvitamise muutmine saab alguse ennekõike sellest, et inimene ise teadvustab, et tal on probleem ja teeb midagi selleks, et kainust säilitada või tarvitamist vähendada. Kirjutasite, et teie mees ei suuda enam joomist peatada  – järelikult saame tema puhul rääkida siiski edasipidi vaid kaine olemisest. Ka kainuse säilitamiseks on vajalik sellega igapäevaselt tegeleda. Alkoholismi ravi korral käiakse psühholoogi juures psühhoteraapias keskmiselt 2 aastat. Vajaduse korral võetakse lisaks ka ravimeid, mis aitavad kainust säilitada või alkoholitungi vähendada. Neist teab rohkem rääkida psühhiaater.Ühekordsed või harvad visiidid spetsialistide vastuvõtule ei pruugi anda soovitud tulemust, kuna tarvitaja motivatsioon ja enesekindlus on kõikuvad ning seda eriti just esimestel kainuse kuudel. Harjumuste muutmine ja elustiili muutus eeldavad aega, tuge ning uute oskuste õppimist. Osade inimeste jaoks on abi olnud eneseabigrupis käimisest (Anonüümsed alkohoolikud – https://aaestonia.com/). Lähedastele on mõeldud samuti eneseabigrupp Al-Anon. https://alanoneesti.wordpress.com/. Al-Anoni pererühmad kujutavad endast alkohoolikute sugulastest ja sõpradest koosnevat kaaslaskonda, kuhu kuulujad jagavad oma kogemusi, jõudu ja lootust lahendada ühiselt probleeme. Enese harimiseks soovitan lugeda ka alkoinfo.ee kodulehelt rubriiki lähedastele – http://alkoinfo.ee/et/lahedastele/ ja vaadata videot, mis on tehtud lähedaste toetamiseks https://youtu.be/tBXJA4M0QCQ .

Lisaks on Eestis hetkel käivitunud programm “Kainem ja tervem Eesti”, mille raames saab vajalikku abi nii tarvitaja ise kui ka tema lähedane. Teenus on tasuta. Julgustan teid ennast vastuvõtule pöörduma, et te ise vajalikku abi ja tuge saaksite. Samuti tasub ka uuesti katsetada mehel. Te kirjutasite kirjas, et mees on juba käinud spetsialistide vastuvõttudel, kuid seni tulutult. Juhul, kui te selle programmi raames ei ole veel vastuvõtule pöördunud, siis julgustan teid seda tegema, kuna need spetsialistid on ekstra spetsialiseerunud alkoholiravile.  Ravikeskuste kontaktid  leiate  – http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/. Registreerumisel mainige kindlasti, et soovite vastuvõtule “Kainem ja tervem Eesti” programmi raames. Selle kohta, milles ravi seisneb saate lugeda http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/milles-seisneb-alkoholitarvitamise-haire-ravi/. Ka see on edasiminek, kui tarvitamise tsükkel on lühem, so kestab vähem päevi ja tarvitamise episoode esineb harvem. Edusammude puhul on olulise tähtsusega ka kontakt spetsialistiga. Iga inimene ei pruugi sobida. Seepärast tasub proovida seni, kuni mees leiab enda jaoks sobiva spetsialisti.

Juhul, kui te elate Tallinnas või Tartus, siis on olemas ka alkoholi päevaravi osakond. Selle kohta teab rohkem infot jagada psühhiaater, kes annab selleks suunamiskirja.

Kõige olulisem on see, et teie mees ise tahab abi saada ja on nõus seda vastu võtma. Proovige ikka koos edasi! Muude tervisekaebuste osas tuleks kindlasti käia perearsti vastuvõtul, kellest samuti võib olla abi teie mehe motiveerimisel. Paljud perearstid on saanud praeguseks alkoholiteema käsitlemiseks patsiendiga eraldi väljaõppe.

23.01.2018 12:33

Tere
tegu on alkoholi liigtarbijaga ehk siis sõltlasega ja ise omal jõul ta loobuda ei suuda. Kas Tallinnas on võimalik anonüümselt blokeerida alkoholi tarbimist ja kus seda saab teha? Sellega oleks ta nõus kuid vaid anonüümselt.

Palun infot.

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

23.01.2018

Loe täispikkuses

Tere!

Programmi Kainem ja tervem Eesti raames osutatakse alkoholitarvitamise häire ravi teenuseid hetkel viies haiglas üle Eesti: Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tartu Ülikooli Kliinikum, Pärnu Haigla, Lõuna-Eesti Haigla ning Viljandi Haigla. Ravi algab patsiendi seisundi hindamise ja ravivõimaluste tutvustamisega. Seetõttu on oluline, et patsient oleks kaine ja suuteline oma ravi puudutavaid otsuseid langetama. Purjus inimesele pakuvad hetkel väljaspool Kainem ja tervem Eesti programmi üksikud raviasutused tasulise teenusena joomasööstu katkestamist.

Soovitame pöörduda abi saamiseks ühe eelnimetatud haigla poole, kes saavad Teid aidata ja juhendada, mis oleks antud olukorras sobivaimad abivõimalused. Haiglate kontaktid leiate siit: http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/.

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Küsimustele vastavad

Küsimustele vastavad

Kadri Andresen

Kadri Andresen

psühhiaater AJK-Kliinik, Tartu

Karin Kilp

alkoinfo.ee toimetaja Tervise Arengu Instituut

Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

Ljudmilla Atškasov

Ljudmilla Atškasov

psühholoog AJK-Kliinik, Tartu

Triin Sokk

Triin Sokk

vanemspetsialist Tervise Arengu Instituut

 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.
X
testid siit saad abi
euro
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt
Eelmine videoJärgmine video

Plussid-miinused

Mida sa võidad või kaotad alkoholitarvitamist vähendades?

Vaata lähemalt

Mõju sinu elule

Kuidas alkohol mõjutab sinu suhet, sporditulemusi, voodielu või rahakotti?

Vaata lähemalt
doctor

Testi on teinud 76045 inimest

Saa teada, kas peaksid oma alkoholi-
tarvitamise pärast muretsema.

Loe audit testi kohta lähemalt
audit

Audit test

Küsimused 1 / 11

Kui sageli sa tarvitad alkoholi sisaldavaid jooke?

VASTAN JA JÄRGMINE KÜSIMUS

Kas vähendada?

Kuidas alkohol sinu elu mõjutab? Kust alates on tegu probleemiga? Mida sa võidad või kaotad joomist vähendades? Milliseid harjumusi võiks muuta? Millised on sinu eesmärgid?

Loe rohkem

Kuidas vähendada?

Kuidas juua vähem kodus või väljas? Miks inimesed joovad? Kuidas võidelda sooviga juua? Kuidas mitte libastuda? Kuidas olla hea enesekehtestaja ning öelda „ei“? Kuidas pikaajaliselt motivatsiooni hoida? Mida teha, kui ebaõnnestud?

Loe rohkem
Mis on mõõdukas alkoholi tarvitamine?
 • MÕÕDUKUSE PIIRES
  Mõõdukas alkoholi tarvitamine >

  Kust jookseb piir? Kas otsustada tuleks enesetunde järgi? Mitu klaasi päevas või nädalas võib juua, ilma et riskid tervisele oleks suured?

  Alkoholiühik >

  Kuna joogid sisaldavad erineval määral etanooli ehk puhast alkoholi, on võetud alkoholisisalduse kirjeldamiseks kasutusele alkoholiühiku mõiste. Üks alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi. Vaata kui palju see teeb erinevate alkoholitüüpide puhul.

  AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks >

  Alkoholi tarvitamist ja sellega kaasnevaid riske on võimalik hinnata spetsiaalse testi abil, mille nimi on AUDIT. Seda kasutavad ka paljud arstid, õed ja teised spetsialistid oma igapäevatöös. Tee AUDIT test ja saa teada, kas peaksid oma alkoholitarvitamise pärast muretsema!

 • ÜLE PIIRIDE
  Binge drinking ehk purjutamine >

  Korraga suurte koguste joomist eesmärgiga purju juua nimetatakse purjutamiseks ehk binge drinking’uks. Purjutamine tähendab, et ühe joomiskorra ajal (nt ühel peol) juuakse ära vähemalt 6 alkoholiühikut või rohkem.

  Kuidas ära tunda probleemi? >

  Küsimused, mis aitavad aru saada, kas alkohol on muutunud sinu jaoks probleemiks.

  Liigtarvitamise astmed >

  Spetsialistid jagavad alkoholitarvitajad nelja erineva riskiastmega rühma: madala riskiga tarvitajad, riskitarvitajad, kuritarvitajad ja sõltlased. Loe täpsemalt, kui palju inimesi erinevates rühmades on ja kuidas probleemide raskusastmetel vahet teha. Millisesse rühma sina kuulud?

  Kuritarvitamine ja sõltuvus >

  Kuidas ära tunda alkoholitarvitamise häiret - kuritarvitamist ja sõltuvust? Mis on kuritarvitamisel ja sõltuvusel vahet? Mis on võõrutusnähud ja mida peaksid teadma tolerantsist?

ALKO Kalkulaator

Joogid sisaldavad alkoholi erineval määral. Alkokalkulaator on mõeldud selleks, et saaksid lihtsasti teada, mitu ühikut puhast alkoholi leidub sinu pitsis või klaasis.
Jälgi ka pikema aja jooksul, kui palju alkoholi tegelikult sinu organismi jõuab.
Proovi kasvõi kord teisendada oma joodud kogused alkoholiühikuteks ning vaata järgi, kas need jäävad mõõdukuse piiridesse!

EDASI

Mõju elukvaliteedile

Õnnelik elu tähendab tasakaalu kõigis eluvaldkondades. Alkohol võib eneselegi märkamatult õõnestada sinu elukvaliteeti. Loe, kuidas ära tunda ohumärke suhtes, kuidas alkohol mõjutab sinu tulemusi spordis ning miks sinu voodielu oleks rahuldustpakkuvam alkoholita.

Loe edasi

TUULI LUGU

Meie perel oli kolm aastat tagasi selline hea kogemus, kui me käisime Siberis ja elasime aasta otsa Vissarionlaste kogukonnas ja see kogukond on selline, kus alkoholi ei tarbita üldse.

Vaata kõiki lugusid

PEREARSTI LUGU

Perearstid ja pereõed oskavad nõu anda alkoholi tarbimise kohta ja selle seosest tervisega.

Vaata kõiki lugusid

ALKOHOLI MÕJU TERVISELE

Kliki kehal olevatel mummudel, et näha, millist mõju alkohol avaldab kehaosadele. Erinevate terviseteemade kohta saad lugeda klikkides suurtel ringidel.

Alkoholi liigtarvitamise ravi

Kas alkoholi liigtarvitamist tuleks ravida? Kuidas ravitakse alkoholitarvitamise häiret? Milline on ravi pikkus ja tulemuslikkus? Millal tuleks pöörduda abi järele? Kuhu pöörduda?

Loe rohkem

LÄHEDASED

Kuidas aidata lähedast, kes liigtarvitab alkoholi? Milline päästmine ei aita? Kuidas lähedasega rääkida? Kuidas ennast hoida ja aidata? Kuidas vabaneda kaassõltuvusest?

Loe rohkem

Nõuandenurk

08.09.2016 16:37

Tere,kas teenuseid saavad tasuta kasutada ka ravikindlustuseta inimesed?
Liina Üksik

Liina Üksik

vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituut

09.02.2018

Tere!

Jah, saavad küll.

Ravi keskustes on tasuta, seda ka ravikindlustuseta inimestele. Ravikeskuste kontaktid leiate http://alkoinfo.ee/et/nou-ja-abi/spetsialisti-abi/kuhu-poorduda/

Muude tervishoiuteenuste puhul on vajalik ravikindlustus või tuleb nende eest maksta. Ise tuleb maksta ravimite eest.

... Loe täispikkuses
 • Küsi nõu


  (Esita oma alkoholiga seonduv küsimus või mure.)


 • (Sinu e-posti aadressi ei avaldata.)
 • Vastus saadetakse Sinu esitatud e-postile ning küsimus koos vastusega avaldatakse ka alkoinfo.ee veebilehel. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

OLED LAPSEVANEM?

Kui vanalt ja kuidas tuleks lapsega alkoholist rääkida? Kas sina tead? Testi ennast kohe! Auhinnaks eluterve laps!


LEHT NOORTELE!

Kas alko mõjub kõigile ühtemoodi? Mis saab, kui alkoga vahele jääd? Kas alkokommidest jääb purju?

Testi oma teadmisi alkoholist ja proovi mängudes lahendada alkoholiga seotud olukorrad!


TERVISEINFO.EE ON TÖÖVAHEND

spetsialistidele, kes saavad oma igapäevatöös mõjutada inimeste tervisekäitumist või muuta meie elukeskkonda tervislikumaks.